Lpg li araçlarda motor arıza lambası yanması

Kodla Büyü

Lpg den dolayı motor arıza lambanız yanıyor mu?

• Evet yanıyor

Oy: 16 31.4%
  • Hayır yanmıyor

Oy: 26 51.0%
  • Bazen yanıp sönüyor

Oy: 9 17.6%

• Kullanılan toplam oy
    51

hastasıyız dede 01

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Benim arabanın lambası bazen yanıyor 1-2 dk sonra sönüyor. Bir usta önemlideğil sen ne yapsanda yanacak bosver dedi, diger usta bobin ve bujiler değişecek dedi. Ben 1 yildir sorunsuz biniyorum. Sizce onemlimidir duzelir mi sizde durum nedir?

Sakın bu sarı lamba için arabanızın orijinal değerleriyle oynatmayın.
Bu lambanın yanma sebebi, fakir karışım hatasıdır.
LPG benzin gibi güçlü bir yakıt olmadığından beyin "oksijen-yakıt karışımı hatası" olarak okuyor.

160bin kmden beri biniyorum. Hiçbirşey olmadı.

Meriva 2007 aracım var. Yaklaşık 4 yildir bende. Aldiğimda tüp yoktu brc taktdirdim. İlk 3 sene ışık yanmadı.bu sene yanmaya başladı. 2 defa bobin değişti. Ariza kodu olarak 4 silindirde ateşleme hatası veriyordu. Bobin ilk değişiminden 1 yıl sonra ikinci bobini degistirdim. İkinci bobini değiştirdikten sonra 5 gün sonra gene ariza ışığı yandı. Tekrar goturdum, ayni 4 silindirde ateşleme hatası. Ustayı degistridim. Başka bir yere gittim. Ustanın dediği şey "bununla yaşamayı öğreneceksin" oldu.:)o gün bu gündür ışık yanık. Ara ara gidip sondurtuyorum. Bir kaç gün sonra gene yanıyor. Arabanın çalışması ile ilgili bir problem yok. Araç 140 binde. Lpg yi 70 binde takmıştık. Lpg nin arabaya verdiği bir durum.

2016 model Opel astra var. Tüp takıldıktan 2 sene sonra aynı durum bende de oldu. Servise götürdüm gaz hatası dediler. hata kodu Oksijen-yakıt karışımı hatası. Gazcıya uğradıkça arada söndürtüyordum. En sonunda gazın enjektörleri değişti, lamba söndü bir daha da yanmadı. Mümkün olduğu kadar hep aynı yerden gaz almaya çalışıyorum

LPG li araçlarda bu motor arıza ışığının yanma sebebi "subap (yanma)arızası" olabilir. Kompresyon testi ile tam teşhis konulur. Önemli bir arızadır ve karşılaşmamak için bir depo benzin bir depo LPG gibi değişmeli olarak kullanılmalı yani sürekli araç gazda kullanılmamalı ve araç yüksek devirlerde (üç bin yukarısı) kesinlikle LPG de kullanılmamalıdır. Yanlısı doğrusu ile benim bildiklerim bunlar. İnternetten "subap yanma" diye arama yapılırsa daha iyi bilgiler çıkacaktır.

İyi bir LPG ustasının yolda afr ayarı yaptırdıktan sonra motor uyarı ışığı yanmadı

iyi bir lpg ustası arıza ışığı yaktırmadan montaj yapar yada yandıysa söndürmeyi bilir, söndüremiyorsa üstesinden gelememiştir suçu başka yere atar.

lamba yanmamalı , gerçekten arıza varsa ne yapacaksın. LPG iş değil aslında ama neyse, o ayrı konu.

Lamba yanması normal. Olay zengin fakir karışım olayı. Motor benzin için yapılmış ama lpg de çalışıyo ve beyinde bir anormallik olduğunu algılayıp arada arıza lambasi yakiyo... Eskiden yandığında sanayiye gotururdum şimdi lamba söndürmek için cihaz aldim n11 den arizalari inceleyip kendim sonduruyorum ve 2 tane arıza tespit ettim bu aralar. Birincisi fakir karışım olayi bunun normal oldugunu yazmistim zaten ikincisi benzin pompam gitmek üzere can cekisiyor bende farketmistim zaten arada tek marşta çalışmıyor. En kısa zaman da değiştirmeyi düşünüyorum...

Lamba yanması normal. Olay zengin fakir karışım olayı. Motor benzin için yapılmış ama lpg de çalışıyo ve beyinde bir anormallik olduğunu algılayıp arada arıza lambasi yakiyo... Eskiden yandığında sanayiye gotururdum şimdi lamba söndürmek için cihaz aldim n11 den arizalari inceleyip kendim sonduruyorum ve 2 tane arıza tespit ettim bu aralar. Birincisi fakir karışım olayi bunun normal oldugunu yazmistim zaten ikincisi benzin pompam gitmek üzere can cekisiyor bende farketmistim zaten arada tek marşta çalışmıyor. En kısa zaman da değiştirmeyi düşünüyorum...
N11 den aldiginiz aletin linkini atarmisiniz

lpg ile 160.000 km yol yapmışım. her kmde 0.20 kuruş fark etse 30.000 tl kardayım.
Varsayalım ki motor bitti. Sandık motor taktırsam bile zararda değilim.

Benzin ülkemizde pahalı. o yüzden lpgnin bu tarz nazlanmalarına razı olmak gerek.

Arada aracı benzinli kullanın hiç bir şey olmaz iki depo lpg yarım depo benzin ile biniyorum çok iyi hiç de sorun olmuyor :)

açıkçası fabrika çıkışlı araçlar mantıklı cıvıc egea duster gıbı modeller. Japon araçları kore araçlarını lpg ıle uzun yıllar kullanıyor taksıcıler.

https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjAAegQIARAB&usg=AOvVaw38Qr19d9jEG_K5V89-F6Pg
N11 den aldiginiz aletin linkini atarmisiniz
Torque pro programının apk sini kurun telefona nette bulursunuz normalda paralı uygulama ordan bluetooth tan bağlanıp arizalara bakip lambalari söndürebilirsiniz. Ariza kodunu google dan aratip arabanin neyi var neyi yok görürsünüz. Aracin obd 2 soketine takacaksiniz bu aparati. Sonra torque programina girip baglantiyi yapacaksiniz. Test edildi çalışıyo
Screenshot_2020-06-14-21-18-07.png

Ben de de Astra j var 80 bin de tüm bakımlarını zamanında yaptırmama gözüm gibi bakmama rağmen son 10 bin kmde egzantrik arızası verdi 2 defa.masraflarını lpg firması karşıladı (4bin +4bin)ama servis 1000 km sonra da bozulabilir 100 bin sonra da diyor.canım sıkılmadı değil.her araçta lpg kaynaklı farklı sıkıntılar çıkıyor galiba

Gazı aynı istasyondan aldığım surece yanmıyor. Opet ile ayar yapıldı . Opet ile devam. Shell den alsam hemen yanıyor.

Ben de düşük devirlerde vites yükseltirsem SVS lambası yanıyor. Arıza lambası hiç yanmadı. Güzel bir ayar yapıldığında SVS lambası da azalıyor.

Yıllardır lpg li araç kullanır lpg ayarını kendim yaparım, doğru bir ayar yapıldığında lamba falan yanmaz
Lpg ayarı oldukça kolaydır, bilişimci meslektaşlarım için çok basit gelir
Yalnız her lpg markasına ayar yapılmaz
Atiker, lovato, zavoli birkaç tane daha var
Bir usb-ttl çevirici ile lpg ecu sune bağlanabilirsiniz, bazıları pl2303hx bazıları ft232rl ile çalışır, belki bir çoğunuzda bu çipler vardır bile
Programını ise internetten bulabilirsiniz, bulamazsanız buraya yazın elimdekileri paylaşırım
Ayrıca yanan ışığı söndürmek ve arıza kodlarını görmek için bir elm327 işinizi görecektir
wifi li olanı almanızı tavsiye ederim
Lpg li araçlarda elm327 ile ltft ve stft değerlerini ara ara kontrol edilmelidir, araç uzun süre fakirde kullanıldığında ltft değeri yükselecek, enjeksiyon süresi artacak, yakıt artacak, subap yataklarına, motora zarar verecektir
Günümüzdeki araç motorlarının tamamına yakınının subap yatakları erimeye müsait yapıda alaşımlıdır

Son düzenleme:
opel corsa tam otomatik var lpg li araç 1.4 yaktıkça obd2 cihazıyla söndürdüm o yaktı ben söndürdüm. artık yakmıyor 10 000 km dir.

Keşke söndürmeseydiniz muhtemelen fakir karışım hatası veriyordur, obd cihazınız varmış ltft stft değerini bir kontrol edin kaç

Google play dışında iş yapan sağlam bir elm327 obd2 apk sı paylaşabilecek olan var mı, nette bulduklarımdan pek verim alamadım

Lpgden dolayi isik yanar diyen ustalardan uzak durun.Lpg ile başı en cok dertli olarak anilan 1.4turbo benzinli astra aracimda atiker grand lpgyi 3500kmde iken taktirdim ve lpg ayarini kendim yapiyorum.Işik felan yanmıyor.

Geri