Log kaydı tutma?

Kodla Büyü
BTR Görevlendirme yazısında "BT Rehberliği Görevi" kapsamında yapılacak işler bölümünde belirtilmiş.
5651 sayılı kanun çerçevesinde LOG Kayıtları tutulacak istenildiğinde ibraz edilecektir deniliyor.

bulentus' Alıntı:
okulda tutmaya gerek veya emir varmı??
..
VAR Hocam. her ne kadar biz (ben de dahil) bilişimciler pek bu konuyu ciddiye almasakta bu aslında ciddi bir konu. ama bu işin asıl sorumlusu KURUM AMİRİDİR.
.
yapılabilmes için

ÖNCELİKLE wireless i iptal etmeniz gerekecek. çünkü şifreyi bilen herhangi biri farklı bir cihaz ile internete bağlanabilir. wireless i kapatmak istemiyorsanızda MAC bazlı log tutmanız gerekecektir.

Sonra Win X Server (2003 - 2008 - 2012) kurup Active Directory kurmanız ve tüm öğretmenlere kullanıcı adı ve şifresi tanımlamanız gerekiyor.
daha sonra ISA (yeni türevi ForeFront) yada açık kaynak kodlu PFSense vb.. programlardan bir tanesi ile kullanıcı bazlı log tutmanız gerekiyor. IP bazlı log tutarsanız öğretmenler odasındaki biglisayarın log kaydı konusunda sıkıntı yaşarsınız.

endorfinnn' Alıntı:
Allahını seven şu meseleyi biraz açsın :)
Log nedir ya?

Log tutmak; sadece internet hareketleri için bir bilgisayarın hangi tarih ve saaatte internette ne yaptığını adım adım kaydetmek diyebiliriz. Tüm bilgisayar hareketleri için de log tutulabiliyor tabii ki. 3 nolu bilgisayardan 16 şubat 2013 saat 11 de paint programı açıldı. 11.10 da şuraya şu dosya dosya kaydedildi. firefox ile internete girildi, şu sitelerde gezildi. 11.49 da bbnet e girildi. kullanıcı adı : ............... şifre : . ........................ "Log kaydı tutma" sayfasına şu yazılar yazıldı. vs, vs, vs...

Çok teknik bir yazı olmamış ama özetle böyle hocam, umarım anlaşılır olmuştur.

unknownrealmman' Alıntı:
endorfinnn' Alıntı:
Log nedir ya?

Log tutmak; sadece internet hareketleri için bir bilgisayarın hangi tarih ve saaatte internette ne yaptığını adım adım kaydetmek diyebiliriz. Tüm bilgisayar hareketleri için de log tutulabiliyor tabii ki. 3 nolu bilgisayardan 16 şubat 2013 saat 11 de paint programı açıldı. 11.10 da şuraya şu dosya dosya kaydedildi. firefox ile internete girildi, şu sitelerde gezildi. 11.49 da bbnet e girildi. kullanıcı adı : ............... şifre : . ........................ "Log kaydı tutma" sayfasına şu yazılar yazıldı. vs, vs, vs...

Çook teşekkür ederim.
Yapmaz isek başımız ağrır mı acaba?

BaRBaRYaN hocamın yazdıklarını incelerseniz, bu işin ne kadar meşakkatli olduğunu fark edersiniz. Windows server yönetmek, active directory kullanmak, vs. ciddi anlamda ağ teknolojileri ve sunucu yönetimi bilgisi ve tecrübesi ister. Olur da başınıza bir şey gelirse, log tutacak yazılım ve donanım hani nerde diyebilirsiniz. Ciddi bir suç olayı ile karşılaşılırsa zaten internet servis sağlayıcıları internet trafiği ile ilgili log tutar. Savcılık kanalı ile bu bilgi(ler) isteniyor.

endorfinnn' Alıntı:
unknownrealmman' Alıntı:
endorfinnn' Alıntı:
Log nedir ya?

Çook teşekkür ederim.
Yapmaz isek başımız ağrır mı acaba?
..
birileri sorumlusu olduğunuz kısımdaki bir bilgisayarı kullanarak suç teşgil eden bir eylem yapmadığı sürece başınız ağırmaz. Ama bu eylem gerçekleştiğinde EN BAŞTA KURUM AMİRİNİZ olmak üzere sizinde başınız ağırır.

Size önerim
Yapabiliyorsanız kendiniz yapamıyorsanız bu işi yapan donanım ve yazılımları ücretli satan firmalar hakkında bir araştırma yaparak; bu iş için gerekli yazılım ve donanımı yazılı bir dilekçe ile kurum amirinizden isteyebilirsiniz. Temin etmezse (ki çoğu idareci boşver der para harcamamak için) size sorduklarında elinizdeki yazılı evrak ile kendiniz savunabilirsiniz...

Arkadaşlar benim onay yazımda GÖREVLER ile ilgili bir bildirim yok. Ben de çalışma planımı önceki bakan zamanında yayınlanan görevlere göre hazırladım.

Bu görevlerin içerisinde 5651 e göre log tutma yok.

Yeni bir yazı var ise buradan paylaşabilir misiniz?

Arkadaslar fatih projesi alt yapi isleri vs.. bittiginde bakanlik her ogretmene kull ve sifre vererek bu sorunuda merkezi olarak cozebilir /ve cozmli zaten Tabii bunlari dusunecek birileri varsa....

backir' Alıntı:
Arkadaslar fatih projesi alt yapi isleri vs.. bittiginde bakanlik her ogretmene kull ve sifre vererek bu sorunuda merkezi olarak cozebilir /ve cozmli zaten Tabii bunlari dusunecek birileri varsa....
..
ne için verecek bu kullanıcı adı ve şifreyi?

bakanlık haber vermeden Active Directory vb.. bir server kurdu da bizim mi haberimiz yok :)

Arkadaşlar iplog tutucu güzel ve basit bir program yok mu :?:

aramadığım yer kalmadı ya.. :verymad:

şimdi bir okulda 3-4 modem varsa, log kaydı tutucuyu telefon kablosunun bağlı olduğu modeme bağlı bir bilgisayara mı kurmak gerekiyor??? Yoksa herhangi bir bilgisayara kurmak yeterli olur mu?

muhalif33' Alıntı:
şimdi bir okulda 3-4 modem varsa, log kaydı tutucuyu telefon kablosunun bağlı olduğu modeme bağlı bir bilgisayara mı kurmak gerekiyor??? Yoksa herhangi bir bilgisayara kurmak yeterli olur mu?
maalesef bu tip çözümlerin yasal geçerliliği yok :) ciddi bir teknik bilgi ve tecrube ister... profesyonel çözüm kullanmayacaksanız internetinizi kesinlikle paylaşmayınız.
okullarda ise meb hattı dışında bir internet bağlantısı kullanmayınız, ğer böyle bir hat varsa tüm sorumluluk hat sahibinde yani müdürde dir.

muhalif33' Alıntı:
..
telefon sadece 1 modeme bağlı ise diğer modemlerin işi ne?

BaRBaRYaN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
..

tüm katlarda wifi olarak kullanılan modemler var. Bu modemler, telefonun bağlı olduğu modeme bağlı.

muhalif33' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
..

tüm katlarda wifi olarak kullanılan modemler var. Bu modemler, telefonun bağlı olduğu modeme bağlı.
..
hocam bahsettiğiniz cihazlar artık modem olarak kullanılmadığı için onlar modem yerine Access Point demek daha makul.

BaRBaRYaN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
..

..
hocam bahsettiğiniz cihazlar artık modem olarak kullanılmadığı için onlar modem yerine Access Point demek daha makul.

hocam modem ama switch olarak kullanılıyor.

modemin dhcp sini kapatıp ağa bağladığınızda access point gibi kablosuz erişim noktası olarak çalışır. çok portlu bir modemse kablolu hub switch olarak ta işlev görür.

log kaydı tutan cihazlar genelde firewall tipi cihazlardır, modemden aldığı interneti kontrollü biçimde dağıtır, bir bilgisayara 2 ağ kartı takıp (biri giriş biri çıkış) firewall yazılımları yukleyebilirsiniz, mesela kerio firewall, bunun üzerinden log kaydı tutulabilir. yanlız bu log kayıtlarını başba bir programa günlük dijital olarak imzalatmanız gerekir, külfet üstüne külfet olur... yasal geçerliliği olması için profesyonel yardım almanız gerekir.

meb bağlantılı internetlerde log kaydı tutuluyor mu? Tutuluyorsa birşey yapmamıza gerek yok sanırım....

Geri