Kredi kartımdan alışveriş yapılmış

Kodla Büyü

patlıcan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar yıllardır kredi kartı kullanıyorum. İlk defa dün akşam başıma böyle birşey geldi. Aksam otururken ardından arda 2 mesaj geldi. Mesajin birinde 375 GBP diğerinde ise 675 GBP alışveriş yapılmıştır diyordu. Hemen bu GBP ne diye baktım, İngiliz Sterliniymiş. Hemen kredi kartını kapattirdim. Banka görevlisi harcama itiraz dilekçesi doldurup mail atacaksınız harcama incelenecek dedi. Harcamaların TL karşılığı 5200 lira. Dilekçeyi doldurup mail attım bankaya. İşlemler yurt dışından yapıldı sanirim. Başına böyle iş gelen arkadaşlar bilir sanırım. İncelemenin sonunda ne çıkar sizce, kurtarabilir mıyız parayı?

Hocam Whatsap tan filan kredi kartı resmini filan paylaştınız mi. telefonla kkarti resmini çekmek paylaşmak tehlikeli dikkatli olun.

Hocam bir kaç gun önce benzer şey başıma geldi hatta forumda başlık acmistim bende. Geçmiş olsun .

akyu68' Alıntı:
Hocam Whatsap tan filan kredi kartı resmini filan paylaştınız mi. telefonla kkarti resmini çekmek paylaşmak tehlikeli dikkatli olun.

Yok abi paylaşır miyim hiç. Çok bilindik birkaç sitenin dışında da hiçbir yerden alışveriş yapmam ama nasıl oluyor bilmiyorum. 2 hafta önce de okulumuzun hizmetlisinin kredi kartından 900 liralık alışveriş yapılmış. Adam yaşlı başlı, internetten alışveriş yapmisligi yok. Nasıl buluyorlar bu kredi kartı bilgilerini?

İş bankası kartından böyle bir alışveriş yapıldı.Birlikte oturken mesaj geldi.Spor malzemeleri alınmış bir tanesi iptal ettirebildi.Ama 800 tl olan banka kabul etmedi arkadaşım ödüyor.Allahtan taksit yapmışlar :verymad: oda hemen kartı kapattı dilekçe yazdı ama

Benimde çevremde 2 kişi var bu şekilde kredi kartından harcama yapılan.Ne hikmetse işbankası kredi kartı kullananların başına geliyor. Acaba bankanın veritabanından mı bilgi çekiliyor?

arkadaslar yapmayin etmeyin bilisimcisiniz, su kredi kartlarini internet alisverislerine ve mail order lara kapali tutun. alisverisleri mutlaka sanal kartla yapin.

konu sahibi arkadasa gecmis olsun, harcamanin yapildigi yerle irtibata gecip durumu bildirin. faydasi olabilir.

Beni bir hafta öncesinden iş bankasından aradılar. Son ekstrenizi kontrol edin dediler.
İsterseniz kredi kartınızı yenileyelim dediler.

Sanırım banka nın belli kısım müşterilerine ait bilgiler çalındı.

Yıllardır e-ticaret sitelerinde sanal kredi kartı kullanırım.
Sanırım ben bana düşen önlemi aldım ama banka yeteri kadar güvenlik önlemi alamamış.

Yazin benim de basima gelmisti. 100 kusur dolarlik bi alisveris yapilmisti kartimdan. Bu konuda cok dikkatli olmama ragmen nasil oldugu konusunda hala bi fikrim yok. Bankadan parami geri almistim zaten provizyonda bekletilmisti. Bankaya dilekce verdikten 1 hafta sonra alisveris tamamen iptal edilmisti. O gunden sonra kredi kartlarimi online alisverise kapattim. Sadece birsey alicagim zaman aciyorum, sonra tekrar kapatiyorum. O olaydan sonra telefonumu da formatlamistim.. Gecmis olsun

öncelikle geçmiş olsun
okul grubuna yazmıştım hocam buraya da yapıştırayım.
Son zamanlarda kredi kartı bilgileri çok sık çalınmaya başladı. Tanıdıklarımın başına gelen benzeri olaylardan sonra sizleri de uyarmak istedim. Bazı büyük alışveriş siteleri veritabanının çalındığını tahmin ediyorum (muhtemelen n11.com). Genellikle çalınan kredi kartları ile yurtdışından alışveriş yapılıyor. Önce 1-2 dolarlık bir alışveriş yaparak deneniyor alışveriş başarılı olursa 100-200 dolar civarı bir alışveriş yapılıyor sonra limitiniz dolana kadar 1000 dolar ve üzeri miktarlarda alışveriş yapıyorlar. Bu işlemler 5-6 dakikada olup bitiyor. Bankanızdan size mesaj geliyor "şu tarihte şu miktar USD alışveriş yapıldı bilginiz dışında ise müşteri hizmetlerini arayın" Arayıp kartı iptal ettiriyorsunuz. Hemen bankaya gidip işlemlerin size ait olmadığını anlatan bir dilekçe veriyorsunuz. Gelen ekstrede borcu ödüyorsunuz. Şanslıysanız birkaç ay içinde çalınan miktarı geri alabiliyorsunuz ama bazı durumlarda alamayanlar da var. (Prosedürde yoktur ama işinizi hızlandırmak için alışveriş yapılan firmalara mail atarak kart numaranızı ve alışveriş saatini belirterek kartınızın çalındığını, alışverişin bilginiz dışında olduğunu ve chargeback işlemini başlatacağınızı iletin)
Bunları yaşamamak için tavsiyem;
1) İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız mutlaka SANAL KART kullanın.
2) Kartınızın üstündeki numaraları kullanarak kesinlikle alışveriş yapmayın.
3) Kredi kartınızı internet ve telefon bankacılığı alışverişine kapattırın (sanal kart ile alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz).

bu konuda epey konuşuldu bu durum
her-telden-f29/is-bankasi-kredi-kartindan-izinsiz-islem-t155936.html

gkhankz' Alıntı:
öncelikle geçmiş olsun
okul grubuna yazmıştım hocam buraya da yapıştırayım.
Son zamanlarda kredi kartı bilgileri çok sık çalınmaya başladı. Tanıdıklarımın başına gelen benzeri olaylardan sonra sizleri de uyarmak istedim. Bazı büyük alışveriş siteleri veritabanının çalındığını tahmin ediyorum (muhtemelen n11.com). Genellikle çalınan kredi kartları ile yurtdışından alışveriş yapılıyor. Önce 1-2 dolarlık bir alışveriş yaparak deneniyor alışveriş başarılı olursa 100-200 dolar civarı bir alışveriş yapılıyor sonra limitiniz dolana kadar 1000 dolar ve üzeri miktarlarda alışveriş yapıyorlar. Bu işlemler 5-6 dakikada olup bitiyor. Bankanızdan size mesaj geliyor "şu tarihte şu miktar USD alışveriş yapıldı bilginiz dışında ise müşteri hizmetlerini arayın" Arayıp kartı iptal ettiriyorsunuz. Hemen bankaya gidip işlemlerin size ait olmadığını anlatan bir dilekçe veriyorsunuz. Gelen ekstrede borcu ödüyorsunuz. Şanslıysanız birkaç ay içinde çalınan miktarı geri alabiliyorsunuz ama bazı durumlarda alamayanlar da var. (Prosedürde yoktur ama işinizi hızlandırmak için alışveriş yapılan firmalara mail atarak kart numaranızı ve alışveriş saatini belirterek kartınızın çalındığını, alışverişin bilginiz dışında olduğunu ve chargeback işlemini başlatacağınızı iletin)
Bunları yaşamamak için tavsiyem;
1) İnternet üzerinden alışveriş yapıyorsanız mutlaka SANAL KART kullanın.
3) Kredi kartınızı internet ve telefon bankacılığı alışverişine kapattırın (sanal kart ile alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz).

bu konuda epey konuşuldu bu durum
her-telden-f29/is-bankasi-kredi-kartindan-izinsiz-islem-t155936.html

evet bu konuda bende direkten dondum,arkadasın yazdıgı 3 tavsiyeye uyun, başınız ağrımaz :+1:

Bu ne demek açıklayabilecek olan var mı?

Hangi birkaç siteyi kullandınız hocam paylaşmak sorun olusturmayacaksa paylaşın başka mağduriyetler olmasın.

Hocamızın paylaştığı diğer konuya da yazdım, özellikle "benim" diyen bilişimci arkadaşlar şu olayın açıklamasını yapabiliyorsa ben de öğrenmek isterim. İzinsiz alışveriş sonucu iptal ettirip yenisini istediğim kartı daha ben internet dahil hiç bir yerde kullanmamışken dolandırıcılar kullandı, cüzdandan çıkmayan kart bu.

Banka sanal kart sunuyorum diye de sorumluluk almaya dursun 10 yılı geçkindir kullandığım kartı tamamen iptal ettirdim. Az kaldı alışıyorum kartsız yaşamaya, kim kaybetti, banka. İster sorumluluk alsın ister almasın o da ben de ne halimiz varsa görelim ben bu durum için halimden memnunum Allah a şükür.

ben de direkten döndüm galiba geçenlerde banka aradı kartımın kopyalanmış olacağından bahsetti hemen kapattırdım.

arkadaslar olay cok basit, ister internet bankaciligindan ister musteri hizmetlerini arayarak kartinizi internet ve mail order a kapattirin. bunu yaparsaniz %100 guvende olursunuz, sorumluluk sizden cikar.

benim kartlarimin hepsi kapalidir (limiti 0 olan sanal kartlarim bile), alisveris yapacagim zaman girerim int. subesine limit belirler alisverise acar sonra odememi yaparim. isim bitince limiti sifirlar karti kaparim.

bir kere basima geldi bu olay, onda da para cekilemedi kartlardan. bankayi aradim kartlar degisti her ihtimale karsi.

Arkadaşlar geçen yıl n11 den yaptığımız alışverişten sonra başıma benzer şeyler geldi. Bir sabah kalktığımda telefonuma gelen mesajda kartınızdan yapılan 650 tl ve 1080 tl lik alışverişler şüpheli görülüp kartınız kullanıma kapanmıştır diye. Ben önce kafa yapıyorlar zannettim. Bankayı aradığımda bankama şükrettim. Çünkü cidden yurtdışı kaynaklı bir sitede kullanılmış kart bilgilerim ve bunlarda iptal edilmiş. Sonra yeni kart isteyerek sanal karta hızlı geçiş yaptım.
Ziraat Bankalıyım.

Önemli kişisel bilgilerimizi saklamak bizim sorumluluğumuzda . Birde bunun diğer tarafı var alış veriş yaptığımız sitelerde üzerine düşeni yapmalılar kanunen

Peki biz üzerimize düşeni yapıyor muyuz ?

Kırılmış yazılımlar
güncel antivirüsler
ücretsiz vpn hizmeti
ücretsiz yazılımlar

Bunlar dikkat edilmesi gereken konular. Bence kredikartı dolandırılığının büyük bir oranı kırılmış, yada ücretsiz hizmetler yazaılımlar üzerinden yapılıyor.

zodiac' Alıntı:
Bu ne demek açıklayabilecek olan var mı?

internetten alışveriş yaparken kartınızın üstündeki numaraları girerek alışveriş yapmayın veya telefonla birşey satın alırken karşıdaki müşteri temsilcisine kart üstündeki numaraları vermeyin demek

Sayın Hocam benimde geçen ay başıma geldi aynı anda 15 alışveriş yapıldı bu alışverişlerin toplam tutarı 7000 civarıydı. Bankayı aradım hepsi reddeldi dendi. Hatta kartı iptal ettirdikten sonra dahi mesajlar gelmeye devam ediyordu.Reddelien bütün alışverişlerin hepsi ne hikmetse extreme yansıdı.

Muhtemelen sizin kart bilgileriniz hiçbir siteden elde edilmedi. Bilgileriniz hackerler tarafından yapılan saldırılar sonucu ele geçirildi ve bu kişiler tarafından internette çok küçük meblağlar karşılığında satıldı. Nerden bu sonuca ulaştınız diyebilirsiniz. Bu olaylar son günlerde iyice arttı. Hatta benim çalıştığım bankanın olayı basına da yansıdı.

Ne yapacaksınız şimdi.

Ekstrenize yansıdıysa ödeme itirazınızı bankaya yapın.

Alışveriş yapılan yerle iletişime geçin. Durumu izah edin. Genellikle iade edilir kartınıza. Bence en önemlisi bu.

Kesinlikle savcılığa gidin suç duyurusunda bulunun.

Sonuç olarak birçok firma hemen iade etti. Geri kalanı banka iade etti.

Benim bilgilerim kesinlikle benden kaynaklı ele geçirilmedi. Bankanın hacklenmesiyle. Bunlar şebeke arkadaşlar. İnanın birçoğumuzun başına gelecek. Ben sadece izlediğim adımları yazdım. Sonuca da ulaştım. Davam devam ediyor. Alışverişin çoğu ülkemizde yapıldığı için adres vermişler.

Kesinlikle savcılığa suç duyurusunda bulunun yanlarına kalmasın. Kaldıkça cesaretleniyor.

webcevap' Alıntı:
Beni bir hafta öncesinden iş bankasından aradılar. Son ekstrenizi kontrol edin dediler.
İsterseniz kredi kartınızı yenileyelim dediler.

Sanırım banka nın belli kısım müşterilerine ait bilgiler çalındı.

Yıllardır e-ticaret sitelerinde sanal kredi kartı kullanırım.
Sanırım ben bana düşen önlemi aldım ama banka yeteri kadar güvenlik önlemi alamamış.

Alacağınız en basit tedbir sanala kapatmak, lazım olduğunda sanal kart kullanıp işi bittiğinde sıfırlarsınız limiti. Başıma gelince bilişim suçlarından birisiyle görüştüm neyi yanlış yaptım diye sorunca, banka personelinin birisi çıkıyor bilgileri güzel paraya satıyor demişti. İstersen güneş yüzü görmesin kartınız kullanmamış olun, iş kaynaktan bitiyor. Kendinde bir suç arama diye söyledi. Şifre kullanıldıysa alışverişinde iade alamazsın değilse %95 alırsın olmadı tüketici hakem heyetine başvur alırsın dedi. Harcama formunu zaten aynı gün doldurup finansbanka gönderdim, 2 hafta sonra iade ettiler.

tzcn' Alıntı:
Alacağınız en basit tedbir sanala kapatmak, lazım olduğunda sanal kart kullanıp işi bittiğinde sıfırlarsınız limiti. Başıma gelince bilişim suçlarından birisiyle görüştüm neyi yanlış yaptım diye sorunca, banka personelinin birisi çıkıyor bilgileri güzel paraya satıyor demişti. İstersen güneş yüzü görmesin kartınız kullanmamış olun, iş kaynaktan bitiyor. Kendinde bir suç arama diye söyledi. Şifre kullanıldıysa alışverişinde iade alamazsın değilse %95 alırsın olmadı tüketici hakem heyetine başvur alırsın dedi. Harcama formunu zaten aynı gün doldurup finansbanka gönderdim, 2 hafta sonra iade ettiler.

Hocam ne kadarlık bir çekim yapılmıştı?

aslında apple telefon ve bilgisayar kullanacaksın.cunku bu tarz şeyler genelde windows ve android için.

Geri