Laptoplar Projeksiyon Çalıştırmıyor

Kodla Büyü

furkanhoca

Süper Üye
Süper Üye
öncelikle selamlarımı sunuyorum.

şimdi de sorunumu arz ediyorum :)

arkadaşlar okulumdaki iki arkadaşımın bana iletmiş oldukları laptop - projeksiyon çalıştırmama problemi var. bir tanesi dell marka laptop projeksiyona bağlanmıyor. diğer arkadaşın bilgisayarı ise asus f3e. o da projeksiyona bağlanmıyor. mesela benim laptop da asus f3e olmasına rağmen tüm marka projeksiyonu takabiliyorum.

sizce arkadaşların laptoplarındaki problem nedir ve nasıl çözebeilirim bu problemleri ?

saygılar...

bağlantı için kısayollar farklı oluyor her notebook markasında. bende Fn+F3 iken hp'de Fn+F4

Fn+F1 den F12 ye kadar dene:) Gerçi tuşların üerindeki simgelerden bellidir ama bir dene.Ya da ekran kartı tam yüklenmemiş olabilir labtobların

hocam bazen fn tuşları iş görmüyor. bunun yerine Windows tuşu ile p yi deneyin.

aynı sorun bendede var viewsonic denen lanet bir projeksiyon var okuldaki tüm laptoplar çalışıyor benimkisi hariç..asus laptopum var ve bağlayınca görüntü çizgi çizgi oluyor , laptop ile projeksiyon arasında senkranizasyon sorunu var gibi..tm ayarları kurcaladım saatlerce ugraştım olmadı..

Hocam bir de ekran çözünürlüğünü 800 x 600 e getirin ve öyle deneyin. Okulda ki bazı arkadaşların kendi laptop ları anca böyle bağlanıyordu. Normal çözünürlüklerinde projeksiyon ekranına görüntü gelmiyordu. Çözünürlüğü düşürünce görüntü geliyordu.

laptoplara format çekip ekran kartı tanıtılmamışsa projeksiyon çalışmıyabiliyor. güncel driver yükleyip bir deneyin. birde aynı şekilde klavye fonksiyon tuşları içinde bir yazlılım yüklenmeli.

hocam bence ekran kartı sorun. yüklenmemiş olabilir en basit şey gibi görünüyor ama sorun ondan kaynaklı olabilir

windows + P tuşu bilgisayarların çoğunda ekran menüsünü karşınıza getirecektir. fn + .... ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

Ayrıca ekran kartı özelliklerinden ikincil monitörü aktif hale getirmeniz gerekir...

merhabalar. asus vista home yüklü. benq projeksiyona bağladım. ilk önceleri bağladığımda bilgisayarın çözünürlüğü otomatik olarak değişiyor ve projeksiyona görüntü veriyordu. ancak dünden itibaren böyle de yapmıyor. sürücü güncellemesi yaptım. kısayolları denedim olmadı. güvenli modda projeksiyona görüntü veriyor. ve de başlangıçta görünüyor ancak açıldığı anda projeksiyonun mavi ekranı çıkıyor. bir türlü eşleştiremiyorum.

Hocam geçen yıl benimde aynı durum başıma gelmişti çok uğraştım ekran kartı güncelleme filan derken ama hiçbiri olmadı. Daha sonra İstanbulda görüntü sistemleri firmasında çalışan bir arkadaşım vardı kablodan olma ihtimali yüksek dedi ben pek ihtimal vermedim çünkü diğer laptolarda görüntü alabiliyordum. Fakat kabloyu değiştirdim gerçektende görüntü geldi ve bir daha sorun çıkmadı. Arkadaş kablo işi öyle basit bir olay değil bir sürü etken var demişti görüntü vermemesi için. yani bazı laptoplarla kablo arasında uyumsuzlukta olabiliyor.

Geri