Konut kredisinde ara ödeme ile ilgili

Kodla Büyü

bote_erz

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar konut kredisinde ara ödeme yapıldığı zaman ceza olayı varmış biraz araştırdım. Ceza oranı %2 diyorlar. Ama erken ödeyenler bu orandan daha yüksek mktarlar ödediğini yazmış.Bu durumla karşılaşan ya da birebir yaşayan arkadaşlar açıklama yaparsa sevinirim.

Kredi sözleşmenizde yazar bunlar yada bankayı arayın onlar daha doğru bilgi verir. Her bankanın uygulaması farkı olabilir.

GM 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ziraatten çektim krediyi, ben krediyi alırken sormuştum hocam, sabit yüzde 2 cezası var dedi, erken yaparsan ceza oranı artıyor gibi bişi demedi.. ama tabi bankacılar ne zaman ne çıkarcağı belli olmaz.. bende merak ediyorum...

Ben geçen gün ziraat katılımdan kullandım bu konuyu sordum, istedğin zaman ara ödeme yapabilirsin gereken düşümü yaparız dedi. Ceza olayından falan da hiç bahsetmedi...

bahsettiğiniz olay bir miktar yüklü yatırıp erken bitirmekse ödemeleri. Burda durum yapılandırma gibidir. Yeniden hesap yapılır ancak yapılandırma yaptırdığıniz için bir miktar ceza ödersiniz. Yeniden hesaplandığında ödediğiniz cezaya değecek mi önce onu öğrenin.

aktasankara' Alıntı:
Ben geçen gün ziraat katılımdan kullandım bu konuyu sordum, istedğin zaman ara ödeme yapabilirsin gereken düşümü yaparız dedi. Ceza olayından falan da hiç bahsetmedi...

hocam konut kredisi çektiğinde her banka katılımda dahil buna ceza uygular çünkü cezayı bakanlık belirlemiş %1 ile %2 arasında. Ama işte dedim ya bankalar dafa kesiyor diye yorumlar var. O yüzden yatıran biri varmı diye bizim hocalara sorayım dedim... acaba deneme amaçlı bankaya mı sorsam ne yapsam...

Bote Hakan' Alıntı:
aktasankara' Alıntı:

hocam konut kredisi çektiğinde her banka katılımda dahil buna ceza uygular çünkü cezayı bakanlık belirlemiş %1 ile %2 arasında. Ama işte dedim ya bankalar dafa kesiyor diye yorumlar var. O yüzden yatıran biri varmı diye bizim hocalara sorayım dedim... acaba deneme amaçlı bankaya mı sorsam ne yapsam...

bence sor hocam benle ilgilenen arkadaş bu konularda açık açık konuşan birisiydi, ceza gibi bişey olsaydı söylerdi diye düşünüyorum yine de sormak en iyisi

aktasankara' Alıntı:
Bote Hakan' Alıntı:
aktasankara' Alıntı:

bence sor hocam benle ilgilenen arkadaş bu konularda açık açık konuşan birisiydi, ceza gibi bişey olsaydı söylerdi diye düşünüyorum yine de sormak en iyisi

hocam şu linkte bir sözleşme örneği var cezadan bahsetmiyor 9. maddede.. https://www.ziraatkatilim.com.tr/Docume ... iFormu.pdf

9- Erken Ödeme Ve Ara Ödeme
Tüketici, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilir veya kredi
borcunun tamamını veya bir kısmını erken ödeyebilir. Erken ödeme yapılması halinde
gerekli indirim yapılır.
Kar Payının tamamının veya bir kısmının Müşteriden peşin olarak tahsil edilmesi
halinde, kredinin tamamının erken ödenmesi durumunda erken ödeme yapılan tarih ve
tutar esas alınarak akdi kar payı oranı üzerinden gerekli kar payı iadesi yapılır.
Tüketicinin bir taksit tutarından az olmamak üzere yapmış olduğu ödemeler ara ödeme
olarak kabul edilir. Ara ödeme yapılması halinde tüketicinin talebine göre;
• Taksit sayısı ve ödeme tarihleri değiştirilmeksizin yeni taksit tutarı ve yeni ödeme
planı oluşturulabilir.
• Taksit sayısı değişmeyecek şekilde erken ödemesi yapılan taksit sayısına göre
ödemesiz dönem belirlenebilir veya
• Tüketicinin talebi ve tarafların mutabık kalması halinde mevcut ödeme planından
farklı taksit sayısı ve ödeme tarihleri belirlenebilir.
Katılım Bankasınca ara ödemeyi takiben tüketiciye yeni borç bakiyesi üzerinden
oluşturulacak yeni Geri Ödeme Planı verilir. Tüketicinin taksit sayısı değişmeyecek
şekilde ara ödeme yaparak ödemesiz dönem talep etmesi halinde yeni ödeme planı
verilmez.
Ara ödeme yapılması halinde de erken ödemeye ilişkin açıklamalar doğrultusunda gerekli
indirim yapılır.

hocam ona banka karar vermiyor diye biliyorum Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yönetmeliği var konut kredilerinde var bu uygulama mesela tüketicide yok. ama dediğim gibi sormak lazım.

Bote Hakan' Alıntı:
hocam ona banka karar vermiyor diye biliyorum Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yönetmeliği var konut kredilerinde var bu uygulama mesela tüketicide yok. ama dediğim gibi sormak lazım.

hocam yönetmelikteki madde şöyle imiş şimdi baktım;

(4) Faiz oranının sabit olarak belirlenmesi hâlinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, tüketicinin borçlandığı tutarın tamamını veya bir taksit tutarından az olmamak üzere herhangi bir tutarı vadesinden önce ödemesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilir. Erken ödeme tazminatı, tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen anapara tutarının kalan vadesi otuz altı ayı aşmayan kredilerde yüzde birini, kalan vadesi otuz altı ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemez. Erken ödeme tazminat tutarı, hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşamaz. Oranların değişken olarak belirlenmesi hâlinde, tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.

Tazminat Talep edebilir demiş yani talep edip etmeme olayını bankaya bırakmış... Talep edecekse de isteyeceği tazminat yapacağı indirim tutarını geçemeyecekmiş...

evet bankadan bankaya değişiyor kimi yüzde 1 alıyor kimi 1.2 kimi tümünü istiyor yüzde 2 benim hakkım deyip yatırdığın paranın yüzde ikisinin tamamını kesiyor bankacı tanıdığınızsa yüzde 1 çekebiliyorlar diye biliyorum

Hocam yukarıda arkadaş yönetmeliği paylaşmış erken ödeme, taksit değiştirme, yapılandırma gibi durumlarda bankalar bu parayı talep edebiliyor. Oran kalan ana para tutarından hesaplanıyor eğer 36 aydan az taksit kalmışsa yüzde 1 ini 36 aydan fazla taksit kalmışsa yüzde 2 sini geçemiyor. Genelde faizin değişmediği taksit uzatırsanız para alımıyorlar (daha fazlasını aldıkları için maksat müşteri kaçmasın daha fazla faiz ödesin) ama erken kapama yada faiz düştüğünde yapılandırma yaparsanız direk alıyorlar parayı ( maksat yine aynı müşteriye ceza deki değişiklik yapmasın paşa paşa ödesin faizi. )

ipotek bedelini kaç kata kadar gösteriyor bankalar kullanılan kredi kadar göstermiyorlar artık galiba bilgisi olan?

bbneet02' Alıntı:
ipotek bedelini kaç kata kadar gösteriyor bankalar kullanılan kredi kadar göstermiyorlar artık galiba bilgisi olan?
İki kata kadar gösteriyorlar hocam en son arkadaş çekti 125 bin tl ipotek bedeli 250.000 tl idi.

10 yıllık kredi çektim Garanti bankasından. 120.000 tl. 65.000 faizi vardı.

4. yılımda 30.000 ara ödeme yaptım. 20.000 civarı faizden düştü.
1-2 ay sonra 10.000 ödeme yaptım 3.000 civarı düştü.
sonraları daha az miktar ödemeler yaptım ortalama toplamda 25000 faizden düştü.

ödediğin miktarın %2sini yani 30000 için 600 tl ödedim. kalan taksit sayısı 24ün altındaysa %1, taksit sayısı 12nin altındayda hiç ücret almıyorlar. son ara ödememde ücret kesilmedi.

muhalif33' Alıntı:
10 yıllık kredi çektim Garanti bankasından. 120.000 tl. 65.000 faizi vardı.

4. yılımda 30.000 ara ödeme yaptım. 20.000 civarı faizden düştü.
1-2 ay sonra 10.000 ödeme yaptım 3.000 civarı düştü.
sonraları daha az miktar ödemeler yaptım ortalama toplamda 25000 faizden düştü.

ödediğin miktarın %2sini yani 30000 için 600 tl ödedim. kalan taksit sayısı 24ün altındaysa %1, taksit sayısı 12nin altındayda hiç ücret almıyorlar. son ara ödememde ücret kesilmedi.

hocam cevap için çok teşekkürler gayet açıklayıcı oldu.

Geri