Koordinatörlük Hakkında...

Kodla Büyü

mkrkls

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bu yeni ortaöğretim yönetmeliğinde malum bazı değişiklikler var. işletmelerde ki ders süresi 60 dk dır gibi, bir günde 8 saatten fazla koordinatörlük verilmez gibi.. şimdi sorum şu 60dk dan 8 saat koordinatörlük 8:00-17:00 mesaii saatlerini dolduruyor tek başına. bu durumda 16 saat koordinatörlük alanların ders programı nasıl oluşturuldu acaba.. buna göre 2 gün boş olursa 16 saat koordinatörlük sorunsuz yazılır. yok bi gün boş olursa diğer 2 güne 4 der saat koordinatörlük yazılması mı gerekir.
bir de şeflik varsa şeflik ders saatlerinden sonraya mı kalıyor.çünkü diğer 3 güne maaş karşılığı ders görevi verilecek. 10 saatlik alan şefliği varsa dersler de 7 saat üzerinden 14:30 gibi dersler bitiyor. şeflik saatleriniz ve koordinatörlük saatleriniz ders programınıza işleniyor mu?

evet hocam malesef bu yeni yönetmelikle çoğu öğretmen 16 saat koordinatörlük alamıyor.. Bizde Eylül ayı koordinatörlüğünde 2 öğremenimiz ders programından dolayı tam ekders alamadılar.. Ben de sıkıntı çıkmadı ders saatim çoktu. 12 saat koordinatörlükle 4+4+4 olarak kılpayı tamamladım.. bir saat daha veremezdi ders programına göre.. Artık ders programlarında buna göre ayarlanmalı...

hocam 2 güne ders verilmeyip koordinatörlük verilince 16 saat neden verilemesin. yukarıda açıklamaya çalıştım 16 saati almak için.birde koordinatörlük saatleri ve şeflik saatleri ders programınıza yazılıyor mu?

Hocam hangi idareci sizin iki gününüzü boşaltacak... Boşaltılırsa tabiki verilebilir neden verilmesin... 16 saat alınabiliyorsa her türlü alınmalı zaten...

SHİFT+DEL' Alıntı:
Hocam hangi idareci sizin iki gününüzü boşaltacak... Boşaltılırsa tabiki verilebilir neden verilmesin... 16 saat alınabiliyorsa her türlü alınmalı zaten...

hocam ben kadrolu tek öğretmenim stajda 18 öğrenci , toplamda da 14 işletme var

tekrar soruyorum sizin koordinatörlük saatleri ve şeflik saatleri ders programınıza yazılıyor mu?

Öncelikle işletmedeki dersin 60 dakika olmasını, size verilecek koordinatörlük ders saatinin 60 dakika olması ile karıştıran okul idarenizin aklına şaşıyorum.
Yönetmelikte bahsedilen husus işletmede eğitimi veren kişiyi, dolayısıyla işletmeyi bağlar; yönetmeliği yazanlar oraya 40 dakika yazamazlar, eğer yazmış olsaydılar öğrenciler işletmeden saat 14:00-15:00 gibi ayrılmaları gerekirdi, 60 dakika meselesi, öğrencinin 08-17 saatleri arasında çalışmaları içindir. Koordinatör olarak sizin göreviniz öğrencinin kontrolü, öğrenciye, işletmeye rehberlik vs. dolayısıyla görevlendirmenizdeki sürenin saatinin 60 dakika olarak değil 40 dakika olarak değerlendirilmesi gerekir ve koordinatörlük görevleri size verilen ders programında ders olarak belirtilir.
Sizin bahsettiğinizden hareketle büyükşehirde 20 saate kadar görevlendirilecek bir öğretmenin neredeyse 3 gününün boşaltılması gerekir ki bu da akla ve hayatın akışına aykırı bir durumdur.
Eğer idareniz koordinatörlük görevlendirmelerinin saatini 60 dakika üzerinden hesaplarsa dilekçe ile 60 dakika üzerinden değil, okuldaki ders saati üzerinden hesap edilmesi gerektiğini belirterek, gerekirse bir üst merciden görüş alınmasını isteyin olmazsa MEB bilgi edinmeden ya da 147'den durumla ilgili açıklama isteyin, sendikanız varsa sendikanızı harekete geçirin.
Bu tarz mantıksız yorumlarla ek dersinizin elinizden alınmasına izin vermeyin.

yakuphan' Alıntı:
Öncelikle işletmedeki dersin 60 dakika olmasını, size verilecek koordinatörlük ders saatinin 60 dakika olması ile karıştıran okul idarenizin aklına şaşıyorum.
Yönetmelikte bahsedilen husus işletmede eğitimi veren kişiyi, dolayısıyla işletmeyi bağlar; yönetmeliği yazanlar oraya 40 dakika yazamazlar, eğer yazmış olsaydılar öğrenciler işletmeden saat 14:00-15:00 gibi ayrılmaları gerekirdi, 60 dakika meselesi, öğrencinin 08-17 saatleri arasında çalışmaları içindir. Koordinatör olarak sizin göreviniz öğrencinin kontrolü, öğrenciye, işletmeye rehberlik vs. dolayısıyla görevlendirmenizdeki sürenin saatinin 60 dakika olarak değil 40 dakika olarak değerlendirilmesi gerekir ve koordinatörlük görevleri size verilen ders programında ders olarak belirtilir.
Sizin bahsettiğinizden hareketle büyükşehirde 20 saate kadar görevlendirilecek bir öğretmenin neredeyse 3 gününün boşaltılması gerekir ki bu da akla ve hayatın akışına aykırı bir durumdur.
Eğer idareniz koordinatörlük görevlendirmelerinin saatini 60 dakika üzerinden hesaplarsa dilekçe ile 60 dakika üzerinden değil, okuldaki ders saati üzerinden hesap edilmesi gerektiğini belirterek, gerekirse bir üst merciden görüş alınmasını isteyin olmazsa MEB bilgi edinmeden ya da 147'den durumla ilgili açıklama isteyin, sendikanız varsa sendikanızı harekete geçirin.

hocam bende dediklerinizde hem fikirim ancak idareciler meslekçi olmayınca sorun çıkıyor.peki dediğinize göre 40 dk dan 16 saat koordinatörlük veya şef iseniz 10 saat şeflik ve 14 saat koordinatörlük ders programınızda saat saat gösteriliyor mu? okulda en fazla 8 saat ders görülüyor buna göre de 40 saat üzerinden program yapılıyor

mkrkls' Alıntı:
SHİFT+DEL' Alıntı:

hocam ben kadrolu tek öğretmenim stajda 18 öğrenci , toplamda da 14 işletme var

tekrar soruyorum sizin koordinatörlük saatleri ve şeflik saatleri ders programınıza yazılıyor mu?

Hocam ders programına yazılmıyor. Ama Ders programı gibi koordinatörlük saatlerinin olduğu koordinatörlük programı veriliyor.. Orda saatleri veriliyor.. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri veriyorlar bize genelde...

Bizim okulda da 9 saat işleniyor ama 10 saat üzerinden dağıtımı yapılıyor. Koordinatörlükte okulda yapılan ders saati sınırının göz önüne alınmaması gerekir kanısındayım. Eski okulumda hangi saatlerde işletmeye gideceğimizi kendimiz belirtip, idareye bildiriyorduk. İşte 15:00-17:00 arasında şurada olacağım gibi liste veriyorduk. Sonradan ders programına ekleme işi çıktı ama değişiklikten sonraki durum nedir, yönetmeliği incelemek gerekir. Önceki okulumda da haftada 40 saat ders vardı ama biz 44 saat görev alıyorduk.
Şu an ki okulumda ders programında gösterilecekmiş, henüz koordinatörlüklerle ilgili dağıtım işi vs. bitmedi ama şu anki yönetmelikteki ifadeler yoruma açık olduğundan sıkıntılar var. Umarım genel müdürlük konu ile ilgili olarak uygulamanın ne şekilde olacağına dair bir açıklama yayınlar da idarecilerin eline bakmaktan kurtuluruz. Açıkçası idarecilerin yanlış yorumları beni öldürüyor.
Mümkünse il/ilçenizdeki başka okullardaki uygulamaları soruşturun, örnek gösterin.

yakuphan' Alıntı:

Hocam bizim okulda bir saat üzerinden ek ders veriyor.. Sizin yazınızdan sonra yönetmeliği açıp baktım.. Öğrencileri bağlayan bir durum gibi görünüyor 1 saat olayı.. Pazartesi bizim müdürü bilgilendireyim.. Daha idarecilerde bence ne yapacaklarını bilmiyorlar.. Sizin müdür işi bilen birisi hocam.. Hasan hoca değil mi sizin müdür??Bizim müdür de işi bilen birisi ama yönetmelik yeni olduğu için daha tam ne yapacaklarını bilmiyorlar.. veya kaçırdıkları noktalar olabiliyor..

arkadaşlar KOORDİNATÖRLÜK de ücretini aldığınız bir derstir ve ders programınızda görünmesi GEREKİR. bu ayrı bir mesele

yakuphan hocamın dediği gibi koordinatörlük süreleri hesaplanırken 40 saat üzerinden hesaplanması gerekir.

okulun ders programının 7 yada 8 saat üzerinden yapılmasının size verilen koordinatörlük saati ile alakası yoktur. hiç bir yönetmelikte okul 7 saat yapılır, 10 saat yapılır diye bir yönetmelik yok. ders saatleri ile ilgili okul öğretmenler kurulu toplansıtında görüşülür ve derse giriş - çıkışlar karara bağlanır diyor. okul idaresi okuldaki öğrencilerin des saati bölünmesin diye ders programını 7-8 saat aralığına göre yapabilir. bu o kurumun ders saati sayısının da 7 yada 8 olacağı anlamına gelmez. size 11. 12. saate kadar ders verilebilir.

BaRBaRYaN' Alıntı:
arkadaşlar KOORDİNATÖRLÜK de ücretini aldığınız bir derstir ve ders programınızda görünmesi GEREKİR. bu ayrı bir mesele

yakuphan hocamın dediği gibi koordinatörlük süreleri hesaplanırken 40 saat üzerinden hesaplanması gerekir.

okulun ders programının 7 yada 8 saat üzerinden yapılmasının size verilen koordinatörlük saati ile alakası yoktur. hiç bir yönetmelikte okul 7 saat yapılır, 10 saat yapılır diye bir yönetmelik yok. ders saatleri ile ilgili okul öğretmenler kurulu toplansıtında görüşülür ve derse giriş - çıkışlar karara bağlanır diyor. okul idaresi okuldaki öğrencilerin des saati bölünmesin diye ders programını 7-8 saat aralığına göre yapabilir. bu o kurumun ders saati sayısının da 7 yada 8 olacağı anlamına gelmez. size 11. 12. saate kadar ders verilebilir.

hocam koordinatörlük bir görevdir bu görevin ücret olarak karşılığı 16 saate kadar ekders ücreti olarak ödenir.doğru olan bu değil mi? biz koordinatör olarak gittiğimiz işletmede ders mi anlatıyoruz yoksa koordinasyon ve rehberlik mi yapıyoruz? diyelim ki bir işletme de 15 dk mesai harcadık bunun karşılığında 3 saat ekders alınmasının önünde bir engel olmaması gerek değil mi?sonuçta ders yükü fazlası ile artıyor.benim okulumda 48 saat ime ders yükü var benim 16 saat almamın önünde bir engel var mı tek öğretmen olarak.

mkrkls' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

hocam koordinatörlük bir görevdir bu görevin ücret olarak karşılığı 16 saate kadar ekders ücreti olarak ödenir.doğru olan bu değil mi? biz koordinatör olarak gittiğimiz işletmede ders mi anlatıyoruz yoksa koordinasyon ve rehberlik mi yapıyoruz? diyelim ki bir işletme de 15 dk mesai harcadık bunun karşılığında 3 saat ekders alınmasının önünde bir engel olmaması gerek değil mi?sonuçta ders yükü fazlası ile artıyor.benim okulumda 48 saat ime ders yükü var benim 16 saat almamın önünde bir engel var mı tek öğretmen olarak.

hocam senin önündeki engelin idarecin ve tek öğretmen olman sanırım. eğer ders yükün tek senin yetmeyeceğin kadarsa ücretli öğretmen alınmalı. ayrıca öncelik yüzyüze derslerin dağıtılması şeklinde biliyorum. mesela dersler dururken koordinatörlük 16 saat verilmez. derslerden sonra sen alabildiğin kadar koordinatörlük alırsın 48 saatin kalan kısmı okuldaki diğer meslekçilerden ihtiyacı olanlara dağıltılabilir diye biliyorum.

ufukaslan82' Alıntı:
hocam senin önündeki engelin idarecin ve tek öğretmen olman sanırım. eğer ders yükün tek senin yetmeyeceğin kadarsa ücretli öğretmen alınmalı. ayrıca öncelik yüzyüze derslerin dağıtılması şeklinde biliyorum. mesela dersler dururken koordinatörlük 16 saat verilmez. derslerden sonra sen alabildiğin kadar koordinatörlük alırsın 48 saatin kalan kısmı okuldaki diğer meslekçilerden ihtiyacı olanlara dağıltılabilir diye biliyorum.

hocam doğru diyosun işin birde o boyutu var da ..10 sınıflarda 16 saat, 11 lerde 18 saat 12lerde 2 saat toplam 36 saat ders var yüz yüze. 44-36=8 saat koordinatörlük alınır. şef olsan 10 saati hiç alamazsın o zaman böyle daha bir çıkmaza giriyor.

hocam şu an ben 22 saat ders,rehberlik,16 saat koordinatörlük yazdırabildim. geri kalan derslere ücretli hoca giriyor durum bu?

Bizim okuldada 60 dk deniliyor. Mesela koordinatorluk gunumde sanah 9da baslayip aksam 5e kadar gezmem gerekiyormus. Bende 40 dk dedim ama 60 dk diye diretiyor mudur yrd. Birde herkese esit sayida isletme vermis ama bana hep ilce disi yerleri vermis bayanlara ilce icini vermis neymis bayanlar uzak yere gidemezmis.. Isletmeleri 2 haftadir bir geziyoruz.bu uygulamada bu donem basladi.sanki yonetmelik bu donem degisti.herkes farkli biseyler yapiyor.

Merhaba, koordinatörlük ders yükü hesaplaması ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bizim 12. sınıfımız 10 kişi. Bir öğrenci bep'li. 10 saat alan şefliği, 12 saat atölye şefliği de var. 4 öğretmeniz. Koordinatörlük ek ders yükümüz idare tarafından şu şekilde hesaplandı.
(24x1)+22= 46.
Öğretmen başına 11 saat düştü.
İki sorum var.
1) Bu 11 saatin işinde şeflik olmalı mı? Yoksa 11+6 olarak ek ders mi verilmesi gerekiyor. İdare diyor ki 11 saatin içinde 6 saat şeflik var. Sen 5 sadece koordinatörlüğe gidebilirsin.
2) Bep olduğu için bir grup daha eklenmelisi gerekmiyor mu?

İdareye göre şu an bana çıkan haftalık ders yükü şu şekilde;
21 saat ders, 6 saat atölye şefliği, 5 saat koordinatörlük.
Yönetmeliğe baktım ama açıklayıcı bir şey bulamadım.

Merhaba, koordinatörlük ders yükü hesaplaması ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bizim 12. sınıfımız 10 kişi. Bir öğrenci bep'li. 10 saat alan şefliği, 12 saat atölye şefliği de var. 4 öğretmeniz. Koordinatörlük ek ders yükümüz idare tarafından şu şekilde hesaplandı.
(24x1)+22= 46.
İki sorum var.
1) Bu 11 saatin işinde şeflik olmalı mı? Yoksa 11+6 olarak ek ders mi verilmesi gerekiyor. İdare diyor ki 11 saatin içinde 6 saat şeflik var. Sen 5 sadece koordinatörlüğe gidebilirsin.

12 öğrenci 1 grup eder, bep'li 1 kişi olduğundan 0 öğrenci içinde 1 grup oluşturulur ANCAK bu +1 grup olayı okuldaki dersler içindir, işletme için değil. toplam işletme ders yükünüz 46 olur ki doğru hesaplanmış.

1.)11 saatin içinde şeflik olmaz. yani şefiniz şeflik(10)+11 koor. alır. çünkü ders programınızda şeflik ayı koord. ayrı gösterilir.
2.)BEP okulda olan ders için bölünür. yani okuldaki 4 saatlik 12.sınıf dersine +1 grup daha yazabilirsiniz.

12 öğrenci 1 grup eder, bep'li 1 kişi olduğundan 0 öğrenci içinde 1 grup oluşturulur ANCAK bu +1 grup olayı okuldaki dersler içindir, işletme için değil. toplam işletme ders yükünüz 46 olur ki doğru hesaplanmış.

1.)11 saatin içinde şeflik olmaz. yani şefiniz şeflik(10)+11 koor. alır. çünkü ders programınızda şeflik ayı koord. ayrı gösterilir.
2.)BEP okulda olan ders için bölünür. yani okuldaki 4 saatlik 12.sınıf dersine +1 grup daha yazabilirsiniz.
+1

Hangi yönetmeliğin neresinde 08-17 arası yazıyor merak ettim yönetmeliği atarmisiniz

Benim bildiğim tek madde bu
4) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimin gündüz yapılması
esastır. Ancak 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 73 maddesine göre sanayiye ait
işlerin dışındaki diğer sektörlerde mesleki eğitim, sektörün ve program türünün özelliği ile
iklim şartları ve yılın belli zamanlarında çalışan işletmeler dikkate alınarak il istihdam ve
mesleki eğitim kurulunun kararıyla günde 8 saati ve saat 22:00’yi geçmemek üzere gece de
yapılabilir. Bu maddeye göre 22 ye kadar yapılabilir gibi geliyor. İşletme 10 da başlıyor yada 12 de başlıyor olabilir bence bu madde gereği ilden onay alınması lazım sadece

Çok teşekkür ederim.

(24x1)+22= 46.
İki sorum var.

Hocam arkadaşların dediği gibi koordinatörlük ders yüküne şeflik eklenir ve koordinatörlük yükü olarak sizin özelinizde 11 er saat dağıtılır. Şeflere ayrıca 6 veya 10 saat egzersiz verilir. Bep ten dolayı da koordinatorluge +1grup eklenmez.

Benim bildiğim tek madde bu
4) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) İşletmelerdeki mesleki eğitimin gündüz yapılması
esastır. Ancak 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 73 maddesine göre sanayiye ait
işlerin dışındaki diğer sektörlerde mesleki eğitim, sektörün ve program türünün özelliği ile
iklim şartları ve yılın belli zamanlarında çalışan işletmeler dikkate alınarak il istihdam ve
mesleki eğitim kurulunun kararıyla günde 8 saati ve saat 22:00’yi geçmemek üzere gece de
yapılabilir. Bu maddeye göre 22 ye kadar yapılabilir gibi geliyor. İşletme 10 da başlıyor yada 12 de başlıyor olabilir bence bu madde gereği ilden onay alınması lazım sadece
Hocam öğrenci günde 8 saat çalışır. Başlama ve bitiş saati iş yerinin kurallarına göre yapılır. Ancak öğretmene verilen koordinatörlük görevi için yönetmelikte günlük 8 saati geçemez ve süresi 60 dakikadır yazıyor. Yani ders saati 40 dakika iken koordinatörlük saati 60 dakika olarak uygulanıyor

Aslıdan koordinatörlük için yönetmelikteki ibare şudur "koordinatörlük için günlük 8 saatten fazla EKDERS görevi verilmez" dir. eğer 20 saaat maaş karşılığından bir güne 4 saat düştüğünü varsayarsak, bir öğretmen aslında günlük 4 saat maaş karşılığına girerken üstüne 8 saat koordinatörlük EKDERSi alabilir. Başka bir bakış açısı benimki:)

(24x1)+22= 46.
İki sorum var.

İdareniz bölümün toplam ders yükü ile işletmelerde Beceri eğitimi ders yükünü bir birine karıştırmış

ben koordinatör müdür yardımcılığı yaptım 20 saat ücret ödedim herhangi bir problemle karşılaşmadım. Şimdiki koordinatör müdür yardımcısı da 20 saat ücret alın hakkınız ve sürekli 20 saat ücret aldım

ben koordinatör müdür yardımcılığı yaptım 20 saat ücret ödedim herhangi bir problemle karşılaşmadım. Şimdiki koordinatör müdür yardımcısı da 20 saat ücret alın hakkınız ve sürekli 20 saat ücret aldım
hocam 20 saat almanız hakkınız dıyen ıdarecınız hesaplıyor sayınıza boluyor sonra sıze hakkınız dıyor yukarda arkadasların belırttıgı gıbı hesaplanıyor

20 saate kadar alınabilir. Ama 12. Sınıf grup sayısına göre hesaplanan koordinatörlük ders yükü öğretmen sayısına bölündüğünde 20 den az da düşebilir. Bu durumda hesaplanan ve öğretmen başına düşen saat kadar alınabilir.

bu sene yeni bir uygulama başladı okulumda :) mesela 6'ıncı ders yüz yüze dersin varsa 1-2-3-4'üncü saate koordinatörlük yazıyorlar. 5'inci saate yazmıyorlar. Nedeni ise koordinatörlük süresi 60 dakika olduğu için 4X60=240 dakika oluyormuş ve yüz yüze dersin olduğu zamana denk geliyormuş. o sürede hem koordinatörlükte hem yüz yüze derste olunmazmış. Güya bir okula müfettiş ders programı bu durumda olanların ek dersini geriye doğru ödetilmesini istemiş.. İlk defa bunu duydum ama sizlerde böyle bir uygulama var mı?

bu sene yeni bir uygulama başladı okulumda :) mesela 6'ıncı ders yüz yüze dersin varsa 1-2-3-4'üncü saate koordinatörlük yazıyorlar. 5'inci saate yazmıyorlar. Nedeni ise koordinatörlük süresi 60 dakika olduğu için 4X60=240 dakika oluyormuş ve yüz yüze dersin olduğu zamana denk geliyormuş. o sürede hem koordinatörlükte hem yüz yüze derste olunmazmış. Güya bir okula müfettiş ders programı bu durumda olanların ek dersini geriye doğru ödetilmesini istemiş.. İlk defa bunu duydum ama sizlerde böyle bir uygulama var mı?
Var hocam. Yönetmelikte bu şekilde duzenlene yapıldı ama çok oluyor. Size daha yeni ulaşmış. Bizde epeydir dediğiniz gibi uygulanıyor.

Geri