Laravel hakkında

Kodla Büyü

volkankoc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar içinizde laravel ile uygulama geliştiren yada kullanan varmı ?
Ben öğrenmek istiyorum fakat yapısı biraz karışık geliyor. Beraber öğrenebileceğimiz yada yol gösterecek arkadaşlar var mı

Eğer daha önce herhangi bir php ile yapılmış MVC kullandıysanız öğrenmeniz daha kolay oluyor. Ben daha önce Codeigniter ve Fuelphp kullandım. Laravel ise harika bişey. İnternette bir sürü döküman olması öğrenmeyi hızlandırıyor. Nacizane fikrim laravel 4.2 sürümü ile başlayın. Laravele aşina olduktan sonra güncel sürüme geçmeniz daha kolay oluyor. Laravele ilk başladığımda daha CMD ekranında indiremiyordum bile. :mrgreen:
Fırsat buldukça yardım etmeye hazırım. Bu arada laravelin türkiye forum adresine takılmayı ihmal etmeyin.http://forum.laravel.gen.tr/
Başlangıç için şu örnek videoları izleyebilirsiniz. https://laracasts.com/series/laravel-fr ... episodes/1

soncizgi' Alıntı:
Eğer daha önce herhangi bir php ile yapılmış MVC kullandıysanız öğrenmeniz daha kolay oluyor. Ben daha önce Codeigniter ve Fuelphp kullandım. Laravel ise harika bişey. İnternette bir sürü döküman olması öğrenmeyi hızlandırıyor. Nacizane fikrim laravel 4.2 sürümü ile başlayın. Laravele aşina olduktan sonra güncel sürüme geçmeniz daha kolay oluyor. Laravele ilk başladığımda daha CMD ekranında indiremiyordum bile. :mrgreen:
Fırsat buldukça yardım etmeye hazırım. Bu arada laravelin türkiye forum adresine takılmayı ihmal etmeyin.http://forum.laravel.gen.tr/
Başlangıç için şu örnek videoları izleyebilirsiniz. https://laracasts.com/series/laravel-fr ... episodes/1

Öncelikle cevabınız için teşekkürler
php ile oldukça aşinayım fakat framework hiç kullanmadım. MVC mantığı biraz zorluyor. Evet laravelde konsol ekranı güzel migrate yada aut işlemleri çok kolay bir kaç denemeler yaptım. Fakat sanki bişeyler oturmuyor. Bu arada laracast dersleri iyi malesef ingilizce. Bu arada nette 5 sürümü ile başlayın deniliyor.

Neyse en azından ilgili bir arkadaş denk geldi sizden yardım isterim.
Sizce nasıl bir uygulama ile başyalayayım

Klasik bir örnek ile başlayabilirsin. Admin paneli olan haber, resim galerisi ve üyelik sistemi ile çalışan bir portal projesine başlayabilirsin.
Resim galerisi için intervention kütüphanesini kullanmanı tavsiye ederim. Görsellik için bootsrap kullan gitsin. Birde css ile uğraşma.
Şu siteyi laravel 4.2 ile yapmıştım. http://fotolar.zz.mu/

youtube üzerinde laravel ders anlatımları var biraz uğraştıktan sonra basit düzey bir iş takip sistemi yazmaya başlanabilir diye düşünüyorum

bir türlü hazır sistemleri öğrenmek için iştah bulamadım kendimde kendi mvc projemi kendim oluşturuyorum nerede ne kod yazdığımı hatanın nerede olduğunu anında bulabiliyorum. Eğer ekip olarak proje geliştirmeyecekseniz bence gerek yok. MVC mantığını öğrendiğinizde ekip olarak çalışsanız bile çok sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. çok küçük projelerde zaten insanlar basit fonksiyonlarla işi halletmeye çalışıyorum.

dokmeefrail' Alıntı:
bir türlü hazır sistemleri öğrenmek için iştah bulamadım kendimde kendi mvc projemi kendim oluşturuyorum nerede ne kod yazdığımı hatanın nerede olduğunu anında bulabiliyorum. Eğer ekip olarak proje geliştirmeyecekseniz bence gerek yok. MVC mantığını öğrendiğinizde ekip olarak çalışsanız bile çok sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. çok küçük projelerde zaten insanlar basit fonksiyonlarla işi halletmeye çalışıyorum.

Haklı yanlarınız var fakat laravelinde inanılmaz bir yükselişi var trendi kaçırmamak gerek diye düşünüyorum.

PHP'yi tam bilmeden bir framework kullanmak zor olur herhalde bende php-pdo ikilisini öğrenip framework mantığına geçeyim diyorum lakin bu MVC mantığı kafamı karıştırıyor acaba MVC mantığını çözmek için yöntem ne olmalıdır?

sas7979' Alıntı:
PHP'yi tam bilmeden bir framework kullanmak zor olur herhalde bende php-pdo ikilisini öğrenip framework mantığına geçeyim diyorum lakin bu MVC mantığı kafamı karıştırıyor acaba MVC mantığını çözmek için yöntem ne olmalıdır?

Aynı konumdayız sanırım hocam aslında beraber hareket etsek çok güzel olacak. Şöyle github üzerinden bir proje açsak hem öğrensek hem geliştirsek diyorum

soncizgi' Alıntı:
Laravel bağımlılık yapar. :+1:

Hocamda ilgili yardımcı olur dimi :)

soncizgi' Alıntı:
Klasik bir örnek ile başlayabilirsin. Admin paneli olan haber, resim galerisi ve üyelik sistemi ile çalışan bir portal projesine başlayabilirsin.
Resim galerisi için intervention kütüphanesini kullanmanı tavsiye ederim. Görsellik için bootsrap kullan gitsin. Birde css ile uğraşma.
Şu siteyi laravel 4.2 ile yapmıştım. http://fotolar.zz.mu/
harika hocam

Laravel'e başlayın, öğrenin pişman olmazsınız.
Event , queue , log , auth, csrf bir sürü kullanıma hazır özelliği var.
biraz php ye aşinaysanız kesinlikle çabuk kavrarsınız.
başlayın takıldığınız yerleri ister buradan ister özelden sorabilirsiniz.
yardımcı olmaya çalışırım.
şu ana kadar 5 sistemi L4.2 ile yeni bir tanesini ise L5 ile yazıyorum. aynı zamanda mobil uygulamalar için api desteğini de laravel ile hallediyorum.

uysal_rockci' Alıntı:
şu ana kadar 5 sistemi L4.2 ile yeni bir tanesini ise L5 ile yazıyorum. aynı zamanda mobil uygulamalar için api desteğini de laravel ile hallediyorum.

Bildilendirme ve destek için teşekkürler hocam. Laravelin auth migrate gibi çok güzel özellikleri var. Eklenti olaylarını oldukça fazla

uysal_rockci' Alıntı:
laravel hakkında hiç fikrim yok ama başlıyorum :D

çok video izledim youtube dan zamanında adamlar anlatmaya başlıyor bir müddet sonra karman çorman yapıyorlar kafam karışıyor. ben de bıraktım artık zaten öyle çok çok büyük projelerde görev alacak halim yok gerekirse kendi mvc yapımı kurar yazarım projemi diye düşünüyorum ama öğrenmek ayrı bir güzellik olurdu herhalde

Geri