Lenovo Ideapad L3 15IML05 HDMI ile TV ye sesi aktaramıyorum.

Kodla Büyü

emrahsahan

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar laptopumu samsung KU7000 Tv me HDMI ile bağlıyorum görüntü var fakat sesi bir türlü aktaramadım. Denediğim yöntemler:

1 - Ses kartı sürücülerini güncelleme yaptım ses kartı sürücünüz en son sürümde diyor.
2 - Denetim masası ses ayarlarında > kayıttan yürütte hdmi bağladığığım tv yi göremiyorum.
3 - TV nin 3 tane HDMI çıkışını da denedim.
4 - TV nin ses ayarlarına baktım hdmi aktif ettim sonuç yok.
5 - Aygıt yöneticisi hizmetlerden windows ses hizmetlerini yeniden başlattım.

Bu problemi yaşayan var mı ya da fikirleriniz nelerdir?

Sorun ses kartı değil ekran kartı driverında hocam. Nvidia nın sitesinden indir onla dene. gene olmazsa lenovo nun sitesinden indirip dene. sonrada ses denetim masasından ses çıkışını “....nvidia High-definition audio” seç (.... büyük ihtimalle sende samsung görünür)

Arkadaşlar laptopumu samsung KU7000 Tv me HDMI ile bağlıyorum görüntü var fakat sesi bir türlü aktaramadım. Denediğim yöntemler:

1 - Ses kartı sürücülerini güncelleme yaptım ses kartı sürücünüz en son sürümde diyor.
2 - Denetim masası ses ayarlarında > kayıttan yürütte hdmi bağladığığım tv yi göremiyorum.
3 - TV nin 3 tane HDMI çıkışını da denedim.
4 - TV nin ses ayarlarına baktım hdmi aktif ettim sonuç yok.
5 - Aygıt yöneticisi hizmetlerden windows ses hizmetlerini yeniden başlattım.

Bu problemi yaşayan var mı ya da fikirleriniz nelerdir?
Bende lenovo kullanıyorum. Son Windows güncellemesi ile ses sorunu yaşadım. Bir kaç hafta aman dedim ama baktım olacak gibi değil formatladım nvidia sürücülerini ve ses kartını yükledim herşey düzeldi. Öncesinde dediklerinizi bende yaptım olmadı. Dolby digital bile çalışmıyordu. Ses azaldı. Arada ses gidip geliyordu vs. Hdmi ses ve görüntü aktarır. Bundan dolayı nvidia ekran kartını yüklemeniz gerekli. O sırada ekran kartının üzerindeki ses kartını da yükler.

İşletim sisteminiz Windows 10 ise güncel ekran kartı sürücüsünü sitesinden indirip kurunuz.
Windows 7 ise format windows 10 u deneyiniz.
aynı sorunu yaşadım format atıp windows 10 a geçince düzeldi.

Hocam sen aygıt yöneticisi—>ses te “....nvidia High-definition audio” görmüyormusun. Eğer görüyorsan ses alabilmen için varsayılan ses aygıtı olarak onu seçmen lazım

Hocam sen aygıt yöneticisi—>ses te “....nvidia High-definition audio” görmüyormusun. Eğer görüyorsan ses alabilmen için varsayılan ses aygıtı olarak onu seçmen lazım

Hayır yok hocam Realtek Audio Ses Kartı var.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    137.1 KB · Görüntüleme: 39
L3-15IML05 Laptop (ideapad) galiba aynı laptopu kullanıyoruz emrahsahan hocam, bende 2 laptop var biri oğlumda onunki ile bağlanınca ses tv den çıkıyor benim lenovo ile bağlanınca ses tv den gelmiyor ne yaptımsa olmadı.

L3-15IML05 Laptop (ideapad) galiba aynı laptopu kullanıyoruz emrahsahan hocam, bende 2 laptop var biri oğlumda onunki ile bağlanınca ses tv den çıkıyor benim lenovo ile bağlanınca ses tv den gelmiyor ne yaptımsa olmadı.
Evet hocam ne yaptıysam olmadı. Oğlunuzdaki laptopta aygıt yöneticisinde ses kartı ne yazıyor acaba? Bir de denetim masası > ses> kayıttan yürütte TV adı çıkıyor mu?

Hayır yok hocam Realtek Audio Ses Kartı var.
Hocam galiba Windows’u legacy (mbr) kurmuşsunuz. Uefi (gpt) kurmanız gerekiyormuş HDmi ile ses alabilmeniz için.
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo...evice-found-on-HDMI-output/m-p/4569845?page=2

Hocam burada sorunun nedeni yazılmış. Çözümüde orada mevcut. (Dimo isimli biri yazmış) ama dikkat diski gpt yapmaya çalışırken veri kaybı olabilir önce diski yedekleyin sonra yapın. Bir deneyin isterseniz

Hocam galiba Windows’u legacy (mbr) kurmuşsunuz. Uefi (gpt) kurmanız gerekiyormuş HDmi ile ses alabilmeniz için.
https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo...evice-found-on-HDMI-output/m-p/4569845?page=2

Hocam burada sorunun nedeni yazılmış. Çözümüde orada mevcut. (Dimo isimli biri yazmış) ama dikkat diski gpt yapmaya çalışırken veri kaybı olabilir önce diski yedekleyin sonra yapın. Bir deneyin isterseniz

hocam bios ayarlarından legacy i uefi yaptığımda pc açılmıyor. Tekrar mı kurulum yapmam lazım. Bi de bunu deneyelim inşallah sıfırdan kurulum istemez.

hocam bios ayarlarından legacy i uefi yaptığımda pc açılmıyor. Tekrar mı kurulum yapmam lazım. Bi de bunu deneyelim inşallah sıfırdan kurulum istemez.
Evet hocam tekrar kurulum yapmanız lazım kurulum başlangıcında diski tamamen silip gpt olarak formatlayacaksınız. Windows iso nuzun uefi olarak kurulduğundan emin olun(rufus kullanın) orjinal Windows u Microsoft un sitesinden Media creation tool programı ile sistemden indirin. Eğer pc lisanslı Windows ile geldiyse Key biosa gömülüdür internete bağlandığında otomatik etkinleşir değilse kms kullanabilirsiniz. Disk’inizide başka bir harici diske yedekleyin. Zaten yeni nesil pc leri legacy kurmanız makinenizinde yavaş çalışmasını sağlar

Hocam oldu teşekkürler ama mantığını anlayamadım. Birisi mantığını da açıklayabilir mi :) ?

Re: Ideapad S145 no sound device found on HDMI output
2020-02-19, 8:21 AM
Hi Gesh,

What worked for me is a solution I found here https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo...not-working-on-Lenovo-530S-14ikb/td-p/4161257

"<<
Basically you need to do the following (Less than 5 minutes):

1. Run cmd.exe as administrator
2. Go to C:/windows/system32
3. Run mbr2gpt.exe /validate
3.1 If you encounter en error that it can only be used from the Windows Preinstallation Environment you will need to use the override command
3.2 run mbr2gpt.exe /convert /allowFullOS if 3.1 applies, else just run mbr2gpt.exe /convert
4. After succesfull step 3.2 restart laptop and enter BIOS (FN + F2)
5. Go and modify the BOOT Mode from Legacy to UEFI
6. There you go, HDMI sound is on and your TV will appear in the sound playback list when you connect it.
>>"

If that BIOS setting change still doesn't work for you, probably you need a fresh copy of Windows.

Best regards,
Dimo

Veri kaybı olmadan hallolduğuna sevindim. Mantığı nedir benimde bilgim yok :) ama yeni nesil PC’leri zaten legacy kullanmanız hem performans hem sürücü kaybı yaşatır normaldir. Mesela ilk çıkan uefi pc lere legacy yapıp USB 3 flaş bellek kullanamıyorsunuz pc belleği görmüyor. Aklınızda bulunsun

hdmı için format atamam birsürü iş:eek::confused:
format atmadım komut satırından hallettim.

1. Run cmd.exe as administrator
2. Go to C:/windows/system32
3. Run mbr2gpt.exe /validate
3.1 If you encounter en error that it can only be used from the Windows Preinstallation Environment you will need to use the override command
3.2 run mbr2gpt.exe /convert /allowFullOS if 3.1 applies, else just run mbr2gpt.exe /convert
4. After succesfull step 3.2 restart laptop and enter BIOS (FN + F2)
5. Go and modify the BOOT Mode from Legacy to UEFI
6. There you go, HDMI sound is on and your TV will appear in the sound playback list when you connect it.

Geri