Kurs

Kodla Büyü

ahmet_baba_70

Site Gezgini
Okulumda halk eğitim bünyesinde hafta sonları bilgisayar kursu açmak istiyorum. Kursiyerler, duyuru falan o işler tamam gibi. Bana kursiyer bulmam istendi müdürle konuştuk.
Forumda değişik planlar buldum.
Merak ettiğim şey ben en fazla kaç saatlik kurs açabilirim. Yani 160 saatlik mi? 200 saatlik mi? Yoksa istediğim kadar mı? Bunu ben mi belirliyorum? Konuları ben mi belirliyorum? Ben istediğim konuyu anlatıp istemediğimi anlatmıyor muyum? Yani planda gösterme babında istemediğimi plana almıyor muyum?
Kursiyerlere belge verilecek dedik. En az kaç saatlik olması gerekiyor. Yada bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi nereden bulabilirim?
Bu işlerle daha önce hiç uğraşmadığım için hiç bir fikrim yok. Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

hocam ben geçen yıl halk eğitim bünyesinde okuldaki öğretmen arkadaşlara 160 saatlik kurs verdim.bilgisayar işletmenliği kursuydu konuları da planlarda belli.saati zaman olarak size ve kursiyerlerinize nasıl uyarsa o şekilde uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.
kolay gelsin.

hocam forumda 160 saat veya değişik saatlerde kurslar var. Benim merak ettiğim bunu 200 saat ayarlayabiliyor muyuz?
bir planda gördüm Atatürk ilke ve ink. diye her haftaya konu koymuş. diğerinde yok. Neye göre koymuş. Mesela movie maker gibi bir programda araya konulabiliyor mu?Access göstermek zorunda mıyız?
En az kaç saat olmalı ki kursiyerlerin belge ile ilgili olacak işlerini görebilsin?

hocam bende bu yıl kurs açıcam.. ben halk eğitimi aradım ,yetkili kişi 160 saat olduğunu söyledi..isterseniz halk eğitimi arayıp bi öğrenin..

pegasus777' Alıntı:
Hangi kursun kaç saat olacağı http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprograml ... lisim.html
adresinde yer alan modül programlarında bellidir.

pegasus777 hocam teşekkürler. verdiğiniz linkten bilgisayar kullanımı kursu bölümüne baktım.40/32, 40/24..... deyip toplamda 280/160 yazmış.
buradan ben şu sonucu çıkarıyorum.
Bu belgeyi verip yeterliliğe sahip demem için 280 ile 160 saat arasında istediğim süre uzunluğunda kurs açabilirim. burası bana kalmış.
acaba doğru bir sonuca mı var mışım?

Hocam bende onu merak ettim..İnş. bende kurs açmayı düşünüyorum..160 saat yeterli mi sertifika vermek için...
Mesela web tasarımcısı html 1 süre 40/32 ifadesi var bu ne demek oluyor..

işte benim merakımda halen devam etmekte. tunaböte hocam sormuş 160 saat demişler.
160 yeterli midir? veya 160 dan fazla olmuyor mu? veya modul için verilen linkten de ben baktım 280/160 yazıyor yani 280 e kadar yolu var demek mi oluyor.
Ben hiç bu işlerle uğraşmadığım için bilmiyorum. 80 küsür kişi baktı ama cevap yok bilen yok heralde ayrıntıyı.

ama üstte de belirttiğim gibi tablonun en sonunda 280/160 yazıyor. o zaman 280 dakikadan 160 ders saati diye yorumlamak gerekir ki biraz garip olur:D

160 ders saati açabileceğiniz en alt sınır. üstünü açmak isterseniz nedenini va kaç saat olacağını zümre öğretmenler kararı ile yapmanız gerekir halk eğitimle birlikte. 160 saatlik kursta 7 modul vardır. her bi modul için kaç saat pşacağı 40/32 şeklinde verilir. 32 160 saat içinde o modulu 32 saat vereceksiniz demektir.

benim açacağım kurs daha çok okul dışından kişilere. aslında bana 14 yaş ve üzeri herkes gelebilir dendi. öğrencilerde dershane ve diğer derslerin kursları olduğu için gelemiyorlar. sonuçta belge olmasa zaten öğrencilerin gelmesine gerek bile yok, çünkü derste anlatıyoruz bu kursun konularını hatta daha fazlasını.

Bende düşünüyorum kurs açmayı. Ama önce halk eğitim merkezi ile bi görüşeyim. Eğer onay verirlerse bende velilere yönelik açacağım. Peki en kaç kişin katılması lazım?

yasemin_d' Alıntı:
160 ders saati açabileceğiniz en alt sınır. üstünü açmak isterseniz nedenini va kaç saat olacağını zümre öğretmenler kararı ile yapmanız gerekir halk eğitimle birlikte. 160 saatlik kursta 7 modul vardır. her bi modul için kaç saat pşacağı 40/32 şeklinde verilir. 32 160 saat içinde o modulu 32 saat vereceksiniz demektir.
Hocam açıklamanız için teşekkür ederim.Ama bu zümre öğretmenleri anlamadım. Benim halk eğitimdeki bil. öğretmneleri ile zümre toplantısı mı yapmam gerekiyor?

hocam şu anda halk eğitim merkezinde çalışan bir asker öğretmenim. önceden bilmezdim bu işleri ama öğrendiğim kadarıyla anlatıyım. öncelikle 40/32 demek en az 32 saatte o modülü bitireceğin, 40 saate kadar çıkabileceğin anlamına geliyor. aynı şekilde 280/160 gibi sayılarda o anlama geliyor. bilgisayar kullanımı kursu 160 saatlik bir kurs. Hem idarecilerinin bundan fazlasına izin vermeyeceğini zannediyorum. 160 saatlik dersi 4 erli dersler halinde verebiliyorsun ki bu da 40 iş günü demektir. yaklaşık olarak 4 ay sürer hafta sonları için. birinci dönem bir adet ikinci dönem bir adet şeklinde açarsan sene boyunca 2 kurs açabilirsin. sömestr ve yaz tatilinin yenmesini istemiyorsan 160 saatlik kurs açman mantıklı olur senin için bence.

yanlış bir bilgi verdiysem veya haddimi aştıysam özürler ola.

pegasus777' Alıntı:
Hangi kursun kaç saat olacağı http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprograml ... lisim.html
adresinde yer alan modül programlarında bellidir.

arkadaş gerekli bilgiyi vermiş. oku bir ya..

kardeşim açacağın kursa göre maksimum minimum ders süreleri vardır.

yüzlerce farklı farklı kurs var..

mesela "bilgisayar kullanımı" kursu açacaksan bu kurs minimum 160 saat maksimum 280 saat olarak verilebilir. 7 modülü vardır..

brodil' Alıntı:
hocam şu anda halk eğitim merkezinde çalışan bir asker öğretmenim. önceden bilmezdim bu işleri ama öğrendiğim kadarıyla anlatıyım. öncelikle 40/32 demek en az 32 saatte o modülü bitireceğin, 40 saate kadar çıkabileceğin anlamına geliyor. aynı şekilde 280/160 gibi sayılarda o anlama geliyor. bilgisayar kullanımı kursu 160 saatlik bir kurs. Hem idarecilerinin bundan fazlasına izin vermeyeceğini zannediyorum. 160 saatlik dersi 4 erli dersler halinde verebiliyorsun ki bu da 40 iş günü demektir. yaklaşık olarak 4 ay sürer hafta sonları için. birinci dönem bir adet ikinci dönem bir adet şeklinde açarsan sene boyunca 2 kurs açabilirsin. sömestr ve yaz tatilinin yenmesini istemiyorsan 160 saatlik kurs açman mantıklı olur senin için bence.

yanlış bir bilgi verdiysem veya haddimi aştıysam özürler ola.

yanlış bilgi.. idarecilerin kursa izin verip vermemesi gibi bir lüksleri yada hakları yoktur. kurs planını müfredatınıza göre yaparsınız. 160-280 saat arası bilgisayar kullanımı planını hazırlarsınız. dilekçenize öğrenci listesini ve kurs planını ekler verirsiniz. ilden onaylanır ggelir kursa başlarsınız..

Anlatılacak konulara gelince ise 7 modül var ve konular zaten belli. Ama sen yine de kişisel inisiyatif kullanarak gereksiz şeyleri anlatmayıp gerekli olanlardan bahsedebilirsin. Ben mesela az önce biten kursumda konularda olmamasına rağmen hastane randevu sistemi kullanmayı öğrettim.

160 saatlik kurs actığmızda 15 tatilde de kursa devam etmek zorndamıyz.

Geri