KOORDİNATÖRLÜK SAATİ

Kodla Büyü

ahmet4388

Üye
Okulumuzda yaz dönemi koordinatörlük görevi verilecektir.Müdür yardımcılarına mesai saati dışında görev verilirmi?Örneğin saat 18:00-19:20 meslekçi yöneticiye görev verilir mi?
Teşekkür ederim.
Verilirse de resmi bir kaynak gösterebilir misiniz.

Hocam resmi yazıya gerek yok. Öğrenci mesai saatlerinde çalışır. Öğrencinin olmadigi ve iş yerinin kapali oldugu saatte staj kontrolu yapilamayacagindan sözünü ettiğiniz gibi bir ücret ödenmez. Görevlendirme de olmaz

Çıraklar mesai saati dışındada çalışabiliyor.Örneğin gece vardiyası veya akşam aşçılığı gibi.İşyeri de açık.

Hocam ben orgun öğretime göre söyledim. Teknik lise stajı olarak düşündüm. Çıraklık eğitimi bilmiyorum.

Slm arkadaşlar bu koordinatörlük saati hesaplanmasında, bizim okulda uygulanan 24 saat olan İBE dersi grup sayısı ile çarpılıyor,
çıkan sonuç 2 grup mesela 24 x 2=48
6 öğretmeniz, 48/6 =8
kişi başı 8 saat veriliyor
ister 3 işletme ister 4 işletme olsun kişi başına düşen veya uzaktaki işeltme veya yakındaki işletme olsun farketmiyor,

Yönetmelikte işletme mesafe değerlendirilir ona göre verilir vb. durum var mıdır ? Ben mi ? gözden kaçırıyorum
Veya başka bir yazı-görüş var mıdır ? konuyla ilgili

Büyükşehirlerde 20 saat i geçemez tam ibareyi hatırlamıyorum , şeklinde bir kısım var.
Yani takdir okuldaki koord. yapan md.yrd. da gibi oluyor.

Bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.

Son düzenleme:
Slm arkadaşlar bu koordinatörlük saati hesaplanmasında, bizim okulda uygulanan 24 saat olan İBE dersi grup sayısı ile çarpılıyor,
6 öğretmeniz, 48/6 =8
ister 3 işletme ister 4 işletme olsun kişi başına düşen veya uzaktaki işeltme veya yakındaki işletme olsun farketmiyor,

Yönetmelikte işletme mesafe değerlendirilir ona göre verilir vb. durum var mıdır ? Ben mi ? gözden kaçırıyorum

Büyükşehirlerde 20 saat i geçemez tam ibareyi hatırlamıyorum , şeklinde bir kısım var.

Ortaöğretim kurumlar yönetmeliği madde 88 i inceleyin, cevabı bulacaksınız.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
1) 7/9/2013-28758 RG
2) 19/2/2014-28918 RG
3) 21/6/2014-29037 RG
4) 13/9/2014-29118 RG
5) 19/9/2014-29124 RG
6) 1/7/2015-29403 RG
7) 28/10/2016-29871 RG
8) 26/3/2017-30019 RG
9) 16/9/2017-30182 RG

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
MADDE 88-
(1) İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj (Değişik ibare:RG-13/9/2014- 29118) çalışmalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez. Koordinatör olarak görevlendirilen öğretmenlerin isimleri ilgili işletmeye bildirilir.

(2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ders görevi verilir.

b) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) İşletmelerde mesleki eğitim ders görevi verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da gözönünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ders görevi verilmez. Yarıyıl ve yaz tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program çerçevesinde öğretmen görevlendirilir.

c) (Değişik: RG 16/9/2017-30182) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ders saati sayısı; Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar gereği ilgili alanın alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin ders görevinden sayılan planlama, bakım ve onarım ders saatleri toplamı ile işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.

ç) (Değişik:RG-26/3/2017-30019) İşletmelerde meslek eğitimi ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde;

1) Anadolu meslek programlarında işletmelere öğrenci gönderilen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı,
2) Mesleki eğitim merkezlerinde ise Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 22 nci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarına göre belirlenen sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

d) (Mülga:RG-13/9/2014-29118)
e) Bir alanda koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda (Değişik ibare:RG-28/10/2016-29871) atölye ve laboratuvar öğretmeninin bulunmaması durumunda bu alana yakın alan öğretmenlerine öncelik vermek üzere diğer alan öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilir.

f) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Aynı işletmede aynı alanda mesleki eğitim gören 15 öğrenciye kadar bir koordinatör öğretmen görevlendirilir. Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir.

g)(Değişik:RG-13/9/2014-29118) İl sınırları dışındaki işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere koordinatörlük görevi, mahallinde alanla ilgili eğitim yapan okuldaki öğretmenlerle karşılanır. Bunun mümkün olmaması hâlinde, öğrencilerin kayıtlı olduğu okulca görevlendirilecek öğretmenlerle bu görev yerine getirilir. Ancak staj çalışmalarının izlenmesi için il sınırları dışında öğretmen görevlendirilmez.

ğ) Okul yönetimi, koordinatör öğretmenlerin görevlerini verimli şekilde yerine getirmeleri hususunda denetim ve rehberlik yapar.
(3) Aynı alanda birden fazla okulun öğrencisinin mesleki eğitim gördüğü işletmelerde, okullar arasında işbirliği yapılarak koordinatörlük görevi bir okul müdürlüğünce yerine getirilebilir.
(4) Okulda atölye ve laboratuvar kurulmaması veya yeterli donatım bulunmaması hâlinde sektörle işbirliği çerçevesinde yapılan protokol kapsamında işletmelerin eğitim birimlerinde alan/dal derslerinin eğitim ve öğretimi için görevlendirilen öğretmenlerin bu görevleri koordinatörlük kapsamında değerlendirilmez.

(5) (Değişik:RG-13/9/2014-29118) Koordinatörlük görevi, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 8 inci maddesi kapsamında yapılan faaliyetler için verilmez. İşletmelerde mesleki eğitim gören mesleki açık öğretim lisesi öğrencileri ile örgün mesleki eğitim gören öğrencilerin koordinatörlük görevi birlikte planlanabilir

(6) (Ek:RG-1/7/2015-29403) Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ile 3308 sayılı Kanunun 35 inci maddesi hükümlerine göre telafi eğitimi görenlerin işletmelerde mesleki eğitim ve staj çalışmaları için de hafta içi günlerde birinci fıkra kapsamında koordinatör öğretmen görevlendirilir.

(7) (Ek:RG-28/10/2016-29871) Aynı il içerisinde olmakla birlikte toplu taşım araçlarıyla ulaşım sağlanamayan ilçe dışındaki işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin koordinatörlük görevi, işletmenin bulunduğu yerleşim biriminde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerce yapılamaması halinde okul müdürlüğünce ilgili alan öğretmenleri arasından görevlendirme yapılarak yerine getirilir.

(8) (Ek:RG-28/10/2016-29871) Yarıyıl ve yaz tatilinde staj ve işletmelerde beceri eğitimine devam eden öğrenci bulunması hâlinde ikinci fıkranın (b) bendinde belirlenen esaslara göre koordinatör öğretmen görevlendirilir. (Ek cümle:RG-26/3/2017-30019)Okul bünyesinde bulunan döner sermaye işletmesinde mesleki eğitim veya staj çalışması yapılması hâlinde bu öğrenciler için koordinatör öğretmen görevlendirilmez.

6 öğretmeniz, 48/6 =8

Hocam şimdi 24 *2=48 dediğiniz sayıen fazla dagitilabilecek sayıdır bu sayıya ilave olarak Alandaki şeflerin şeflik saatleride eklenebilir yani alanda bir alan şefi ikide dal şefi varsa 22 saat daha eklenerek 70 saat bulunur. Bulunan sayı eşit olarak öğretmenlere dağıtılır, dağılım yapılırken her isletmeye okula olan uzaklığına göre artı staj yapan öğrenci sayısına göre bir ücret takdir edilir. Bazı kişiler 2 işletme ile 12 saat ücret alabilirken bazıları okula çok yakın 6 işletme ile 12 sayısına ulaşır.

bulduğunuz saat en fazla verilebilecek olan saat hocam. ama işletme sayı ve uzaklığına göre saat değişebilir.

bulduğunuz saat en fazla verilebilecek olan saat hocam. ama işletme sayı ve uzaklığına göre saat değişebilir.
evet bulunan hesap idareci tarafındanda maksimum saat denildi.
Yani öğretmen sayısı-işletme sayısı ne olursa olsun bu saati aşamıyorsun, ister 3-5 km ister 15-20 km mesafede olsun, verilen 8 saati geçemiyor, bu hesaba göre.

Yeni konu açmak istemedim.
Öncelikle durumumu açıklayayım. Meslek lisesinde 18 saat dersim var 14 saat de koordinatörlüğüm var.
Perşembe ve Cuma günüm boş. İdarem Cuma gününüz koordinatörlük gününüz dedi.
Başka bir okuldan (ortaokul) 8 saat görevlendirme isteği geldi. Bir buçuk gün de o okula gitmek istiyorum.
Koordinatörlük ek dersi haftalık ders çizelgesinde nasıl gösteriliyor? Perşembe günü tam güm Cuma günü yarım gün gidersem
koordinatörlük ek dersinin haftalık ders çizelgesinde gösterilmesinde problem yaşanır mı? Cuma gününüz koordinatörlük gününüz denmesi kafamı karıştırdı.

Kordinatorluk saatleri bir günde 8 saatten fazla olamaz diyor. Cuma günü 8 saat olsa kaldı 6 saat. Bu altı saatide bir güne verirken Sabah 4 saat (8 -12 arası) öğleden sonrada 2 saat (13-15) arası gibi verirler. Sizin 18 saatin diğer 3 güne dagilimida önemli örneğin Çarşamba gününe müsaitse öğleden sonrası için felan koordine yazılabilir.

Normal ders gibi programda gösterilir. Koordinatörlük olan saatte başka ders verilmez. Cuma koord. Günü ise 8 saat en fazla verilir. Kalan 6 da bir başka güne verilir.
Yani size perşembe ve cuma 8+6=14 saat koordinatörlük verecek programınıza kalan yerlere ortaokulda ders verebilir

Geri