Koordinatörlük saat sayısı

Kodla Büyü

selcuknet27

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ben ilçe merkez nüfusu 40 bin olan bir ilçedeyim.
8 işletmede 10 öğrencim (bazıları arasında 5 - 8 km) var.
Müdür herkese standart 10 saat veriyor. Biz ise iş yükü ağırlığı sebebiyle 16 saate kadar verilmesini istiyoruz.
Siz nasıl dağıtıyorsunuz saatleri? Özellikle ilçedekileri merak ediyorum.

komisyon kurulacak komisyon karar verecek, değişmediyse 2 sene öncesine kadar böyleydi, müdürün tek başına karar verme yetkisi yok, koordinatör müdür yardımcınız ne iş yapıyor bilmiyor mu bunu? Başka okulda adam 2-3 işletmeye gidecek 16-20 saat alacak, siz 8 işletmeye gideceksiniz 10 saat alacaksınız, valla benim çalışmış olduğum meslek liselerinde idareciler böyle yapsın her gün bir noksanını bulup şikayet ederlerdi onu. alan şefleri bir zahmet ağırlıklarını, varsa tabi, ortaya koysunlar. müdürünüz kültürcü mü yoksa?

Arkadaşlar ben ilçe merkez nüfusu 40 bin olan bir ilçedeyim.
8 işletmede 10 öğrencim (bazıları arasında 5 - 8 km) var.
Müdür herkese standart 10 saat veriyor. Biz ise iş yükü ağırlığı sebebiyle 16 saate kadar verilmesini istiyoruz.
Siz nasıl dağıtıyorsunuz saatleri? Özellikle ilçedekileri merak ediyorum.
Hocam toplam öğrenci sayınız ve öğretmen sayınız kaç acaba. Ders yükü kadar verilebiliyor toplamda.
12. Sınıf şube ve her şubedeki öğrenci sayısı toplam işletme sayısı ve öğretmen sayısı yazarsanız yardımcı olalım.

işletmenin okula uzaklığı işletmedeki öğrenci sayısı vs dikkate alınacak hususlar var. Maalesef çoğu yerde sizin okulda olduğu gibi. Bizde komisyon bölgelere göre saat sayısını belirledi. Yakındaki bir işletmeye belirli bir saat verilirken biraz uzağındaki biraz daha fazla çok uzak olanı daha fazla. öğretmen ders dağıtım çizelgesindeki ek ders saati kadar işletmeyi söyler haftalık görev olarak kendisine verilir. şu anda en adaletli dağıtım böyle diye düşünüyorum. daha iyisi olursa komisyonu toplarız sunarız o kabul edilirse onu uygularız. idarelerin buna kapalı olmaması gerekiyor. sizin yaşadığınız sorunları zamanında ben de yaşadım. adam 10 saat veririm diyor. neye göre 10 saat diyorum bir kriter koyun diyorum. hadi 12 saat olsun diyor. kriterlere bağlı yönetim herkese rahat ettirir.

komisyon kurulacak komisyon karar verecek, değişmediyse 2 sene öncesine kadar böyleydi, müdürün tek başına karar verme yetkisi yok, koordinatör müdür yardımcınız ne iş yapıyor bilmiyor mu bunu? Başka okulda adam 2-3 işletmeye gidecek 16-20 saat alacak, siz 8 işletmeye gideceksiniz 10 saat alacaksınız, valla benim çalışmış olduğum meslek liselerinde idareciler böyle yapsın her gün bir noksanını bulup şikayet ederlerdi onu. alan şefleri bir zahmet ağırlıklarını, varsa tabi, ortaya koysunlar. müdürünüz kültürcü mü yoksa?
Meslekçi

95 öğrenci 10 öğretmen 73 işletme
hocam toplam ders yükünü üstüne şeflikleri ekleyerek işletme sayısına göre adaletli yani okula uzaklığına göre dağıtacak komisyon, bu yapmadan kafanıza göre yani müdürün kafasına göre olmaz, o eskidendi.

kaç yıllık öğretmen? koordinatörlüğün nasıl dağıtıldığını bilmeyen müdür müdürlük yapmasın, koordinatör müdür yardımcısı da yapmasın, öğretmen olarak siz de mevzuatı takip edin idarecilerin her dediğine inanmayın.
10 öğretmenimiz sadece 3 ü hakkını savunuyor. Diğerleri hallerinden memnun

95 öğrenci 10 öğretmen 73 işletme
Hocam grup sayılarınız ve ders yükünüz gayet yeterli anladığım kadarıyla. Buyuksehir ise 20 saate kadar değilse 16 saate kadar verilebilir. Müdürünüz aklı sıra işgüzarlık yapıyor. Madem kendisi de yönetim karşılığı ücretini eksik yazsın kendisine. 1 öğretmene 7-8 işletme verip 10 saat ücret ödemenin anlamı bu çünkü.

Arkadaşlar daha önce başımıza geldi.
İdarecinizin dediği olur.
Müfettiş geldi öğretmenlerin şikayetleri sonrası.
İdarecimizin "devletin zarara uğramaması için" savunması üzerine haklı göründü ve 8er saat koordinatörlüğe devam edildi.

İdarecimizin "devletin zarara uğramaması için" savunması üzerine haklı göründü ve 8er saat koordinatörlüğe devam edildi.
Hocam maalesef böyle şeyler oluyor. O zaman meslekçi olan müdürlere de o öğrenciler dağıtılıp onların da aynı şartlarda gitmesi sağlanmalıdır. Çünkü o idareci de 6 saat koordinatörlük alacak. Hocalarım 10 saat için 8 işletmeye gidecekse bir zahmet onlar da 6 saate 5 işletmeye gidiversinler. Söylenecek söz çok da yeri burası değil.

Geçen yıl bizde 3 alan vardı. 5 öğretmen ve 2 idareciydi.
Öğrenci sayımız ise 12 11 13 falandı. 3 alanda da şeflik vardı.
24x3 =72 saat ders
10x3=30 saat şeflik
Çıraklıktanda bir kaç öğrenci vardı. İdareciler çıraklıktan gelenlerin koordinatörlüğünü aldılar. Geriye 102 saat yük ve 5 öğretmen kaldık.
Bizim müdüre şube müdürünün biri 16 saat koordinatörlükten fazla verme demiş bizde yük olduğu ve büyükşehir ilçesi olduğumuz için 20 saate kadar alabileceğimizi resmi yazısı ile ilçe milli eğitim müdürüne gösterdik. Sonuç olarak alan şefliği yatmadığında 20 saat koordinatörlük aldık yattığında ise ders durumuna göre 13-14 saat aldık.
Yani işletme sayısı, öğrenci sayısı veya mesafeye göre hesap ile uğraşırsanız hem çözüm bulamazsınız hem de müdürün insafına kalırsınız. Ayrıca bunların resmiyette de (1 işletmeye 3 saat veya 1 kilometreye 1 saat gibi) karşılığı yoktur.
Toplam saat yükü yetiyorsa buna göre koordinatörlük almak hakkınızdır.
Devletin zarara uğramaması gibi bir saçmalıkta yoktur.

Allah iş bilmeyen idareciye düşürmesin.

Son düzenleme:
biz 20 saat alıyoruz sorun yok idare alabileceğiniz maksimum saat neyse alın hocam hakkınız diyor bizim öğrenci sayısına göre 3 grup oluyor
3x24=72 saat var +10 alan +6 atolye şefliği var
88 saat dağıtıyoruz 5 kişiydik bi öğretmenimiz raporlu gelmiyor okula 4 kişiyiz alan şefi 14 atolye şefi 18 saat alabiliyor zaten geri kalanı 20 saat olarak iki kişiye paylaştırıyoruz arta kalan saatleri de başka alanlar tam alsın diye onlara verdik herkes halinden memnun

Diğer öğretmen arkadaşlarımın söylediklerinin hepsine katılmak ile beraber şöyle belirtmek isterim.
1- İlçe Şube müdürünün de katılımı ile Koor.Md.Yrd. alan şefleri ile beraber işletme belirleme toplantısı yapılır. Burada işletmelerin uygunluğu ve öğrenci gönderilecek işletmeler belirlenir.
2- Bu toplantıda da ek olarak her bölümün işletmelerin okula olan uzaklıkları dikkate alınarak mahalle ve semtlerine göre işletmelerin 3 saat, 5 saat 8 saat gibi ücretleri tespit edilir.
3- Siz alan şefi olarak , sizin bölüme ait olan işletmelerin toplam ders saatini hesaplarsınız. örneğin 108 saat diyelim.
4- Bu arada diyelim ki okulunuzda sizin bölümden staja çıkacak 3 grup öğrenci var olsun ve 1 alan şefi 2 de atölye şefi kadrosu olduğunu düşünelim
Buna göre hesaplarsak;
Öğrenci grubundan gelen --> 24x3=72 Saat
Şefliklerden gelen -->10+6+6=22 Saat
Toplam 94 saat işletme dağıtılabilir.(Yukarıda verdiğim örneğe göre diyelim sizin işletmeler toplamı 108 saat olmasına rağmen)
Bunuda bölümde 6 öğretmen varsa 94/6=15 çıkar yani bazı öğretmenler 16 bazıları 15 olarak alır. (Tabi fiili ders yükleri bunları almaya müsaitse)

tek öğrenciye 6 saat aldım ben bu sene. (pandemi dolayısıyla gidemeyen öğrenci çoktu.) okul istanbul avcılarda. öğrenci beylikdüzünde(bitişik ilçeler) (ev beylikdüzü)

bu arada idarecilerin meslekçi olması (müdür de dahil) koordinatörlük hak ettiği anlamına gelmez. alanları tutmak zorunda. (tutuyorsa bile öncelik öğretmenin olmalı ayrı konu) tutmuyorsa ancak ihtiyaç halinde alabilirler. eksik koordinatör öğretmen vardır onun yerine alır. yoksa alma şansları yok. buna rağmen alanlar kuralları çiğniyorlar.

https://mtegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/25095321_koordinatorluk.pdf

Son düzenleme:

tam tersi durumlar da duydum hocam. bu tür kafasına göre uygulamalardan ceza alanlar da duyduk. böyle mi engelleyecekmiş devletin zarara uğramasını. öğretmen görevini yapıyor karşılığında da hak ettiği ücreti alıyor. o zaman müdür de 25 saat değil 5 saat alsın yönetime karşılık. bana göre hakkı budur. devleti zarara uğratıyor. buna alet olan müfettişi de müfettiş yapanın… neyse

Son düzenleme:
yönetmelik komisyon kurulur ve değerlendirme sonucu karar alını diyor. 2 yıldır bizde aynı sorunu yaşar gibi olduk ama komisyon kuralım o zaman hesaplara göre 22 saat çıkıyor biz 16 istiyoruz fazlasını değil ama komisyon 22 saat derse de boynumuz kıldan ince dedik 16 saate anlaştık.

Hocam herhalde yaz stajı için düşünüyorsunuz bunu.
Bizde de son birkaç yıldır il şube müdürü benzer bir problem yarattı. Her ne kadar komisyon kararına bağlı olsa da bazı idareciler vazife ediniyorlar.

Şöyle yapın bence:
1. Alan öğretmenlerinden staj komisyonu oluşturun. Bir tutanak yazın. Hatta tutanak içinde işletmelerin okula olan mesafeleri ve işletmede bulunabilecek öğrenci sayısına göre koordinatörlük saatlerini yazın. Aşağıdaki gibi olabilir.
Okula olan uzaklık _____1. öğrenci için_______2. öğrenci için_____3. öğrenci için
0-1 km______________3 Saat____________4 Saat ____________5 Saat
1-3 km ______________4 Saat ___________5 Saat ____________6 Saat
3-6 km______________ 5 Saat___________6 Saat__________ __7 Saat

2. Google earth ile okulun işletmelere olan mesafelerini belirleyin. Yukarıdaki tabloya göre işletmelerin saatlerini belirleyin. Her işletmeyi de farklı günlere yazın. Çünkü koordinatörlük saati için esas olan OKULUN İŞLETMEYE OLAN MESAFESİDİR. Birbirlerine olan mesafe ancak aynı gün içinde birden fazla işletme yazarsanız geçerli olur.

3.
OKY 88. maddesi der ki: "Önce alan öğretmeni, kalırsa alana en yakın öğretmenlere görev verilir" diyor. İdarecilere verilir demiyor. Eğer idareciler önce biz diyorsa aynı alandan değilseniz vermek zorunda değilsiniz. Eğer illa bize de verin derlerse (aynı alandan değilseniz) bir dilekçe ile neye göre istediklerini sorabilirsiniz. İdarecilerin en çekindikleri şey açıklayamayacakları konularda verilen dilekçedir.

diyebilirsiniz siz yapıyormusunuz? Hayır :) Madem bu aklı neden veriyorum? Zamanında yapamadıklarımızı birden değiştiremiyoruz maalesef. Yavaş yavaş değişiyorlar.
Değiştirmek de zaman alıyor tabi ki.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Geri