Kyocera yazıcılar bilgisayardan tarama (Detaylı anlatım)

Kodla Büyü

emrahkaracam

Aktif Üye
Kyocera yazıcılarda tarama işlemi için bu forumdaki veya internetteki yönergelere baktığımda genelde ağda paylaşılan bir konuma veya usb diske tarama yapma tarif edilmiş. Bu yöntem çok pratik değil ve sonradan düzenleme yapmak nispeten zor. Bu cihazları normal usb'den bağlı tarayıcılar gibi de kullanabilirsiniz.

Bu yöntemi anlatan bir sayfaya rastlamadım. O yüzden bu konuyu açıyorum. Ben Kyocera 6530 modeli için denedim ama diğer modeller, hatta TWAIN sürücüsü olan diğer marka cihazlar için de çalışması muhtemel.

Makineyi ayrıca USB den bağlamanıza gerek yok. Ağa bağlı olması yeterli.

• Öncelikle 6530 için aşağıdaki linkten TWAIN sürücüsünü indirin ve kurun.
  • Kurulumdan sonra tarayıcıyı eklemenizi isteyecek. Eğer kurulumdan sonra twainlist otomatik açılmaz ise C:\Program Files (x86)\Kyocera\KMTWAIN den "KmTwainList" i çalıştırabilirsiniz. Ekle kısmından yazıcıya herhangi isim verin, ip adresini girin ve kullandığınız modeli aşağıda olduğu gibi seçin.
  • 1cfb22a0-5502-49cd-8dd1-82511f5cc9b7.jpeg
  • Sonrasında aşağıdaki sayfadan NAPS2 adlı yazılımı indirip kurun. Başka yazılım da kullanabilirsiniz ama NAPS2, hem basit, hem işlevsel hem de ücretsiz. Tarama sonrası istediğiniz gibi döndürme, düzenleme ve yeniden sıralama yapabilir, resim veya pdf formatlarında kayıt yapabilirsiniz.
  • https://www.naps2.com/
  • NAPS2'yi kurduğunuzda profiller kısmından yeni bir profil ekleyin ve isim verin. Açılan ekrandan "TWAIN sürücü" ve "aygıt ayarlarını kullan" seçeneği işaretli olması gerekiyor. (Ön tanımlı ayarlarda renkli tarama yapmıyor.) Aygıt seç kısmından az önce TWAIN sürücüsü yüklerken ismini verdiğimiz aygıtı seçiyoruz.
  • 1ea17b3f-1d25-495d-8bd7-26b3962d544b.png
  • NAPS2 de tarama kısmına bastığınızda aşağıdaki ekran gelecek. Artık tarama yapabilirsiniz.
  • 82c104c1-25dc-4b6c-bd27-0a3250a3a483.png
Yapanlar çalıştıkları modeli yazarsa veya sorun yaşayanlar buradan geri bildirimde bulunursa diğer arkadaşlara yol göstermiş olurlar.

Not: Tarama yapmak istediğinizde makine bekleme modunda ise yazıcı açılana kadar bir süre geçiyor ve bu sırada "bağlantı kesildi" diye hata mesajı alabilirsiniz. İkinci kez denerseniz veya önceden uyandırırsanız bu hatayı vermeyecektir.

Son düzenleme:
Fatih Projesiyle genel Kyocera yazıcılarda tarama işlemi için bu forumdaki veya internetteki yönergelere baktığımda genelde ağda paylaşılan bir konuma tarama yapma tarif edilmiş. Ancak bu yöntem çok pratik değil ve sonradan düzenleme yapmak nispeten zor.

Benim kullandığım yöntemi anlatan bir sayfaya rastlamadım ve bu konuyu açıyorum. Kyocera 6530 modeli için denedim ama diğer modeller için de çalışabilir.

Yazıcıyı USB bağlantısından bağlamanıza gerek yok. Ağ kablosu ile sisteme bağlı olduğunda da çalışıyor.

• Öncelikle aşağıdaki sayfadan TWAIN sürücüsünü indirin ve kurun. Kurulum aşamasında sizden tarayıcıya bir isim vermenizi isteyecek. Herhangi bir isim verebilirsiniz. (6530 gibi)
  • Sonrasında aşağıdaki sayfadan NAPS2 adlı yazılımı kurun. Başka yazılım da kullanabilirsiniz ama NAPS2, hem basit, hem işlevsel hem de ücretsiz. Tarama sonrası istediğiniz gibi döndürme, yeniden sıralama yapabilir, resim veya pdf formatlarında kayıt yapabilirsiniz.
  • https://www.naps2.com/
  • NAPS2'yi kurduğunuzda yeni bir profil ekleyin ve isim verin. Açılan ekrandan "TWAIN sürücü" ve "aygıt ayarlarını kullan" seçeneği işaretli olması gerekiyor. (Ön tanımlı ayarlarda renkli tarama yapmıyor.)

• Artık tarama yapabilirsiniz.
(Resimler daha sonra yüklenecektir)

Not: Yazıcı bekleme modunda ise yazıcı açılana kadar bir süre geçiyor ve bu sırada bağlantı kesildi diye hata mesajı alabilirsiniz. İkinci kez denerseniz veya yazıcıyı önceden uyandırırsanız bu hatayı vermeyecektir.
Hocam teşekkürler bilgi için. Diğer model kyocera lar için de olur diye düşündüm ama emin olamadım.

Sağ olun Hocam. Flash bellek ile tarama yapıyorduk. Bu şekilde deneyelim inşallah. Teşekkürler...

Teşekkürler hocam IP adresi uğraşıp duruyoruz bakalım güzele benziyor bekliyoruz

Merhaba
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim hocam. Okulumuzda Kyocera ECOSYS M2035dn(Yanlış hatırlamıyorsam model numarası buydu) model bir yazıcı var. Rehber öğretmenimizin bilgisayarına usb kablo aracılığıyla bu çok fonksiyonlu yazıcıyı kurdum. Ama bir türlü yazıcıdan bilgisayara tarama işlemini gerçekleştiremedim. Bilgisayarda win10 64 bit işletim sistemi kurulu. Denemediğim sürücü kalmadı ama malesef başaramadım. Yazıcıdan bilgisayara tarama yapmak için başka ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bu sitedeki driverları denedim ama maalesef başarılı olamadım.
https://www.kyoceradocumentsolution...ds.name-L3RyL3RyL21mcC9FQ09TWVNNMjAzNURO.html

Merhaba
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim hocam. Okulumuzda Kyocera ECOSYS M2035dn(Yanlış hatırlamıyorsam model numarası buydu) model bir yazıcı var. Rehber öğretmenimizin bilgisayarına usb kablo aracılığıyla bu çok fonksiyonlu yazıcıyı kurdum. Ama bir türlü yazıcıdan bilgisayara tarama işlemini gerçekleştiremedim. Bilgisayarda win10 64 bit işletim sistemi kurulu. Denemediğim sürücü kalmadı ama malesef başaramadım. Yazıcıdan bilgisayara tarama yapmak için başka ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bu sitedeki driverları denedim ama maalesef başarılı olamadım.
https://www.kyoceradocumentsolution...ds.name-L3RyL3RyL21mcC9FQ09TWVNNMjAzNURO.html
Dediğiniz modeli bilmiyorum ama anlattığım gibi deneyin. Ağ desteği varsa ağ üzerinden bağlayın ve TWAIN sürücü kurun.

Hocam makineyi ağa bağlamak şart mı? Doğrudan bilgisayara bağlasak da çalışır mı? Twain driver da ip adresini yazmışsınız, ağa bağlı olmayan makine için boş mu geçilecek bu alan?

Hocam makineyi ağa bağlamak şart mı? Doğrudan bilgisayara bağlasak da çalışır mı? Twain driver da ip adresini yazmışsınız, ağa bağlı olmayan makine için boş mu geçilecek bu alan?
TWAIN ve WIA sürücünün ikisi ile de deneyin bir USB den bağlıysa. Sonra NAPS2 de görünüyor mu bakın. Kyocera yazıcıları o şekilde kullanmadım. Kesin bir şey diyemem.

Teşekkürler hocam
Bu tek sayfa tarama mı yapıyor yoksa üst tepsiye örneğin 10 sayfa kağıt koysak otomatik alıyor mu?

FS 3040mfp+ modelinde usb bağlantı ile tarama özelliği benzer şekilde çalışmakta. Ben paperscan kullanıyorum naps yerine. Usb bağlantısı için WIA sürücünün tanıtılması gerekiyor.

Hocam öncelikle çok teşekkürler. Bütün adımlarınızı uyguladım. Ancak "Hesap ID'si yanlış" uyarısı aldım. Makinemizde öğretmen şifreleri kullanıyoruz. Bunu nasıl çözebiliriz?

DÜZELTME: Twain ayarında, "Kullanıcı Kimlik Doğrulama Ayarları" kısmandan "Hesap No" ile yapılabiliyormuş.

Hocam öncelikle çok teşekkürler. Bütün adımlarınızı uyguladım. Ancak "Hesap ID'si yanlış" uyarısı aldım. Makinemizde öğretmen şifreleri kullanıyoruz. Bunu nasıl çözebiliriz?

DÜZELTME: Twain ayarında, "Kullanıcı Kimlik Doğrulama Ayarları" kısmandan "Hesap No" ile yapılabiliyormuş.
Cevap için geç ama oldu, bugün başımıza geldiği için farkettim;
Kyocera Twain Driver penceresinde en altta " kullanıcı kimlik doğrulama ayarları" bölümünde hesap numaranızı girmeniz gerekiyor.

Geri