MAC FİLTRELEME

Kodla Büyü

ozruz83

Üye
Okuldaki modeme Mac Filtreleme yapmak zorunda kaldım. Çünkü öğrencilerimiz her defasında ağ şifresini ele geçirmeyi başarıyorlar. Airties modemimiz var. Yalnızca Listedeki Mac adreslerini kabul et diyerek öğretmen cihazlarını ekledim. LAPTOPlarda sorun yok bağlandılar ama cep. telefonlarının mac adreslerini kaydetmiş olmama rağmen cepten hiçkimse bağlanamıyor. Ne yapabilirim tıkandım. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...

hocam telefonların mac adresini kaldırın sadece bilgisayarlarınki olsun

bb1' Alıntı:
hocam telefonların mac adresini kaldırın sadece bilgisayarlarınki olsun
Ama cep telefonlarından da bağlanmak isteyen öğretmenlerimiz var başta idarecilerimizden:))
Yani hem Laptop hem de telefonları mac listesine eklemeliyim.

Hocam hangi okul merak ettim doğrusu?
öğrenciler kendi laptoplarını yada ceplerini okula
getirebiliyorlar mı serbest mi?
kaçak getirenler giriyorsa zaten 3-5 kişidir herhalde.

Ben de bugün yaptım mac filtrelemeyi. Bilgisayarlar giriyor. IPhone'lar giriyor. Android daha hiç tanıtmadık. Bakalım androidler girecek mi tanıtınca.

The Formator' Alıntı:
Hocam hangi okul merak ettim doğrusu?
öğrenciler kendi laptoplarını yada ceplerini okula
getirebiliyorlar mı serbest mi?
kaçak getirenler giriyorsa zaten 3-5 kişidir herhalde.

Cep. tel getirmek serbest derste kapalı tutuyorlar ama öğle aralarında falan giriyorlar,
Ayrıca da bence de çok saçma ama idare duymuş bir yerden ille de yapın hocam diyorlar.
Hızımız düşüyormuş aslında öğrentmenlerin neler neler indirdiklerini bir bilseler bedava mantığıyla.
Neyse ben işimi yapmaya çalışıyorum işte...

halk' Alıntı:
Ben de bugün yaptım mac filtrelemeyi. Bilgisayarlar giriyor. IPhone'lar giriyor. Android daha hiç tanıtmadık. Bakalım androidler girecek mi tanıtınca.
Aynen İphonelarda sorun olmadığını şimid bir arkadaşın tel.inde gördük. Androidlerden de bazıları bağlanıyor bazıları bağlanmadı.

androidlerin mac adreslerini doğru girdiğinizden emin olun.

önce mac filtrelemeyi kaldırın.
android cihazı bağa bağlayın.
modem üzerinde görünen android cihaza ait mac adresini alın ve filtre listesine ekleyin.

bir de böyle deneyin belki sonuç verir.

Telefonlarda dns ayarlarını yapmazsanız bağlanmıyor. Daha doğrusu bağlanıyor ama internete girmiyor. Dns ayarlarını yapınca internete girebiliyor. En azından bizim okulda bu şekilde. Bende mac filtreleme kullananlardanım:) Hem şifre hem mac fitreleme var.

DotCom' Alıntı:

modem üzerinde görünen android cihaza ait mac adresini alın ve filtre listesine ekleyin.

okuldaki tüm bağlantıları nasıl engelliceksiniz :shock:

bb1' Alıntı:
DotCom' Alıntı:

okuldaki tüm bağlantıları nasıl engelliceksiniz :shock:

Tüm bağlantıları engelleyin demiyorum ki :)

mac filtrelemesini kaldırın dedim
android cihazı da ağa bağlayın
modem üzerinden baktığınız zaman , ağa bağlı tüm cihazları görürsünüz. bu listeden cihazın mac adresini kopyalayın
elde edilen mac adresini izin verilenler listesine ekleyin
izin verilenler haricindekini engelle diye bir seçenek vardı yanılmıyorsam

sonra mac filtrelemeyi etkinleştirin.
güvenli cihazlar haricindekileri ağa kabul etmeyecektir

Modeminizde IP rezerve etme tüm trafiği engelleme özelliği varsa şöyle bir uygulama yapabilirsiniz.

Öncelikle DHCP ayarlarından modemin IP dağıtım aralığını bağlamak istediğiniz cihaz sayısı kadar daraltırsınız. Diyelim ki 33 cihaza izin vermek istiyorsunuz. IP dağıtım aralığını 192.168.1.221-253 yaparsınız. Daha sonra izin vermek istediğiniz cihazları bağlarsınız. Sonra da Her cihaza bağlandığı IP yi rezerve edersiniz.

Son olarak da Tüm trafiği engelleme seçeneğine gelip 192.168.1.2-192.168.1.220 aralığında tüm trafiği engelletirsiniz. Yeni cihaz ekledikçe bu 220 sayısını öne çekersiniz.

Wlan şifresini bilseler bile internete giremeyeceklerdir.

Geri