Log kaydı tutma?

Kodla Büyü
pasific' Alıntı:
Arkadaşlar iplog tutucu güzel ve basit bir program yok mu :?:

aramadığım yer kalmadı ya.. :verymad:

tib sitesindeki en kullanışlı birde internet kafe programlarına log kaydı tutuyor haberiniz olsun ama onları ücretsiz kullanmak biraz zor

muhalif33' Alıntı:
meb bağlantılı internetlerde log kaydı tutuluyor mu? Tutuluyorsa birşey yapmamıza gerek yok sanırım....
meb hattı zaten özel filtreli bir internet, okulunuzda sadece meb hattı var ise sizin birşey yapmanıza gerek yok

ademola' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
meb bağlantılı internetlerde log kaydı tutuluyor mu? Tutuluyorsa birşey yapmamıza gerek yok sanırım....
meb hattı zaten özel filtreli bir internet, okulunuzda sadece meb hattı var ise sizin birşey yapmanıza gerek yok

filtreli ama bazen öğrenciler istemdışı da olsa sakıncalı sitelere girebiliyor...

Filtreprogramı.com sitesinde müthiş kullanışlı bir program var, onu bir yıldır kullandım, ama program demo olduğu için sanırım, 1-2 aydır çalışmıyor. Programın güzellliği ise, kayıtların internette tutulması. Server a filan gerek yok. Programı yapan kurumu filan aramıştım, yardımcı da oluyorlardı. Hatta bazı hataları söyledim, düzeltmişlerdi. Belki yine görüşürsek hatayı düzeltirler, kullanılabilir. Gerçekten çok iyi programdı.

Biraz da işin resmi boyutundan bahsedelim.
Her ne kadar pek ciddiye alınmasada aslında log tutma olayı gerçekten ciddi bir konu.
Yasalar gereği okullarda birden fazla kişiye internet erişimi sağladığı için yasal olarak log tutmak gerekli.
bazı arkadaşlar MEB HATTI FİLTRELİ o zaman gerek yok demişler ama sanırım bu arkadaşların IP Bazlı log tutmanın ne demek olduğundan haberleri yok.
Aslında bu konuda firmalar okullara göre daha şanslı zira her bilgisayarı GENELLİKLE kullanan kişi sabit olduğu için bir IP' nin kim tarafından kullanıldığı daha kolay tespit edilebiliyor.
Okularda ise bu iş biraz daha karışık. İdareci bilgisayarcıları kısmen aynı kişiler tarafından kullanılsada öğretmenler odasındaki bilgisayarlar, kablosuz ağ üzerinden giriş yapan notebook ve/veya telefonların kimler tarafından ne zaman kullanıldığını belirlemek biraz güç. o yüzden okullarda ip bazlı log tutulmak isteniyorsa
1. Active Directory vb.. her kullanıcının kendi k.adı ve şifresi olan bir sistem kurulmalı. Böylelikle her bilgisayarın hangi tarihte kim tarafından kullanıldığı belli olur
2. Daha sonra ip bazlı her makinenin log kayıtlarının tututlması için bir firewall sistemi kurulabilir (ücretsiz alternatif arayanlar PFSENSE i inceleyebilir - AD ile entegre çalışabiliyor.)

Gelelim bu konuda sizin sorumluluğunuza
YOK
..
Siz sadece böyle bir sistemin maliyetini araştırıp okul idaresine bildirmekle yetinebilirsiniz..

barbaryan güzel açıklamış :) 5651 nolu çok detaylı sıkı bir yasa ve gerekli de, ancak dediğiniz gibi okulda böyle bir sistem kurmak zor ve maliyetli olduğundan,
gerekli altyapıyı sağlamada sorumluluk meb ve idare de olduğundan meb filtreli hatlar için yapmanız gereken birşey yok, okulda meb özel bir hat var ise bunun sorumluluğu o hattın sahibinde yani idarededir.
meb gerek zararlı siteler gerekse sosyal platformarı engelleyerek, suç işleme potansiyelini düşürüyor sadece :) ama düşünün bir forumda birisine hakaret edilirse açılan davada neler olabilir :) ip bazlı bilgisayar tespit edilse bile kullanıcısı belli olmadığından, suçlu bulunamaz ve suç sorumlu idarecilere kalır. bu idare gerek okul idaresi gerekse mebin başındaki idareciler olabilir.

acer50' Alıntı:
Filtreprogramı.com sitesinde müthiş kullanışlı bir program var, onu bir yıldır kullandım, ama program demo olduğu için sanırım, 1-2 aydır çalışmıyor. Programın güzellliği ise, kayıtların internette tutulması. Server a filan gerek yok. Programı yapan kurumu filan aramıştım, yardımcı da oluyorlardı. Hatta bazı hataları söyledim, düzeltmişlerdi. Belki yine görüşürsek hatayı düzeltirler, kullanılabilir. Gerçekten çok iyi programdı.
Bu program çalışmıyor mu? Bende mi sorun var?

Geri