Kodlama Eğitimi, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi

Kodla Büyü
Dersin belli bir içeriği mi vardı ki güncelleme yapılıyor. İsteyen zaten strach, code.org kullanıp kodlama işleyebiliyordu dersinde. Toplantıya katılan kişilerin ders ile ve bu dersin şu anda nasıl işlendiği ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığı açık. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.

aklıma kpssye hazırlanırkenki bi haber başlığı geldi
ÖĞRETMENLER İÇİN KPSS KALKIYOR
başlık buydu yanlız altta küçük harflerle 'Artık alan sınavına da girecekler.Alan sınavı geliyor. vs.vs. '
kağıt üzerinde teorikte evrakta her zamanki gibi yine mükemmelleşmişiz ne diyeyim yıllardır zorunlu bir derse basılmayan kitap -kılavuz kitap sorunu dahi çözülmemişken......

elrond' Alıntı:
Bilisim2317 ve tüm kızgın BT öğretmenlerine cevaben
Hakaret ederek hiç bir yere varılamaz. Oradaki insanlar BT alanı ile uğraşan insanlar. İş bilmediklerini nereden çıkardınız. Kızgın olabilirsiniz ama oradaki insanların şahsiyetlerine, kariyerlerine dil uzatamazsınız. Ben de kızgınım, kırgınım ama bu tavır yanlış arkadaşlar. kamuoyunda bir beklenti vardı. Bir algı oluşturuldu. 4 saat zorunlu diye. Çoğumuz bunun olabilirliğini sorgulamadan norm hesabına ve atanma telaşına düştük. Ama gözden kaçırılan bir şey var arkadaşlar. 4 saat zorunlu olması ve bty den ayrı olması demek 39 saat yük demek. 35 saat bile fazlayken bu nasıl olacak. 35 de kalmak için hangi dersten kısılacak. Sınavda çıkmayan bir dersin 4+2 saat müfredata olması kime mantıklı geliyor. Ankaraya deniz getireceğim vaadinden farkı ne bunun. İnsanlara hakaret etmeden bu işin olurunu önce konuşalım. Lütfen
Hocam 35 saatin 6 saati seçmeli dersler,bir işe yaramayan o dersleri kaldırıp da 4 olmasın hadi 3 saat yapmak kodlama dersini,ülke menfaatine daha faydalı olmaz mı ?
35+4 saat yapmak tabi ki saçma olur,ancak o dersleri çıkarıp da zaten 2 saat var bir saat daha ekleyip de 30 saatte bırakmak da mantıklı bence.çocuklar da o kadar yüke girmez böylece.
herkese saygılar...

Ne Nabi AVCI'nın ne de Fikri IŞIK'ın bunu kastetmediği aşikar. Birilerinin bu durumu bakanlara açıklama olanağı bulması durumunda bu arkadaşların bu durumu izah etmesinin zor olacağı kanaatindeyim. Büyük cesaret bence.

Sadece BT öğretmenleri değil, bakanlık seviyelerinde de bu konuda ciddi bir beklenti var. BTY öğretim programı çocuklara kodlama dersi anlatmamıza olanak sağlayacak esnekliği bize zaten veriyor. Beklenti, bu dersin başlı başına bir bilim olacak şekilde ve yeterli ders sayısında verilmesidir. Bu arkadaşların yaptığı bu beklentiyi sabote etmektir. Bu kadar mı bu gelişmelerden uzak bu arkadaşlar anlamış değilim. İlk paragrafta yazdığım gibi, bu durumun yukarılara izah edilmesi durumunda bunun bir karşılığı olur.

Ben altından bir hayal kırıklığı çıkacak diye bekliyordum zaten ancak hep en aza sevinmek bizi daha çok üzülmekten kurtarır.
En azından bari kitabımız falan olsa umarım onu hallederler

şu fotoğrafta arkadaşı olanlar burda millete atarlanacaklarına arkadaşlarını bi arasınlar da bakan ders gelecek diyor siz müfredata kodlama eklenecek diyorsunuz ne iş diye sorup bizi de aydınlatsalar keşke

kbaltaci' Alıntı:
Dersin belli bir içeriği mi vardı ki güncelleme yapılıyor. İsteyen zaten strach, code.org kullanıp kodlama işleyebiliyordu dersinde. Toplantıya katılan kişilerin ders ile ve bu dersin şu anda nasıl işlendiği ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığı açık. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.

arkadaşlar hayalperest olmayın.lisede bir defa zorunlu olabilirdi.ortaokulda ise belki 2 sınıfta mevcut dersin müfredatı değiştirilebilirdi.ben bundan fazla bir beklentiye girmemiştim.siz girmişsinizdir belki ama fazla hayalperestsiniz.
necdet bey diyordu ya böteciler kodlama dersi istiyor ama önce kendileri bi programlama öğrensinler diyordu. bizim devletin gözündeki değerimiz kıymetimiz bu.
bu arada necdey beyi de görsem derim ki hocam böteciler programlama bilmiyorsa sosyal bilgiler öğretmenine kurs verir kodlama formatörü yetiştirirsiniz derim

Ne Nabi AVCI'nın ne de Fikri IŞIK'ın bunu kastetmediği aşikar. Birilerinin bu durumu bakanlara açıklama olanağı bulması durumunda bu arkadaşların bu durumu izah etmesinin zor olacağı kanaatindeyim. Büyük cesaret bence.

Sadece BT öğretmenleri değil, bakanlık seviyelerinde de bu konuda ciddi bir beklenti var. BTY öğretim programı çocuklara kodlama dersi anlatmamıza olanak sağlayacak esnekliği bize zaten veriyor. Beklenti, bu dersin başlı başına bir bilim olacak şekilde ve yeterli ders sayısında verilmesidir. Bu arkadaşların yaptığı bu beklentiyi sabote etmektir. Bu kadar mı bu gelişmelerden uzak bu arkadaşlar anlamış değilim. İlk paragrafta yazdığım gibi, bu durumun yukarılara izah edilmesi durumunda bunun bir karşılığı olur.

şu fotoğrafta arkadaşı olanlar burda millete atarlanacaklarına arkadaşlarını bi arasınlar da bakan ders gelecek diyor siz müfredata kodlama eklenecek diyorsunuz ne iş diye sorup bizi de aydınlatsalar keşke

hll_bilisim' Alıntı:
Hay ağzına sağlık o arkadaşlarına siz ne işe yararsınız diye de sorsunlar :-1:

Acele karar vermeye gerek yok bence. Her an herşey değişebilir. Beklemekte fayda var.

başlığın "YEGİTEK Kodlama Dersini Sabote Ediyor" şeklinde açılması daha doğru olurdu.

hll_bilisim' Alıntı:

:alkis: AYNEN

Yine hüsran bir bakış açısı.Bu ülke için gelecek nesiller için algoritma ve kodlama dersi gelmesini çok istiyordum.Herkes oyun yazacak program yazacak demiyorum ama sistemsel , analitik vb. düşünme biçimlerini verebilirdik öğrencilere ,teknolojiye bakış açısı değişirdi.Ama maalesef yine kağıt üzerinde kalacak bir değişim geliyor gibi.Bunca yetişmiş bu konuda uzaman veya kendini çok çabuk bir şekilde yetiştirecek öğretmenler bekler iken yazık çok yazık.Her bir şeyi geçtim Fatih projesi çöp projesi olmasın diye bile gelebilirdi bu ders,Sene sonunda tüm sınıflardan içerikler,projeler çıkabilirdi.Sözde değil özde

Arkadaşlar sakin olun yazıyı okuduğumda ders saatinin azalıp artmasıyla alakalı bir durum göremedim. sadece kodlamanın mevcut bilişim dersine dahil olacağından bahsediyor. zaten ayrı ayrı bilişim dersi düşünülemez mutlaka birleştirilir. bence bekleyip görmek lazım haftalık ders saatinin artacağı kanısındayım.

ilyas33' Alıntı:
arkadaşlar hayalperest olmayın.lisede bir defa zorunlu olabilirdi.ortaokulda ise belki 2 sınıfta mevcut dersin müfredatı değiştirilebilirdi.ben bundan fazla bir beklentiye girmemiştim.siz girmişsinizdir belki ama fazla hayalperestsiniz.
necdet bey diyordu ya böteciler kodlama dersi istiyor ama önce kendileri bi programlama öğrensinler diyordu. bizim devletin gözündeki değerimiz kıymetimiz bu.
bu arada necdey beyi de görsem derim ki hocam böteciler programlama bilmiyorsa sosyal bilgiler öğretmenine kurs verir kodlama formatörü yetiştirirsiniz derim

Hocam acaba birisi sormamış mı NECDET BEY'e Kendi bünyesinden çalışan programcılardan en iyi 2 tanesi Böteli olup olmadığını. İki arkadaş ta yakın arkadaşımdır.

Aksini bekleyen arkadaşlara hayal dünyasında yaşadıklarını daha önce söylemiştik...

Dolayısıyla beni ve benim gibi düşünenleri şaşırtmayan bir sonuç. Ayrıca ne olursa olsun hareket etmeden fikirlerinizi belirtin arkadaşlar..

- başka nerelere gittin almanyada ziya amca?
+ aslan avına gittim.
* ziyaaaaaa.
+ efendim abi?
* ulan deminden beri çocuklara atıp tutuyorsun artık sabrım kalmadı, almanyada aslan ne gezer be!
+ aman abi ya olmaz olur mu? ee tabi afrikadaki kadar bol değilse de üç beş tane bulunur.
- hadi şu aslan avını anlat!
+ haa evet. bi gün arkadaşlarla ormana gittik, elimde tüfek ağır ağır ilerliyorum derken birden onu gördüm.
- neyiii?
+ aslanııı! bir kaç metre ötemdeydi böyle şey olamaz allah allah boyu on metree!
- aslanın boyu on metre mii?
* ziyaaaaaaa!!!
+ on metre değilse de beş metre var.
* ziyaaaaaa!
+ yani aslan kadar aslan. hemen doğrulttum tüfeği tıkkk tüfekte kurşun yok!
- eyvahh sonra?
+ allahtan üzerimde çakı var, hemen çektim çakıyı açtım.
- sonra amca?
+ atladım aslanın üstüne! karnına tak tak tak tak!
* ziyaaaaaa! çakıyla aslan mı öldürdün?
+ öldürdüm, öldürdüm abi ya! bacaklarını ayırdım aslanın
* sus ulan!!! şimdi ben seni öldürücem haaa!

ortaokulda derslerin birleşeceğine hemfikirdim ayrı ayrı düşünülemez ama en azından 7-8 lerde zorunlu olur diyordum. İlkokul ve liseden pek bahsedilmemiş. onlara ek olarak ders gelse bari. bir de öğrenci kitabımız olsa çok da fena olmaz.
geri kalan müfredata eklenecek filan ....
zaten bir çoğumuz bu konuda adımlar attık temel kodlama algoritma vs derslerde anlatmaya çalışıyoruz. ama en azından farkındalık olacaktı. bu habere göre boşa kürek çekiyoruz.
İnşallah Bakanımızın dediği gibi kodlama diğer kademelerde ders olarak gelir.

zaten öyle olacağı belliydi ama ben 7 ve 8 lerde de zorunlu olur diye düşünmüştüm. ilkokullara eklense bile basit düzeyde bilgisayarsız olacak ve sınıf öğretmenleri girecek denildi..
liselere de seçmeli olur zaten.

gül1' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:

:alkis: AYNEN

Hocam çok komiksiniz. Siz zannediyorsunuz ki Milli Eğitim Bakanı tüm genel müdürlüklerine 3 tane BT öğretmeninin katılacağı bir toplantı yapacaksınız onlar ne derse kabul edin ve hemen yerine getirin diye emir vermiş ama buna rağmen toplantıya katılan bt öğretmenleri de dersin gelmesini kabul etmemiş. Size tavsiyem o toplantıya katılanların tamamına bakın.

VY_Canis_Majoris' Alıntı:
1. Hz. Muhammedin Hayatı ve Seçmeli Kuran-ı Kerim dersi Din kültürü ahlak bilgisi dersine bir konu olarak eklenmeyip ayrıyetten seçmeli bir ders olarak okutulurken. Kodlama neden seçmeli bir ders olarak gelmez ve bilişim tek. dersine bir konu olarak eklenir.
2. Yalama basın neden aylardır kodlama dersi geliyor diye reklam yaptı yetkililer bilişim dersinin içeriğini güncelliyoruz deselerdi ya neden yalan söylüyor bizim yetkililerimiz.
Kötü bir yalanın güzel bir reklamını yaptılar..(İyi prim elde ettiler buradan, her zamanki gibi günü kurtarıyorlar.)
3.Kodlama dersi geliyor şeklinde haberlerlerin sadece bir göz boyama olduğunu aylar öncesinden görenler ülkeyi iyi tanımışlar..
Kodlamayı bırak adamlar hazır laboratuvarları kapatıyor buradan anlamalıydık.(Bir kısmı da tabletten kodlama-algoritma anlatılacağını düşünüyor.Acaba kendisi kaç defa tabletten kod yazarak program üretti , hiç denedi mi acaba!)
4.Son günlerde yaptıkları en güzel şey internet üzerinden verilen hizmetiçi eğitimler kalan her şey olumsuz...[Her aşamayı izleyip sonraki bölüme geçiyorsun o gerçekten çok iyi bir uygulama.Tüm öğretmenlere bu hizmetiçi eğitimi 2 haftada bir online olarak uygulansa çok daha güzel olur.]

:alkis: :alkis:
bu ülkede ne bilim ne de teknoloji ve gelişim adına hiç bir şey olmaz.

Sonuç olarak dağ, fare doğurdu diyebiliriz.
Yeni ders eklemiyorsunuz, bari dersi zorunlu yapın. Haydi zorunlu yapmayacaktınız, kodlama dersi geliyor diye yaygara yapmasaydınız. Haydi onu da yaptınız, bari artist artist poz verip, çok güzel bir habermiş gibi yayınlamayın.

kodlamayı geçtim artık kafamda fotografı analiz ediyorum...soldakinde özgür giyim tarzı var.farkettiriyor kendini İşte özgür yazılım o , digerleri apple. :mrgreen: :++:

Lise ya da ilkokuldan en az birine muhtemelen liseye kodlama zorunlu gelecek.ortaokuldaki durum beklenendi zaten.fikri ışıkın açıklamalarına bakarsanız anlarsınız.arkadaşların çoğu dersle ilgili kötü haber almaktan kendini gerçekleştiren kehaneti yaşıyor.

Geri