mavi ekran hatası.. imdaat!

Kodla Büyü

zgnet

Üye
arkadaşlar bilgisayarımda anlayamadığımbişeyler var. sürekli mavi ekran hatası veriyor. sistem ciddi bi hatayla karşılaştı diyip kapanıveriyor. virüstür dedim sistemi baştan kurdum. üstüne tüm harddiski taramadan geçirdim ama bişey değişmedi. anladığım kadarıyla donanımsal bişey. acaba ramlerle ilgili olabilirmi. bi program kurduğumda ya da çalıştırdığımda, internette gezinirken kısaca her an karşılaşabiliyorum bu durumla. ne yapmalıyım?

mavi ekran hatası genellikle donanımsal oluyor donananım elemanlarını sırayla değiştirin bence

bencede sorun donanımsal, benzer bir durumda arkadaşım, önce ram sonra ekran kartı, nihayet anakartı da değiştirmişti

mavi ekran hatası genelde ram bozuk olduğunda yapar..eğer sisteminizde 2 ayrı ram takılıysa birini sökün deneyin...yoksa birinden ram bulun takın deneyin sorun çözülürse bi ram alırsınız geçer gider. 8)

yakın zamanda yeni aldığınız donanımlar varsa bi kontrol edin uygun sürücüler yüklü olmasına..bi anlık çakışmayla mavi ekran cıkabilir ramlarden de kaynaklanabilir

Büyük bir ihtimalle donanımsal bir sorun yaşıyorsunuz, zaten hocalarım yukarıda bahsetti. Ancak bazı durumlarda da yazılımsal sorun yaşıyor olabilirsiniz. Çözümüiçin şunu deneyebilirsiniz:

XP kurulum CDsini takın ve bilgisayarı CDden başlatın. Kurulum dosyaları yüklendikten komut bölümüne aşağıdaki komutları aynen yazıp bilgisayarı tekrar başlatın.

FIXBOOT
FIXMBR
CHKDSK /R

Umarım sorun hallolur...

dostum sorun sadece ramden kaynaklanıyor %99 garanti ederim sana.Bir den fazla ram baklası takılıysa mesella 1 gb 512 lik iki tane ama birbirine uyumsuz frekansları tutmuyordur.Tek ram se o zman başka bir bilgisayardan senin anakarta uygun bir ram bulup deneyeceksin.Sıfır ram alırken senin anakartın kitapçığına bak hangi ramlari desteklediğine bak öyle al yoksa ne bilim gider tekn :wink: oshoplardan alırsın mal elinde şişer.ok

ama ramlerimi yeni almadım ki. nie durduk yere uyumsuzluk çıkarsınlar?? yani saçmalıyor olabilirim şu anda ama donanımdan pek anlamıyorum. bilgisayarım iki senedir gayet güzel çalışıyodu. iki ram takılı. dediklerinizi uygulamaya çalışacağım, önerileriniz için teşekkürler.

ramler bozulmuşta olabilir dostum değiştirmen gerekebilir.Birde dostum anakart cdsinden bazı chipset yamları eklentileri var onları yükle öyle bir dene ok

Probleminiz donanımsal bir problem. Ram ler ile alakalı olabilir. Bir arkadaşıımın dediği gibi iki ayrı ram varsa birini çıkarıp deneyin. Ram leri yuvalarından çıkarıp tekrar takın aynı şekilde ekran kartını da. sonra tekrar deneyin problem çözülecektir.

valla ben denedim olmadı. bilgisayarcıya götürdüm:p bişi yok dedi bi başkasına götürdüm bişi yok format atalım dedi. onu ben yaparım deyip geri aldım kasayı. ram sipariş ettim belkide elektrikle bilmiyorum. alıma en son ööle geldi. güç kaynağıda kullanıyorum ama belli ki yerini sevmedi benim makine

Geri