konu kapanmıştır teşekkürler

Kodla Büyü

06Davut

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
btr olduğum okulda lisede öğrencinin okula tablet getirmesi yasak sebebi oyun yüklemişler derste oyun oynanmasını engelleme gibi çözüm bulunmuş...
bu tabletlerle ders nasıl işlenir. işe yaramaz mı internet yok akıllı tahtaya bağlanmıyor o yüzden.
sadece kitap pdf yüklenip okuyacak mı öğrenci ?

cevaplarınızı bekliyorum saygıdeğer hocalarım

Re: tablet le ders işleyen hocam var mı?

hocamın sorusunu bende merak ediyorum arkadaşlar. öğrencilere dağıttık bizim görevimiz bitti ancak bu kadar mıydı, böyle mi olmalıydı yani. sizler ne yapıyorsunuz tabletleri derste kullanan hocalarımız varmı yoksa bizmi köşe yastığı yaptık?

ben bu yıl ilk defa başladım BT Rehber Öğretmenliğe.. Pazartesi günü de norm fazlası olduğum söylendi.. Tabletleri öğrencilerimiz ve maalesef bazı öğretmenlerimiz sadece eğlence aracı olarak görüyorlar.. Bence proje tam manasıyla yürümüyor.. Amacından çıkmış gibi.
Ben bakanlığın yerinde olsam bunca tablet etkileşimli tahta dağıtacağıma her öğretmene dizüstü bilgisayar verirdim.. He sınıfa da güzel bir projeksiyon cihazı ve perdesini temni ederdim. İnan tableti ve tahtayı şu ana kadar etkin kullanan görmedim.

dengem' Alıntı:
ben bu yıl ilk defa başladım BT Rehber Öğretmenliğe.. Pazartesi günü de norm fazlası olduğum söylendi.. Tabletleri öğrencilerimiz ve maalesef bazı öğretmenlerimiz sadece eğlence aracı olarak görüyorlar.. Bence proje tam manasıyla yürümüyor.. Amacından çıkmış gibi.
Ben bakanlığın yerinde olsam bunca tablet etkileşimli tahta dağıtacağıma her öğretmene dizüstü bilgisayar verirdim.. He sınıfa da güzel bir projeksiyon cihazı ve perdesini temni ederdim. İnan tableti ve tahtayı şu ana kadar etkin kullanan görmedim.

kesinlikle sizle aynı fikirdeyim hocam :alkis:

-Hocam benm tablet play store girmiyor
-Hocam eba marketi deneyin. Pekçok eğitsel içerik uygulama var işinizi görür
-Yok yok hocam çocuk evde oyun oynuyo da onun için lazım. Yeni bi tablet de alamam şimdi

Eba ile ilgili bilgilendirmemizi yaptık bu diyalogda ama işte sonuç :)
Tahta çok kullanışlı arkadaşlar bence. Keşke internette bir an önce gelse. Ancak tabletin kaderi bu

hocam devlet tahta vermiş gereksiz olur mu bence tabletden vazgeçilip bütün okullara akıllı tahta yapılmalı projeksiyon dönemi eskide kaldı :)

fredy03' Alıntı:
hocam devlet tahta vermiş gereksiz olur mu bence tabletden vazgeçilip bütün okullara akıllı tahta yapılmalı projeksiyon dönemi eskide kaldı :)
hocam normalde dediğiniz gibi düşünüyordum ta ki bu okula gelene kadar. Lakin bizim okulda çoğu öğrenci ve maalesef bazı öğretmenler arkadaşlar tarafından eğlence amaçlı (müzik dinlemek film seyretmek vb.) kullanılıyor. Her gün EBA bilgilendirmesi yaptığım halde ısrarla kullanmak istemeyen öğretmenlerimiz olduğu sürece işimiz zor..

kadirlili' Alıntı:
dengem' Alıntı:

kesinlikle sizle aynı fikirdeyim hocam :alkis:
bende aynı fikirdeyim

bugün eba'da bir haber gördüm cumhurbaşkanı bakan ile birlikte bir okulda derse katılmış, öğretmen arkadaşımız dersi tabletten işlemiş öğrencilerde ebadan girmişler, tabletlerdeki ders kitaplarından takip etmişler. acaba dedim biz mi kullanmıyoruz proje işliyorda ben mi rehberlik edemedim ki dedim kendime :eek:

eba haberi kurgu gibi sanki . . .

sgulkurusu' Alıntı:
bugün eba'da bir haber gördüm cumhurbaşkanı bakan ile birlikte bir okulda derse katılmış, öğretmen arkadaşımız dersi tabletten işlemiş öğrencilerde ebadan girmişler, tabletlerdeki ders kitaplarından takip etmişler. acaba dedim biz mi kullanmıyoruz proje işliyorda ben mi rehberlik edemedim ki dedim kendime :eek:

böyle etkinliklerde dakika dakika kimin ne yapacağını günler önceden programladıkları için her şey ideal gözüküyor :(

yeni açılan okulda bile dertsi tabletle işlemişler... Cumhurbaşkanımız online soruyu da cevaplamış..
http://www.eba.gov.tr/haber/1416412692

Sayın hocalarım bu tabletleri okulda kullanabilmenin yolu yok mu ?
okulda btr yim boş boş oturuyorum yapacak iş bulamadım. ee eski öğretmen olmayınca oturmaya alışkın değiliz..

(yanlış anlasılmasın da kızım için tablet de kedi tom var baya iyi oynuyor :) ))

omd' Alıntı:
sgulkurusu' Alıntı:

böyle etkinliklerde dakika dakika kimin ne yapacağını günler önceden programladıkları için her şey ideal gözüküyor :(
öyle tabi hocam, siz yaptınız biz kullanıyoruz çokta iyi oldu denilsin diye kurgulanıyor farkındayım. ancak gerçekten kullanılabilen arkadaşlarımız var mı diye merakım. yoksa ben miyim tembel davranan dedim. sınıfım uygulamasını kurdum tahtaya fotograf çekip göndermiyor. en azından o bari çalışsaydı okuldaki arkadaşlara önerebilirdim..

dengem' Alıntı:

Hocam tablet konusundaki fikirlerinize katılmakla beraber Etkileşimli tahta konusunda ki fikirlerinize katılmamaktayım bence tablet dağıtmaktansa her sınıfa tahta kurulması daha verimli olacağını düşünüyorum. Tahtalara kablosuz fare ve klavye takarak tahtalar hem bir bilgisayar projeksiyon ses sistemi hepsini içeriyor ben okulumda öğretmenlere almaları konusunda teşvik ettim alan öğretmenler aktif bir şekilde tahtakarı kullanıyor bende sınıfımda kendime bilgisayar ayarlamadım bilgisayar sayısı az diye ...
Aldım bir kablosuz set bilgisayar niyetine tahtayı kullanıyorum.

projeksiyon cok eski ve sıkıntılı bir teknoloji ama ET gerçekten amacına uygun kullanıldığı takdirde gayet yardımcı bir donanım. eğer virüs bulaşmamıssa sorunsuz kullanabilindiği takdirde öğretmenin yükünü çok hafifletiyor. ama virüsler işte başa bela. öğretmenlere diyorum hocam o flashta virüs var kullanmayın. gözümün önünde tahtaya takıp hemde virüslü dosyayı çalıştırıyor.

okulumda öğretmenlerin %90'ı ET'yi kullanıyor. sonuctan memnunuz.

tabletler cok gereksiz

tabletle ders işlemek imkansız gibi birşey ben BT öğretmeni oldugum halde tabletle ders içi uğraşmak istemem. zaten biirinin sarji biter, biri kayıt yapmaz birine baska birsey olur da ders bu saçmalıklarla geçer gider.

Ben biraz konuya yabancıyım bizim okula hala gelmedi fatih projesi ama, yani tabletlere Netsupport, Netop school gibi bir kontrol programı yükleyip kontrol edemiyoruz yani öyle mi?? :scared: :scared:

Arkadaşlar tabletlerin akademik anlamda kullanılmamasından inanılmaz rahatsızlık duyuyorum. Okulda hala 4Mbit internet bağlantısı var ve öğrenciler internete bağlanamıyorlar. Bu hızda etkileşimli tahtalar bile içeriklere çok geç ulaşıyor. EBA'dan ders kitaplarını indirip sınıflara dağıttım. Öğrencilere soruyorum:

- Derslerde kullanıyor musunuz tabletleri?
- Sadece dil ve anlatım dersinde kullanıyoruz hocam. (Kitap olarak)
- E diğer zamanlarda?...
- Yok hocam kullanmıyoruz ama bazı arkadaşlar oyun oynuyor!

Yazık...Çok yazık...

-İsteyen öğrencilerin tabletlerine soru bankası ve konu anlatım pdfleri yükledim.
-Hafta içi EBA dosyayı tekrar anlatacağım.Öğretmenler eba dosyadan oluşturdukları sınıflara paylaşım yapabilirler.Öğrenciler de tabletlerinden bu paylaşımları açabilirler.
-Google formlar ile testler uygulanabilir derste tabletlerden çözebilirler.Flubaroo diye bi eklenti var sonuçları analiz edip öğrencilerin e-mail adreslerine atıyor.

Yukarıdaki söylediklerim yeterli ama bunları uygulayacak öğretmen ve öğrenci nerede!

İşte o yok :)

Etkileşimli tahtaları öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu kullanıyor ve eğitim-öğretim açısından etkileşimli tahtaların kaliteyi arttırdığını gözlemliyoruz. Ancak tabletler için acele edildi gibi. 5-6 yıl sonra altyapı, içerik ve bağlantılar tam anlamıyla oturduktan sonra tabletler dağıtılsaydı daha verimli olurdu diye düşünüyorum. Tahtalar çok verimli oldu ama tabletler büyük israf oldu maalesef...

Hızlı internet, akıllı tahta, EBA'ya EVET.... :++:
Tablet'e şu an için HAYIR (Proje tam olarak anlaşıldıktan ve olgunlaştıktan sonra Evet).... :-1:

dengem' Alıntı:
fredy03' Alıntı:
hocam normalde dediğiniz gibi düşünüyordum ta ki bu okula gelene kadar. Lakin bizim okulda çoğu öğrenci ve maalesef bazı öğretmenler arkadaşlar tarafından eğlence amaçlı (müzik dinlemek film seyretmek vb.) kullanılıyor. Her gün EBA bilgilendirmesi yaptığım halde ısrarla kullanmak istemeyen öğretmenlerimiz olduğu sürece işimiz zor..

sayın hocam, tahta çok güzel.
1.tahtaya shadow defender adlı programı kur.(deepreez benzeri)
2.tahtalara Atak isimli kilit programını kur, öğretmenlerinin flash belleğine de atak anahtarı kur.
olay bitmiştir. çocuklar tahtaya ellerini sürmeyecek göreceksin. öğretmene ise karışamazsın, deri nasıl isterse öyle işler.

tüm hocalarıma teşekkürler konu kapanmıştır

Geri