Laptopun ekran menteşesi kırıldı..

Kodla Büyü

cerci20

Üye
Arkadaşlar LG E500 dizüstüm var.. Ekranı kasaya bağlayan menteşelerden biri kırıldı diğeri de yakındır kırılır.. Bilgisayarda hala görüntü var.. İnternette bu işi yapabildiğini söyleyen yerler var.. Sizin böyle bir arızayı yaptırmış olduğunuz veya duyduğunuz bir yer var mı ?

Genelde DELL lerde oluyordu bu sorun kaç yıllık makinanız?

hocam kendin bile yapabilirsin. o kadar zor birşey değil. alttaki vidaların tamamını sök.. üstteki klavyenin kenarlarında tırnaklardan aç.. internetten yedek parçasını al değiştir.

Benim de MSI laptopumda olmuştu..Tamir hiç düşünmedim bile..Çünkü ilgilenmedikçe zamanla tamamen kırıldı gitti..Şimdi yeni laptop alırken kasası ile ekranın sağlam bağlı olmasına da özellikle dikkat ettim. Tamamen kırılmadıysa belki tamir düşünülebilir, yapılabilir ama benimki parçalanmıştı iyice..Hala çalışıyodu sadece tutan kablolar kalmıştı arada:) Değiştirmek zorunda kaldım bilgisayarımı..

benim hp nin tek menteşe kırılmıştı. Servisine gönderdim 378 tl fiyat çıkardılar tabi yaptırmadım. tanıdık bilgisayarcıya götürdüm oda yapamadı ankaraya gönderdi orda yapıldı geldi 175 tl ye orjinal olmayan parçayla

kız arkadaşımın labtopunda aynı sorunu 2 hafta önce yaptırdık 150 tl ye

Dizüztü tamirciliği günümüzün en karlı işlerinden sanırım.Eskilerin elektronik tamircileri ğibiler şu yanmış bu yanmış deyip chipleri sıcak havayla isitarak lehimleri tazeleyerek 3-4 ay çalış.acak duruma getirerek milleti kazıklıyorlar.Menteşe olayıda aynı şey keza 20-25tl lik bir parça değişimi için insanlara 15i0-200 tl fiyat biçiyorlar.

evrim0626' Alıntı:
Oturttur yerine dikkatlice 502 dök . :p Ne gerek var servise.DİKKATSİZ DAVRANIRSAN;
Çok çok ekran kapağı kapanmaz kazık gibisabit kalır.sabit masaüstü kullanırsın. 5-6 sene daha idare edersin sonra yeni model alırsın.

benim asustada olmuştu.150 liraya serviste değişti.kendin bakmanı önermem zira ben birkaç kez sökmeyi denedim oldukça zor ve vidalar elinde kalabiliyor.internetten aldığın parçanında kesin uyacağının garantisi yok.ama sen bilirsin...

kendir_li' Alıntı:
Dizüztü tamirciliği günümüzün en karlı işlerinden sanırım.Eskilerin elektronik tamircileri ğibiler şu yanmış bu yanmış deyip chipleri sıcak havayla isitarak lehimleri tazeleyerek 3-4 ay çalış.acak duruma getirerek milleti kazıklıyorlar.Menteşe olayıda aynı şey keza 20-25tl lik bir parça değişimi için insanlara 15i0-200 tl fiyat biçiyorlar.
:alkis: :alkis:

cerci20' Alıntı:
Arkadaşlar LG E500 dizüstüm var.. Ekranı kasaya bağlayan menteşelerden biri kırıldı diğeri de yakındır kırılır.. Bilgisayarda hala görüntü var.. İnternette bu işi yapabildiğini söyleyen yerler var.. Sizin böyle bir arızayı yaptırmış olduğunuz veya duyduğunuz bir yer var mı ?
..
ah böyle bir durumda konuya keşke KONUM bilgiside eklensede 81 ilimizden adres tarifleri çıkmasa ;)

hocam nasıl kırıldıgını bılmıyorum ama benım hp nın basına gelmıstı mentese kırılması parca bulmak zor ve pahalıydı. mentesenın celıgını lehım gıbı bısey yaptılar 30-40 tl ıle kurtuldum. bır yıl da oldu hıc bı sorun cıkarmadı

GRİNGO' Alıntı:
evrim0626' Alıntı:
Oturttur yerine dikkatlice 502 dök . :p Ne gerek var servise.DİKKATSİZ DAVRANIRSAN;
Çok çok ekran kapağı kapanmaz kazık gibisabit kalır.sabit masaüstü kullanırsın. 5-6 sene daha idare edersin sonra yeni model alırsın.
keşke dediğin gibi tutsaydı maalesef o yöntem işe yaramadı:)

Hocam benim başıma bu sorun 2 defa geldi. 3-4 yıl önce MSI M675 laptobumun menteşesi çatlamıştı. Servisine vermiştim. Ücretsiz değişmişti kasası. 3 ay sonra menteşe tekrar aynı yerinden yine çatladı, yine servise verdim. Serviste gördüm ki benimki gibi kırık bir-iki laptop daha var. Orada anladım ki bu bir üretim hatası. Neyse servis zaten tamir süresini geçirdiği için ben de laptobumun parasını iade istedim. Servis raporunu Mavi Bilgisayara götürüp paramı zorla da olsa aldım. 1850 TL parayı 4 yıl önce geri aldım. 17 ay kullanmıştım MSI'ı. Yerine de 1350 TL'ye Sony Vaio aldım.

Yani işin özü laptobu önce servise götürün. bir de aynı sorundan aynı model bilgisayarlarda var mı bunu iyi araştırın. Saygılar.

BaRBaRYaN' Alıntı:
cerci20' Alıntı:
..
ah böyle bir durumda konuya keşke KONUM bilgiside eklensede 81 ilimizden adres tarifleri çıkmasa ;)

Arkadaşım bu işi çeşitli illerde yapanlar var o yüzden.. Adamlar kargoyla teslim alıp yapıp gönderiyolar.. Eğer bildiğin yer varsa yardımcı olabilirsen seviniriz...

GRİNGO' Alıntı:
evrim0626' Alıntı:

patex dahi tutmuyor hocam garip bi malzeme o cins bi alaşım ama o kadar da sıkıntı yok internette bi sürü sitede o parça mevcut alın kendiniz değiştirin çok oyle ahım şahım bi iş değil

cerci20' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
cerci20' Alıntı:
..

Arkadaşım bu işi çeşitli illerde yapanlar var o yüzden.. Adamlar kargoyla teslim alıp yapıp gönderiyolar.. Eğer bildiğin yer varsa yardımcı olabilirsen seviniriz...
..
hocam ben istanbuldayım. burda istemediğin kadar çok var o şirketlerden. söylediğin gibi kargo ile de alıp gönderiyorlar ama cihazın kargodaki hasarına karışmıyorlar.

ben asus marka bir notebook için arkadaşıma yaptırmıştım. yeni menteşe takmak yerine menteşeyi sağlam bir yapıştırıcı ile düzgün bir şekilde yapıştırdı. hareket etmeyecek kadar sağlam. kapağın kapanmasını engellemeyecek kadar düzgün, kötü görünmeyecek kadar estetik. ve sadece 30 lira aldı.

ama bir arkadaşımda çıkma menteşe buldu onlarla değiştirtti. sizin isteğiniz çıkma menteşe ise farklı bir yol izlenir. yapıştırıcı ile yapıştırmak ise farklı yol izlenir. cihazın marka ve model bilgisine göre sordurtayım. çıkma parça bulabilirsem haber veririm.

Vallahi benim yeğenimin bilgisayarının menteşesi değilde alt kasasının menteşeyi tuttuğu yer kırılmış. Dolayısıyla sol taraf boşta duruyor ve kapanıp açılmıyordu, gitiigidiyordan çıkma bir alt kasa buldum. İnternetten sökme kılavuzunu indirdim ve yavaş yavaş tüm makineyi dağıtıp topladım sonuç canavar gibi oldu. Bence sizde gittigidiyora bakıp menteşelerini kendiniz değiştirme yoluna gidebilirsiniz. Sonuç olarak masaüstü kasası gibi değil ancak dikkat ederseniz sıkıntı olmadan söküp takabilirsiniz...

konuyu hortlatmış gibi olacak ama hp laptopun iki menteşesi de kırıldı. netten uyumlu menteşe aldım değiştirdim güzel de oldu ama ekranı kapatınca pc algılayamıyor. önceden ekranı kapayınca uyku moduna geçiyordu ama artık geçmiyor. sensör gibi bişeyleri mi var acep kurcalarken bozduğum bir bilgisi olan var mı acaba?

s.a. hayırlı akşamlar herkese. Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama :) Asus n61vg marka modelli laptobumun sağ menteşesi kırıldı :( Sağ olsun oğlum kırmış :) Aydın'da ikamet ediyorum. Şuan aynı laptoptan mesaj atıyorum. Görüntüde sıkıntı yok ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.
Aydın'da veya Aydın'a yakın bir yerde veya bildiğiniz sağlam ve uygun fiyatlı bir yer var mı acaba?

Savunan Adam' Alıntı:
s.a. hayırlı akşamlar herkese. Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama :) Asus n61vg marka modelli laptobumun sağ menteşesi kırıldı :( Sağ olsun oğlum kırmış :) Aydın'da ikamet ediyorum. Şuan aynı laptoptan mesaj atıyorum. Görüntüde sıkıntı yok ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor.
Aydın'da veya Aydın'a yakın bir yerde veya bildiğiniz sağlam ve uygun fiyatlı bir yer var mı acaba?
Benim laptop aynısı. Benim de kırılmıştı sağ menteşe internetten almıştım menteşeleri. Set halinde almıştım sağ sol. Kendim takmıştım zor bir işlem değil.

senolak' Alıntı:
Savunan Adam' Alıntı:
Benim laptop aynısı. Benim de kırılmıştı sağ menteşe internetten almıştım menteşeleri. Set halinde almıştım sağ sol. Kendim takmıştım zor bir işlem değil.

Hocam hangi siteden aldınız acaba? Özellikle aynı cihaz olduğu cin size zahmet ayrıntılı yazarsanız sevinirim.

benimde laptobun hp ve aldığımdn 1 buçuk yıl sonra menteşesi ek yerinden kırılıp çıktı, önce montaj yapıştırıcı ile menteşeyi kapağa yapıştırdım uzun süre bu şekilde sorunsuz kullandım. Daha sonra diğeri kırıldı, onu da yapıştırdım bir yıl kadar da bu şekilde kullandım geçenlerde yine oynamaya başlayınca kapağı sivri uçlu bir torna vida ile delip iki adet vida çaktım kapağa taş gibi oldu :)

Menteşeniz kırıldı ise sokup bi demir kaynak ustasına götürün 5 tl ye oksijen kaynağı ile kaynattırın.
Yapamam derseniz yollayın ben yaparım maliyet 5 tl.

Ana kasadan menteşeyi lcd ekran kenarından da çıtayı Sökmen'in yeterli

2010 yılında Asus bilgisayarımın sağ menteşesi oynuyordu. Garantinin bitmesine günler kala şansımı deneyeyim belki yaparlar diyerek garantiye gönderdim. Hiç arayıp rahatsız etmedim servisi. 3 hafta sonra mektup geldi Asus'tan menteşe elimizde olmadığından para iadesi yapılmıştır diye. Sonuç olarak 2008 de verdiğim paranın tamamını iade ettiler ben de gidip yine Asus aldım. 7 yıldır kullanıyorum, bunun da sağ menteşesi koptu, garanti bittiği için japonla yapıştırdım, eskisinden sağlam oldu.

Geri