Liselerde Yeni Sistem Açıklandı

Kodla Büyü

hikomen

Aktif Üye
ziya9.jpg

Sizler yeni sistem ile ilgili ne düşünüyorsunuz.
Liselerde bilgisayar dersleri nasıl olur?

Gördüğüm kadarıyla sadece 11. sınıfta algoritma dersi var. 11. sınıfta sınav kapıya dayanmışken hiçbir öğrenci o dersi seçmez. Keşke branş değişikliği hakkı verseler...

Ayrıca bu kadar seçmeli dersler öğrenci nakil olunca ne olacak, çok merak ediyorum.

Ben birşeyi anlamıyorum. Yada anlayamıyorum lütfen bana yardımcı olun. Kaliteli ve iş bulma oranı yüksek üniversitelerin kontenjanları bu kadar kısıtlıyken,üniversitelere yerleşmede iş eninde sonunda merkezi sınavlara dayanıyorken böyle sistemler nasıl işleyecek,neyin üzerine oturacak. Adamın merkezi sınavda yüksek puan alması için soru çözmesi lazım deneme yapması lazım sen ona proje yaptıracaksın. Düz liseye giden adam neyin projesini yapacak allasen. Proje kelimesinin altının bu kadar boş olduğu başka bir ülke görmedim yemin ediyorum. Çok afedersiniz çocukları tuvalete götürüp elini yıkatırken resimlerini çekip temizlik projesi diye yutturan meslektaşlarımı gördü bu gözler. Şaka falan da değil

Proje okullarının zamanında kuruluş amacı da tamda buydu yani bakanın tüm söylemlemleri proje okullarını tarif ediyor.gel gör ki proje okullarında bile proje yapma geri planda amac iyi bir universiteye yerlesmek.boyle bi sistem degisikligi okul oncesinde baslar lisede baslamaz okul altyapıları buna hazir degil

İlk gözlemime göre bizim ders 9. ve 10. sınıflarda yok. 11 ve 12. sınıflarda da seçilme olasılığını düşük görüyorum. Keşke 11. ve 12. sınıf yerine 9 ve 10. sınıflara koysalardı bence daha iyi olurdu.

Sunum yapılırken çıkan ögrencilerin seçim yaptığı ekranda pyton programlama ve mobil program geliştirme diye dersler var.10 sıniftada seçmeli dersler var yani.

Bu sene fen lisesinde çalışmaya başladım. Zorunlu 2 saat 9 ve 10larda ders var. Bu dersler ne olacak? Norm fazlası olacakmiyiz. Okulda laboratuar yok. Öğrenciler derse ilgisi az. Merak ediyorum yeni sistem neler getirecek.

Algoritmik programlama, yapay zeka, nesnelerin interneti. Bu dersleri kim okutacak acaba?

Yeterki öğretin desinler çocuklar hevesli olsunlar hocam. Öğreniriz sonra da çocuklara öğretiriz. Bizim branşımız sürekli öğrenme kendini yenileme üzerine kurulu.

Ama okullarda bunun altyapısı varmı? Kaç lisede bt sınıfı var adam gibi?

Biraz önce bakan ntv de canlı yayındaydı. Bu çizelgeler sadece anadolu liseleri icin dedi. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve mesleki-teknik liseler içinde hazırladık dedi.

Sistem ne kadar değişse de kendi branşımı bir türlü sağlam göremiyorum. Hep bi belirsiz hep bi belirisizlik..
Önümüzdeki günlerde detaylar açıklanır lakin dersimizin seçmeli olması insanı düşündürüyor.

Kötü bir müfredat hazırla deseler ancak bu kadar kötü hazırlanabilir. Bütün süslü kelimeleri rastgele dağıtmışlar. Doğada enerji dönüşümleri diye bir ders mi olur yahu? Yahu kimse yok mu orada, bunun bir ders değil, bir dersin ünitesi olduğunu söyleyebilen?

Gördüğüm kadarıyla sadece 11. sınıfta algoritma dersi var. 11. sınıfta sınav kapıya dayanmışken hiçbir öğrenci o dersi seçmez. Keşke branş değişikliği hakkı verseler...

Ayrıca bu kadar seçmeli dersler öğrenci nakil olunca ne olacak, çok merak ediyorum.

Son düzenleme:
Çok kötü.
Ben bakandan umudumu kestim.

Egitim sistemimizde test çözmek en önemli beceri idi şimdiye kadar. Bu sistem ile hala en önemli beceri de bu yine. O halde hiç birşey değişmedi demektir bu.
Bu sistemle sadece öğretmenler mağdur olacak. Bir sürü öğretmen norm fazlası olacak. Bu dersleri ismi şaşalı ama içi boş derslere hangi öğretmen girecek. Tabiki norm fazlası olan öğretmenler. Nesnelerin internetini biyoloji öğretmeni anlatacak. Verim 0. Belki yine kurba bagırsağı testi çözer çocuklar. Böylece üretim artar. Dolar 1 lira olur. Ülkemiz muhasır medeniyetler seviyesine çıkar ve kimse ülkemi durduramaz ve dünya bizi kıskanır.
Neyse ben az paramla dolar altın alsam iyi olacak. En az 10 yıl daha üretim yok anlaşıldı.

YÖK'TEN AÇIKLAMA
“Bilindiği üzere üniversiteye giriş sisteminin belirlenmesi ve lüzumu halinde değiştirilmesi yetkisi kanunen YÖK’e verilmiştir. YÖK tarafından geçen sene ilk kez kurgulanarak uygulanan, “ülkemizi temel yeterlilik, sözel ve sayısal okur yazarlık ile tanıştıran, MEB sistemini (müfredata uygun) destekleyen ve uygulanması neticesinde doluluk oranlarının yükseldiği görülen”, başarılı bir üniversiteye giriş sistemimiz (YKS) sistemimiz bulunmaktadır. YÖK olarak gündemimizde üniversiteye giriş sisteminde hali hazırda yeniliğe gitme gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi bu hususta yeni bir çalışmamızda bulunmamaktadır. 2024 yılında, yeni lise modelinin ilk mezunlarının verileceği dönemde, YÖK olarak tabi ki bir değerlendirme yapılacaktır.”

Meslek Liselerine de düzenleme yapılacak mı?

Meslek liseleri ile ilgili de çalışma var tabiiki.
Hatta sızdırılan veya servis edilen 1-2 ders çizelgesi var piyasa da bilişim göremedim henüz.
O ders çizelgelerinde öğrencinin alana 9.sınıftan itibaren yerleştiği. 10.sınıftaki bazı alan derslerinin 9.sınıfta görüldüğü 12.sınıfta 5 gün beceri eğitimi yapılacağı var

Meslek liseleri ile ilgili de çalışma var tabiiki.
Hatta sızdırılan veya servis edilen 1-2 ders çizelgesi var piyasa da bilişim göremedim henüz.
O ders çizelgelerinde öğrencinin alana 9.sınıftan itibaren yerleştiği. 10.sınıftaki bazı alan derslerinin 9.sınıfta görüldüğü 12.sınıfta 5 gün beceri eğitimi yapılacağı var

Ders sayısının azaltılması gibi bir durum var mı çizelgede hocam

Yooo ben çok beğendim.Nerdeyse kafamdaki sistem ve ders saatlerinin aynısı.
Sn. Bakanımız Ziya Selçuk her zamankii gibi en güzelini yapmış.Hayırlı olsun.
bakan.jpg

Güzel olan şu ki her alandan ileride seçeceğin mesleğe yönelik ders alabilirsin.Ama diyelim ki yapay zeka dersini 1 kişi aldı.Bu öğrenciye ders verilecek mi?

Geri