kombi kullanan tecrübeli arkadaşlar yardım..

Kodla Büyü

bidene

Süper Üye
Süper Üye
merhabalar.
bir arkadaşım evinin ısınmadığını ve faturasının yüksek geldiğini söylüyor. evi 2+1 ve 80-90 metre kare..
bunun için evdeki mevcut 60-70 cm lik radyatörlerin yerine 1,5-2 şer metrelik radyatörler takarak faturasının daha az geleceğini daha fazla tasarruf yapabileceğini söylüyor.
bu durumda kombi daha fazla su ısıtacağı için fatura kabarmaz mı sizce?
kombi max 20 bin kalorilik. sanırım böyle bir kombinin ısıtabileceği radyatör boyu 7-8 metreyi geçmez.
gerçi arkadaşım kombiye motor taktırarak devirdaim meselesini çözeceğini söylüyor.

bu durumda sizce..
kombi kapasitesinin üstündeki suyu ve radyatörü ısıtabilir mi?
bu şekilde tasarruf sağlanabilir mi?
böyle bir işin maaliyeti bin tl yi geçiyor. faturalarda herhangi bir azalma olabilir mi. yapılan işe değer mi.
tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

20 lik kombi ısıtır o evi. Radyatör metresi arttıkça ısınma kolaylaşır ve tasarruf sağlanır. Çünkü kombi daha düşük sıcaklıkta çalışarak tasarruf sağlar. Hele yoğuşmalı kombi olursa ideal olur.

benim evimde 90 m2. 20binlik eca confeo plus kombi kullanıyorum.petekler toplam 8-10 metre arası(buna göre kıyaslayın).aliminyum petekler cok daha verimli dökümlere göre. evin ısı yalıtımı var mı? pencere kapı altları izolasyonlu mu? değilse bu iki unsur hemen halledilmeli. katı bir yalıtım sağlanıp ısının kaçması engellenmeli. evin ara kat olması, kuzey güney cephe olaması, alt ve üst katların kombiyi yakması bile fark yaratıyor. kombinize ugun dijital hatta mümkünse modilasyon sağlayan oda termostatı alacaksınız. dilediğiniz gibi haftalık programlar bile yapabilirsiniz. ve faturada bariz azalmalar göreceksiniz. sonrasında bir dua etseniz kafi:)

not: ben bunları yaptım 7-24 kombi açık ve çok makul bir fatura ödüyorum. rakam vermiyorum çünkü sizin ve benim içinde bulunduğumuz çevresel faktörler aynı olmayabilir... siz kendinizi eski faturalarınız ve komşularınızla kıyaslayacaksınız.

tcay' Alıntı:
benim evimde 90 m2. 20binlik eca confeo plus kombi kullanıyorum.petekler toplam 8-10 metre arası(buna göre kıyaslayın).aliminyum petekler cok daha verimli dökümlere göre. evin ısı yalıtımı var mı? pencere kapı altları izolasyonlu mu? değilse bu iki unsur hemen halledilmeli. katı bir yalıtım sağlanıp ısının kaçması engellenmeli. evin ara kat olması, kuzey güney cephe olaması, alt ve üst katların kombiyi yakması bile fark yaratıyor. kombinize ugun dijital hatta mümkünse modilasyon sağlayan oda termostatı alacaksınız. dilediğiniz gibi haftalık programlar bile yapabilirsiniz. ve faturada bariz azalmalar göreceksiniz. sonrasında bir dua etseniz kafi:)

not: ben bunları yaptım 7-24 kombi açık ve çok makul bir fatura ödüyorum. rakam vermiyorum çünkü sizin ve benim içinde bulunduğumuz çevresel faktörler aynı olmayabilir... siz kendinizi eski faturalarınız ve komşularınızla kıyaslayacaksınız.
Bu soğuklarda kaç derecede yakıyorsunuz? (kombi sıcaklığı)

her peteğe termostatik vana takarsanız her odaya ayrı derecede ısıtabilirsiniz. Faturanızı ciddi oranda düşürüsünüz.

erakcora' Alıntı:
20 lik kombi ısıtır o evi. Radyatör metresi arttıkça ısınma kolaylaşır ve tasarruf sağlanır. Çünkü kombi daha düşük sıcaklıkta çalışarak tasarruf sağlar. Hele yoğuşmalı kombi olursa ideal olur.
hocam benim araştırmalar sonucunda anladığım şu..
yoğuşmalı kombide aslolan uzun radyatörler. kombi devamlı düşük ısıda yanmalı. eğer yoğuşmalı kombide yüksek ısılarda yakarsanız tasarruf edemiyorsunuz. bunun yerine petekleri mümkün olduğunca uzun tutarak kombinin derecesini en düşüklerde çalıştırmalısınız. tasarruf bu sayede %109 lara çıkar.

hermetik kombilerde de ise durum tam tersi. baca olmadığı için sıcak hava buharı direk dışarı atılıyor. bu durumda verim %90 lara kadar düşebiliyor. eğer petekler çok uzun olursa kombi çok uzun süre yanacak daha fazla suyu ısıtması gerekecek( ve verim %80 lere düşecek. hermetik kombide petekler kısa olursa kombi suyu daha kısa sürede ısıtıp duracak kayıp azalacak.
dikkat edilirse normal evlerin bağlantı yapıları ve petek uzunlukları hermetik kombiye göre yapıldığı için peteklerin odalarda 50-60 cm boyutlarda olduğu görülür. burada amaç hermetik kombinin 70-90 derece sıcaklıkta çalışmasını sağlamak.

tcay' Alıntı:

teşekkürler hocam.
apartman 2009 yılında yapılmış. kısmende olsa yalıtım var. pencere ve kapılara silikon filtre çekilmiş. ev bodrum katında. alt kat sığınak. cephesi doğu ve kısmen güney. aylık 300 lira fatura geliyor ve tam olarak ısınma sağlanamıyor.
ev ankara dikmende. geçtiğimiz haftalar -18 leri gördü malum :)

hocam 70-90 derecede çalıştırırsak birden çok sıcak olur ,yeniden soğur konforlu olmaz, hem de fazla yakar bana göre.

bidene' Alıntı:
tcay' Alıntı:

teşekkürler hocam.
apartman 2009 yılında yapılmış. kısmende olsa yalıtım var. pencere ve kapılara silikon filtre çekilmiş. ev bodrum katında. alt kat sığınak. cephesi doğu ve kısmen güney. aylık 300 lira fatura geliyor ve tam olarak ısınma sağlanamıyor.
ev ankara dikmende. geçtiğimiz haftalar -18 leri gördü malum :)

Hocam güney cephe, ara kat, ısı yalıtımlı, kalorimetre/pay ölçerli bir eve taşınma şansınız varmı? 50-60 tl yakıtla daha fazla ısınırdınız. kiradaysanız 200-300 tl kadar fazla kirayı göze alarak böyle bir yere taşınabiliyorsanız taşının.

Oda termostatı olmazsa olmaz arkadaşlar, boş verin satıcıları.
Ne terlersiniz ne de üşürsünüz kaliteli ısınma sağlar.Şöyleki kombi sıcaklığı oda sıcaklığından bağımsız olarak hareket eder ve çalışır bazen terlersiniz bazende üşürsünüz.Ama oda termostalı bir sistemde nokta atışı derecedeye göre kombi kendini ayarlar,(kombinin yanına gidip düğmelerle uğraşmazsınız) terlediğinizde boşa giden doğalgaz size tasarruf olarak kalır.Yine evi aniden soğutup ısıtmaya çalışmak duran bir aracı hareket ettirdiğinizde benzini fazla harcaması gibi doğal gaz tüketimini artttırır.(termostlı olursa oda şu 19 derecede da yansın 22 derecede dursun şeklinde ayarlama yapılabilir )Zaten arabalar uzun yolda standart bir değerde hareketi ile daha az yakar aynı mantık.Son olarak kış mevsimi herkesin kombisi son sürat çalışır sorun yoktur.Oda termostatında esas fark mevsim geçişleri olan sonbaharda ve ilkbaharda gösterir.Ev sıcak ise anında termostat kombiyi kapatır veya kısar.Esas tasarrufu bu zamanda daha iyi görürsünüz.
Birde eğer çalışan kişilerseniz zaman ayarı yaparak şu saatte şu sıcaklıkta yansın sönsün gibi ayarlarıda var, der kaçarım.Şiddetle tavsiye ederim

Birde alabilirseniz kablosuz olanı alın, çok daha kullanışlı. smile.gif İstediğiniz yere taşıyın.

Geri