Master Slave Ayarı!!

Kodla Büyü

skolst

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar elimde eski yatay kasalar var ben bunları formatladım.Başlangıçta Bios,Harddisk ve Cdrom u göruyordu.Fakat formattan sonra sadece birini görebiliyor.Master-Slave ayarlarını yaptım,jumperların yerlerini değiştirdim,İde kablolarını değiştirdim ama çözüm bulamadım sadece ya cd rom görünüyor ya da harddisk lütfen yardımmm!!!!1:(:(

hocam dünden beri bende aynı şeyle uğraşıyorum çözümü buldum ama.

bendeki kasalar dell gx 240. bios pilini çıkartıp biraz bekledikten sonra pilsiz dvdyi takıp açıyorum açılışta görmüş oluyor.

Hocam hdd ide,Bios pilini bende çıkartıp denedim ama gene olmuo

hocam master slave yapıp bios pilini çıkartıp (10 dk bekleyip) cd sürücünü takıp açtım halloldu. birkez daha denemeni öneririm. bilgisayarda bir yaparsın olmaz ama diğerinde olur.

sunu da dene bakalım hocam master slaveleri cıkar sadece biosdan ayarla.

HDD ve optik sürücü ayrı IDE kabloları ile anakarta bağlanıyorlarsa Master/Slave yada CS olarak ayarlanmış olmalarının pek bir önemi yoktur.Ama her 2sinide master yapmanız önerilir.
Sadece aynı kablo ile anakarta bağlanıyorlarsa birini master diğerini slave yada her ikisinide CS moduna almanız garekir.
Örneğin cihazların her ikiside aynı kablo ile anakarta bağlı ve her ikiside Master ayarlı ise sorun çıkacaktır.
Bu ayarlamaları cihazın üzerindeki şemaya bakarak cihazın arkasındaki jumper lar yardımı ile yaparsanız.
Şemadaki M/S/C pozisyonları ne ise jumperi oraya takarsınız ve cihaz o modda çalışır.CS modu otomatik olarak kablonun ortasına bağlı cihazı slave diğer uçtaki cihazı ise master olarak tanımlar.
Her HDD nin master /Slave/CS pozisyonu farklı olabilir.
Optik sürücülerde orta kısım genelde Slave sol kısım Master ayarlıdır.
Bu ayarlamalar sadece IDE (PATA) cihazlarda vardır,SATA cihazlarda böyle bir ayar yoktur.Sata cihazların bir kısmında arkada jumperlar bulunur, buradan cihazın SATA 1 yada 2 uyumlu çalışmalarını sağlayacak ayarlamalar yapılır.

Ekli dosyalar

• 20081018183738.jpg
    20081018183738.jpg
    22.1 KB · Görüntüleme: 1,604
Geri