Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kodla Büyü

btr23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bu sabah mobil uygulamaya giriş yaptığımda kredi kartimdan 2 tane harcama yapıldığını gördüm toplam 120 tl tutarında. Bankayı aradım internetten alışveriş yapılmış dendi ve bu alışverişler de ttnet anonim şirketi olarak görünüyor. Aradım kartı işleme kapattirdim. Banka ititraz da oluşturdu. Daha ne yapabilirim var mı önerisi olan ?

btr23' Alıntı:
Arkadaşlar bu sabah mobil uygulamaya giriş yaptığımda kredi kartimdan 2 tane harcama yapıldığını gördüm toplam 120 tl tutarında. Bankayı aradım internetten alışveriş yapılmış dendi ve bu alışverişler de ttnet anonim şirketi olarak görünüyor. Aradım kartı işleme kapattirdim. Banka ititraz da oluşturdu. Daha ne yapabilirim var mı önerisi olan ?

Bir ay içinde iade ederler ve isterseniz yeni kart gönderirler. Benzeri başıma gelmişti. Arada bir arayıp bilgi alın ne oldu diye aramlarını beklemeyin, aramıyorlar. Bankaya dilekçe de vermeniz gerekiyor, vermediyseniz onu da sorun hocam.

patari' Alıntı:
btr23' Alıntı:

Bir ay içinde iade ederler ve isterseniz yeni kart gönderirler. Benzeri başıma gelmişti. Arada bir arayıp bilgi alın ne oldu diye aramlarını beklemeyin, aramıyorlar. Bankaya dilekçe de vermeniz gerekiyor, vermediyseniz onu da sorun hocam.

Hayır hocam dilekçe vermedim sadece telefon üzerinden itiraz oluşturdu banka. Teşekkürler cevabınız için ilk fırsatta dilekçe vereceğim. Ancak şunu merak ediyorum yapılan alışveriş nereden yapılmış vs. bilgileri öğrenebilir miyim?

ttnet den bir kere fatura ödeyince sonraki ay o abone faturayı ödemezse yine o kredi kartından alıyorlardı bir ara öyle olmuş olabilir mi

Fark edilmesin diye ttnet adinda dolandiricilik yapiyorlar. Abiminde ziraat kredi kartindan 2 adet 58 ve 59 tl lik islem ttnet adinda gerceklesti. Karti iptal ettirdi. 2 ay icinde iade ettiler ucreti.
Bugunde +2162220724 numara ile arayan oldu. Vakifbank numarasina benziyor ama +216 supheli oldugu icin acmadim. Internetten google amcaya sorayim dedim.Tunustan dolandirici numarasiymis.

Asıl kredi kartını internet üzerinden kullanıma kapatmalı,internet alışverişleri için SANAL kart kullanılmalı.

abtani' Alıntı:
Asıl kredi kartını internet üzerinden kullanıma kapatmalı,internet alışverişleri için SANAL kart kullanılmalı.
En önemli tedbir bu hocam :+1:

Kartınızın internetten alişverişe kapatıp sanal kart özelliğini aktifleştirn

Teknosa internet sitesi, N11 gibi sitelerden alışverişiniz oldu mu?

Hocam yazın başıma geldi TTnet adlı 3 fatura vardı. Akbank a harcama itiraz formunu doldurup faks ile gönderdim. 2 hafta içinde iade ettiler. (her bankanın kendi sitesinde harcama itiraz formu var - internetten arayınca çıkıyordu)

hocam daha 2 ay önce oldu yapı krediden ttnet , turktelekom, avea fatura ve online ödeme ile 7 işlem 400 kusur tl harcama hem telefonla şikayet oluşturup kredi kartını iptal ettirdim. Uluslar arası bankacılık kuralları içinde bir dilekçe fax çektirdiler. 4 gün içinde harcamalar iptal oldu 120 gün araştırma süresi olduğuna dair bir mektup gönderdiler.

geçen bankadan aradılar bakmadım ama ısrarla aradılar sonra ben aradım dediler ki kredi kartınızın kopyalanma ihtimali var iptal edelim mi sordular. Bende evet edin dedim. alışveriş sitelerinin bilgileri mi çalındı anlamadım yıllardır kullandım ilk defa böyle birşeyle karşılaştım. Allhtan harcama yapılmamıştı. Bundan sonra sanal kartla devam ederim.

Sayın hocalarım öncelikle vakit ayırıp yazdığınız için teşekkürler. Bende başıma gelmez güvenilir site vs diyip sanal hesap kullanmadım. Ancak Allah'tan erken farkettim fazla bir kaybım olmadı ve geri ödenecek muhtemelen. Ancak tavsiyemdir lütfen siteye güvenip kart bilginizi paylaşmayın sanal hesap en garanti yol bence

btr23' Alıntı:

aynı şey benimde başıma geldi. itiraz formu oluşturdum ve para geri ödendi. birde savcılığa suç duyurusunda bulundum. ne olur ne olmaz. eğer fatura ödemesi yapıldı ise kimin adına yapıldığı belli değil?? o yüzden bence suç duyurusunda da bulunun.

Enddlesss' Alıntı:
abtani' Alıntı:

Öyle yapınca gittigidiyor'dan alışveriş yapamıyorsunuz. Çünkü gittigidiyor 3D Secure istiyor. Sanal Kartlar ile 3D Secure birlikte kullanılamıyor. Akbank Müşteri temsilcisine sorduğumda iki ayrı güvenlik sistemi bir arada kullanılamıyor diyor. Gittigidiyor'da 3D Secure seçmeden alışveriş yapamıyorum e mecburen de kredi kartı bilgisi girmek zorunda kalıyorum. Ama hepsiburadada 3D Secure seçip seçmemek size kalmış. Seçmeyip Sanal kart bilgisi girerek alışveriş yapıyorum.

btr23' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:

Evet hocam n11 den oldu defalarca hem de

Biraz araştırırsanız sizin gibi sorun yaşayan yüzlerce binlerce insan olduğunu görürsünüz hocam. N11 üzerinden alışveriş yapmaları da ortak nokta olarak görülüyor..

Re: Ynt: Kredi Kartı Dolandırıcılığı

mdio' Alıntı:
Enddlesss' Alıntı:
abtani' Alıntı:

Öyle yapınca gittigidiyor'dan alışveriş yapamıyorsunuz. Çünkü gittigidiyor 3D Secure istiyor. Sanal Kartlar ile 3D Secure birlikte kullanılamıyor. Akbank Müşteri temsilcisine sorduğumda iki ayrı güvenlik sistemi bir arada kullanılamıyor diyor. Gittigidiyor'da 3D Secure seçmeden alışveriş yapamıyorum e mecburen de kredi kartı bilgisi girmek zorunda kalıyorum. Ama hepsiburadada 3D Secure seçip seçmemek size kalmış. Seçmeyip Sanal kart bilgisi girerek alışveriş yapıyorum.

Yanlışlık var bence.Ben ykb worldKart da daimi olarak sanalkart kullanıyorum.Her zaman 3D secure kullanıyorum.Sorun yok yani.
.

Ayrıca;
Bu işin dini imanı yok.3D secure olsa ne yazar? Ben güvenmiyorum şahsen.Kart bilgilerinizi siteye mecburen yazacaksınız ve kullandığın bilgisayarında o an virüs yada keylogger kuruluysa, korsan yazılımcı yine senden geçinir ve ileride alışverişini yine yapar.

Açıkçası bu konuda ben, AV lere % 60 bile zor güvenirim.
Bu yazdıklarım, bizden kaynaklanan güvenlik açıkları ve lisanslı rar-office kullansan ve başka program kurmazsan, Yetmedi üstüne Lisanslı Kasper kursan bile zor engellenir.Sırf sanal alışveriş için internette gezseniz bile her saat başı bir reklam paraziti ve her hafta bir virüs kesin kapıyoruz.

Birde bizden kaynaklanmayan güvenlik zayıflıkları var.Diğer sitelerden Örnek;

EBAY zaten kredi kartı bilgilerinizi bir başka siteye ( paypal )yüklemeni şart koşuyor.
Aliexpress de buna benzer sistem olarak alipay kullandırtıyor (isteğe bağlı) E yani;
Bu ünlü sitelerin veritabanına ileride ufak bir sızıntı olursa ne olacak?

Benim şahsi görüşüm;
En iyisi, limitli ve kısıtlı sanal kart kullanmak.
Hiç olmazsa Başınıza olumsuz bir şey geldiği zaman daha az zarar görürsünüz.

Öneri;
3D secure bence güvensiz.Onun yerine cep telefonuna etkileşimli ve bizden onay mesajlı bir sistem gelmeli.
Başarılı ve güvenli alışveriş dileği ile.

DaMieN' Alıntı:
btr23' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:

Evet hocam n11 den oldu defalarca hem de

Biraz araştırırsanız sizin gibi sorun yaşayan yüzlerce binlerce insan olduğunu görürsünüz hocam. N11 üzerinden alışveriş yapmaları da ortak nokta olarak görülüyor..

Hocam geçen seneden beridir genelde benzer sitelerden alışveriş yapıyorum (Hepsiburada,n11,trendyol vb.) Ancak geçenlerde eşim için modanisa.comdan birşeyler istettik tabi ki hangi site olduğu belli değil ama benim aklıma da ilk Modanisa geldi yani site ne kadar güvenli vs. olsa da güvenmemek gerekirmiş burdan çıkardığım ders bu oldu

Zaten bankalar da sanalkart olayıyla anlatmaya çalışmışlar bence.Dikkat ettim başlığın altında bütün arkadaşlarım tek ses " sanal kart kullanın " diyor. Ve kesinlikle katılıyorum sanal kart en temizi

Geri