Maaşım eksik mi?

Kodla Büyü

okanbaris

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben genelde maaş hesaplamaları için http://www.ozkansoft.com/mahep.php adresini kullanırım fakat 5-6 aydır maaşımda 20 tl civarında bir eksiklik oluyor. Yani eksik yatıyor. Bordromdaki Ek Gösterge kaleminde eksiklik var 50 tl civarında. Bilgilerim aşağıdadır
Derece / Kademe = 3 / 1
Hizmet süresi = 10 yıl
Ortaokulda çalışıyorum
Aralık ayı maaşı 3050,69
Vergi dilimi %20
Sendikam var.
Ek göstergem 1100 görünüyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Ek gösterge eksik 3. Derecede 1600 dür
4.derecede 1100 olur

İyi günler arkadaşlar,
Meslek Lisesinde Teknik Öğretmenim-Bilişim Teknolojileri,
Teknik hizmet tazminatı, okulda bir arkadaşın eksik yapılmış- %15 olması gerekirken düşük yapılmış- idareci arkadaş bir kontrol ettirin
ilçe meb ten dedi, sizinkilerde de hata var mı ? diye
bu bahsedilen teknik öğretmeler-bilişim öğrt. için oran veya karşılığını -maaş bordrosunda görülüyor mu ?
3-3 deydim aralık 2017 de Bes kesintisi var , %27 vergi dilimine girmişim,
Aralık 2017 maaşım --3065.97 yattı.
Ek Gösterge 164.33
Özel Hizmet Tazminatı 1127.53
Ek Öde.(666 KHK 634.21
Ek Tazminat 146.36
----bunlardan hangisi teknik öğretmen-bilişim--- tazminatını gösteriyor, hata var mı ? anlama şansımız var mıdır.

Ekli dosyalar

• maas-aralık-2017.jpg
    maas-aralık-2017.jpg
    181.5 KB · Görüntüleme: 111
İyi günler arkadaşlar,
Meslek Lisesinde Teknik Öğretmenim-Bilişim Teknolojileri,
Teknik hizmet tazminatı, okulda bir arkadaşın eksik yapılmış- %15 olması gerekirken düşük yapılmış- idareci arkadaş bir kontrol ettirin
ilçe meb ten dedi, sizinkilerde de hata var mı ? diye
bu bahsedilen teknik öğretmeler-bilişim öğrt. için oran veya karşılığını -maaş bordrosunda görülüyor mu ?
3-3 deydim aralık 2017 de Bes kesintisi var , %27 vergi dilimine girmişim,
Aralık 2017 maaşım --3065.97 yattı.
Ek Gösterge 164.33
Özel Hizmet Tazminatı 1127.53
Ek Öde.(666 KHK 634.21
Ek Tazminat 146.36
----bunlardan hangisi teknik öğretmen-bilişim--- tazminatını gösteriyor, hata var mı ? anlama şansımız var mıdır.

en altta yer alan ek tazminat teknik öğretmen tazminatı. bordro normal bir sıkıntı gözükmüyor hocam.

en altta yer alan ek tazminat teknik öğretmen tazminatı. bordro normal bir sıkıntı gözükmüyor hocam.
Şimdi eski bordrolara baktımda hocam;
2016-2015-2014 ve daha eskileride,
Bordrolarda;
Özel Hizmet Tazminatı---
Ek Öde.(666 KHK--- kısımları ve miktarlar var

fakat Ek Tazminat diye bordrolarda hiçbirşey yok,
acaba o zamanki bordrolarda bu 2 kalemin içinde mi yattı ?
Teknik öğretmen tazminatı ? yoksa Bordrolara dahil edilmedi mi ?

İlginç bir durum, şimdi eski bordrolara bakınca farkettim.:(

Hocam 2014/Kasım itibariyle özel hizmet tazminatı ile ek tazminatı ayırmışlar. Daha önceki maaşlarda ek tazminat, özel hizmet tazminatı içinde yer almaktaymış.

Son düzenleme:
Hocam Özel Hizmet Tazminatı hesabı:
9500*memur maaş katsayısı*tazminat oranı=9500*0,102706(2017/2. dönem katsayı)*115,56%=1.127,53

Ek Tazminat Hesabı:
9500*memur maaş katsayısı*tazminat oranı=9500*0,102706*15%(bilişim ilave oranı)=146,36
Eğer ek tazminat ayrılmamış olsa idi, Özel hizmet tazminatı= 1.127,53+146,36=1,273,89 olacaktı.

2016 aralık maaşınıza bakın
eğer özel hizmet tazminatı=9500*0,093259*(115,56+15=130,56)= 1.156,71 ise tazminatta hata yok demektir.

01/01/2016-30/06/2016 maaş katsayısı= 0,088817
01/07/2016-31/12/2016 maaş katsayısı= 0,093259
01/01/2017-30/06/2017 maaş katsayısı= 0,096058
sabit katsayı= 9500
özel hizmet tazminatı oranı= 115,56
ek tazminat oranı(bilişim için)=15
buna göre;
2017/Ocak özel hizmet tazminatı= 9500*0,096058*115,56%=1.054,54
2017/Ocak ek tazminat= 9500*0,096058*15%= 136,88

2016/Aralık özel hizmet tazminatı=9500*0,093259*115,56%=1.023,82
2016/Aralık ek tazminat=9500*0,093259*15%=132,89

Hocam Anladığım kadarı ile;
1- 2016/Aralık maaşınıza ait ek tazminatınızı 2017/Ocak maaşınıza eklemişler(132,89)
2-2017/Ocak maaşınızda Ek tazminat bulunmuyor(9500*0,096058*15%=136,88)
3-2017/Ocaktan sonra ek tazminat alıp almadığınız bilinmiyor.
4-Eğer 2017/Ocaktan sonra ek tazmina almaya başlamışanız(şubat ayı itibariyle) o zaman 2016/Kasım öncesi ve 2017/Ocak için eksik aldığınız ek tazminat için talepte bulunabilirsiniz.

Tavsiyem:
1 excelde yukarıdaki hesaplamalara uygun bir tablo oluşturun. Tabloda o yılın memur maaş katsayılarını, 9500 sabit katsayıyı, özel hizmet tazminatını(15/01/2014 sonra 3 ve 4. dereceler için 115,56 dır-öncesinde 95 idi.) ve ek tazminat oranını(15%) ihtiva eden gerekli formülleri yazın.
2-Evvela 2017 senesinin hangi yılından itibaren ek tazminat almaya başladınız bunun tespitini yapın,
3-2016/Aralık ayından önceki maaşlarınızı kontrol edin. Özel hizmet tazminatını varsa ek tazminatınızı kontrol edin.

Yani hocam birşeyi talep etmeden evvel o şeyden mahrum kaldığınızı ispat etmek size aittir. Sonra kendinizden emin şekilde o hakkınızı talep edebilirsiniz, sağlıcakla...

slm f_dogan76 hocam ,
2017-Ocaktaki bordroda eksik görünen kısım-hesaplamaya dahil edilmiş; bordroda gösterilmemiş,
fakat şubat-2017 deki bordroya baktıgımda maaş toplamı aynı-şubat bordrosunda bu kalemler gösterilmiş ;

Ek Öde.(666 KHK 593.16
Ek Tazminat 136.88
şubat-2017 maaş---3117.66
ocak-2017 maaş--- 3117.66

2017 lerde sıkıntı yok gibi bordrolarda ek ödeme gösterildiğinden kontrolü kolay dediğiniz gibi.
2017 den önceki bordrolarda kontrolü sıkıntılı

2016 ya baktım aralık-kasım-ocak vb.
bu bordrolarda örneğin 2016-aralık bordrosundan,
----Özel Hizmet Tazminatı 1023.82
----Ek Öde.(666 KHK 575.87
bu 2 değer var bordroda -----
2016/Aralık özel hizmet tazminatı=9500*0,093259*115,56%=1.023,82---verdiğiniz hesapla aynı
2016/Aralık ek tazminat=9500*0,093259*15%=132,89--------------------değeri ----Ek Öde.(666 KHK 575.87 değerinin içinde farzedip,hesap yapacagımda bu ----Ek Öde.(666 KHK 575.87) değeri doğru mu ? nasıl anlayabilirim.

2017-şubatta bu belirttiğimiz kalemler--

Özel Hizmet Tazminatı 1054.54
Ek Öde.(666 KHK 593.16
Ek Tazminat 136.88------------------bu 3 kalem toplamı 1784,58

2016-aralık
Özel Hizmet Tazminatı 1023.82
Ek Öde.(666 KHK 575.87------------bu 2 kalem toplamı 1599,69-----------2 maaşta farklılık normal midir? 3/2 sinden 3/3 ne geçtim,birde yeni yıldan dolayı zamlı aldık 2017 deki maaşı.

---bu ----Ek Öde.(666 KHK 575.87 ) nin nasıl hesaplandığını yapabilirsem kontrolü yapmış olabileceğim.Bunun formülü var mıdır ?

Son düzenleme:
Bir de Atelye şefliğim var-Dal şefliği, 2015-kasım-aralıktan beri devam eden,
ozkansoft tan yukarıda bir arkadaş linkini verdiği Mahep maaş hesaplamada gördüm,
Mebbiste atelye şefliği-dal şefliği kayıtlı değil, maaşta bunu göreceğimiz bir kısım var mıdır ?
maaşı çok etkiler mi ?

"Mebbiste atelye şefliği-dal şefliği kayıtlı değil" derken mebbis kayıtlarınınzda görevlendirme ekranında şeflik görevlendirmesi var mı?
Eğer belirttiğiniz gibi şeflik görevlendirmeniz var ise aşağıdaki linkteki konuyu bi inceleyin. Size lazım olacak bilgileri bulacaksınız. Maaşta şeflik görevine dair ayrı bir gelir kalemi yok lakin sadece yan ödeme tutarında farlılık bulunmakta. Biz okuldaki şeflerin yan ödeme tutarında eksiklik olduğunu tespit ettik ilçe mebe dilekçe yazarak farkların tamamını aldık.
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/yan-odeme-tutari.162410/#post-1767711

2017/Şubat özel hizmet tazminatı= 1.054,54
2016/Aralık özel hizmet tazminatı=1.023,82
Fark=30,72

2017/Şubat ek tazminat=136,88
2016/Aralık ek tazminat=132,89
Fark= 3,99
Artış net = 30,72+3,99=34,71

" 2 maaşta farklılık normal midir" sualinizdeki hesapta bir hata var şöyle ki:
2016/Aralıktaki ek tazminatınızı(132,89) 2017/Ocakta aldığınız için hesaba bunun dahil edilmesi gerekirdi. Yani:
2017/Şubat
Özel Hizmet Tazminatı 1054.54
Ek Öde.(666 KHK 593.16
Ek Tazminat 136.88------------------bu 3 kalem toplamı 1784,58

2016-aralık
Özel Hizmet Tazminatı 1023.82
ek tazminat(Ocakta aldınız)=132,89

Ek Öde.(666 KHK 575.87------------bu 3 kalem toplamı 1732,58 olur
fark=1784,58-1732,58=52(bu farkın 34,71 tl si tazminat artışlarından kalan 17,29 tl si ek ödeme(666 khk) den geliyor.
Yani bir hata yok. Lakin 2016/Aralıktan önceki hesapları dediğim gibi kontrol etmeniz gerekir.

Teknik hizmet tazminatını, Özel hizmet tazminatı içerisine konulmuş 2014-2015-2016 yıllarındaki bordrolarda.

f_dogan76 hocam verdiğiniz bilgile riçin teşekkürler.

ozkansoft taki Mahep maaş programından kontrol yaptım--burdaki hesaplama hakında bilginiz var mıdır ? burayla örtüşüyor.

--şeflikle ilgili tahmin ettiğim gibi sıkıntı var, onay yazısını bulup dilekçe yazmam lazımda, idare ile sıkıntı yaşar mıyım o aklıma geldi, zamanında neden mebbise işlemediniz diye okula kızarlar mı ? ilçe tararfından bilemedim.
Gerçi onay yazısı valilikten-il-ilçe-okul şeklinde gelmesi gerekir diye düşünüyorum.
Bu ilgili kısımlar bunu --şeflik onayını --öğretmenin bilgilerine işlemiyorlar demek ki.

yukarıdaki yan ödeme ile ilgili sayfa yalnız şöyle bir durum var ,6 aylık katsayılar farklı;
http://personeldb.ankara.edu.tr/?page_id=44 linkte 2017 yan ödeme katsayısı ı --

DÖNEM Yan Ödeme Katsayısı
1 Temmuz 2017 0,03257
1 Ocak 2017 0,030462

Tabi tabi yan ödeme katsayıları her 6 ayda bir değişir. Özkansofttaki hesaplara itibar edebirlisiniz. Ben de şefim şeflik görevlendirmesi, il mem tarafından yapıldığından onlar mebbis kayıtlarınıza görevlendirme başlangıç tarihini girip, bilgi içinde ilçe ve okula yazıyorlar. Yani siz, fiilen şeflik görevi yapıyorsunuz lakin mebbiste görevlendirmeniz bulunmuyorsa. Hizmet cetvelindede görevlindirme bilginiz bulunmayacaktır. Bu sebeple, yan ödemeden öğretmen unvanıyla faydalanmaya devam edersiniz. Şeflik görevlendirmeniz bulunsaydı geçmişe yönelik farkları isteyebilirdiniz.

Tabi tabi yan ödeme katsayıları her 6 ayda bir değişir. Özkansofttaki hesaplara itibar edebirlisiniz. Ben de şefim şeflik görevlendirmesi, il mem tarafından yapıldığından onlar mebbis kayıtlarınıza görevlendirme başlangıç tarihini girip, bilgi içinde ilçe ve okula yazıyorlar. Yani siz, fiilen şeflik görevi yapıyorsunuz lakin mebbiste görevlendirmeniz bulunmuyorsa. Hizmet cetvelindede görevlindirme bilginiz bulunmayacaktır. Bu sebeple, yan ödemeden öğretmen unvanıyla faydalanmaya devam edersiniz. Şeflik görevlendirmeniz bulunsaydı geçmişe yönelik farkları isteyebilirdiniz.
Bu durumda ne yapmak lazım, sizin gibi dilekçe mi ? yazmam lazım, yoksa önce mebbise mi ? okuldan şefliği işetmek lazım ?

Bu arada eski okulumda 2011 yılında 1 yıldan biraz fazla bölüm şefliği yapmıştım, --mebbiste görevlendirme kaydında bir tek o görünüyor--o dönemdeki bordroya baktım--yan ödeme kısımlarına
öğretmen olarak hesaplanmış.

Hocam bizim yazdığımız dilekçenin mahiyeti, şeflik görevlendirmesi olmasına rağmen yan ödeme tutarının öğretmen unvanıyla ödendiğine dairdi. Anladığım kadarı ile sizin şu an resmiyette şeflik göreviniz bulunmuyor. Geriye dönük şeflik görevlendirmesi yapılmamaktadır. Bu durumda yapılacak iş ortaöğretim kurumları yönetmiliğinin 84. maddesine göre şeflik görevlendirmesi yapılmasını talep etmeniz, akabinde yan ödeme tutarı hatalı olursa dilekçe yazmak.
Eski okuldaki eksik aldığınız farkları almak bayağı meşakkatli bir iştir. Evvela o tarihlerdeki yan ödeme tutarının öğretmen unvanına göre mi yoksa şeflik görevine mi göre hesaplandının tespiti lazım. Bu mesele imkansız değil lakin o zamanki katsayılar dikkate alındığında alacağınaz 60-70 lira yapar zahmede değer derseniz. Bir yerden başlayabilirsiniz.

Hocam bizim yazdığımız dilekçenin mahiyeti, şeflik görevlendirmesi olmasına rağmen yan ödeme tutarının öğretmen unvanıyla ödendiğine dairdi. Anladığım kadarı ile sizin şu an resmiyette şeflik göreviniz bulunmuyor. Geriye dönük şeflik görevlendirmesi yapılmamaktadır. Bu durumda yapılacak iş ortaöğretim kurumları yönetmiliğinin 84. maddesine göre şeflik görevlendirmesi yapılmasını talep etmeniz, akabinde yan ödeme tutarı hatalı olursa dilekçe yazmak.
Eski okuldaki eksik aldığınız farkları almak bayağı meşakkatli bir iştir. Evvela o tarihlerdeki yan ödeme tutarının öğretmen unvanına göre mi yoksa şeflik görevine mi göre hesaplandının tespiti lazım. Bu mesele imkansız değil lakin o zamanki katsayılar dikkate alındığında alacağınaz 60-70 lira yapar zahmede değer derseniz. Bir yerden başlayabilirsiniz.
---hocam seflik onayı valilikten geldikten sonra yapmaya başladık haftada 6 saat pbo alıyoruz, benim bahsettiğim, belki değişmiştir bilmiyorum, mebbiste görevlendirme kısmında yazmıyor, şeflik yönergeside değişmişti-hatırlarsanız--isimleride değişti alan şefliği-dal şefliği olarak görünüyor-belki mebbise kayıtı yapılmıyoda olabilir.Resmi yazı olmadan eylülde verdiğimiz dilekçe anca aralık başına onay geldikten sonra başladık dal şefliğine ve haftalık 6 saat pbo almaya.yılı hatırlayamadım aralık 2015 gibi net hatırlamıyorum tabi.

Hocam ben de eski okulumda bölüm şefiydim(2012-2014 arası) mebbise şimdi baktım görevlendirme başlama bitiş tarihleri var. Atölye-laboratuar şeflik bilgilerinin de mebbiste görevlendirme kısmında olması lazım. " mebbiste görevlendirme kısmında yazmıyor" ve "mebbise kaydı yapılmıyo da olabilir" bu ifadelerle ne antatmak istediniz anlamadım.
2015 Aralıktaki görev başlama tarihi nedir?

Hocam ben de eski okulumda bölüm şefiydim(2012-2014 arası) mebbise şimdi baktım görevlendirme başlama bitiş tarihleri var. Atölye-laboratuar şeflik bilgilerinin de mebbiste görevlendirme kısmında olması lazım. " mebbiste görevlendirme kısmında yazmıyor" ve "mebbise kaydı yapılmıyo da olabilir" bu ifadelerle ne antatmak istediniz anlamadım.
2015 Aralıktaki görev başlama tarihi nedir?
şu an şefliğiniz var --mebbiste kaydı görünüyor mu ? sizin,
eski okulmda bölüm şefliği benimde görünüyor.
alan-dal şefliği isimleri geldikten sonra -mebbise bu şekilde işleniyor mu ? ondan emin olmadıgı mı ,anlatmak istedim.
Çünkü 2011 den 2015 sonuna kadar -şeflik görevim olmadı.
elimde yazı olmadıgı için görevlendirme tarihini aralık-2015 olarak tahmin ediyorum.Okulda dosyamızda veya idarede yazıya bakacam tabi.Aylık planlama-bakım onarım çizelgesi veririz okula-bunlar okulda mevcut, bende o çizelgelere baktım aralık 2015 başından, ders programımızda belirtilen gün ve saate göre bakım onarım çizelgesi veririz idareye.

Tabi ki hocam, görevlendirme bilgilerinde şeflik görevi(alan veya bölüm şefi) bilgileri bulunuyor.
Hocam ortada çok sakat bir durum var siz şuan gayr-ı resmi şekilde mi şeflik gevini icra ediyorsunuz yani? 2015/Aralıktaki şeflik görevinizin neye göre başladığını hatırlıyor musunuz? Malumdur ki devlet işlerinde resmi kayıtlar esastır. Bu iş ihmale gelmez titiz bir şekilde meseleyi araştırın hocam...

Tabi ki hocam, görevlendirme bilgilerinde şeflik görevi(alan veya bölüm şefi) bilgileri bulunuyor.
Hocam ortada çok sakat bir durum var siz şuan gayr-ı resmi şekilde mi şeflik gevini icra ediyorsunuz yani? 2015/Aralıktaki şeflik görevinizin neye göre başladığını hatırlıyor musunuz? Malumdur ki devlet işlerinde resmi kayıtlar esastır. Bu iş ihmale gelmez titiz bir şekilde meseleyi araştırın hocam...

Hocam anlatamadım galiba; yukarıda bahsettim ya, okuldan ilçeye-ordan il e valiliğe görevlendirme yazısı geldiğini söyledim yukarıda, kafasına göre okul görevlendirme yapar mı ?
biz eylül 2015 te dilekçemizi yazdık okula form-değerlendirme belgeleriyle basvurumuzu yaptık valilikten seflik onayı gelmesi aralıgı buldu , seflik ücretini alamadım 2-3 ay boyunca onay gelmediği için.
Bu onay yazıları ile ilçeye geldi ,burada ilgili kısımlar kayıt yapmışlardır herhalde, yukarıda bahsettiğim durum buydu.
Görev onayı geldiğinde bizi imza karsılıgı bildiriliyor şu tarihten itibaren; şu dal şefisiniz diye ve ona göre ders programında ekleniyor pbo nuz.
bu işleyişie siz yabancısınız galiba, aynı işleyiş sizin şeflikte olması gerekiyor.

---Bir diğer önemli nokta ise, geçen ay bazı arkadaşların maaşla ilgili derece terfi onayı geç geldi, ilçe mebe gidip durumu düzelttirirken 2017 yıl sonuna yetişmesi gerekiyordu. Ordaki maaşları yapan personel eylülde onayı gelmesi gereken yazı aralıgın ortasında geldiği için fark bordrosu yapmam gerekiyor---bunu biz yapamıyoruz dedi----mebbiste derece-kademenin düzeltilmesi maaşa yansımaz dedi, bordroda biz o değişiliği yapmazsak maaşınız hatalı devam eder dedi. Bordroları gecen 2-3 aya göre yaptırmanız gerekiyor dedi.dışardan ücretle yaptırıldı bu fark bordroları.
Buradaki durum sizin örnekle aynı. Mebbiste şeflik kaydı olmasına rağmen ---maaş hesabı farklı oldugundan sizde yan ödemeler şefliğe göre yapılmadı diyerek düzelttirdiniz. Mebbisle direkt maaş kalemleri birebir bağlantılı olsa sizin seflikler veya benim eski okuldaki şeflik durumlarına göre ; bordroda yan ödemeler eklenmiş olurdu.

Sevgili hocam
1-Silsile şöyle işler: Siz şeflik talebinde bulunursunuz, dilekçeniz ve ekleri ilçem meme gider ilçe de il meme gönderir. İl mem onayladıktan sonra aynı silsile ile ilçe meme gönderir, ilçe de okula yazı ile bildirir. Sonrasında ise ilgililere bu durum tebliğ edilir, sonrasında ise ders programına pbo eklenir vs.(Hatta henüz bize tebliğ edilmeden il meme telefon edip, görevlendirme yapıldığını öğrenmiştik.)
2-mebbisle bordro tam entegre çalışmıyor bu doğru. Anladığım kadarı ile görevlendirme ile çalışan personelin(şeflik gibi) maaş hesabı müdahaleye muhtaç. Şeflik görevi olmasına rağmen yan ödemenin öğretmene göre ödenmesi bunun ispatı. Bu durumda ilçe meme dilekçe müracaat etmek gerekiyor.
3-Kadrolu personelde ise mebbisle bordro tam entegre çalışıyor.
4-Okulumuzda kadrolu 1 tane müdür yardımcısı atandı. Yan ödeme tutarı doğru hesaplanırken görevlendirme ile müdür yardımcısı olan başka bir personelin ise yan ödeme tutarı öğretmene göre ödenmekteydi. Bu personel içinde dilekçe ile müracaat edildi.
5-Sizin hakkınızda ilçe mem in bildiği sizin ise bilmediğiniz bir şeyler olabilir mi? Açık ve şeffaklık ilkesine muvafık düşmez. Yani siz görevlendirildiğinizi tebliğ edilerek öğreniyorsunuz daha sonra ise acaba ne zaman görevlendirmem başlamıştı diye öğrenmek istediğinizde ise mebbiste bu bilgiye ulaşamayacaksınız öyle mi? Peki hocam önceki okulunuzda yaptığınız şeflik görevi bilgilerini neden mebbisten öğrenebiliyorsunuz o zaman?
6-Yine aynı işlemin farklı şekilte tesis edilmesine bir misal...

Geri