Lisede Sözlü Notu

Kodla Büyü

aakcakaza

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaslar liselerde sözlü notunu ya da notlarını yazılı notlarının altında verebilir miyiz?

45 den aşağı verme hocam verirsende müfettiş gelirse ispat edeceğin dayanağın olsun disiplin işlemi vs gibi.

Sözlü notu yazılı notundan düşük verilebilir, ortalamadan da düşük verilebilir, 45 in altında da verilebilir,

ama ben verdim sorun çıkmadı derseniz o da rahat bir davranış olur çünkü durduk yere sorun çıkmaz zaten, her türlüsünde yönetmelik açık:

Sözlü Sınavlar

Madde 21 — (Değişik:5.10.2007/26664 RG,) Bir dönemde öğrencilere her dersten en az bir sözlü sınav puanının verilmesi esastır. Haftalık ders saatine ve dersin özelliğine göre; ders saati sayısı üç ve daha fazla olan dersler için üçten, bir ve iki saat olan dersler için ikiden fazla sözlü puanı verilemez. Zümre Öğretmenler Kurulunda sözlü sınav sayısı belirlenir. Sözlü puanı, öğrencilerin sosyal etkinliklerdeki çalışmaları, derse hazırlıkları, ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili araştırma ve proje çalışmaları değerlendirilerek verilir. Sözlü puanı verilen öğrenciye sonuç anında bildirilir. Sözlü sınav için başlı başına bir ders saati ayrılmaz.

Arkadaşlar bu konuda mevzuatta bir değişiklik oldu mu? Şu anki duruma göre öğrenciye yazılı ortalamasının altında sözlü notu verebiliyor muyuz?

Diyelim ki öğrenci birinci sınavdan 45, ikinci sınavdan 45 oldu. Buna 40 sözlü notu verilmesine yasal bir engel var mı?

Yasal bir engel yok ama öğrenci şikayet ederse, neden verdiğinizi ispat edebilmeniz gerekebilir. Yönetmelik maddesinden de anlaşılacağı üzere sözlü notu davranışlara verilmez, öğrencinin yaptığı iyi işler için, onu teşvik amacıyla verilir. Ayrıca da öğrenciye verildiği an bildirileceği için, öğrenci şikayet ettiğinde öğretmen bana sözlü notumu verdiğinde söylemedi diyerek sizi zor duruma düşürebilir.
Benim görüşüm, öğrenci öyle ya da böyle sınavlardan geçer not almışsa dersin hedefleri yönünden bir şeyleri başarmış olur. Bu nedenle davranış, edep vs. yönünden ne kadar zayıf olursa olsun, notu silah olarak kullanmayıp, öğrenciye aldığı notun aynısını ya da üstünü vermek gerekir.

Sözlü notunu yazılı ortalamasının altında verecekseniz,gerekçeleriniz hazır olsun,örnek derse hazırlık yapmadı(şu tarihlerde bakıldı yapılmamış,ödevler getirilmemiş,çizelgeniz olsun),şu derste sorular sordum cevap alamadım diyebilin.En önemlisi bu nedenlerle şu notu verdim deyin sınıf içinde.Sıkıntı aza iner.Şahsi görüşüm yazılı notunun altında not verilmesi bence doğru değil.Yazılıyı zorlaştırın,sözlüyü daha bol verin.Ama mutlaka sınıfta söyleyin.Bol verirseniz kimse bir şey demez.

öğrenci sırasından kalkıp öğretmen masasına oturduğunda senin durumundaki öğrenciye 25-30 verilmesi gerektiği durumların olduğunu net görürsün.
hoca 25 vermişse var bi bildiği senin göremediğin.
münasip bir dille saygı ve edep sınırlarını da aşmadan 25 lik sözlü notuna sebep olan eksikliklerini sor ve o eksiklerini tamamlanaya calıs.
hiçbir hoca öğrencisine kötü not verirken zil takıp oynamaz. aksine üzülür

Geri