LCD yada Projeksiyondan Dijital Pano nasıl yapılır?

Kodla Büyü
acun37' Alıntı:
ares24' Alıntı:
maliozkok' Alıntı:
Çanakkale il formatörü Ergun Ateşbahar'ın hazırladığı "Okul Borsası" programını incelemenizi tavsiye ederim.

Programı ea17.net adresinden indirebilirsiniz.

Hocam adresde programı indirebieceğim bir link göremedim

Ben de bulamadım. Üye oldum ama yönetici onayı bekliyorum. Gerçekten çok kullanışlı görünüyor.

hocam en mantıklı çözüm XIBO
...
ister internetteki herhangi bir siteden istersen localdeki apache web server yüklü bir bilgisayardan yayın yapabiliyorsun.

BaRBaRYaN35' Alıntı:
...
ister internetteki herhangi bir siteden istersen localdeki apache web server yüklü bir bilgisayardan yayın yapabiliyorsun.

XIbo kullanırken hdmı kablo ile tv bağlantı kuruluyor sanırım yada başka yöntemler kullanan varmı acaba

ares24' Alıntı:
BaRBaRYaN35' Alıntı:
...

XIbo kullanırken hdmı kablo ile tv bağlantı kuruluyor sanırım yada başka yöntemler kullanan varmı acaba
...
hocam HDMI ile bağlantıya gerek yok. normal VGA girişi de işinizi görür. TV nin görevi çalışan bilgisayar için MONİTÖR görevi görmek sadece. herşey bağladığınız bilgisayarda çalışıyor.
...

arkadaşlar ben kendimce çözüm ürettim. fakat asp bilmediğim için sürekli takıldım. çok uzun uğraşlar verdim ama yinede amatör birşey yaptım. html bir web sitesi yaptım. günün nöbetçileri, özlü sözler, meb haberler, personel ve idareci resimleri ekledim fakat haber ve resim gelecek orta kısmı sürekli güncel tutmak için asp ile hazırlanması lazım. ben kendi okuluma yaptım fakat sürekli dreamweaverda güncelemek gerekti ve artık bıktım. kusura kalmayın ama ben bu iş için bu topici aylar önce açtım defalarca asp bilen birisinden yardım istedim ama kimse ilgilenmedi. istediğim yardımın çok vakit almadığından adım gibi eminim çünü şu idi sadece. bir asp dosyasına admin panelinden erişip fotoğraf ve yazı gönderilecekti sonuçta bilen için kolay bir iş bence ama görüyorumki kimse kendi ilgisini çekmedikçe yardım eli uzatmadı. inşallah bu işi bitirdikten sonra buraya koyarım da paylaşım nasıl olur görürler. burada o kadar bilgisayar kurdu varken gidipte internetten ne olduğu belirsiz programlarla uğraşmak niye hiç anlamam. paylaşım demişken okul zil programını alnının teri ile yazıp burada hiç çekinmeden paylaşan öğretmenime tekrar selam ederim. Allah ondan razı olsun

Ahmetcogur' Alıntı:
arkadaşlar ben kendimce çözüm ürettim. fakat asp bilmediğim için sürekli takıldım. çok uzun uğraşlar verdim ama yinede amatör birşey yaptım. html bir web sitesi yaptım. günün nöbetçileri, özlü sözler, meb haberler, personel ve idareci resimleri ekledim fakat haber ve resim gelecek orta kısmı sürekli güncel tutmak için asp ile hazırlanması lazım. ben kendi okuluma yaptım fakat sürekli dreamweaverda güncelemek gerekti ve artık bıktım. kusura kalmayın ama ben bu iş için bu topici aylar önce açtım defalarca asp bilen birisinden yardım istedim ama kimse ilgilenmedi. istediğim yardımın çok vakit almadığından adım gibi eminim çünü şu idi sadece. bir asp dosyasına admin panelinden erişip fotoğraf ve yazı gönderilecekti sonuçta bilen için kolay bir iş bence ama görüyorumki kimse kendi ilgisini çekmedikçe yardım eli uzatmadı. inşallah bu işi bitirdikten sonra buraya koyarım da paylaşım nasıl olur görürler. burada o kadar bilgisayar kurdu varken gidipte internetten ne olduğu belirsiz programlarla uğraşmak niye hiç anlamam. paylaşım demişken okul zil programını alnının teri ile yazıp burada hiç çekinmeden paylaşan öğretmenime tekrar selam ederim. Allah ondan razı olsun
Hocam ekran tasarımını paylaşır mısın? Ben başlığı yeni gördüm ve bu yıl muhtemelen benim de benzer bir ihtiyacım olacak. asp konusunda süper değilim ama edit yapacak kadar birşeyler biliyorum. Hazır scriptleri de kullanarak ortaya karışık çıkar belki. Bekliyorum.

Nasıl bişey olacak bu? Genel bir şablonda gösterilirse asp olarak kodlayabilirim sanırım... Önce bir şablon çıkarılsın, şurada şu, şurada resimler vs diye belirlensin sanırım asp kısmını halledebilirim...

s_kajmeran' Alıntı:
Nasıl bişey olacak bu? Genel bir şablonda gösterilirse asp olarak kodlayabilirim sanırım... Önce bir şablon çıkarılsın, şurada şu, şurada resimler vs diye belirlensin sanırım asp kısmını halledebilirim...
hocam 1. sayfada medya oynatıcı tavsiyesinde bi arkadaş ekran görüntüsü vermiş ona benzer bir şey işimizi görür

güzel faydalı bir başlık olmuş. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler. Benim de yapmayı istediğim bişeydi bu. Tatil girdi araya kaldı. Tam anlamadım ama okullar açılınca işin içine girince yapmaya çalışacağım.

Ahmetcogur' Alıntı:

Hocam yaptığınız HTML tasarımı gösterebilirseniz, ondan yararlanalım... Bu tarz bişeye düşünmedim ve şuan için okulumda ihtiyaç veya istek olacak gibi de değil... Ancak yapılabilecek bişeyse seve seve yapabilirim. Asp konusunda orta seviye sayılırım... Haber eklemek, resim eklemek vb. seyleri halledebiliriz.

yarın okula gider gitmez atarım ekran görüntüsünü. evde 3g kullanıyorum o yüzden burdan yapamam. yarın nasipse atıcam. inşallah bir köşesinden tutacak arkadaşlar bekliyorum

gönderdim bile

Ekli dosyalar

• Untitled-2.jpg
    Untitled-2.jpg
    75 KB · Görüntüleme: 1,692
Yapılır bu herhal. Arkaplanda içerik yönetimi de aynı zamanda idareciye de verilir, hatta web üzerinden yapılsa daha bile iyi olur. Uzaktan da duyuru/haber eklenebilir.

tdemirparmak' Alıntı:
Yapılır bu herhal. Arkaplanda içerik yönetimi de aynı zamanda idareciye de verilir, hatta web üzerinden yapılsa daha bile iyi olur. Uzaktan da duyuru/haber eklenebilir.
..
XİBO kullanırsanız web üzerindeki xxx.com stesinden bile güncellemeleri kolayca girebilirsiniz.
ayrıca lcd yi bağladığınız bilgisayarda da açıır açılmaz TAM EKRAN modunda programın çalışmasını sağlayan CLINT dosyası mevcut

arkadşlar bana gerekli olan sadece bir asp dosyası. onu html ile hazırladığım iframe ile ortaya çağırtacağım. bu asp dosyası mesela a.asp olsun
a.asp doyasına bir admin şifresi ile eriştikten sonra metin ekle butonuna basınca metin ekleyecek. resim ekle butonuna basıncada resim ekleyecek. her haber 60 sn gösterildikten sonra değişecek. bunu asp ile yada php ile yapabilecek varsa ekleyin gerisini ben hazırlarım. dediğim olay bu adreste var ; http://test.mydesign.gen.tr/v7/
aynen bir manşet haber gibi olacak. yanlız verdiğim adreste yazılar için az yer bırakılmış yazılar için ayrılan kısım daha geniş olursa daha iyi olur düşüncesindeyim. benim hazırladığım html de nöbetçiler kısmını bir kez giriyorum sene başında html kodları ile nöbetçiler günlük olarak javascript kodu ile otomatik değişiyor zaten. iş a.asp dosyasını hazırlamakta sadece. bunu hazırlayıp buraya yüklerseniz gerisini ben hallederim ve burda paylaşırım isteyen gerisini daha da geliştirebilir.

arkadaşlar ben xibo yu inceledim. çok kullanışlı fakat bunca iş yükünün yanında bununla kendin uğraşmak epey yorucu . ben bunu 1 yıl okulumda denedim ve açık söyleyeyim uğraşmazı zor bir sistem. benim amacım ise asp ile yaptığımız dosyanın şifresini idareye vermek ve bu işi onlara bırakmak. xibo yu benim anlamam 1 ayımı alıcak. idareciler nasıl öğrenecek?

Arkadaşlar hafta sonu xiboyu inceledim. Güzel bir uygulama ancak Ahmetcogur hocamın dediği gibi çok zaman alcak bir uygulama... Önümüzdeki hafta biraz daha inceleyip kullanmayı deniycem. ekranın bir kısmında çocuklara faydalı videolar yayınlamayı düşünüyorum. Elinde çocuklara faydalı videolar olan varsa paylaşabilirler mi acaba ?

Ahmetcogur' Alıntı:
arkadaşlar ben xibo yu inceledim. çok kullanışlı fakat bunca iş yükünün yanında bununla kendin uğraşmak epey yorucu . ben bunu 1 yıl okulumda denedim ve açık söyleyeyim uğraşmazı zor bir sistem. benim amacım ise asp ile yaptığımız dosyanın şifresini idareye vermek ve bu işi onlara bırakmak. xibo yu benim anlamam 1 ayımı alıcak. idareciler nasıl öğrenecek?

m17h41r' Alıntı:
Arkadaşlar hafta sonu xiboyu inceledim. Güzel bir uygulama ancak Ahmetcogur hocamın dediği gibi çok zaman alcak bir uygulama... Önümüzdeki hafta biraz daha inceleyip kullanmayı deniycem. ekranın bir kısmında çocuklara faydalı videolar yayınlamayı düşünüyorum. Elinde çocuklara faydalı videolar olan varsa paylaşabilirler mi acaba ?
..
arkadaşlar okul idaresinin xiboyu anlaması gerekmiyor zaten. php de text / ini dosyalarından bilgi okutma işlemi var. xibo da zaten php tabanlı.
siz xibo da yayınlanacak içerik kısmında bilgileri bu txt / ini dosyalarından çekecek şekilde ayarlarsanız (yada xml den bilgi çeken flash olarak)
yapı sorunsuz çalışırken sistemde değişiklik yapmak isteyen idareci sadece text / ini dosyasını yada xml dosyasını değiştirmesi yeterli olacaktır.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Ahmetcogur' Alıntı:

m17h41r' Alıntı:
..
arkadaşlar okul idaresinin xiboyu anlaması gerekmiyor zaten. php de text / ini dosyalarından bilgi okutma işlemi var. xibo da zaten php tabanlı.
siz xibo da yayınlanacak içerik kısmında bilgileri bu txt / ini dosyalarından çekecek şekilde ayarlarsanız (yada xml den bilgi çeken flash olarak)
yapı sorunsuz çalışırken sistemde değişiklik yapmak isteyen idareci sadece text / ini dosyasını yada xml dosyasını değiştirmesi yeterli olacaktır.

Hocam fırsatınız varsa xml dosyası şeklinde bir yapı oluşturabilirmisiniz acaba ? Örneğin böbetçi öğretmenleri ve fotoğraflarını xml den çekecek bir yapı. Ben nasıl yapılacağını bilmiyorum da ...

Arkadaşlar bi sorunum var. Xibo client ayarlarını yapamadım. URI olarak server ip si 192.168.2.100/xibo , server key olarak daha önce belirlediğim 123456 giriyorum. Register Display sekmesinde Register butonuna tıkladığımda uzak sunucuya bağlanamıyor hatası alıyorum. Düzeltemedim. yardımcı olursanız sevinirim.

sedpasha' Alıntı:
Arkadaşlar bi sorunum var. Xibo client ayarlarını yapamadım. URI olarak server ip si 192.168.2.100/xibo , server key olarak daha önce belirlediğim 123456 giriyorum. Register Display sekmesinde Register butonuna tıkladığımda uzak sunucuya bağlanamıyor hatası alıyorum. Düzeltemedim. yardımcı olursanız sevinirim.
...
hocam xibo server client aynı makinede kurulu sanırım ?
...
eğer aynı makinada kuruluyorsa oraya localhost yani 127.0.0.1 yazmanız gerekiyor. makine ip adresini değil

server Öğretmen pc de , client 1 nolu pc de deneme maksatlı kurdum. Ağ bağlantısı var. Hatta nss kullanıyorum her hangi bir problem yok.
ip adresleri farklı. öğretmen pc 192.168.2.100 , 1 no 192.168.2.101.sizin dediğinizi de yaptım fakat sonuç değişmedi. Register butonunun yanındaki Display Admin i tıklayınca Xibo Admin arayüzü giriş ekranı geliyor. ip adresi olarak 127.0.0.1 yazdığımızda ise gelmiyor. çünkü farklı makinede. Sanırım ağ bağlantılarının ayarında bir sorun olmalı.

Sorun şu şekilde çözüldü. Server bilg. xibo arayüzüne girip yönetim->ekranlar dan clienti düzenleden orada bulunan lisansı iptal et hariç tüm no ları yes yaptım. Grup güvenliği kısmındakileri de üye kısmına sürükledim. yaptığım tasarımı göstermeye başladı. Bağlantı sağlandı. Yardımlarınız için teşekkürler.

sedpasha' Alıntı:
server Öğretmen pc de , client 1 nolu pc de deneme maksatlı kurdum. Ağ bağlantısı var. Hatta nss kullanıyorum her hangi bir problem yok.
ip adresleri farklı. öğretmen pc 192.168.2.100 , 1 no 192.168.2.101.sizin dediğinizi de yaptım fakat sonuç değişmedi. Register butonunun yanındaki Display Admin i tıklayınca Xibo Admin arayüzü giriş ekranı geliyor. ip adresi olarak 127.0.0.1 yazdığımızda ise gelmiyor. çünkü farklı makinede. Sanırım ağ bağlantılarının ayarında bir sorun olmalı.
..
hayır hocam sorun o değil. siz öğretmen bilgisayarını sadece ağda paylaşmışsınız öğretmen bilgisayarınız WEB SERVER olarak çalışıp ağa yayın yapmıyorsa bu şekilde kulllanamazsınız.

öğrenci bilgisayarından http://192.168.2.100 şeklinde yazdığınızda öğretemen bilgisayarında web sayfası görüntüleyebiliyormusunuz ?

Kusura bakmayın hocam şimdi gördüm. Önce öğrtm. PC de XAMPP Control Panel Application ı çalıştırdıktan sonra Öğrc. PC de http://192.168.2.100 yazdım. Gelen sayfa adresi http://192.168.2.100/xampp/ sayfada ise "Erişim Yasak Yeni XAMPP Güvenlik Konsepti İstenen dizine erişim sadece yerel ağ mevcuttur...." yazısı çıkıyor. Fakat adres olarak http://192.168.2.100/xibo yazınca Xibo Admin giriş ekranı geliyor. Yalnız Admin panelinde düzenlediğim tasarım Öğrc. PC de görünüyor. Dediğiniz "öğretmen bilgisayarınız WEB SERVER olarak çalışıp ağa yayın yapmaması" durumu nasıl ortadan kalkar? Bu arada tasarımdaki yazılarda Türkçe karekter sorunu var sanırım. Bu nasıl aşılır?

sedpasha' Alıntı:
Kusura bakmayın hocam şimdi gördüm. Önce öğrtm. PC de XAMPP Control Panel Application ı çalıştırdıktan sonra Öğrc. PC de http://192.168.2.100 yazdım. Gelen sayfa adresi http://192.168.2.100/xampp/ sayfada ise "Erişim Yasak Yeni XAMPP Güvenlik Konsepti İstenen dizine erişim sadece yerel ağ mevcuttur...." yazısı çıkıyor. Fakat adres olarak http://192.168.2.100/xibo yazınca Xibo Admin giriş ekranı geliyor. Yalnız Admin panelinde düzenlediğim tasarım Öğrc. PC de görünüyor. Dediğiniz "öğretmen bilgisayarınız WEB SERVER olarak çalışıp ağa yayın yapmaması" durumu nasıl ortadan kalkar? Bu arada tasarımdaki yazılarda Türkçe karekter sorunu var sanırım. Bu nasıl aşılır?
..
hocam ben Xamp yerine WAMP tercih ediyorum. kontrolü daha kolay böyle güvenlik sorunlarıyla uğraşmıyorum. sanada tavsiyem o olur. XAMP hiç yüklemedim. neden hata verir, nasıl düzeltilir hiç bilmem.

kaldıki söylediklerine göre XAMP çalışmasında bir problem yok BENCE çünkü ("Admin panelinde düzenlediğim tasarım Öğrc. PC de görünüyor. ") demişsiniz. tasarımdaki türkçe karakter sorununa gelince XAMP ile doğrudan bağı olduğunu düşünmüyorum. belki vt kullanıyorsanız o dedikleriniz olabilir. BENCE bunun çözümü xibo için hazırladığınız sayfalnın ayarlarında...

Geri