Linux Pardus 2013 Kurulumu + Resimli Videolu Anlatım

Kodla Büyü

KingSkrupellos

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar yine ben KingSkrupellos. Bugün MacosX işletimninde nasıl format atılırı gösterdikten sonra diğer işletim sistemlerindede nasıl format atılrı göstericem. Bunlardan biride Linuxda Pardus 2013’ün kurulumu olacaktır. Hem resimli hem videolu bir anlatım olacak.
Videolu Anlatım
http://www.youtube.com/watch?v=nKnw2HU7fD4
http://www.youtube.com/watch?v=nD12c1GM4gE
http://www.youtube.com/watch?v=0RR31pA3ric

Kurulum için indirdiğiniz kalıbı DVD'ye yazmak zorunda değilsiniz.
Kalıp Dosyasını USB Belleğe Yazmak yöntemiyle yapabilirsiniz.

Kurulum:

Kuruluma başlamak için masaüstünde bulunan yükleyici simgesini çift tıklayın.
Karşınıza Pardus'u hangi diske kurmak istediğinizi soran kurulum penceresi çıkacak:
Buradan birincil sabit diskiniz olan /dev/sda'yı seçip "İleri" butonuna basın.
Pardus'u diskin hangi bölümüne kuracağınızı belirtmeniz gereken ekrandasınız.
Bu kurulum senaryosu hazırlanırken diskinizde veriler ve başka işletim sistemleri olabileceği göz önünde bulunduruldu.
Gelen Pencerede Hardisk Seçilir. Diğer işletim sisteminde Sabit adlandırması harfler kullanılarak adlandırılır. Örnegin Sabitdiskiniz tek bölümden oluşuyorsa C olarak adlandırılır. Eğer iki bölümden oluşuyorsa birinci bölüme C diğer bölüm D diye adlandırılır. Pardus'ta ise
Bir sabitdisk ve bir bölümden oluşuyorsa
C= sda
Bir sabitdisk ve iki bölümden oluşuyorsa
C=sda1
D=sda2
İki sabit diskten oluşuyorsa ve ikiside tek bölümden oluşuyorsa
C= sda
D=sdb
Üstte disk bölümleri grafik olarak görülüyor. Bu örnekte;
sda1, Windows kurulu olan bölümü,
sda2, hali hazırda kullanmakta olduğum Pardus'un kurulu olduğu bölüm,
sda3, bir başka GNU/Linux dağıtımı olan Fedora'yı kurduğum bölüm,
sda6 bölümü ise kişisel verilerimi sakladığım disk bölümü.
Bölümlerde dolu alanlar sarı, boş alanlar ise beyazla gösterilmiş.
Kullanabildiğim en uygun boş alan sda6 üzerinde olduğu için yeni işletim sistemim için ben bu boşluğun uygun olacağına karar verdim.
Yeni sisteme yer açmak için bu bölümden daraltma yapacağım.
Pardus'un kurulacağı bölüme karar verdikten sonra bölümleri düzenleme işlemine geçebilirim.
"Bölümleri Düzenle" butonuna bastığımda karşıma yeni bir pencerede disk düzenleme yazılımı geliyor.
Kurulumu yapmaya karar verdiğim sda6 üzerine sağ tıklayıp "Boyutlandır/Taşı" öğesini seçiyorum.
Pardus'a ve takas alanına ayırmak istediğim toplam disk sığasını "Ardındaki boş alan" hanesine yazıyorum ve "Boyutlandır/Taşı" butonuyla seçimimi hafızaya alıyorum.
Yeni oluşturduğum boş alan disk üzerinde gri renkli olarak görünüyor. Pardus'u bu bölümde konumlandıracağım. Bölümü sağ tıklayıp "Yeni" diyorum.
"Yeni boyut" hanesine Pardus için ayıracağım disk alanı miktarını MB cinsinden yazıyorum. Burada "Ardındaki boş alan" miktarına dikkat edin.
Burada kalan değer, takas alanı için ayırmak istediğiniz değerden küçük olmamalı.
"Ekle" diyip işlemi hafızaya kaydediyorum.
Takas alanımı oluşturacağım disk bölümünü sağ tıklayıp "Ekle" diyorum.
Burada atlamamam gereken, dosya sistemini "Linux-swap" olarak seçmek.
"Ekle" diyip bu pencereyle de işimi bitiriyorum.
Şu ana kadar disk üzerinde bir işlem yapılmış değil. Tüm işlemler hafızada bekletiliyor. Bu pencerede yaptığım değişiklikleri kontrol ediyorum ve fare imleciyle gösterilen butona basıyorum.
Bu diyalog bize yapmış olduğumuz işlemlerin kalıcı olarak diske yazılacağını belirtiyor. Eğer herhangi bir olağandışı durum gerçekleşmezse bir veri kaybı olmadan işlem tamamlanacaktır. Yine de her ihtimale karşı verileri önceden yedeklemeyi tecih edebilirsiniz.
Süreç ilerleme çubuğu üzerinde "Tüm işlemler başarıyla tamamlandı" yazısını gördüğümde "Kapat" butonuna basıyorum.
Disk bölümlememin hatasız olduğunu gördükten sonra disk bölümlendirme yazılımının penceresini kapatıyorum.
Bu pencerede yeni ayırdığım, biçimlenmemiş (tamamı sarı renkli, gri çerçeveli) Pardus bölümümün numarasına bakıyorum. Allttaki listeden aynı numaralı (bu örnekte /dev/sda7) diski sağ tıklayıp "Düzenle" diyorum.
Not: Varsayılandan farklı bir dosya sistemi kullanmayacaksanız "Atanacak yer: /" menü öğesini seçip bir sonraki pencereyi atlayabilirsiniz.
Bağlama noktasını "/" ve dosya sistemini seçip Tamam diyorum.
"/" işaretinin kurulum için seçtiğim bölümde olduğundan emin olduktan sonra "İleri" diyip devam ediyorum.
Kullanıcı bilgilerimi üstteki gibi dolduruyorum.
Pardus'ta diğer dağıtımlardan farklı olarak, kullanıcı adında BÜYÜK harf ve Türkçe karakter kullanılabiliyor.
GRUB, bilgisayarınızın açılışında kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçmenizi sağlayacak önyükleyiciyi içerir.
Burada kurulumun en başında seçtiğim diskin (/dev/sda) tercih edilmiş olduğunu doğrulayıp "İleri" butonuna basıyorum.
Not: Ne işe yaradığı hakkında bilginiz yoksa bu aşamada başka değişiklik yapmayın.
Bütün bilgilerin doğruluğunu kontrol edip kurulum işlemini başlatmak için "Kur" butonuna basıyorum.
Bu ekranda yükleme işleminin ilerlemesi gösteriliyor. Kurulum bitene kadar kullanıcıyla bir etkileşim gerekmiyor. Bir çay molası için yeterli süreniz var.
Kuruluma veda ekranı...
Tamam'a basıp kurulumdan çıkabilirsiniz.
Unutmayın ki bilgisayarınızı kullanmaya başlamak için mutlaka yeniden başlatıp kullanıcı adınızla giriş yapmanız gerekiyor.
Bilgisayarınızı yeniden başlatana kadar yaptığınız hiçbir özelleştirme kaydedilmeyecek, kalıcı olmayacaktır.

Yeni Pardus'unuzu güle güle kullanın.

2fc7ec.png

34b406.png

44606d.png

579ba9.png

6ca9a3.png

7a256a.png

8238ed.png

9cb6c4.png

10552d8.png

11a2ff9.png

12baf2f.png