Laptop için hangi RAM?

Kodla Büyü

omerfd

Aktif Üye
hocam 1600 mhz ler var. 4+4 taktığın zaman hızına yetişemezsin. tabi anakart destekliyr ise

4 ten 8 e çıkarınca cidden performansta bir değşiklik olacak mı? Sanmıyorum ben.
2 den 4 e geçtiğin gibi performans olmaz bence 4 den 8 e geçerken. hatta hiç olmaz belkide.

Mhz olarak yükseltirsen faydasını çok görürsün ama boyut artışında yüksek performans bekleme. Ancak oyunlarda ve grafik çizimlerinde bir artış olabilir. Bunu da fazla hissetmezsin.

şu an 4 gb ram var 8 yapmak istiyorsun. anakart desteğine göre veriyolu hızlarını yuksek alabilirsin çok performans bekleme çünkü bilgisayarının cache belleği ve işlemcisi aynı kalacak o yüzden biraz değişiklik olabilir ama uçacağını düşünme. yani sadece ram yükseltmek ile çok ciddi performans değişmez.(grafik programlarında photoshop, autocad vb. programlarda hızınde değişme yaşanacağını düşünüyorum.)

Bendeki masaüstünün ram i 1 gb ken 6 yıl önce 2 gb yaptım(veriyolu eskisiyle aynı kalmak şartıyla) grafik programlarında değişiklik hissettim ama onun dışında çok önemli bir değişiklik olmadı bunun en büyük nedeni de işlemcinin geri kalması ve cache belleğin de bir sınırının olması.

zaten ram ları takınca grafik programları çalıştırınca göreceksin. Mesela Photoshop, autocad, flash gibi programların hepsini birden aç ve bazı işlemler yap sonra görev yöneticisinden baktığında işlemci %100 gibi değerleri görürken ram ın yarıda kaldığını göreceksin.

Hocam arkadaşlar gerekli yorumları yapmışlar - benimle paralel şekilde.
Bence Ram in zaten güzel. Performans istiyorsan Ram i artırmak yerine al 200 tl ye 120 GB SSD harddisk, hızdaki artışı o zaman görürsün

SSD diskleri nereden aldınız kaça aldınız. Bana hala çok pahalı geliyorlar uygun olursa bende alayım. :)

solomonte' Alıntı:
oziie' Alıntı:
Hocam arkadaşlar gerekli yorumları yapmışlar - benimle paralel şekilde.
Bence Ram in zaten güzel. Performans istiyorsan Ram i artırmak yerine al 200 tl ye 120 GB SSD harddisk, hızdaki artışı o zaman görürsün

Teşekkürler hocam, siz de sağolun yorumlarınız için. Solid hard disk de aldım hocam. Onu da takacağım. İkisini birarada değiştireceğim. :)
Evet, asıl performans değerlendirmesini o zaman yapacağız. :)

Hocam kafaya takmışsın sen aleti uçurmayı :) Hayırlı olsun

Vatanda 200 tl civarında oynuyor 120 lik SSD ler. Bir ara Sandisk in 120 liğini 185 e satmışlarmış - o zamanlar denk gelmemiştim - ben de düşünüyorum da acelesi olmadığı için beklemedeyim.

@solomonte hocam senin eski ramları kulanmayacaksan ben senden alayım.
Benim şuan ki ramlar 667 mhz miş anakartımda 1066 mhz destekliyormuş. :)

SSD için biraz bekleyelim. Aslında yeni laptop bıkıyorum da uygun bir şey bulamadım. Araştırdığım kadarıyla fiyat/performans oranı yüksek olan lenovo.

freedos olarak almayacagız bizim alacağımız işletim sistemi dahil olacak. 1550 Tl

freedos olanlar 1300 civarında.

8gb ram ve 2 gb ekran kartı ön plan çıkardı bu makineyi bende

ayrıca vatanda z580 vardı beyaz fakat teşhir ürünü kalmış ve birde türkiyede hiçbir vatan bilgisayar bayisinde kalmamış o yüzden alamadım
o da çok güzel bir makineydi. 1483 Tl idi. nakit

designbote' Alıntı:
freedos olarak almayacagız bizim alacağımız işletim sistemi dahil olacak. 1550 Tl

freedos olanlar 1300 civarında.

8gb ram ve 2 gb ekran kartı ön plan çıkardı bu makineyi bende
Sabahtan beridir laptopları inceliyorum. Makine güzel fakat 4 GB ram var. Dikkat edersen max 8 GB diyor yani 8 GB yükseltilebilir. Aynı özellikte 8 GB ram 1 TB HDD lenovada vardı fiyat aynıydı onu tercih edebilirsin.
Eğer illaki ASUS dersen bir şey diyemem.
Ben neredeyse alıyordum uygun kartım yoktu.
http://www.vatanbilgisayar.com/lenovo-5 ... 580-(beyaz)-core-i5-3210m-250ghz-8gb-ddr3-1tb-156-dvdrw-2gb-gt630m-bt-win8/productdetails.aspx?I_ID=62772
Buda AMD işlemcili.
http://www.vatanbilgisayar.com/notebook ... I_ID=62768

Kartın varsa kaçırma derim bende uygun kart yok. :(

solomonte' Alıntı:
hasari' Alıntı:
SSD için biraz bekleyelim. Aslında yeni laptop bıkıyorum da uygun bir şey bulamadım. Araştırdığım kadarıyla fiyat/performans oranı yüksek olan lenovo.

ASUS K55VJ-SX077D Intel Core i7-3630QM 2.4GHz 8GB 750GB 2GB GT635M 15.6" Freedos

2000 lira gibi bir fiyat olarak görmüştüm gene hızlıal.com'da fakat şu anda stoklarında kalmamış. :)
Çok da beğenmiştim... :D
Evet cihazı çok beğenmiştim bende aynı yerden incelemiştim. :)

Geri