Kullanıcı hesaplarında sorun

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar kullanıcı hesaplarından yeni bir kullanıcı oluşturmak istedik ve sınırlı hesap oluşturalım dedik ama bir kaç bilgisayarda sınırlı hesap seçilemiyordu pasif durumdaydı. Bu PC lerde sınırlı hesap yerine yönetici hesabı oluşturdular ve bunların bilgisayarını açıp kapattığımızda kendi oluşturdukları hesap geldi ve şifreliydi oysa şifre koymamışlardı. Ne yaptıysak o hesaplara giremedik.Sonra kullanıcı adının yazdığı kısma administrator yazıp gireyim dedim hata verdi sonra da güvenli kipte açtım PC yi administratora girdim fakat oluşturulan yeni hesabı silemedik , bu hesabın şifresini de değiştiremedik. Şimdi sorular;

1. Sınırlı hesap bazı PC lerde neden pasif ve bu sorun nasıl giderilebilir?

2. Oluşturulan yeni yönetici hesaplarını nasıl silebiliriz. Bu hesaplar nasıl şifreli oldu?

sınırlı hesap oluşturma
1.yöntem :başlat-çalıştır-cmd
daha sonra yeni bir kullanıcı oluşturuyoruz
c:\>net user username /add
kullanıcıyı istediğimiz bir gruba ekliyoruz.
c:\>net localgroup guests username /add
grupların listesi için
c:\>net localgroup yazmamız yeterli

2.yöntem
başlat-çalıştır-lusrmgr.msc
users kısmından sağ tıklayıp new user
sonra groups kısmından istediğimiz grubu çift tıklayıp açılan pencerede de add tıklayın.
select user penceresinde gelişmiş i tıklayın sonra find now ve istediğimiz kullanıcıyı seçip ok.

sınırlı kullanıcı users grubunda veya guests grubunda olur.
yöneticiler ise administrators grubunda yer alır

kullanıcıları silmek için
c:\>net user username /delete
veya
yukarıdaki 2.yöntemden kullanıcı üzerine gelip sağ tıklayıp sil komutu. gruplardan da silin.

öyle yapmak yerine Baslat- Denetim masası- Yönetimsel Araclar-Bilgisayar yönetimi-yerel kullanıcılar-user. ordakı kullanıcıların stünde sag tıklayıp hersey yapılır sılın ve yenıden acın

Hakan_1758' Alıntı:
öyle yapmak yerine Baslat- Denetim masası- Yönetimsel Araclar-Bilgisayar yönetimi-yerel kullanıcılar-user. ordakı kullanıcıların stünde sag tıklayıp hersey yapılır sılın ve yenıden acın
öyle durumlar var ki ya dos a mecbur kalırsak ?

hocam herşey denemek eyw . Hakkı öcal boz tamir et öğren deemişti. Ozaman kullanıyorduk 10 gb hdd şimdi benim elimde var 570 gb hdd . İşlem yaparken sistemi kurtarmak acıkca cokta önemli değil benim iiçin veri güvenliğim herşeyin üstünde. Deneme yaparken mft( master file table) ve o kullanıcı grubuna ait yapılandırmada bi sorun yaşarsam ozaman al başına belayı . Kullanıcı işlemleri aslında sıkıntılı bir yapı . Özellikle ağ ortamlarında sahiplendirilmiş dosyalarda.

Denetim masasından yönetimsel araçlara girdim. Ordan da kullanıcıları seçtim ve sildim....

eğer documents and settings altında silinen kullanıcı gözüküyorsa
sistem özelliklerinden gelişmiş sekmesi altında kullanıcı profilleri var ordan da o kullanıcıya ait profili sil.

Geri