Kopya Çekme?

Kodla Büyü

nazliij

Üye
Merhabalar.Dün sınav yaparken iki öğrencimin kopya çektiğini gördüm ve kağıtlarını aldım.Bugun birisinin velisi gelmiş ve bayağı bir tartışma yaşadık.Bu durumu idareye ilettim ve idare bana kopya çekilmesine izin verebileceğimi umursamamam gerektiğini söyledi.Bu durumda ne yapmam lazım? böyle bir cevap duyunca şok oldum.O zaman biz neden sınav yapıyoruz ki herkese 100 verip geçelim.İdareden böyle bir uyarı aldıysam diğer sınavlarda kopya çekmelerine izin vermem mi doğru olur acaba?

Hocam ben sınavları google docs tan internet üzerinden yapıyorum, 5. Sınıflara kitaptan bakmayı (kitap pdf ve internetten ulaşabiliyorlar)ve googleden araştırmayı serbest bırakıyorum, buna rağmen dökülüyorlar. 6. Sınıflara scratch sorup cevapları uygulayarak bulabileceklerini söylüyorum, hatta dün toplantım vardı onlar başlarında öğretmen olmadan sınavı cevapladılar. Yinede dökülüyorlar. Mecburen sözlü notu ile yükseltecem notlarını. Ben elimden geldiğince bilgilerini değil öğrenme ve araştırma becerilerini arttırmaya çalışıyorum. Ama sizin yönteminiz farklı muhtemelen, izin vermek istemiyorsanız kesinlikle taviz vermeyin veliyle tartışmaya gerek yok. Yapmanız gerekeni yapın hakkını aramasını söyleyin tabi aranacak bir hakkı varsa. İdareyede görüş sormayın sadece yapmanız gerekeni yapın insanların düşüncesiyle hareket edemezsiniz.

Veli ve idare haksız hocam. Uğraştırmak isterseniz, tutanak tutarsınız, idareye verirsiniz ve işleme konmasını istersiniz. İşlem sonucunda öğrenci ceza alabilir veya almayabilir. Bu Öğrenci Davranışları Değerlendirme Kurulu'nda görüşülür. Ama yönetmelikte kurallar ve cezalar açıktır. Bunu veliye ve idareye tekrar hatırlatırsınız. Öğrenci kopyadan ceza almasa bile (çoğu okulda bu konularda ceza verilmiyor) sözlü notunu düşük verirseniz öğrenciyi yine cezalandırmış olursunuz.
İlgili Madde:
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VE İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
Madde 55, b bendi, 14. fıkra "Sınavda kopya çekmek veya kopya vermek." KINAMA cezası.

Geri