lisanslı program kurmak zorunlu mu

Kodla Büyü

mutlak_adeger

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Ben Uludağ BÖTE den yeni mezun oldum, atamamı bekliyorum.Mezun olmadan önce bölüm hocalarımız okullarda bilgisayar laboratuarına kurulan tüm yazılımların lisanslı olması gerektiğini söylemişlerdi. Kendi bilgisayarlarımıza kurduğumuz gibi kopyalanmış yazılımları kullanmak yasakmış. Bu durumda kurmak istediğimiz bütün programları meb den mi istiyoruz, yoksa bunun takibini yapan bir kurum yok mu?

elbette zorunlu ama bunu kimsenin taktığı yok, zaten MEBin Microsoft ile anlaşması var Windows falan sorun olmuyor ama diğer programlar şikayet olmazsa sorun olmaz, ben hiç okullara bunları denetlemeye gelen falan duymadım.

mutlak_adeger' Alıntı:
Ben Uludağ BÖTE den yeni mezun oldum, atamamı bekliyorum.Mezun olmadan önce bölüm hocalarımız okullarda bilgisayar laboratuarına kurulan tüm yazılımların lisanslı olması gerektiğini söylemişlerdi. Kendi bilgisayarlarımıza kurduğumuz gibi kopyalanmış yazılımları kullanmak yasakmış. Bu durumda kurmak istediğimiz bütün programları meb den mi istiyoruz, yoksa bunun takibini yapan bir kurum yok mu?

kardeş aramıza katıldıktan sonra bu soruyu sormaktan dolayı pişman olacaksın...
hele öğretmenlik hayatın 1 2 seneyi bulduktan sonra bu sorunun anlamsızlığını bi daha düşünüp kafanı duvarlara çarpacaksın... :D :D :D

korsan yazılımmış ulen burda polisler bile korsan takılıyor :D :D :D

Evet anlamsız olabilir ama bize hocalarımız bunun denetlendiğini, üstelik yakalanırsak eğer sadece bizim sorumlu tutulacağımızı söylediler. Bana da inandırıcı gelmemişti, staj yaptığımız okulları da görünce ama yine de kafama takıldı. Böyle bi site bulunca da sormak istedim. Cevap veren herkese teşekkürler....

Ben de Uludağ BÖTE mezunuyum. 4 sene önce üniversitede iken bize de aynı şeyi söylemişlerdi. Evet bir denetleme olursa (ki böyle bir ihtimal yok) sorumlu tamamen biz oluyoruz. Eğer içinde şüphe varsa okul müdürüne lisanslı yazılım alınması için bir dilekçe yaz(hangi yazılımların alınacağını ve sebebini ayrıntısıyla belirt), dilekçenin işleme konduğuna dair bir kopyasını al. Denetleme olursa dilekçeyi gösterir, lisanslı yazılım alınana kadar da eğitimin aksamaması için geçici olarak yazılımı kurduğunu söylersin. Böylece sorumluluk tamamen üstünden kalkmış olur.

muratcan' Alıntı:
Ben de Uludağ BÖTE mezunuyum. 4 sene önce üniversitede iken bize de aynı şeyi söylemişlerdi. Evet bir denetleme olursa (ki böyle bir ihtimal yok) sorumlu tamamen biz oluyoruz. Eğer içinde şüphe varsa okul müdürüne lisanslı yazılım alınması için bir dilekçe yaz(hangi yazılımların alınacağını ve sebebini ayrıntısıyla belirt), dilekçenin işleme konduğuna dair bir kopyasını al. Denetleme olursa dilekçeyi gösterir, lisanslı yazılım alınana kadar da eğitimin aksamaması için geçici olarak yazılımı kurduğunu söylersin. Böylece sorumluluk tamamen üstünden kalkmış olur.

Teşekkürler hocam; çok mantıklı tam aradığım cevap..

Bakanlığın Microsoft ile anlaşması var. Xp ve Office için lisans sorununuz olmaz kimse sormaz merak etmeyin dilekçe filan yazmaya gerek yok. Ayrıca bakanlık yeni yazarlık yazılımları altında Macromedia Studio 8 ve adobe premiere elements lisanslarını tüm illerde her ilçeden bir okul olmak üzere gönderdi. Diğer okullar da alıp kurabilir sorun olmaz. E başka ne program kullanacaksınız ki lisans sorunu olsun. Ayrıca lisanssız kullandığınız programın Türkiyede temsilcisi olmalı ki BSA peşinize düşsün.

valla bizim makineler kaldırmıo studio net galan hiç bi şey kuaramam...olmayacak yani..

XP ve MS Office zaten lisanslı. kullanacağınız diğer programlarda fazla sorun olmuyor. Dikkat edilmesi gereken gereksiz programlar kurmamak.
Öğretim sırasında kullancağın yazılımları bir şekilde açıklayabiliyorsun ama alakasız programar biraz zorlar.

Denetleme yapılma ihtimali çok düşük ama riske girmeye gerek yok. Eğer benim gibi ilköğretimdeyseniz fazla korsan sorununuz olmaz zaten.

4 sene önce okula ilk geldiğimde 3 lab 60 bilgisayarı formatlayıp kopya win2000le hazırladığım imajı tüm bilgisayarlara(32 mb ram) kurdum. NEC kasa ADI marka monitör belki hala kullananlar vardır benim gibi. 4 senedir bi soran olsa diye bekliyorum gelen giden yok.
Ayrıca biz bu işletim sistemlerini eğitim için kullanıyoruz. Yani Microsoft'un elemanı gibi çalışıyoruz. Zaten okullardan işletim sistemi için para istemesi ayıp...

Geri