Laptop kapanması sorunu

Kodla Büyü

teknogretmen

Site Gezgini
Merhaba. Laptopumda bir sorun oluştu. Laptop açılıyor ve hiçbir işlem yapmazsam kapanmıyor. Ancak herhangi bir işlem yaptığımda(örneğin chromeu açtığımda) ya da herhangi bir şey bağladığımda bir süre sonra elektriği kesilmiş gibi aniden kapanıyor. Isınma ile ilgili bir durum yok çünkü ilk açtığımda da oluyor. Laptopa fiziksel olarak da bir şey olmadı(düşme vb. gibi)
Bu sorunu daha önce yaşayan ve çözebilen oldu mu?

BIOS'a girdiğinizde de böyle bir şey yapıyor mu? Ya da USB'den çalışan bir işletim sistemi ile bilgisayarı açıp, deneyin. Problemin yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu ancak öyle anlayabilirsiniz. Eğer BIOS'ta ya da USB'den çalışan işletim sistemiyle açtığınızda da aynısını yapıyorsa probleminiz yazılımsal değil, donanımsal demektir. Belki RAM'den belki de sabit diskten kaynaklı olabilir.

Sorun ekran kartından olabilir. Pc açılınca ekran kartının çözünürlüğünü düşürün öyle deneyin chrome vs açmayı, bakalım kapanacak mı veya güvenli modda başlatın pc yi ve öyle deneyin bakalım durum ne olacak. Eğer bu denemelerde pc çat diye kapanmazsa sorun ekran kartı ısınmasına bağlıdır. Çip tamiri ister bu da sıkıntılı bir süreç...

İlk açıldığında da olması ısınma problemi yoktur anlamına gelmez. İşlemcin çok ısınıyor olabilir, işlemci ısısında anlık yükselmeler eğer sınır noktasını geçiyorsa kendini korumak için kapatıyor olabilir bilgisayarı

Teşekkür ederim herkese. Sorunu nihayet çözebildim. Adaptörle alakalı bir sıkıntı varmış. Adaptörü değiştirince sorun ortadan kalktı. İşlem yapmakla adaptör arasında nasıl bir bağ olduğunu çözemesem de sorun hallolduğu için mutluyum :)

Geri