KVKK hakkında bilgisi olan var mı?

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar, bir markete giriş sırasında HES kodu isteniyordu, ben de uygulamadan açtım barkod okutuldu. Bu işlem marketteki bir çalışana yaptırılıyordu. Bu işlem sırasında kalabalık bir sıra oluşmuştu. HES kodunu okuttuktan sonra market çalışanı kalabalık içerisinde ad-soyad sordu. Ben de kendisi polis veya marketin güvenlik görevlisi olmadığı için özel bilgilerimi vermek istemedim. Bu işi yapması için özel bir güvenlik görevlisi olması gerekmiyor mu? Sıradan bir market çalışanına kalabalık ortamların içinde kişisel bilgilerimizi vermemiz zorunlu mu? Böyle bir uygulama Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı değil mi? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim.

Başkasının barkod fotosunu kullanarak girenleri tespit edebilmek için sorulmuş olabilir mi acaba diye aklıma geldi..

HES kodunu sormak bence KVKK kapsamında değerlendirilse bile halk sağlığını koruma adına yapılan uygulama dahilinde bence sorun teşkil etmez. Bir keresinde şuna denk geldim işini bilen birisi kodu gösterdim bana onu göstermeyin Uygulamanın ana ekran kısmında sağ altta hesabım var ona basın dedi. Bastım Risksiz yaziyor isminizde var geçebilirsiniz dedi. Yani uygulamanın ekran görüntüsü mü telefon benim mi? Uygulama yüklümü yoksa ekran görüntüsü mü gösteriyorum direk olarak görüp anladı. Helal olsun dedim.

Markete girerken bir çalışan bunu yapıyor ve sıradan bir çalışan diye KVKK hükmü aklımıza geliyor ama bir resmi daireye girerken de oradaki hizmetliler memurlar bakıyor. Tümünde polis vs yok. Oraya giremeyeceğimizi bildiğimiz için ses etmiyoruz mesela. Neticede resmi kurum diyerek.

Dikkatli olmak onların da görevi neticede. Oraya gelenlerin sağlığını gözetme derdindeler en azından. AVM'de bakıyor gibi yapıp sadece telefonu tutup ekran kağılı iken geçin diyen özel güvenlik görevlilerini de gördük haberlerde.

Hatta bence kimlikle beraber kimlik nosu teyiti de yapılmalı girişlerde.

Başkasının barkod fotosunu kullanarak girenleri tespit edebilmek için sorulmuş olabilir mi acaba diye aklıma geldi..
Benimde aklıma geldi hocam, adımı doğru söylediğimi nerden bilecek ki ama bunu yaptırdıkları kişinin özel bir eğitim alan güvenlik görevlisi olması zorunlu değil mi? Bir market çalışanı benden güvenlik görevlisi gibi özel bilgilerimi isteyebilir mi? Bunun için markette güvenlik çalıştırılması zorunlu değil mi? Zaten kişisel veri güvenliği diye bir şey kalmadı.

Benimde aklıma geldi hocam, adımı doğru söylediğimi nerden bilecek ki ama bunu yaptırdıkları kişinin özel bir eğitim alan güvenlik görevlisi olması zorunlu değil mi? Bir market çalışanı benden güvenlik görevlisi gibi özel bilgilerimi isteyebilir mi? Bunun için markette güvenlik çalıştırılması zorunlu değil mi? Zaten kişisel veri güvenliği diye bir şey kalmadı.
Evet hocam adınızı sorması da hiç bir işe yaramaz onu da bilerek yanlış söyleyebilirsiniz. Sizin kişisel bilgilerinize erişmesi Kvkk'ya ayrıkırıdr. Özel güvenlikle falan da hiç bir alakası yok bu arada.

Bir avukatın sitesinden:
"Özel kurum ve kuruluşlar bakımından ise yukarıda açıklanan istisna hükmü geçerli olmamakta ve KVKK hükümleri uyarınca açık rıza alınması zorunluluğu devam etmektedir. Bununla birlikte, kişinin özel bir kuruma giriş çıkışı sırasında HES Kodu alması zorunlu tutuluyor ise HES Kodu paylaşımının açık rıza gerektirip gerektirmeyeceğinin ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Özel kurumlara giriş sırasında HES Kodu ile giriş zorunluluğu getirilmesi halinde kişinin Covid-19 pozitif olup olmadığı veya Covid-19 pozitif kişilerle teması olup olmadığı bilgileri üçüncü kişiler tarafından edinildiğinden kişinin sağlık geçmişi hakkında verilerine ulaşılmış olur. Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesinde istisna kapsamında olmayan özel kurumların bu durumda bu veriyi işleyebilmesi için kanunen zorunlu tutulduğu üzere ayrıca açık rıza alması gerektiği açıktır.

Aydınlatılmış açık rıza alınmasının yanı sıra, bir diğer önemli konu da HES Kodu ile işlenen özel nitelikli kişisel verilerin ne kadar süreyle saklanacağı ve imha prosedürünün ne şekilde işletileceğidir.. Kurumların, açık rıza ile dahi olsa işleyecekleri sağlık verilerini makul süreyle saklaması ve işleme amacının ortadan kalkması itibariyle imha etmesi de KVKK kapsamında veri ihlali yapılmaması bakımından dikkate alınmalıdır."

Kaynak:https://gemicioglu.av.tr/kvkk-ve-hes-kodu/

Son düzenleme:
HES kodunu sormak bence KVKK kapsamında değerlendirilse bile halk sağlığını koruma adına yapılan uygulama dahilinde bence sorun teşkil etmez. Bir keresinde şuna denk geldim işini bilen birisi kodu gösterdim bana onu göstermeyin Uygulamanın ana ekran kısmında sağ altta hesabım var ona basın dedi. Bastım Risksiz yaziyor isminizde var geçebilirsiniz dedi. Yani uygulamanın ekran görüntüsü mü telefon benim mi? Uygulama yüklümü yoksa ekran görüntüsü mü gösteriyorum direk olarak görüp anladı. Helal olsun dedim.

Markete girerken bir çalışan bunu yapıyor ve sıradan bir çalışan diye KVKK hükmü aklımıza geliyor ama bir resmi daireye girerken de oradaki hizmetliler memurlar bakıyor. Tümünde polis vs yok. Oraya giremeyeceğimizi bildiğimiz için ses etmiyoruz mesela. Neticede resmi kurum diyerek.

Dikkatli olmak onların da görevi neticede. Oraya gelenlerin sağlığını gözetme derdindeler en azından. AVM'de bakıyor gibi yapıp sadece telefonu tutup ekran kağılı iken geçin diyen özel güvenlik görevlilerini de gördük haberlerde.

Hatta bence kimlikle beraber kimlik nosu teyiti de yapılmalı girişlerde.
Hocamın bakış açısı tamamen yanlış. Bu durumlarda kanuna göre değerlendirmek en faydalısı.

özel bilginizi isteyenin güvenlik görevlisi olup olmaması ise sorun o bilgiyi kimse isteyemez normal şartlarda zaten. Normal şartlarda bir güvenlik görevlisi bir yere girerken adınızı söyleyin dese verir misiniz? içinde bulunduğumuz şartları düşünmek gerekli. Her market özel güvenlik çalıştırabilir mi sizce? daha çocuklarımızı emanet ettiğimiz okulların bir çoğunda bile yok bu dediğiniz. Ha keşke olsa orada çalışanda, müşteri de rahat etse. Resmi kurumlara girişte HES kodu zorunlu biliyorsunuz. Kendinizi düşününün siz okuldasınız bir veli geldi birisi ile görüşecek. Hes kodunu sordunuz emin olmak için ismini de sordunuz size bu tepkiyi verdi ve özel güvenlik gelsin dedi. Ne olur sizce?

Bırakalım herkes kendisine verilen işi yaparken zorluk yaşamasın herkese kolaylık gösterelim bu gibi kritik işlerde. Normalde o çalışanda size onu sormaz zaten.

Evet hocam adınızı sorması da hiç bir işe yaramaz onu da bilerek yanlış söyleyebilirsiniz. Sizin kişisel bilgilerinize erişmesi Kvkk'ya ayrıkırıdr.

Bir avukatın sitesinden:
"Özel kurum ve kuruluşlar bakımından ise yukarıda açıklanan istisna hükmü geçerli olmamakta ve KVKK hükümleri uyarınca açık rıza alınması zorunluluğu devam etmektedir. Bununla birlikte, kişinin özel bir kuruma giriş çıkışı sırasında HES Kodu alması zorunlu tutuluyor ise HES Kodu paylaşımının açık rıza gerektirip gerektirmeyeceğinin ayrıca değerlendirilmesi gerekir. Özel kurumlara giriş sırasında HES Kodu ile giriş zorunluluğu getirilmesi halinde kişinin Covid-19 pozitif olup olmadığı veya Covid-19 pozitif kişilerle teması olup olmadığı bilgileri üçüncü kişiler tarafından edinildiğinden kişinin sağlık geçmişi hakkında verilerine ulaşılmış olur. Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesinde istisna kapsamında olmayan özel kurumların bu durumda bu veriyi işleyebilmesi için kanunen zorunlu tutulduğu üzere ayrıca açık rıza alması gerektiği açıktır.

Aydınlatılmış açık rıza alınmasının yanı sıra, bir diğer önemli konu da HES Kodu ile işlenen özel nitelikli kişisel verilerin ne kadar süreyle saklanacağı ve imha prosedürünün ne şekilde işletileceğidir.. Kurumların, açık rıza ile dahi olsa işleyecekleri sağlık verilerini makul süreyle saklaması ve işleme amacının ortadan kalkması itibariyle imha etmesi de KVKK kapsamında veri ihlali yapılmaması bakımından dikkate alınmalıdır."

hocam veri saklanmıyor ki. sorgulamayı uygulama üzerinden bakanlık sisteminden yapıyorlar. Market sizin verinizi saklamıyor, onu kullanmıyor. Sadece kimse riske girmesin istiyor. Dese ki marketimize girmek için hes kodunuzu alacağız ve saklayacağız o zaman işin rengi değişir.

HES kodunuzu sorgulayan sistem devlete ait. Özel bir kişi yada kuruluş zaten sisteme erişemiyor.

Kanunu koyanlar hes kodu olmayanlar şuralara giremez dedi mi? Markette dese ki içeri almıyorum madem HES kodu, yok markette haklı.

Siz veriyi kaydetmesi için bir sisteme girseniz o zaman KVKK sorgulamak gerekli ama uygulama ortada. Herkes herkesin kodunu sorgulayabilir. Bu durumda sizin telefonda o kişinin verisi saklanmıyor. Sadece durumunu gösteriyor.

Son düzenleme:
hocam veri saklanmıyor ki. sorgulamayı uygulama üzerinden bakanlık sisteminden yapıyorlar. Market sizin verinizi saklamıyor, onu kullanmıyor. Sadece kimse riske girmesin istiyor. Dese ki marketimize girmek için hes kodunuzu alacağız ve saklayacağız o zaman işin rengi değişir.

HES kodunuzu sorgulayan sistem devlete ait. Özel bir kişi yada kuruluş zaten sisteme erişemiyor.
Sayın hocam sizin hasta olup olmadığını alması dahi özel bilgidir. Hastalık geçmişiniz size özeldir. "...kişinin Covid-19 pozitif olup olmadığı veya Covid-19 pozitif kişilerle teması olup olmadığı bilgileri üçüncü kişiler tarafından edinildiğinden kişinin sağlık geçmişi hakkında verilerine ulaşılmış olur."

Bunun için açık rızanızı almak zorundadır.

Sayın hocam sizin hasta olup olmadığını alması dahi özel bilgidir. Hastalık geçmişiniz size özeldir. "...işinin Covid-19 pozitif olup olmadığı veya Covid-19 pozitif kişilerle teması olup olmadığı bilgileri üçüncü kişiler tarafından edinildiğinden kişinin sağlık geçmişi hakkında verilerine ulaşılmış olur."

Haklısınız hoca saklıdır ona lafım yok. Ama ..... (bu kısmı siz anlayın) birisi hasta olarak sizin olduğunuz bir yere geldi ve hes kodunu göstermiyorum arkadaş diyerek girdi. Sizinle temasa geçti. Size bulaştırdı ve etrafınızdan birisinin canına mal oldu. O zaman da rahatça der misiniz adamın hakkıydı göstermedi diye.

Neyse Nasrettin hoca misali; Sende haklısın.

Hayırlı ramazanlar. Bu konuya daha dalmanın bir lüzumu yok benim açımdan.

Sayın hocam sizin hasta olup olmadığını alması dahi özel bilgidir. Hastalık geçmişiniz size özeldir. "...kişinin Covid-19 pozitif olup olmadığı veya Covid-19 pozitif kişilerle teması olup olmadığı bilgileri üçüncü kişiler tarafından edinildiğinden kişinin sağlık geçmişi hakkında verilerine ulaşılmış olur."

Kim kontrol etmeli hocam sizce bu bilgileri. Şu anda hes kodu kontrolü zorunlu berberlerde mesela. Kim kontrol etmeli.
Toplum sağlığı açısından hes kodu kontrolü de yasal bir zorunluluk.

Son düzenleme:
Evet hocam adınızı sorması da hiç bir işe yaramaz onu da bilerek yanlış söyleyebilirsiniz. Sizin kişisel bilgilerinize erişmesi Kvkk'ya ayrıkırıdr. Özel güvenlikle falan da hiç bir alakası yok bu arada.

Bir avukatın sitesinden:

Hocam bu metni okuyunca bilginin sorulması değil işlenmesi ve saklanması açık rıza onayı istiyor. Hes Kodu kontrolünde bilgi saklanmıyor ve işlenmiyor. Bu durumda bir sıkıntı yok kanuni açıdan.

Geri