Kurum Yönetim Sistemi (Okul Yönetim Programı)

Kodla Büyü
Değerli okul yöneticileri;
Program yazılım konusunda bilgi sahibi bir müdür yardımcısı tarafından, tamamen okul yöneticilerinin işlerini hafifletmek, programlara ödedikleri ücretleri eğitim için harcamalarını sağlamak için geliştirilmiştir. Ücretsizdir ve daima ücretsiz olacaktır.

Ücretsiz olması bazı arkadaşlar arasında şüpheye mahal vermektedir. Ancak emin olunmalıdır ki program kurum bilgisayarlarında çalışmakta ve veriler yine çalıştığı bilgisayarlarda saklanmaktadır. Bu veriler kesinlikle hiç bir kurum dışı sunucu ile paylaşılmamaktadır.

Ayrıca program 2018 yılı yenilikçilik ödülleri kapsamında Bilimsel ve Teknolojik Faaliyetler kategorisinde Türkiye 1. olmuştur. Proje ekibi olarak asıl hedefimiz, Milli Eğitim Bakanlığına böyle bir uygulamanın ihtiyaç olduğunu hissettirmek ve mebbis, e-okul, e-kurs gibi tüm platformları bir araya toplayarak Kurum Yönetim Sistemi programının özelliklerini ekleyerek okul yöneticilerine daha kolay, daha hızlı, yapılan hataları en aza indiren ve ekonomik bir yönetim platformu oluşturmaktır. 2018 yılı yenilikçilik ödülleri bakanlık ödülü almaya hak kazanan projeler http://yegitek.meb.gov.tr/bakanlik_odul_listesi.pdf adresinden incelenebilir.

Program http://www.kurumyonetimsistemi.com adresine resmi kurum e-posta adresi (*.meb.k12.tr veya *.meb.gov.tr) ile kaydolarak indirilebilir. Kayıt olduktan sonra e-posta adresinin doğrulanması gerekmektedir. Sitede ayrıca Hata Bildirim ve Yeni Özellik Talebi sayfaları bulunmaktadır. Karşılaşılan hatalar ve eklenmesi istenen özellikler bu sayfadan bildirilebilmektedir.

Program özellikleri proje raporumuzda geçtiği şekli ile aşağıda ifade edilmiştir:

“Kurum Yönetim Sistemi” uygulamasının çalışma prensibi, idarecilerin görev dağılımlarına uygun olarak çalışabilmelerine olanak sağlaması üzerine belirlenmiştir. Uygulama ilk çalıştırıldığında, ilk ve ortaokulların bir arada bulunduğu tek müdürlüğe bağlı kurumlar için birden fazla kurum eklemeye olanak sağlayan kurum listesi sayfası açılmaktadır. Bir kurum eklendiğinde, daha sonra değiştirilebilecek olan kullanıcı adı ve şifre otomatik olarak verilmektedir. Kuruma giriş yapıldığında, bu kurumla ilgili iş ve işlemlerin gerçekleştirilebileceği bölümler içeren masaüstü görünümlü kurum sayfası açılmaktadır. Bu bölümler ve kapsamları şu şekildedir:
zG2doD.jpg

 Kurum Bilgileri: Eklenen kurumun bilgilerinde (telefon, e-posta vb.) herhangi bir değişiklik meydana geldiğinde, değişikliğin yapılmasına olanak sağlayan pencereyi açmaktadır.
 Personel İşlemleri: Kurumda çalışan personellerin eklenmesi, güncellenmesi ve personel tabanlı işlemlerin gerçekleştirilebileceği pencereyi açmaktadır. Bu pencerede Personel Listesi (listede gösterilmesi istenen bilgiler seçilebilmektedir), Görev Yeri Belgesi (Doküman Yönetim Sistemine doğrudan yüklenebilir), Aile Durum Bildirimi, Aile Yardımı Bildirimi, Terfi Onayı (Doküman Yönetim Sistemine doğrudan yüklenebilir), Personel Nakil Bildirimi, Yolluk Bildirimi (Sürekli Görev Yolluğu), Mali Alacak Dilekçesi (Sürekli Görev Yolluğu), SGK Giriş Bildirimi, SGK Çıkış/Nakil Bildirimi, Öğretmen Tanıtma Kartı, Tebliğ – Tebellüğ Belgesi, Günlük Devam Çizelgeleri ve Yazılı Şikâyet / Müracaat Formu, Göreve Başlama Yazısı (Döküman Yönetim Sistemine doğrudan yüklenebilir), Görevden Ayrılma Yazısı (Döküman Yönetim Sistemine doğrudan yüklenebilir) belgeleri hızlı ve otomatik bir şekilde oluşturulmaktadır.
 Takvim ve Tanımlar: Eğitim – Öğretim yılı çalışma takviminin tanımlanmasını sağlayan pencereyi açmaktadır. Dönem başlangıç ve bitiş tarihleri, ders başlangıç ve bitiş saatleri, resmi tatiller ve kulüp bilgileri bu bölümde tanımlanır.
 Sınıf, Ders ve Derslikler: Kurumun eğitim bilgilerinin ekleneceği pencereyi açmaktadır. Kurum binaları, sınıflar, dersler, derslikler ve otomatik haftalık ders dağıtımı için aktiviteler bu alanda eklenmektedir.
 Ders Programı: Ders programı ile ilgili iş ve işlemlerin gerçekleştirilebileceği pencereyi açmaktadır. Sınıf, öğretmen ve derslik programları bu bölümde görüntülenir. Geniş kısıtlama seçenekleri ile otomatik ders dağıtımı gerçekleştirilebileceği gibi, manuel olarak da ders programı oluşturulabilmektedir. Sınıf, Derslik, Öğretmen ve Çarşaf ders programı çizelgeleri otomatik olarak indirilebilir.
 Destekleme Kursları: Destekleme kursları ile ilgili iş ve işlemlerin gerçekleştirileceği pencereyi açmaktadır. Kurs takvimi tanımlanır, ders saatleri belirlenir ve kurslar oluşturulur. Otomatik olarak ders dağıtımı yapılabileceği gibi manuel olarak da kaydedilebilir. Program çizelgelerinin yanında Doküman Yönetim Sistemine yüklenebilen Kurs Onayı ve Kurs Bitirme Yazıları hızlı bir şekilde oluşturulabilir.
 Tam Gün Tam Yıl: Tam Gün Tam Yıl eğitimi ile ilgili iş ve işlemlerin gerçekleştirileceği pencereyi açmaktadır. Takvim belirlenir, aktiviteler oluşturulur ve ders dağıtımı otomatik olarak yapılabileceği gibi manuel olarak da kaydedilebilir. Ders programı çizelgeleri otomatik olarak indirilebilir.
 Nöbet İşlemleri: Okul nöbet işlemlerinin gerçekleştirileceği pencereyi açmaktadır. Nöbet yerleri tanımlanır, nöbet tutacak personel belirlenir. Tek tuşla seçilen aya ait nöbet dağıtımı otomatik olarak yapılabilir. İstenirse manuel kaydetme mümkündür. Otomatik olarak seçilen aya ait çizelge bilgisayar ortamına aktarılabilir.
 Pansiyon işlemleri: Pansiyonlu okullarda pansiyon nöbet işlemlerinin gerçekleştirileceği pencereyi açmaktadır. Nöbet yerleri tanımlanır, nöbet tutacak personel belirlenir. Tek tuşla seçilen aya ait nöbet dağıtımı otomatik olarak yapılabilir. İstenirse manuel kaydetme mümkündür. Otomatik olarak seçilen aya ait çizelge bilgisayar ortamına aktarılabilir.
 Egzersiz Çalışmaları: Eğitim – öğretim yılında açılacak egzersiz bilgilerinin ekleneceği pencereyi açmaktadır. Eklenen egzersiz bilgilerine göre Doküman Yönetim Sistemine otomatik olarak yüklenebilen egzersiz onayı ve egzersiz yıllık çalışma planı otomatik olarak oluşturulabilir.
 Mesleki Görevler: Destek Odası Eğitimi, Alan, laboratuvar ve atölye şefliği çalışma saatlerinin tanımlanacağı pencereyi açmaktadır.
 Diğer Görevler: Diğer kurumlarda veya geçici olarak verilen görev tür ve saatleri bu pencerede tanımlanır.
 Muhasebe: Mali işlemlerin gerçekleştireceği pencereyi açmaktadır. Aylık maaş değişiklikleri girilerek otomatik olarak maaş değişikliği çizelgesi oluşturulabilir. Diğer bölümlerde girilen verilere bağlı olarak, öğretmenlerin aylık ek ders ücretleri tek bir tuşa tıklanarak otomatik bir şekilde saniyeler içerisinde dağıtılır. Her personelin kadro türüne göre çizelgeler otomatik olarak oluşturulur. KBS sistemine yüklenebilen ücret bilgileri formu ile ihtiyaca göre tanımlanan ücret çizelgeleri bilgisayar ortamına aktarılabilir. Ücret onayı çizelgesi hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Fazla ödenen ek ders ücretleri için iade bordrosu ve geçici görevler için yolluk bildirim formları bu bölümden hazırlanabilir.
 Öğrenci İşleri: Kurum öğrenci işlemlerinin gerçekleştirilebileceği pencereyi açmaktadır. Öğrenci ekleme, güncelleme vb. işlemler bu alanda gerçekleştirilir. İstenilen bilgilerin gösterildiği öğrenci listeleri ile öğrenci kimlik kartı formları otomatik olarak oluşturularak bilgisayar ortamına aktarılabilir.
 Öğrenci Nöbet İşlemleri: Öğrenci nöbet listeleri otomatik olarak bu pencerede oluşturulur.
 Form ve Dokümanlar: Çeşitli form ve dokümanların otomatik olarak oluşturulup bilgisayar ortamına aktarılabileceği pencereyi açmaktadır.
 Kullanıcılar ve Yetkiler: Bu alanda yeni kullanıcı tanımlanabilir ve tanımlanan kullanıcının hangi alanlara erişim sağlayabileceği belirlenebilir. Her bir idari personel için farklı kullanıcı oluşturarak görevlerine göre yetki alanları belirlenebilir.
 Pano İşlemleri: Pano uygulamasında gösterilecek duyuru ve fotoğraf gibi bilgiler bu pencereden eklenir.
 Güncellemeler: Yayınlanan yeni güncellemeler bu pencerede takip edilir ve varsa güncelleme gerçekleştirilir.

Programın 3 sürümü bulunmaktadır: sunucu, istemci ve pano. Sunucu sürümün kurulduğu bilgisayar, tüm verilen saklandığı bilgisayardır. İstemci ve pano uygulamalarından verilere erişim sağlayabilmek için bu bilgisayarın açık ve sunucu programın çalışır durumda olması gerekmektedir. İstemci sürüm ise, diğer bilgisayarlara kurulur ve sunucu bilgisayarın yerel ip numarası veya bilgisayar adı girilerek sunucu bilgisayarda yapılabilen yukarıdaki iş ve işlemlerin istemci bilgisayarlarda da yapılabilmesini sağlar. Pano uygulaması, kurum koridorlarına kurulan ekranların bağlı olduğu bilgisayarlara kurulur. Sunucu bilgisayarın ip numarası veya bilgisayar adı girilerek verileri alır ve ders programı, nöbet bilgileri, doğum günü olan öğrenci ve öğretmenler vb. bilgileri ekrana yansıtır. Ayrıca ders giriş ve çıkışlarında zil sesi çalması sağlanabilir.

bu program tamamen bilgisayarüzerinden mi çalışıyor. online mı? Kullanımdan kaynaklı yasal bir sıkıntı oluşur mu? programı tek kullanmak için sunucu mu yüklenmeli. Göreseller eklense daha iyi olmaz mı?

bu program tamamen bilgisayarüzerinden mi çalışıyor. online mı? Kullanımdan kaynaklı yasal bir sıkıntı oluşur mu? programı tek kullanmak için sunucu mu yüklenmeli. Göreseller eklense daha iyi olmaz mı?
Hocam program online değil. Program sadece kurulu olduğu bilgisayarda çalışmakta ve veriler yine çalıştığı bilgisayarda saklanmaktadır. Bu veriler kesinlikle hiç bir kurum dışı sunucu ile paylaşılmamaktadır. Ayriyeten en kısa zamanda ayrıntılı bilgileri içeren medya içeriklerini ekleyeceğiz.

Program düşünce ve fikir açısından çok güzel. Kurum ile alakalı her şeyi tek ekran üzerinden yönetmek harika olur. Programı kurdum incelediğim kadarıyla mebbis ve eokul gibi platformlardan otomatik bir şekilde veri çekip güncelleme yapabilirse çok daha güzel olur. Birde Pano uygulaması aktif olarak çalışıyor mu?
Yoksa ben mi bir yerde hata yapıyorum.

Program düşünce ve fikir açısından çok güzel. Kurum ile alakalı her şeyi tek ekran üzerinden yönetmek harika olur. Programı kurdum incelediğim kadarıyla mebbis ve eokul gibi platformlardan otomatik bir şekilde veri çekip güncelleme yapabilirse çok daha güzel olur. Birde Pano uygulaması aktif olarak çalışıyor mu?
Yoksa ben mi bir yerde hata yapıyorum.
Hocam pano için en az bir öğrenci ve sınıf eklemeniz gerekiyor.

Yararlı bir programa benziyor
Ama kurulum yapmadan neler yapabildiği ayrıntılı görülenindeydi iyi olurdu

okullarda bu tür yazılımların kullanılmaması, kurum personel telefon tc ad soyad ve öğrenci bilgileri gibi bilgilerin girilmemesi konusunda resmi genelge yayınlanmıştı geçen sene bu vakitlerde.

okullarda bu tür yazılımların kullanılmaması, kurum personel telefon tc ad soyad ve öğrenci bilgileri gibi bilgilerin girilmemesi konusunda resmi genelge yayınlanmıştı geçen sene bu vakitlerde.

MEB in işi hep kısıtlamak zaten. Kendisi hiç bir şey yapmaz, yapanı da engeller. Misal bu hafta LGS istatistiklerini istiyor ama kendisi bu istatistikleri yayınlayacağı yerde istatistik almak için yapılan programları engelliyor.
Yanlış anlaşılmasın @bbneet02 hocam sitemim size değil MEB'e. O yüzden Meb'in her dediğini yapmamak lazım. Yoksa iş yürümüyor.

ben kys kullandım idareciyken 10 numara program. geliştirici arkadaş her türlü öneriye açık ve kısa zamanda hazırlıyor güncellemeleri. Özellikle haftalık ders dağıtım özelliğiyle ekders yaparken büyük kolaylık sağlamıştı bana. şimdi idareci olsam tereddütsüz kullanırım ve desteklerim. tekrar yapanların eline sağlık

emeğiniz için teşekkürler. e-posta kurum adresine gelmesi ileilgili herhangi bir problem var mı acaba. e-posta gelemedi henüz. iki defa denedik.

İyi çalışmalar.
Programı incelemek için indirmek istiyordum ama sayfa açılmıyor meb internetinde

Geçen gün bir okulda gördüm, detaylı inceleyemedim ama iyiye benziyordu, tebrikler

Geri