KPSS sorularını komisyondaki akademisyen sızdırdı

Kodla Büyü

*cem62*

Seçkin Üye
Seçkin Üye
KPSS skandalında, soruların e-mailine gönderildiği B.S. adlı adayla görüşen kişiyi VATAN buldu

Kenan BUTAKIN

KPSS sorularının çalındığı söylentilerinin ardından dün Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sınavdan 5 gün önce soruların Uludağ Üniversitesi mezunu bir kişinin e-mail adresine gönderildiğini öne sürdü.

Soruların e-mailine gönderildiği B.S. adlı adayla görüşen kişiyi VATAN buldu. Öğretim üyesi Hasan Can Oktaylar, B.S.’nin, soruları sınav komisyonunda bulunan bir akademisyenden almış olabileceğini söyledi.

Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Bilimleri Öğretim Üyesi Hasan Can Oktaylar, e-maille soruları alan kişiyle konuştuklarını VATAN’a anlattı.

KPSS’de ortaya çıkan e-mail ile soruların gönderildiği iddiasından sonra, soruları aldığı belirtilen B.S. isimli adayla görüşen Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Hasan Can Oktaylar VATAN’a konuştu. B.S.’nin soruları sınav komisyonunda bulunan bir akademisyen veya sekreterden almış olabileceğini belirten Oktaylar şunları söyledi:

Ankara’ra görüştük

“KPSS’ye giren birkaç aday benim yanıma geldi ve bir arkadaşlarının sınavdan önce ders çalışmadığını ve sürekli sınav komisyonunda tanıdığı bir kişi tarafından soruların kendisine ulaştırılacağını söylediğini belirtti. Sınavda bu kişi 94 puan almış ve Eğitim Bilimleri bölümünün de tamamını çözmüş. Ben konuyu araştırdım ve sürekli gizlenen bu adayı buldum ve Ankara’da görüştüm. Tam 2 saat konuştuk. İlk 20 dakika boyunca kopyayı inkar etmeye çalıştı. Ancak daha sonra dayanamadı ve soruların ÖSYM’nin sınav komisyonundan bir tanıdığı vasıtasıyla kendisine e-mail olarak gönderildiğini açıkladı. Üstelik ham sorular da yanındaydı. Ancak o an bana vermedi. İkna etmeye çalıştım ve medyaya hiç değilse durumu anlatmamız gerektiğini söyledim. Ama beni dinlemedi.”

Cevapları da göndermişler

“Bu yıl 2600 kişi KPSS’den 95 ve üzeri puan aldı. Bunun 1200’ü 98-100 puan arası. Bu 1200 kişiyi ben de araştırdım. ÖSYM’de açıklasın. 1200 kişi, bir önceki sınavda KPSS’den 60 ve 65 arası puan almış. Birden bire netlerini nasıl bu kadar yükseltebilirler? Sorular birbirlerini tanıyan insanlar arasında dağılmış. Büyük çoğunluğu özel okul ve dershanelerde öğretmen. Bunlar arasında ev arkadaşları, akrabalar, evliler, nişanlılar, yurt arkadaşları var. 95 ve üstü puan alanlar araştırılmalı. Eğitim Bilimleri testinin 87. sorusunun doğru cevabı B şıkkı. Ancak ÖSYM’den soruları gönderen kişi aynı zamanda cevap kağıdını da gönderiyor. Örnek vermek gerekirse, 1-A, 2-D gibi şıkların sıralandığı bir sayfa daha var. Soruları alan adaylar, bu cevap kağıdında 87. sorunun cevabı olarak C şıkkını görmüş ve C’yi işaretlemiş. Ancak doğru cevap B ve buna rağmen 350 kişi C’yi seçmiş.”
Yıllara göre net soru cevaplayan aday sayısı

2007 KPSS 2008KPSS 2010 KPSS
117 NET: 1 KİŞİ 105 NET: 1 KİŞİ 120 NET: 350 KİŞİ
115 NET: 6 KİŞİ 102 NET: 1 KİŞİ 119 NET: 450 KİŞİ
114 NET: 5 KİŞİ 101 NET: 3 KİŞİ 118 NET: 700 KİŞİ
113 NET: 32 KİŞİ 100 NET: 4 KİŞİ 117 NET: 800 KİŞİ
112 NET: 59 KİŞİ 99 NET: 4 KİŞİ 116 NET: 950 KİŞİ
111 NET: 220 KİŞİ 98 NET: 8 KİŞİ 115 NET: 1100 KİŞİ

B.S. adlı adaya gönderildiği iddia edilen Eğitim Bilimleri bölümü sorularının ham hali ile son hali de adeta skandalı doğrular nitelikte. Örneğin soruların ham halindeki 67. soru ile son halindeki 67. sorunun soruluş şekli, yapılan düzeltmeleri doğruluyor.

Benim merak ettiğim nasıl oluyorda sıradan vatandaşlara değilde özellikle belirgin bir cemaate bağlı dershane yada okullarda çalışmış belli yaşın üstündeki kişilere sorular servis ediliyor. Gideceklerse bunun üzerine gitsinler bu gücü sorgulasınlar. Yoksa 3 5 kişi kopya çekmiş sınavlarını iptal edelim diyerek bir arpa boyu yol alamayacaklar.

kabababa' Alıntı:
Benim merak ettiğim nasıl oluyorda sıradan vatandaşlara değilde özellikle belirgin bir cemaate bağlı dershane yada okullarda çalışmış belli yaşın üstündeki kişilere sorular servis ediliyor. Gideceklerse bunun üzerine gitsinler bu gücü sorgulasınlar. Yoksa 3 5 kişi kopya çekmiş sınavlarını iptal edelim diyerek bir arpa boyu yol alamayacaklar.

yazılanların neresinden bu yazdıklarını anladın bizede açıkla ışığından bizde faydalanalım.

not: kopya çekenleri falan savunduğum yok sadece bu önyargılı yorum dikkatimi çekti o kadar

O cemaatin bunu yaptığı kanıtlanırsa sadece devlet değil, milletin bu cemaati yok etmesi herkesin hayrına olur :!:

Açar bakarsın google sitesini özellikle o full çıkaran karı koca akrabalara bakarsın sonra çalıştıkları okul yada dershanelere bakarsın sonrada bu dershane ve kurumların hangi cemaat grubuyla ilişkisi var ona bakarsın yok hala kafandaki ampül yanmadıysa yapacak birşey yok muratti zaten herşey tesadüf size kalsa.

Buradaki haber kişi bazlı ben genele bakıyorum. Bu bulunan kişinin sınavı iptal edilse ne edilmese ne. Ucunu temizlseinler yapabiliyorlarsa bu kişiden çıkılarak yada eldeki diğer delillerle. Bu ışığım senin gibileri zor aydınlatır çünkü kafanız yeterince bulanmış

Yukarıda yazılanları okuyunca resmen kaynamış su döküldü sanki üzerime. Sınav iptali felan bu çözüm değil. Bunun temeline inilmeli kabababa arkadaşımızın dediği gibi. Bir an önce çözüme kavuşturulmalı ve sınavda hakkıyla yüksek puan alanlarında hakkı yenilmemeli. ( bu arada ben kadrolu çalışıyorum yanlış bir anlaşılmaya meal vermeyelim :)

denizin altında bombalar bulan savcılığımız eğerki bu olayın ergenekon ile bağlantılı olduğuna inansaydı, bu işe girenlerin sülalesinin seceresini dökmüşlerdi şimdiye kadar..

Benim görüşüm şu; bu iş bu sene ilk kez yapılmadı, daha öncede yapılıyordu. Fakat; insanlar atanma korkusundan 90 ve üzeri bir puanın bile yetmeyeceğini düşünüp tam puan aldılar. Tabi bunların hepsi bir fikir böyle bişey olmayabilirde. Ama eğer olmuşsa o soruları gönderenin o sorularla atananların aldıkları kul hakkı herşeye yeter. Eğer bu olay kabababa arkadaşımızın ileri sürdüğü tezi gibi (belli bir cemaatin gücü kullanılarak tarafından organize edilmişse) olmuşsa durum daha vahim.

erdogan_y' Alıntı:
O cemaatin bunu yaptığı kanıtlanırsa sadece devlet değil, milletin bu cemaati yok etmesi herkesin hayrına olur :!:
Hanefi AVCI'nın söylemek istediğide bu işte kitabında,söylemlerinde de aynı konuya değiniyor. Cemmat içindeki insanların samimiyetine inanırım ama hepsinin değil işte bu filmleri çevirenler samimi olmayan iş güzar olanlar...Toplumda cemattlare karşı ifal oluşturuyorlar...

Yoksa adamların gidip okul açtıkları yere bizim hayallerimiz gidemez.Eleştirmekten kendimi men ederim...

arkadaslar bu tip sınavlarda yıllardır şaibe var.öss olsun lys olsun kpss olsun özellikle doğu illerinde yasanan sıkıntıları biliyosunuz..bide insanın soruları alsa bile 120 net yapması salaklıktır diyorum.zaten 110 net ustu yapan herkes genelde istedigi yere atanır :) belki 120 net yapabilecek 2-3 kişi olurdu ama 350 kişinin aynı anda yapması mumkun gelmiyo bana.

YuLiaN' Alıntı:
arkadaslar bu tip sınavlarda yıllardır şaibe var.öss olsun lys olsun kpss olsun özellikle doğu illerinde yasanan sıkıntıları biliyosunuz..bide insanın soruları alsa bile 120 net yapması salaklıktır diyorum.zaten 110 net ustu yapan herkes genelde istedigi yere atanır :) belki 120 net yapabilecek 2-3 kişi olurdu ama 350 kişinin aynı anda yapması mumkun gelmiyo bana.

Hocam doğu illerinde yaşanan ve ben kaç yıldır doğuda bu tür sınavlarda görev aldım üst düzeyde güvenlik var (Ehliyet sınavı hariç) kopyadan ziyada adamlar işi merkezden bitiriyor. Kolları çok uzun nede olsa 38 yaşında ilk defa sınava gir 120 net yap(!)

Arkadaşlar gerçekten çok komiksiniz, olayların bir tezgah olduğunu görmüyorsunuz belki de görmek istemiyosunuz.Merak etmeyin cemaat insanı sanıldığı kadar aptal değildir. bir düşünün öğrenciler bile öğretmen kopyayı anlamasın diye arkadaşının kağıdının aynısını geçirmiyor.diyelim ki cemaat yaptı!salak mı bu insanlar da 1200 kişi full yapıyor???merak ediyorum da???Bazı arkadaşlar dar bir pencerede bakıyorlar. size bizzzat şahit olduğum bir olayı aktarayım.yıl 1998 Eskişehir Anadolu Üniv. öğrenciyim yurtta kalıyorum kampüsün içindeki yurtta.İsmini vermem uygun olmaz bir bayan arkadaşım inanç konusunda çok zayıf diyebilirim ki inanmıyor hayat felsefesi bu şekilde alemci yapısı var anne baba ayrılmış.şimdi bize ne diyeceksiniz ama ben bu arkadaşı tv de haberlerde istanbul üniv.önünde Siyah çarşafla elinde Kur-anla kendisini zincirlemiş şekilde üniversitelerdeki baş örtüsü yasağını protesto eden öğrenciler arasında gördüm. Sizce bu ne???İnanmayan arkadaş birden vahiyle cemmaatçi mi oldu!!!Arkadaşı yurtta tekrar gördüm ve nedenini sordum bu ne haldi kız ünlü olmuşsun dedim o da haliyle çok bişey anlatmadı böyle yapmam söylendi dedi.paraya ihtiyacım vardı dedi..Sadece sizlere tavsiyem dar pencereden bakıp vebal almayın. Bakmak var görmek var.Bu ülke hepimizin sahip çıkalım çıkmazsak yine geçmişte olduğu gibi cumhurbaşkanı anayasayı başbakana fırlatır sonucunda devülasyon olur ülke batar!!!

*cem62*' Alıntı:
2007 KPSS 2008KPSS 2010 KPSS
117 NET: 1 KİŞİ 105 NET: 1 KİŞİ 120 NET: 350 KİŞİ
115 NET: 6 KİŞİ 102 NET: 1 KİŞİ 119 NET: 450 KİŞİ
114 NET: 5 KİŞİ 101 NET: 3 KİŞİ 118 NET: 700 KİŞİ
113 NET: 32 KİŞİ 100 NET: 4 KİŞİ 117 NET: 800 KİŞİ
112 NET: 59 KİŞİ 99 NET: 4 KİŞİ 116 NET: 950 KİŞİ
111 NET: 220 KİŞİ 98 NET: 8 KİŞİ 115 NET: 1100 KİŞİ

istatislik böyle ise hakkaten kopya vardır daha neyin kanıtını arıyorlar ki.

kabababa, kendinde söylemişsin genelleme yaptığını benim söylediğimde bu. yapılan bir hareketi aynı görüşe sahip tüm kişilere mal edemezsin. hala bana kafan bulanmış dersen söyleyecek sözüm yok!

SORU: KPSS sorularını mürüdlerine ulaştırmayı başaran tarikat, aynı kurumun yaptığı diğer sınav(Üniversitelere ve Liselere giriş) sorularını mürüdlerine ulaştıramazmı?
A) Ulaştıramaz. Çünkü aklına gelmez bunu yapmak.
B) Ulaştıramaz. Çünkü diğer komisyonlara tarikattan adam sokamamıştır.
C) Ulaştırır. Tüm gözlerin üzerinde olduğu bir sınavda bunu yapabiliyorsa, diğer sınavlarda daha kolay yapar.
D) Ulaştırır. Çünkü soruları sadece bir sınavda dağıtmak adaletsizlik olur. Hakkaniyet nağmına diğer sınavlarda da bunu yapar.
E) Hiçbiri. Çünkü tarikat, cemaat diye bişey zaten yok. Fethullah beyfendi de amerikaya sadece tedavi için gitti.

SORU: sezginozturk saçmalamış mı?
A. Saçmalamış.
B. Evet aynen öyle.
C. Çok güzel saçmalamış.
D. Bravo be ne güzel saçmalamış.
E. Hepsi ve şeddeli.

erdogan_y' Alıntı:

millet yavaş yavaş uyanışta hocam.aslında ortalıkta artık cemaat diye bi kavram yok.var gibi görünsede.. Önceden din ağırlıklı yapılırdı sohbetler.şimdi hep gündem ağırlıklı yapılır oldu yaklaşık 5 senedir.haliyle dünyevi istekler arzular dinden çıkmalar baş gösterdi.Saf gönüllü sohbet bireyleride sırf hocaefendinin hatrına katlanıyolardı bir çok şeye.artık bunlar son demleridir.Cemaatin Allahtan korkusu kuldan kul hakkından gocunmasının bir kez daha olmadığı alenen anlaşıldı.aralarında 10 sene kalmış biri olarak samimiyet ancak çıkarları dahilinde oluyor.senelerce kullandıkları adamı bi akşamda satabiliyorlar.ve ortada kalmışsın kalmamışsın kimsenin umrunda değil.Yukardan öyle istediler dendimi bitmiştir iş.Bana böyle bişey olduğu için filan konuşuyor değilim:) İçlerinde olsamda her zaman sınırımı bildim.Bi çok arkadaşım zor durumda kaldı hatta bunlara güvenip aile kurdular.çoğusu şimdi zor durumda.işlerinden olanlardan tutunda aileleri yoksulluktan dağılanlara kadar.
hanefi avcının kitabının her satırını okuyun.belgeye gerek yok.hepsi harfi harfine doğrudur.cemaatin her yerde kadrolaşmasının tek sebebi ülkeyi kendi istekleri doğrultusunda yönetmektir.AKP nin üzerinden ellerini çeksinler akp bir arpa boyu yol alamaz.bu kadar açık ve net:) kimi kandırdıklarını sanıyorlarsa.Din diyanet uğruna yaptıklarını bilsem şerefim üzerine bütün varlığımla yanlarında olmaya devam ederim.Fakat artık yok böyle bişey.

Allahtan onlarmı korkuyor bizmi bilemiyorum!

KPSS başta olmak üzere ALES ,Askeri sınavlar,Polislik sınavları aklınıza hangi sınavlar gelirse hepsinde kopya vardır.Geçen sene Polis akademisinde gördünüz.ALES te de çok büyük numaralar dönüyor.özellikle doğu illerinde.batıdaki kişiler doğuda sınava giriyor.çünkü oralar daha müsait.doğunun açıklarını bildikleri için kullanıyorlar.98-99 ales puanlarıyla yüksek lisans programlarına yerleşiyorlar.Hepside cemaatin üniversite ayaklarındaki hocalar vasıtasııyla.Akademide de hangi öğrenci okula alınacak hangisi bırakılacak hepsi bu sohbet denilen toplantılarda alınan kararlarla isimler yazılıp veriliyor.Daha neler neler. Kadrolaşıp vatanı kurtaracaklarını sanıyorlar ergenekonculardan.Kendileri ergenekon olmuş haberleri yok.Lanet olsun böyle zihniyete.

musedip45' Alıntı:
SORU: sezginozturk saçmalamış mı?
A. Saçmalamış.
B. Evet aynen öyle.
C. Çok güzel saçmalamış.
D. Bravo be ne güzel saçmalamış.
E. Hepsi ve şeddeli.

tabii kopya çekenler hak yiyenler yalan söyleyenler (allah için tabiki de) ve tabi sen saçmalamamışsınız ama diğerleri saçmalamış.. sezginozturk az bile söylemiş

muratti32' Alıntı:
kabababa, kendinde söylemişsin genelleme yaptığını benim söylediğimde bu. yapılan bir hareketi aynı görüşe sahip tüm kişilere mal edemezsin. hala bana kafan bulanmış dersen söyleyecek sözüm yok!

Sözünüz olsun olmasın umrumda değil ancak aşağı yukarı kafannızdan geçenler belli hocam. Size dediklerimi yapmanızı öneriyorum sadece açın google sayfasını ondan sonra o sırayı izleyin. Bütün kişileri genelleyemezsin diyorsunuzda ben zaten din iman diye milleti kandırıp kul hakkının alasını yiyenleri suçluyorum. Bu fethullah hoca efendinizde olabilir onun adını kullanıp o çarkın içinde duran bir adamda olabilir sonuçta polis teşkilatından tut, eğitim, yargı hepsinde sızma var ve bunun üstüne gitmeyen kurumlar var. 350 kişiden bahsediliyor bunun 200den fazlasının o cemaatin dershanelerinde okullarında çalıştığı bulunuyor. Bu çok rahat genelleme yapmama yetiyor zaten. Bunun yanında benim herhangi bir tarikata ya da cemaatede ihtiyacım yok kendi ibadetimi yaparım, din konusunda birilerinin risalelerine ihtiyacım yok çok şükür kitabımız ve yolumuz belli sizede tavsiyem kimsenin savunuculuğunu yapmayın tövbe haşa kimsenin niyetini bilemeyiz her iyi gözüken iyi olmayabilir.

Benim düşüncem bunlar başka yazı yazmak istemiyorum hocam sizin düşüncenizi nasıl olsa bu vakitten sonra değiştiremem istediğinize inanın.

fethullahın 2-3 yıl önce öldüğü ve bunun gizlendiği iddiaları var.... ılımlı islam,bop ve kürdistan projeleri tamamlandığı anda öldüğü açıklanacakmış....
zaten son fetvalarına baktığımızda marmara gemisi olayında yahudilerden yana olması, referandumda ölülere bile oy kullandırtılsın gibi insanı şok eder derecesinde siyasi gündem mesajları bu iddiya güçlendiriyo....ama bilemeyiz tabii...

kendi öz kardeşimin de beynini yıkayıp anne-baba-abi sözü dinlemez hale getirerek bize yabancılaştıran(eminim evladını bunlara kaptıran binlerce aile var), 80 darbesiyle asker eliyle ve amerikan işbirliğiyle semirtilen ve palazlandırılan bu cemaatten inşallah tez zamanda kurtuluruz...cemaatler hakkında sayın önkibarın bu günkü yazısı:
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/ya ... aber=14668

surrender35' Alıntı:
fethullahın 2-3 yıl önce öldüğü ve bunun gizlendiği iddiaları var.... ılımlı islam,bop ve kürdistan projeleri tamamlandığı anda öldüğü açıklanacakmış....
zaten son fetvalarına baktığımızda marmara gemisi olayında yahudilerden yana olması, referandumda ölülere bile oy kullandırtılsın gibi insanı şok eder derecesinde siyasi gündem mesajları bu iddiya güçlendiriyo....ama bilemeyiz tabii...

kendi öz kardeşimin de beynini yıkayıp anne-baba-abi sözü dinlemez hale getirerek bize yabancılaştıran(eminim evladını bunlara kaptıran binlerce aile var), 80 darbesiyle asker eliyle ve amerikan işbirliğiyle semirtilen ve palazlandırılan bu cemaatten inşallah tez zamanda kurtuluruz...cemaatler hakkında sayın önkibarın bu günkü yazısı:
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/ya ... aber=14668
Bu ülke cemaatleri beslemeye devam ederse ileride terör örgüdü gibi acısı kötü çıkar. Geç kalmadan bu düzene birilerinin dur demesi gerekiyor. :!:

neyi tartışıyorsunuz bugün atamalar yapılıyor. atama yapıldıktan sonra sınav iptal olsa bile atamaların iptal olacağını mı zannediyorsunuz? bunların yaptıkları bakın nasıl kar kaldı yanlarına şimdi sahura 1-2 saat varken gidin soğuk su için bunu tartışacağınıza.hakkımızı burada arayamadık öteki dünyada inşallah.

Partilerin içerisinde söz de kul hakkına en iyi dikkat edecek bir hükümete sahibiz ama devletin düştüğü şu haline bakın.Demek ki dış görünüme ve her söylenene de inanmamak gerekiyormuş. :wink:

Atatürk zamanında vatan haini bu cemaat-tarikat takımının kafasını kesti,astı.tekke zaviyeleri bunun için kapattı.çünkü bunlar o zamanda arkadan batıyla iş çeviriyorlar,hainlik yapıyorlardı....fakat din, insanların-özellikle ülkemizdekilerin- en zayıf noktasıydı,bam teliydi.din tüccarlığı yaparak bugün tekrar amip gibi çoüaldılar.bi de işin ucunda para var tabi...trilyonlara hükmediyorlar...içlerinde iyi niyetli temizi yok mu? var tabiii....ama Allah'la irtibat kurmak için bu adamlara,onların kitabına ,kasedine gerek yok....Yüce Kuran ve peygamberimiz bize yeter...

İçlerinde,oylamada anayasaya hayır vermek vebaldir, umreye bile gitmeyip evet verin diyen cemaat önderleri var.buyrun:

Zaman Gazetesi'ndeki haberi yorumsuz aktarıyoruz:

“Türkiye'nin sevilen kanaat önderlerinden Abdullah Büyük Hocaefendi, referandumu ülkenin geleceği için çok önemsiyor. "Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'nin 'İmkan olsa mezardakilere bile oy kullandırılmalı.' sözüne canı gönülden katılıyorum." diyen Büyük'e göre, her vatandaşın 12 Eylül'de sandığa gitmesi ve 'evet' demesi gerekli.

Evet oylarının Türkiye'nin dünya devleti olması yolundaki engelleri kaldıracağını belirten Büyük, vatandaşlara, "12 Eylül günü, umre için bile olsa sandık başına gitmemek, evet dememek büyük vebaldir." uyarısında bulunuyor. Hocaefendi, referanduma bir siyasi görüş veya ideoloji doğrultusunda bakmadıklarının da altını çiziyor.

Abdullah Büyük, aynı zamanda bir 12 Eylül mağduru. Askerî yönetim tarafından gözaltına alınmış ve Konya Dutlukır Askerî Cezaevi'nde yaklaşık 1 yıl kalmıştı. Ribat Eğitim Vakfı'nın kurucusu olan Abdullah Büyük Hocaefendi, Zaman Gazetesi'ne referandum sürecini değerlendirdi. Kendisi referandumu bir değişim vesilesi olarak görüyor. "Değişim, referansı Allah olan bir konudur. Kâinat her an değişmekte, yenilenmektedir. Kâinat değişirken, dünya değişirken değişime direnen, değişmeyen toplum geri kalır. Değişim ve gelişim, ikisi birlikte insanî, içtimaî, iktisadî ve kültürel... daha kaliteli bir hayatı netice verir." sözleriyle referanduma yüklediği anlamlara işaret ediyor. Ülkeyi yöneten insanların, insanlara böyle bir hayatı sağlayacak değişimi gerçekleştirmek için çalıştığını ve ortaya bir paket koyduğunu dile getirerek, "Bu değişiklik paketi ihtiyaçtan kaynaklanan bir konudur. Referanduma partisel, bölgesel, mevzii, hatta ırksal açıdan bakmak doğru değildir." diye sesleniyor. Türkiye açısından önemini de şu tespitlerle ortaya koyuyor: "Mevcut anayasanın prangalarından kurtulan Türkiye, dünya ekonomisinde, dünya siyasetinde söz sahibi olacak. Sadece Türkiye'nin değil, Ortadoğu'nun hatta bütün dünyanın geleceğini etkileyecek bir halkoylaması olacak. Türkiye'nin gelişmesine, insan hak ve özgürlükleri açısından uygar ülkeler seviyesine yükselmesine, gelişmiş ülkelerdeki standartlarda bir demokrasiye kavuşmasına, hukukun kast sisteminden kurtarılmasına, nitekim ülke idaresinin askerî vesayetten kurtarılmasına hizmet edeceği için bu anayasa değişikliği paketine 'evet' denilmeli."

Abdullah Büyük'e göre, bazı siyasî partiler ve sivil toplum kuruluşlarının 'hayır' oyu kullanma çağrıları ise vicdani değil. "Bu değişiklik paketini incelediğiniz zaman, 'hayır' oyu kullanmanın bir mantığı, toplumun yararına bir gerekçesi olmadığı görülüyor." diyor.

FETHULLAH GÜLEN HOCAEFENDİ'NİN SÖZLERİNE KATILIYORUM

Abdullah Büyük, referandumun önemine dikkat çekerken, "Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi'nin 'İmkan olsa mezardakilere bile oy kullandırılmalı.' sözlerine canı gönülden katılıyorum." diyor. Konya'da kurulmasına önderlik ettiği Ribat Eğitim Vakfı ile hayır hizmetlerine koşturan Abdullah Büyük Hocaefendi, 1970'li yıllarda imam hatip olarak başladığı meslek hayatında vaizlik ve müftü yardımcılığı görevlerinde bulundu. 12 Eylül 1980'de yapılan askeri darbeyle Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki görevinden ayrıldı. Askeri yönetim tarafından gözaltına alınıp hapse atılan ve yaklaşık 1 sene cezaevinde kalan Hocaefendi, hapisten çıktığı 1982 yılından itibaren kendini iman hizmetlerine vakfetti. İnsana yönelik hizmet yatırımlarını 'önce insan sonra kurum' prensibiyle yürüttü. Bu çerçevede ailenin korunmasına ve yüceltilmesine yönelik derneklerin kuruluşuna önderlik etti. Halen Konya'da yaşayan Büyük, fikir ve düşüncelerini yazdığı kitaplar, Ribat dergisi ve gazete makaleleri aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıyor.”

http://www.odatv.com/n.php?n=evet-mi-umre-mi-1808101200

Geri