Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.

Kodla Büyü
örgün eğitim çocuk gelişim:15
yiyecek içecek:18
hasta yaşlı bakım:18
açık lise çocuk gelişim:14
yiyecek içecek:17

12.sınıflara ait staj yapacak öğrenci ve sınıf sayıları yukarıdaki gibidir. Koordinatörlük grup ve ders saatleri nasıl olmalıdır.

telepuni' Alıntı:

12.sınıflara ait staj yapacak öğrenci ve sınıf sayıları yukarıdaki gibidir. Koordinatörlük grup ve ders saatleri nasıl olmalıdır.
yiyecek içecek:18 1x24 + seflikler
hasta yaşlı bakım:18 2x24 + seflikler
açık lise çocuk gelişim:14 1x24 + seflikler
yiyecek içecek:17 2x24 + seflikler

ulubey38' Alıntı:
telepuni' Alıntı:

yiyecek içecek:18 1x24 + seflikler
açık lise çocuk gelişim:14 1x24 + seflikler
yiyecek içecek:17 2x24 + seflikler
çocuk gelişimi:2öğretmen
yiyecek içecek:1 öğretmen
hasta yaşlı bakımı:2 öğretmen ise koordinatörlük saatleri öğretmenlere nasıl ayarlanmalıdır

telepuni' Alıntı:
hasta yaşlı bakımı:2 öğretmen ise koordinatörlük saatleri öğretmenlere nasıl ayarlanmalıdır

Büyükşehirde iseniz her öğretmene 20 saate kadar ücret, diğer yerlerde 16 saate kadar ücret verilebilir.
Ancak öncelik derslerde olduğundan, fiziki dersleri dağıttıktan sonra öğretmenin boşluğuna göre ücret verilmelidir.

yakuphan' Alıntı:
telepuni' Alıntı:

Büyükşehirde iseniz her öğretmene 20 saate kadar ücret, diğer yerlerde 16 saate kadar ücret verilebilir.
Ancak öncelik derslerde olduğundan, fiziki dersleri dağıttıktan sonra öğretmenin boşluğuna göre ücret verilmelidir.
Buraya kadar sorun yok.. 1)örgün eğitimde a alanı :14 öğrenci için 24 saat koordinatörlük saati var. 2 öğretmen fiziki dersler şeflik dahil dağıtıldığında 8 saatten fazla koordinatörlük alamıyor.bu iki öğretmene 8 er saat koordinatörlük ve öğrencileri 7+7 mi paylaştır malıyız?
2) 14öğrenci örgün eğitimde 15 öğrenci açık lisede olmak üzere 2 öğretmene 14 er öğrenci 8 saat mi uygulamalıyız?

Sayın hocam, her iki uygulamayı da yapabilirsiniz. Sonuçta verebileceğiniz ek ders miktarı, öğretmenleriniz alabileceğinden çok fazla. Dolayısıyla öğretmen arkadaşlara maksimum ek ders alabilecekleri şekilde kendi alan öğrencilerini mümkün olduğunca eşit şekilde dağıtın.
Eğer sonradan okulunuza meslek öğretmeni gelirse öğrenci sayılarını azaltırsınız.
Sonuçta bu öğrencilere bir koordinatör görevlendirilmek zorunda, herkesin kendi alanındaki öğrenciyi koordine etmesi en mantıklısı. 7 öğrenciye 8 saat veriliyor, 14 öğrenciye de 8 saat veriliyor şeklinde düşünmemek gerekiyor ki hangi işletmeye ne kadar ücret ödeneceği yönetmelikte de bahsedildiği gibi koordinatör müdür yardımcısı başkanlığındaki alan şefi + alan öğretmeni tarafından oluşturulan komisyon tarafından kararlaştırılır.

arkadaşlar kız meslek lisesinde alan şefiyim. bu sene 35 öğrencimiz staja gidecek. okulda 33 saat bir fiil dersim var.10 saatte şeflik. toplamda 46 saate denk geliyor. koordinatörlük için geriye alabileceğim saat kalmıyor. okul yönetimide koordinatörlüğü fahri yaparsın diyor. olması gereken nedir bilgisi olan yazarsa sevinirim. bu arada müdür 2 ücretli öğretmen istediğini söyledi ama muhtemelen tek verirler dedi.

Evet hocam var.Giyim üretim bölümünde de 35 öğrenci staja gidiyor. 4 öğretmenleri var. Çocuk gelişimi alanında 100 öğrenci var .onlarda da 3 öğretmen mevcut.bilişimci sadece ben varım

Giyim bölümündeki öğretmenlere sizin öğrenciler için koordinatörlük verilecek. Belki 3-5 öğrencinin koordinatörlüğünü fahri olarak yapabilirsiniz ama 35 öğrencinin koordinatörlüğünü almak zorunda değilsiniz. Olur da ücretli öğretmen gelirse ve size daha az ders verirseler (ücretli öğretmene koordinatörlük verilmez) o zaman aradaki fark için eğer siz de isterseniz öğrencilerinizi alırsınız. Ancak 35 öğrencinin koordinatörlüğünü fahri olarak yapmak enayiliktir.

greenstone' Alıntı:
arkadaşlar kız meslek lisesinde alan şefiyim. bu sene 35 öğrencimiz staja gidecek. okulda 33 saat bir fiil dersim var.10 saatte şeflik. toplamda 46 saate denk geliyor. koordinatörlük için geriye alabileceğim saat kalmıyor. okul yönetimide koordinatörlüğü fahri yaparsın diyor. olması gereken nedir bilgisi olan yazarsa sevinirim. bu arada müdür 2 ücretli öğretmen istediğini söyledi ama muhtemelen tek verirler dedi.
..
33 saat fiili ders + 10 saat şeflik +3ddh = 46 (1 saat koordinatörlük alabilrsiniz) :D
.
şaka bir yana gıcıklık yapıp size 1 saat koordinatörlük vermezlerse siz almak zorunda değilsiniz.

olurda 1 saat koordinatörlük verirlerse de 35 öğrencinin koordinatörlüğünü yapmak zorunda değilsiniz. 1 saat için size en fazla her hafta kontrol edilecek 1 hadi taş çatlasa 2 işletme verebilirler. her hafta ayrı işletmeye git deseler 4x2 = 8 öğrenciden fazla hiç kimse size veremez...

BaRBaRYaN' Alıntı:
greenstone' Alıntı:
..
33 saat fiili ders + 10 saat şeflik +3ddh = 46 (1 saat koordinatörlük alabilrsiniz) :D
.
şaka bir yana gıcıklık yapıp size 1 saat koordinatörlük vermezlerse siz almak zorunda değilsiniz.

olurda 1 saat koordinatörlük verirlerse de 35 öğrencinin koordinatörlüğünü yapmak zorunda değilsiniz. 1 saat için size en fazla her hafta kontrol edilecek 1 hadi taş çatlasa 2 işletme verebilirler. her hafta ayrı işletmeye git deseler 4x2 = 8 öğrenciden fazla hiç kimse size veremez...
Hocam yanlış anlamayın ama tek öğretmen şeflik olmaz ayrıca şefliği bırakıp kordinatörlüğünüzü 13 saat yapın 29 saat ek ders alın daha mantıklı degil mi ?

diğer öğretmenlerin şefliğini yapmıyoruz ki bölümün şefliğini yapıyoruz :) olur yani..

Arkadaşlar Merhaba
12. sınıflarda 45 öğrenci işletme ye gidicek. Okulda 3 Bilişim öğretmeniyiz. 10.sınıflarda 30 öğrenci 4 şube =120 öğrenci , 11.sınıflarda 30 öğrenci 4 şube =120 öğrenci bulunmakta. Kaçar saat koordinatörlük alabiliriz ?

Normalde alamazsınız :mrgreen:
.
Ama grup sayılarını es geçersek
Bu sene 10 larda 14 saat 11 lerde 20 saat 12 lerde 2 saat ders var.
14x4 + 20x4 + 2 = 138 saat yüz yüze ders yapar.
138 / 3 = 46 saat her öğretmenin fiili olarak derse girmesi gerekir. Sınır zaten 44. Daha 6 saat açıkta girilecek ders kalıyor. Yani koordinatörlük alamazsınız.
Normal şartlarda sizin normunuzun 14 15 olması gerekiyor. Telefondan yazdığım için tam hesaplamadım.
Ücretli ya da görevlendirme öğretmen gelmediği surece koordinatörlük alamazsınız.

jamaiswu' Alıntı:
Gorevlendirme ile bir ogretmen geldi ayrica ucretli ogretmenlerde gelecek
.
o zaman onlar gelene kadar alamazsınız.
geldiklerinde öğretmen sayınızı belirtin. örnek bir ders dağılımı planı öneririz size

jamaiswu' Alıntı:
Arkadaşlar Merhaba
12. sınıflarda 45 öğrenci işletme ye gidicek. Okulda 3 Bilişim öğretmeniyiz. 10.sınıflarda 30 öğrenci 4 şube =120 öğrenci , 11.sınıflarda 30 öğrenci 4 şube =120 öğrenci bulunmakta. Kaçar saat koordinatörlük alabiliriz ?

bu devirde bukadar kalabalık bilişim bölümü kaldı mı? biz sınıf açabilmek için kaç takla atıyoruz... Sizin okul nerede hocam oraya gelelim. Sizin koordinatörlük alabilmeniz için

her sınıfı 2 şer grup 6*14= 84saat 10. sınıf , 6*18= 108 11. sınıf , 12. sınıf 4 grup* 24= 96 saat TOPLAM 288 saat / 40 =7

yani normunuz 7 olabilirmiş. Öğretmenin asli görevi derstir. Fiili dersler dağıtılır boş yerinize 16 saate kadar (toplam 44 ü geçemez) koordinatörlük verilir.

benim de bir sorum var.
c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
Koordinatör Md. Yrd bu maddeye göre ben sana grup*24 vermek zorunda değilim "geçemez" diyor "grup*24 olmak zorunda" demiyor.

ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
Bu madde ise esas alınır diyor fakat kabul ettiremiyorum. 2 işletmeye 8 saat olur mu? 1 işletmeye 6-8 saat verilir mi tartışması yapıyoruz.

grup sayısı*24 olayının ne kadarı idareye bırakılmış?

Eğitimde süreklilik

Madde 191- İşletmelerdeki meslekî eğitim ders yılı başında başlar, ders yılı sonunda biter. Haftada üç gün işletmede beceri eğitimi, iki gün ise kurumda veya eğitim biriminde teorik eğitim yapılması esastır. bu maddeye göre

28-2 Ekim arası öğrencilerimiz işletmeye gittiği için bizlerde müdür yardımcısına söyleyerek koordinatörlük görevi için işletmelerimizde görevimize gittik. Ama bu hafta müdür bey ben geçen hafta görevlendirmenizi vermedim, bu hafta vereceğim diyor geçen haftanın ek dersini veremem diyor. Geriye dönük görevlendirme yazamam dedi. Bu konu hakkınızdaki düşüncelerinizi alabilirmiyim?

hocam işiniz yine idareye kaldı. Normalde görev yazınız size verilmediyse göreviniz başlamadı demektir. Gitmiş olmanız bir şeyi değiştirmez.

arkadaşlar iyi akşamlar;
bizim okulda işletme sayımız az. teknik müdür yardımcısı da bilişim öğretmeni. bugün benim iki işletmemden birini aldı. Okulda tek grup var. Şeflikleri de ekleyince 40 saate kadar alabileceğimiz işletmeyi vermiyorlar.İşletme dağıtmada öncelik öğretmenin gibi bir görüş ya da yönetmelik varmı???

mrttuncer' Alıntı:
benim de bir sorum var.
c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
Koordinatör Md. Yrd bu maddeye göre ben sana grup*24 vermek zorunda değilim "geçemez" diyor "grup*24 olmak zorunda" demiyor.

ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
Bu madde ise esas alınır diyor fakat kabul ettiremiyorum. 2 işletmeye 8 saat olur mu? 1 işletmeye 6-8 saat verilir mi tartışması yapıyoruz.

grup sayısı*24 olayının ne kadarı idareye bırakılmış?
.
doğru hocam MAALESEF 24xgrup sayısı kadar KOORDİNATÖRLÜK dağıtmak zorunda DEĞİL. Haftalık ders yükü sadece NORM HESAPLAMASINDA dikkate alınır.

1 işletmeye 1 saat veren kurumlarda var. Burda önemli olan işletme sayısı değil, işletmenin okula olan uzaklığıdır. 5 tane işletmeniz vardır. hepsi okulun karşısındaki iş merkezinde üst üste katlardadır. 2-3-4-5 saat ücret alırsınız. 1 tane işletmeniz vardır şehrin diğer başında okula 3 saat uzaklıktadır. 8-9 vb.. saat ücret de alabilirsiniz

burda müdür yardımcısı ile kendinizi kıyaslayacağınız tek bir elle tutulur dayanak var. Eğer müdür yardımcınız meslek öğretmeni ve koordinatörlük alıyorsa muhtemelen kendisine 1 işletme yazmış olabilir. O 1 işletme için 6 saat alıyorsa siz de alabilirsiniz. Sadece bu konuda kafa tutabilirsiniz. Size 1 işletme 6 saat bana niye 2 işletme 8 saat diyerek...

bil_teknik' Alıntı:
Eğitimde süreklilik

Madde 191- İşletmelerdeki meslekî eğitim ders yılı başında başlar, ders yılı sonunda biter. Haftada üç gün işletmede beceri eğitimi, iki gün ise kurumda veya eğitim biriminde teorik eğitim yapılması esastır. bu maddeye göre

28-2 Ekim arası öğrencilerimiz işletmeye gittiği için bizlerde müdür yardımcısına söyleyerek koordinatörlük görevi için işletmelerimizde görevimize gittik. Ama bu hafta müdür bey ben geçen hafta görevlendirmenizi vermedim, bu hafta vereceğim diyor geçen haftanın ek dersini veremem diyor. Geriye dönük görevlendirme yazamam dedi. Bu konu hakkınızdaki düşüncelerinizi alabilirmiyim?
...
mrttuncer öğretmenimin de dediği gibi koordinatörlük göreviniz size tebliğ edildiği tarihten itibaren geçerlidir. Alanda birden fazla öğretmen olduğunu kabul edersek; hangi işletmeye gideceğiniz resmi olarak belli olmadığı için ücret alamazsınız.
bil_teknik' Alıntı:
öğrencilerin işletmede bulunması yasal olur mu o zaman? denetim yapılmamış oluyor o zaman
Öğrencinin işletmede beceri eğitimi yapması ile sizin görevlendirmeniz farklı şeyler hocam. Öğrencinin başına bir problem gelse neden öğretmen görevlendirmedin diye idareye hesap sormaları farklı birşey, idarenin sizi görevlendirmesi farklı bir şey.

Bu nedenle ben seminer döneminde işyeri bulan tüm öğrencilerin koordinatör öğretmen dağılımını sorumlu müdür yardımcısı ile birlikte yaptım ve ders programı ile birlikte öğretmen arkadaşlarıma işletme listeleri de resmi olarak tebliğ edildi.

Isletme ler dağıtılırken öncelik öğretmenin daha sonra kalırsa Müd Yard alır diye bir yönetmelik var mı? ??

rainwalker' Alıntı:
Isletme ler dağıtılırken öncelik öğretmenin daha sonra kalırsa Müd Yard alır diye bir yönetmelik var mı? ??

ortaöğretim kurumlar yönetmeliği madde 88:

İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj ve yaz uygulamalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.

Müdür Yrd. nızın branşı sizinle aynı değilse sizden görev alamaz. o da bilişimciyse yapacak birşey yok

mrttuncer' Alıntı:
rainwalker' Alıntı:

ortaöğretim kurumlar yönetmeliği madde 88:

İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj ve yaz uygulamalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.

Müdür Yrd. nızın branşı sizinle aynı değilse sizden görev alamaz. o da bilişimciyse yapacak birşey yok
:++:

arkadaşlar bir konuda sizden yardım rica ediyorum.
12.sınıflarda toplam 66 öğrencimiz var biz 8 öğretmeniz.kaç saat koordinatörlükten ücret alırız.
boş günümde 8 saat alıyorum.diğer koordinatörlük gününde okulda bir fiil 8 saat derse griyorum.9.ve 10.saatlerde 2 saatlik koordinatörlük ücreti alabilirmiyim.lütfen acele cevap yazın.teşekkürler.
12.sınıflarda bu arada 3 şube var
her bir şubede 22 öğrenci var.
8 öğretmeniz.

Geri