Masaüstü Simgeler Geç Gelme Sorunu 20 Farklı Yöntem Çözümü

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba ben KingSkrupellos. XP kullanıcısıyım inşallah ben sorunu çözdüm sizinde çözüme ulaşmanızı diliyorum. Problemde şurdan kaynaklanıyor.Başlangıçta windows normal bir hızda yüklüyor kendini burada bir yavaşlık yok. Sistem açıldıktan sonra masaüstüm bomboş görünüyor ve masaüstündeki simgelerin gelmesi neredeyse bir dakikayı buluyor. Ben ise ilk önce bunu 30 saniye sürüye indirdim daha sonra biraz daha üzerinde uğraşınca 5 saniyede bitti şuan ise sorunum yok. Ben KingSkrupellos. Windows açılışında ilk kez başımda böyle bir iş geldi 5 günden beri bu sorun üzerinde uğraşıyorum. İnşallah verceğim çözüm önerileri de bu sorunun başına gelinlerin yardım eder. Hadi başlıyalım. Ve buradaki bazı yazıları netten aldım bazılarını ise kendim oluşturdum bunu da söylemekte fayda var. Ben bunu farklı çözüm yolları arasında yaptım. Bende bunları biraya getirip bir döküam oluşturmak istedim. Hemen bunu dökümanlarınızın arasına almanızda fayda var.
1. YÖNTEM : Masaüstünüzde boş bir alanda sağ tıklayarak sırasıyla; Görünüm > Masaüstü Simgelerini Göster seçeneğini seçin. Eğer masa üstündeki simgelerinizin hepsi geri geldiyse başka birşey yapmanıza gerek kalmadı.
2. YÖNTEM : Başlat > Çalıştır > gpedit.msc komutunu çalıştırın.Karşınıza Grup İlkesi ekranı geldiğinde sırasıyla kullanıcı yapılandırması > yönetim şablonlarından "Masaüstü" klasörüne tıklayın. Karşınıza "Active Deskop" ve "Active directory " diye iki ayrı klasör gelecek. Active Deskop'ın içerisine girin. Sağ tarafta Active Deskop ayarları gelecek. Oradan "Active Deskop duvar kağıdı" ayarına gelin ve sağ tıklayarak özelliklerden ayarı devre dışı bırakın. Daha sonra bilgisayarınızı restart ederek değişikliği kontrol edin. İnşallah sorununuz çözülecektir.
3. YÖNTEM : Başlat > Çalıştır > regedit.exe yada regedit komutunu çalıştırın.Karşınıza gelen kayıt defteri yöneticisinde sırasıyla aşağıdaki anahtarlara ulaşarak aşağıda bahsedeceğim değerleri kontrol ediniz.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\
bu anahtarlar da explorer.exe ve iexplorer.exe değerleri var ise o değerlerin üzerine sağ tıklayarak silin. Daha sonra aşağıdaki anahtarın olduğu kısma ulaşın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon
Yukarıdaki anahtarın altında bulunan "shell" tıklayın ve sağ tarafında görünen "REG_SZ" alanına çift tıklayın. karşınıza gelen ekranda "explorer c:/windows/explorer.exe" değeri yazıyor olması gerekir. Eğer bu değerin en sonunda explorer.exe yazmıyor ise veyahut başka bir dosya adı var ise bunu explorer.exe olarak değiştirin. Daha sonra bilgisayarınızı restart edin ve değişikliği gözlemleyin.
4. YÖNTEM : Başlat > Çalıştır > mmc komutunu çalıştırın. Karşına bir mmc konsolü gelecek. Sonra sırasıyla şunları yapın. Dosya > Ek bileşen ekle / kaldır > ekle dedikten sonra karşına gelen listede yerel kullanıcılar ve gruplar seçeneğini seçin. Listenin en altında yer alan ana konsola gelene kadar tamam deyin.Daha sonra konsolda " Yerel kullanıcı Gruplarına tıkladığınızda users ve grup olarak 2 bölüm göreceksiniz"users" kısmında kullanıcı hesabını bularak üstüne sağ tıklayın ve sil deyin. Daha sonra boş bir alana sağ tıklayarak yeni kullanıcı'yı seçin ve yeni bir profil oLuşturun. Daha sonra "grup" kısmına gelerek "administrator" bölümünün üzerine çift tıklayın. Altta "ekle" diyerek sırasıyLa şunları yapın. Gelişmiş > şimdi bul deyin ve karşınıza gelen listeden yeni profili seçerek tamam deyin. Tekrar tamam diyerek profili administrator grubuna ekleyin.Son olarak bilgisayarınızı restart edin ve değişikliği gözlemleyin.

5. FARKLI YOL : Başlat > Çalıştır dedikten sonra aşağıdaki komutları sırası ile tek tek çalıştırın. Daha sonra bilgisayarınızı restart ederek değişikliği gözlemleyin.
regsvr32 jscript.dll
regsvr32 vbscript.dll
regsvr32 /i mshtml.dll
6 . FARKLI YOL : Başlat > Çalıştır > msconfig komutunu çalıştırın. Daha sonra karşınıza gelen "sistem yapılandırması" penceresindeki "Genel" tabına tıklayarak listede bulunan Sistem Geri Yükleme seçeneğine bir kere tıklayarak aşağıdaki "Başlatma" düğmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza gelen pencereden çalıştığına emin olduğunuz tarihteki "sistem geri yükleme noktasını" seçerek tamam deyin ve yönergeleri takip edin. Bilgisayarınız restart edecek ve bir süre işlem yapacak. Burada sabırla beklemeyi unutmayın. Bu işlemlerin herhangi birisini uyguladıktan sonra Masaüstü ekranınızda kaybolan herşeyin tekrar geldiğini görürseniz sakın şaşırmayın.
7. YÖNTEM : Combofix Programı : http://www.gezginler.net/indir/combofix.html
8. YÖNTEM : Hijackthis Programı : http://www.gezginler.net/indir/hijackthis.html
9. YÖNTEM : CCleaner Programı : http://www.gezginler.net/indir/ccleaner.html
Not : Gezginler sitesini vermem kesinlikle reklam amaçlı değildir. Herzaman indirdiğim virüs program olmadığından dolayıdır. By KingSkrupellos
10. YÖNTEM : Yazıcının driverı yada ekran kartının driverı yapıyor olabilir diye düşünüyorum. Sie uygun olan driverı indirmeniz gerekmektedir.Ben size uygun driver siteleri veriyim size uygun olanları indirin.
http://www.driver-indir.com/ - http://www.driverara.com/ - http://www.driverlar.com/
Not : Linkler reklam amaçlı değildir. Sadece yararlı olmak içindir.
11. YÖNTEM : başlat>çalıştır a regedit yazıp enterlayın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOptimizeFunction anahtarına tıklayın.Sağda enable adında bir değer göreceksiniz.Çift tıklayın ona Y harfini N olarak değiştirin.Çıkın registry den. Yeniden başlatın. Sonra Bir deneyin.
12. YÖNTEM : O işine yaramazsa regeditte
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer menüsünde
Max Cached Icons değerini de çift tıklayarak (500 ya da 2000 dir) 4095 yaparak dene. Normalde 7d0 yazıyor.
13. YÖNTEM : Bir çok nedeni olabilir.
1) Başlangıçta açılan programları beklediğinden(Başlat>Çalıştır>Msconfig den düzenlenebilir)
2) Anti Virüs yazılımının başlangıç kontrolünden
3) Sisteminize bulaşmış herhangi bir virüs vs. zararlı yazılımlardan.
4) Arka planda açılan programlardan(Özellikle yeni pc lerde yanında gelen kurulmuş hazır programlar)
5) Çerezler vs. temizlenmediğinden(ccleaner kullanılabilir bununla ilgili. Aynı zamanda bu program regeditteki hataları en güvenli şekilde çözümleyebilir, öneririm)

14. YÖNTEM : Farklı sorunlardan kaynaklanabilir.

- Bilgisayarınızı resetleyin ve tekrar açarken F8 tuşuna basarak açılmasını bekleyin ve çıkan tabloda Güvenlik Kipte açın. Ve masa üstü simgeleri varmı diye kontrol edin.Tekrar başlattan kapatıp normal açın. - Sorun düzelmediyse Başlat menusunden ÇALIŞTIR komutunu tıklayın ve MSCONFİG yazısını yazın.Çıkan tabloda üstte BAŞLATMA kısmını tıklayın ve oradan ilk açılıştaki başlangın öğrelerinden pc nize yüklenen programlar isimlerini bularak sol kutusundaki işreteri kaldırın.Onemli uyarı !!! Gereksiz herşeyi kaldırmayın .Bilgisayarınıza reset atın ve tekrar çalıştırın. - Sorun düzelmediyse sebeplerden biride bilgisayarınızda ki güncellemeler kapalıdır ve lisanslı kullanıyırsanız mutlaka açık tutun . - Sorun düzelmediyse yukarıda yazdığım gibi GÜVENLİK KİPİNDE açınız. Sonra Bilgisayar simgesini sağa tıklayıp özelliklerden açınız ve sol tarafta çıkan sistem korumasını tıklayın ve orada çıkan tabloda SİSTEMİ GERİ YÜKLE bolumunu tıklayın ve sorun ne zaman çıktıysa o tarihten bir gün öncesini seçerek sistemi geri yükleme yapın

15. YÖNTEM : Bu kodu 20000 klasör.reg olarak masaüstüne kaydedin açın ve sonra reset atın bakalım sorun çözülecek mi görelim.
Kod :
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\BagMRU]
[-HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam\Bags]
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Shell]
"BagMRU Size"=dword:00005000
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ShellNoRoam]
"BagMRU Size"=dword:00005000
-----------------------------------------------------------------

16. YÖNTEM : ctrl+al+del / Dosya/ Yeni Gorev - Reg add "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\RpcSs" /v ObjectName /t REG_SZ /d LocalSystem yazın, entera basin ve pcyi yeniden başlatin.
------------------------------------------------------------------
17. YÖNTEM : Repair yapmayı deneyin. veya chkdsk. Güvenli kipte açabiliyorsanız veya elinde vista yada winxp cd si varsa çözersiniz. Güvenli kipte açın. çalıştıra cmd yaz. Gelen konsola chkdsk /r yaz enter yap. Düzeltsin o( xp de komut buydu vistada da aynıdır herhalde) eğer bununla çözülmezse vista cd yada winxp sini takın cd ile başlat bilgisayarı. Ondan sonra gelen ekranda onarımı seçip onar. Eksik olan dosyaları düzeltir. İnşallah sorunuz Çözülür.
18. YÖNTEM : Advanced System Care Ultimate
http://www.gezginler.net/indir/advanced ... imate.html
Advanced SystemCare (WindowsCare) Free, işletim sisteminizi onarmaya ve optimize etmeye yarayan çok güçlü bir ücretsiz bakım aracıdır. Tek-Tıklama ve Hepsi-Biryerde şeklinde kullanabileceğiniz çözüm ve koruma araçlarını içerir. System Mechanic programını da hatırlatan bu uygulama rakibine göre ücretsiz olması avantajını taşımaktadır.

Tek-Tıklama ile Her Gün!
• Spyware ve Adware zararlılarını kaldırın
• Güvenlik açıklarına önlem alın
• Gizlilik koruması sağlayın
• Kayıt defteri hatalarını düzeltin
• Geçici dosyaları temizleyin
• Başlangıcı temizleyin
• Windows'u onarın
• Sisteminizi hızlandırın
• Sabit diskinizi birleştirin
• Sisteminizi optimize ederek en iyi hale getirin
19. YÖNTEM : Birde burada İngiliz forumunda bir şeyler buldum. Eğer anlamayan olursa ben anlatırım yazıyı İngilizceden Türkçeye.
http://www.whatthetech.com/2011/05/23/h ... n-windows/
20. YÖNTEM : Tüm gerekli olan dosyalarınıza harddiskinize alın ve format atın gitsin.
Bu yazının tamamı bana aittir. Kesinlikle alıntı değildir. By KingSkrupellos. Emeğe Saygı lütfen.

Geri