macromedia flash 8 sürükle bırak kodları hata !!!

Kodla Büyü

heyhey

Site Gezgini
arkadaşlar şöyle bir sorunum var resimde gördüğünüz kelimeleri sıfat ve zamir kaplarına sürükle bırak yöntemiyle yerleştirerek bir oyun hazırlamak istiyorum ama olmuyor kodlara internetten baktım aynısını yazdım ama gene de hata veriyor(aynısı derken benim objelerin isimlerini değiştirdim tabi). lütfen macromedia flash 8 action script kodlarını bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi başka nasıl yaparsam sürükle bırak oyununu elde ederim bu kod kısmında hep tıkanıyorum yazsam bile olmuyor. lütfen yardım! :cry:

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    163.6 KB · Görüntüleme: 1,556
  • flash proje.rar
    394.6 KB · Görüntüleme: 41
Eğer kodlarınız AS 3.0 ile yazılmışsa flash 8 desteklemez. Eğer 8 ile çalışacaksanız as 2.0 kodlayacaksınız. Ya da AS 3.0 için en az CS3 sürümü kullanmalısınız.

HOcam as3 kullan bence kodları da çok basit.

import flash.events.MouseEvent;

this.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_DOWN, startDragging, true);
this.addEventListener(MouseEvent.MOUSE_UP, stopDragging, true);

function startDragging(e:MouseEvent) {
dragger.startDrag();
}

function stopDragging(e:MouseEvent) {
dragger.stopDrag();
}

orda this yerine sürüklemek istediğin nesnenin adını yazman lazım.

Sayın hocam,
Verdiğiniz dosyadaki ActionScript kodları 3.0 sürümüne ait, Flash 8'de çalışmaz. Siz actionscript 2.0 sürükle bırak kodlarını arayıp, bulursanız iyi olur.
Hatta CS3 ya da üzeri bir flash sürümü yüklerseniz, verdiğiniz dosyadaki kodları kullanabilirsiniz.

hocam sonradan öyle olduğunu anladım da şimdi de cs5 arıyorum indirmek için indirecek bir site, yer bulamıyorum. nereden indirebilirim acaba bi fikriniz var mı, bi link veye site ???

bu sefer action script 3.0 da yazdım aynı şeyleri gene olmadı. gene olmadı. neden olmuyor. action script kodu bilgisi olanlar lütfen yardım lütfen :cry:

Ekli dosyalar

• flash proje11.rar
    400.2 KB · Görüntüleme: 23
flash action script 3.0 bilgisi olan arkadaşlar lütfen rica etsem bakabilir misiniz hata nerde neden olmuyor ??

Sayın hocam,
Dosyayı Flash CC sürümü ile oluşturmuşsunuz. Bu sürüm herkeste yüklü değil, bunlardan biri de benim. O yüzden dosyayı açamadım. Dosyayı farklı kaydet dedikten sonra Flash CS5 olarak kaydederseniz CS5 sürümü ile açabiliriz.
Hatanın kaynağı muhtemelen nesnelere Properties (Özellikler) panelinden verdiğiniz isimlerle kodlardaki isimlerin aynı olmaması ya da isim vermemiş olmanızdır.

hocam farklı kaydette de öyle bişey yok ki cs5 diye. cs5 i aradım aradım bulamadım internette o yüzden bunu yüklemek zorunda kaldım.

yakuphan' Alıntı:
Sayın hocam,
Dosyayı Flash CC sürümü ile oluşturmuşsunuz. Bu sürüm herkeste yüklü değil, bunlardan biri de benim. O yüzden dosyayı açamadım. Dosyayı farklı kaydet dedikten sonra Flash CS5 olarak kaydederseniz CS5 sürümü ile açabiliriz.
Hatanın kaynağı muhtemelen nesnelere Properties (Özellikler) panelinden verdiğiniz isimlerle kodlardaki isimlerin aynı olmaması ya da isim vermemiş olmanızdır.
hocam bi de böyle baksanız açılıyor mu her yolu denedim hata da vermez oldu ama bir türlü olmadı

Ekli dosyalar

• sürükle bırak.rar
    235.8 KB · Görüntüleme: 19
Sayın hocam,
Çalışmanızı Flash CS5 sürümünde yeniden oluşturdum. Aşağıdan indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• surukle.zip
    24.3 KB · Görüntüleme: 24
şu örneği inceleyebilirsiniz

Ekli dosyalar

• nesne sürükle bırak.rar
    6.4 KB · Görüntüleme: 31
Geri