Lisede Bilgisayar Bilimi Dersini seçtirmeyi unutmayın!

Kodla Büyü

sefeze

Site Gezgini
Arkadaşlar Bilgisayar Bilimi Kur1 ve Kur2 seçmeli dersleri 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren derslerde okutulacak.Yeni yazıyla seçmeli dersler okullarda bu hafta ve haftaya belirlenecek. Bilgisayar Bilimi dersini seçtirmeliyiz ve idaremizi bu konuda bilgilendirmeliyiz.

teşekkürler... dün idarecimizle bu konuda konuşmuştuk. kitap istemeyi de unutmayın. seneye öğrenciler kitapsız kalmasın

Ben bu konuyla ilgili haftalık ders çizelgesi gibi bir şey bulamadım. Resmi bir evrak var mı bu ders ile ilgili paylaşır mısınız

Arkadaşlar seneye sadece kur 1 seçilebiliyor değil mi? Biz ona göre sadece kur 1 kitabı istedik. Bir de 2017-2018 öğretim yılında ortaöğretim bütün sınıflarda kur 1 seçilebiliyor mu? Yoksa kademeli bir geçiş mi söz konusu?

kaç saat seçtirdiniz arkadaşlar. bir de hangi sınıflarda seçilebiliyor?

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak 2 saat olarak seçilebilecek hocam. Yani gelecek yıl için sadece 9. sınıflara Kur 1'i seçtirebiliyoruz. Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi ise gelecek yıl için tamamen kaldırıldı.

hocam dersi çizelgesinde bilgisayar bilimi diye bi ders görünmüyor ki, kaç saat olacak, hangi sınıflara olacak belli değil, bu belirsizlikte seçmek istemiyor idare

nafutacar' Alıntı:
2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak 2 saat olarak seçilebilecek hocam. Yani gelecek yıl için sadece 9. sınıflara Kur 1'i seçtirebiliyoruz. Bilgi ve İletişim Teknolojileri dersi ise gelecek yıl için tamamen kaldırıldı.
Bu bilgiyi nerden edindiniz hocam.Ara sınıflarda neden seçilmesin.

Öğretim programında geçen(BİLGİSAYAR BİLİMİ DÖP.pdf) dersin 2 saat olacağı ifadesi(sayfa 13, 2. madde):

file.php

Tebliğler dergisindeki kademeli geçiş ifadesi(sayfa 15):

file.php

Ekli dosyalar

• bilgisayarbilimi1.jpg
    bilgisayarbilimi1.jpg
    64.9 KB · Görüntüleme: 901
  • bilgisayarbilimi2.jpg
    bilgisayarbilimi2.jpg
    24.9 KB · Görüntüleme: 901
Bilgi iletişim teknolojisi dersi de kademeli olarak mı kaldırılacak? Yani 2017-2018 öğretim yılında 9 larda Bilgisayar bilimi kur1, 10-11-12 lerde bilgi ve iletişim teknolojisi mi seçilebilecek?

Arkadaşlar bu ders ne zaman seçilecek de seçtirmeyi unutmayın demiş arkadaş ? Bir yardımcı olur musunuz? İdareye bu konularda yazı gitmeyecek mi ? Sıkıntı olup norm fazlası duruma düşmeyelim bir de.

arkadaşlar bizim idarenin bu konuda bir bilgisi yok. ben biraz bilgi verdim. biz aynı her zamanki gibi seçtireceğiz öğrencilere dediler. bu yıl 9 lara ve 12 lere giriyorum seçmeli, 14 saat toplam. seneye nasıl seçtireceğiz? hangi sınıflara ve kaç saat?

10. sınıflar şuan seçim yapıyorlar.ortalama iki hafta içinde e-okula işleme işlemi bitecek.yeni yönetmeliğe göre 10 derse düşürdüler seçmeli ders sayısını. o yüzden seneye bir çok branşta norm fazlaları oluşacak. ortalık biraz karışık. bizim idare 9 ve 10 larda bilgisayar bilimini kur 1 i seçti. 11 ve 12 lerde alan dersleri ile 10 ders seçince bizim derslere sıra gelmiyor maalesef. belki bununla ilgili bir düzeltme olur diye bekliyoruz.

arkadaşlar seneye kur1 için ders seçimi yapılırken 1 saat seçtik, ön görülen 2 saat yazıyor,1saat ola bilir mi?

seçmeli dersle nereye kadar, bu dersle ilgili kesin bir politikası olmalı artık bakanlığın

Lisedeyim yavaş yavaş konulara giriyorum hem konuları tekrar etmiş oluyorum.Algoritma ile giriş yaptım. Excel ile problem çözme alıştırmaları yapıyorum. C# konusuna gireceğim bir kaç hafta sonra basit örneklerle.Hazırlamış olduğum uygulama dosyasını ekliyorum.

Ekli dosyalar

• KÜÇÜK BALIKÇILAR.rar
    84.5 KB · Görüntüleme: 33
bbur_us' Alıntı:
10. sınıflar şuan seçim yapıyorlar.ortalama iki hafta içinde e-okula işleme işlemi bitecek.yeni yönetmeliğe göre 10 derse düşürdüler seçmeli ders sayısını. o yüzden seneye bir çok branşta norm fazlaları oluşacak. ortalık biraz karışık. bizim idare 9 ve 10 larda bilgisayar bilimini kur 1 i seçti. 11 ve 12 lerde alan dersleri ile 10 ders seçince bizim derslere sıra gelmiyor maalesef. belki bununla ilgili bir düzeltme olur diye bekliyoruz.
Kademeli olarak geçilecek diye yazı göndermiş arkadaş ancak siz 10 lara seçmişsiniz.Eokulda şu an dersin adı yok.Siz şimdi seçtiriyorsunuz 10. ve 11. sınıflarda eokul sisteminden bu ders sistemde seçilmezse sıkıntı olmuyacak mı?

Arkadaşlar liselerde 2.dönemin ilk haftası seçmeli dersler ilan edilecek 2.hafta okul idareleri tarafından seçmeli derslerin tanıtımı yapılacak. 2-3. hafta ders seçimleri yapılacak. Dersinizi bu haftalarda seçtirmeyi unutmayın.

sefeze' Alıntı:
bbur_us' Alıntı:
Kademeli olarak geçilecek diye yazı göndermiş arkadaş ancak siz 10 lara seçmişsiniz.Eokulda şu an dersin adı yok.Siz şimdi seçtiriyorsunuz 10. ve 11. sınıflarda eokul sisteminden bu ders sistemde seçilmezse sıkıntı olmuyacak mı?

Kademeli derken kur 1 ve kur 2 kademeli olacak yani kur 1 almayan kur 2 yi alamayacak. 9 lar da kur 1 seçebilir 10 lar, 11 ler , 12 ler de. Öğrencilere şuan için bilgi ve iletişim tek olarak yazılı kağıtlar dağıtıldı. kitap seçiminde bilgisayar bilimi olarak adı geçiyor. yakında ismini e-okulda da düzeltirler.

10.sınıflara 2 . saat olarak seçildi. geçen yıl bilgi ve iletişim teknoloji dersi seçen sınıflar kur 2 seçebilir mi?

bizim idare de çizelgelerin güncel olmadığını hala bilgi ve iletişim teknolojisi dersi olarak göründüğünü onu seçeceklerini söylediler. kesin seçim yapıldımı bilmiyorum.

Arkadaşlar 10-11-12 lerde seçemezsiniz. Eski müfredata göre Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersi seçmek zorundasınız. yeni müfredat seneye 9. sınıflardan itibaren uygulanmaya başlayacak.

bote2002' Alıntı:
Arkadaşlar 10-11-12 lerde seçemezsiniz. Eski müfredata göre Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersi seçmek zorundasınız. yeni müfredat seneye 9. sınıflardan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Allah Aşkına sayın hocam bunu neye dayanarak söylüyorsunuz. Bilmeden nasıl yanlış yönlendirebiliyorsunuz anlamıyorum.

"Kurulumuzun 27/09/2005 tarihli ve 329 sayılı kararıyla kabul edilen Orta Öğretim Kurumları Bilgi ve İletişim Teknolojisi Dersi Öğretim Programının, 2017 - 2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren uygulamadan kaldırılması
hususunu uygun görüşle arz ederiz."

1- Uygulamadan kalkmış bir ders nasıl seçilebilir?
2- "10-11-12 lerde seçemezsiniz" bunu neye dayanarak söylüyorsunuz. Kaldı ki Seçmeli Dersler Yönergesi hakkında hiçbir fikriniz olmadığı anlaşılıyor.

Öncelikle kademeli geçiş kavramının yanlış anlaşıldığını görüyorum. "2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren “Kur 1” den başlamak üzere kademeli olarak ekli örneğine göre uygulanması," bu cümleden de anlaşılacağı üzere kademeliden kastedilen Kur 1 verilmeden Kur 2 seçilemez. Eğer ki 10-11 ve 12. sınıfları kastetseydi "9. sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak" ifadesi kullanılırdı.

Ayrıca bilindiği üzere seçmeli dersler devamı olmayan derslerde 4 yıl boyunca 1 defa seçilebiliyor. Dolayısıyla Bilgisayar Bilimi dersi yeni bir ders olduğundan dolayı ve daha önce hiçbir kademede seçilmediğinden dolayı her kademede (9-10-11-12) seçilebilir. Burada aranan şart Öğrenciler sadece Kur1 seçilebilir. Sonraki senelerde de Kur1 almayan öğrenci Kur2 seçemez.

Lütfen bilip bilmeden okuyup anlamadan yanlış yönlendirmeyelim. Saygılar...

her sınıf için mi 10 ders belirlenecek, yoksa bütün okul için mi 10 ders belirlenecek?

Geri