Laptop düştü ekran gitti Ne yapmalıyım !

Kodla Büyü

karasnake31

Aktif Üye
Arkadaşlar öncelikle Acer Aspire 5740g laptopum düşme sonucunda ekranı gitti ekrana görüntü gelmiyor.
fakat laptopu açtığımda windows açılış sesi geliyor. açılış sesi geldiği için bende laptopun vga çıkışına LCD monitörümü bağladım ve aşağıda ekteki gibi güvenli kipte açalımaktadır. monitörü söktüğümde ise normal açılır ve windows sesi duyuyorum fakat ekranda hiç bi görüntü alamıyorum.
(resimler güvenli kipte ve masaütü monitörden çekilmiştir.)
önerileriniz nelerdir. (nerelere bakmalıyım) Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• resimler.rar
    5.2 MB · Görüntüleme: 494
ya kablo soketi çıkmıştır ya da ekran kırılmıştır. Harici çıkıştan görüntü almanız güzel. Demek ki anakart ve ekran kartında sıkıntı yok.

Görünüşe göre ekran kartınız sağlam. Ekrana bağlantı sağlayan soket gevşemiş olabilir bence. Garantisi varsa gönderin yaparlar.

değerli hocalarım ekran da herhangi bir kırılma çatlama yok . ayrıca garantisi bitmiş durumda .
vga çıkışında da monitöre bağlıyorum laptop güvenli kipte açılmakta.
biraz araştırdım fırınlama tekniği diye birşey gördüm şuan onu uygulamaktayım bakalım ne olacak sonuç ?
umudu kesince servise gidecek...
bide birşey daha soracam ?
laptop ekran kartlarında bi ekrana gelene dijital cıkış var birde vga çıkışına gelen var.
dijital çıkışa dijital analog çeviriciden sonra gelmekte fakat vga çıkışına direkt gelmekte diye biliyorum.
şu an yaptığım bir işe yaramazsa dijital analog çevirici kısmına ne yapabiliriz arkadaşlar ?
teşekkür ederim

fırınlama tekniği ekran kartına uygulanıyor sanırım, yada anakarttaki diğer bileşenlere...ben bu işi saç kurutma makinesi ile uzun süre yaptım...en sonunda bakır sogutucu gitti.ekran kartı bozulmuşsa ekrana görüntü sinyali gelmiyor, zaten ondan sonrada düzen tutmuyor...makinenin son hali ekrana hiç görüntü gelmedi, yani fırınlamada fayda etmiyor...sanırım sizinki ekranla ilgili eğer teknik olarak konuya hakim değilseniz hiç ellemeyin, belki kablo değişimi işinizi görür, aksi halde verin servise...

http://www.muhtar5.com/

Yapamazsan gönder yaparlar hocam. Türkiye çapında meşhurdur. Hatay-İskenderun-Bekbele Beldesinde çalışan gençler bunlar. Yani benim mahalle. Lakin ben şu an Kilis'de çalışıyorum. Her neyse işte İstanbul'dan laptop gönderip tamir ettiriyorlar. Bilgin olsun.

aynı sıkıntı bende de oldu ve daha dün hp teknik servisten gelip kapıdan aldılar bende de açılış harici ekran çıkışı aynı sizinki gibiydi bence teknik servise ver yapsın hiç kurcalama hocam

geçmiş olsun

Fırınlamanın işe yaraması muhtemel. Olmazsa, varsa harici ekran kartını, yoksa kuzey köprüsünü ve ekran kartı çipini değiştirmeniz gerekiyor. Çipleri siz evde değiştiremezsiniz hocam, bu işi yapan bir servise götürmeniz gerekir. Aslında anakartı değiştirin dicem ama sahibinden.com a baktım da sizin makinenin arızalı anakartına adam 100 TL fiyat yazmış, temiz çalışanı ne kadar hiç yazmıyorum bile...

tuncay_tuncez' Alıntı:
fırınlama tekniği ekran kartına uygulanıyor sanırım, yada anakarttaki diğer bileşenlere...ben bu işi saç kurutma makinesi ile uzun süre yaptım...en sonunda bakır sogutucu gitti.ekran kartı bozulmuşsa ekrana görüntü sinyali gelmiyor, zaten ondan sonrada düzen tutmuyor...makinenin son hali ekrana hiç görüntü gelmedi, yani fırınlamada fayda etmiyor...sanırım sizinki ekranla ilgili eğer teknik olarak konuya hakim değilseniz hiç ellemeyin, belki kablo değişimi işinizi görür, aksi halde verin servise...
:+1:

Bir servise verin halletsinler hocam...

Maalesef internet okur-yazarlığımız oldukça düşük... Hocam gelişmeleri yazsa burada pek çok kullanıcıya rehber olacak, karşılaştığı hata sık karşılaşılan bir hata üstelik.

unknownrealmman' Alıntı:
Maalesef internet okur-yazarlığımız oldukça düşük... Hocam gelişmeleri yazsa burada pek çok kullanıcıya rehber olacak, karşılaştığı hata sık karşılaşılan bir hata üstelik.

hocam bende halen servisi beklemedeyim o yüzden birşey yazmadım ..
fırınlama yaptıktan sonra açılıp windows sesi veren laptop, fırınlamadan sonra açılışta bios kesik kesik ses uyarısı vermeye başladı
herlade ekran kartı tamamen gitti... servise gönderdik daha bi cevap alamadım yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler...
gelişmeleri yazacammmmmmmm

hocam servise boşu boşuna para kaptırmayın derim. Bilişimcisiniz elinizden bu işler az çok gelir. Ekranın kasasını açın. Soketi kontrol edin. Eğer soket ile ilgili bir sıkıntı yok ise ekranın değişmesi gerekiyor. Bunu için ekranın arkadasında bulunan koda göre ebay gibi uluslararası alışveriş sitelerinden bu parçayı temin edebilirsiniz. Ortalama 40 dolara bulabilirsiniz. Genelde kargo dahil oluyor. Gelince yapmanız gereken tek şey eski ekranınızı çıkartıp yeni gelenin montajını yapmak. Eğer servise gönderirseniz maliyeti yer ve duruma göre 190 lira ile 260 lira arasında değişecektir. Onlar kafadan 100 lira işçilik ücreti ekliyorlar.

Ayrıca arkadaşlar yakında bir laptop tamir seti hazırlayacağım inşallah orada bu konulardan bahsetmeyi düşünüyorum. İşlerimin yoğunluğu azaldığında buradan haber veririm.

hocam ekran kırılmışsa ölüsü 500 tl serviste kablo falan çıkmışsa yada sokette problem varsa 100-150 mal olur ana servisine yollarsan haberin olsun

image.jpg
Arkadaşlar merhaba bende hp leptop var 2 3 yıldır sıkıntı çekmeden kullanıyordum bugün leptopu kaldırırken altından çok hafif çarptım ekranı komple gitti ne yapmam gerekiyor sorun neyle ilgilidir ekranda çizikler çıkıyor pembe mor renkte

ekran pert olmuş görünüyor yanılmıyorsam ekran değişecek sökerken ledleri de kırarlarsa onlarda değişecek

Aydınlatıcı floresan kırılmışsa, ekrana dikkatli bakarsanız belli belirsiz görüntü geldiğini görebilirsiniz. Aydınlatıcı kısım değişebilir.
Eğer gerçekten hiç görüntü yok ise lcd panele giden soketin çıkmasından, lcd panel kartının arızasına kadar birçok ihtimal mevcuttur. Bu işlerden anlıyorsanız açıp kontrol edebilirsiniz, anlamıyorsanız işi ehil olanlara havale etmeniz gerekir ki daha da zararlı çıkmayasınız.
Garantiye girmez ama servis de ücret karşılığında yapar.

Geri