Kodlama Dersi Mayıs sonunda müfredata girecek

Kodla Büyü
penewitz' Alıntı:
valla yine haftada 2 saat yaparlar hiç bir faydası olmaz ve 2 saatle de hiç bir şey öğretilmez, sadece bakın o dersi de koyduk dünya standartlarına uyuyoruz olur biter bir dersi hakkıyla işlemek için en az haftada 4 saat olması lazım oda en az, ki yazılım dersine az bile, bunlar tabi benim şahsi fikrim.
Sayın hocam 4 saat olması için meslek liselerinin ortaokul bölümünün olması lazım gelir. imam hatiplerin varsa normal meslek liselerinin de olması eğitim sisteminde gerekli bir ihtiyaç. Öğrencinin ilk okulda karakter analizi, yetenekleri netleştirlirse, ortaokulda mesleki eğitime yönlendirebilirsin. Hangi kademede çalışıyorsunuz bilmiyorum ancak, ortaokullarda şu anda 4 saat olması pratikte çok zor. Ayrıca her okulda yeterince bilgisayar laboratuarı vs gibi alt yapı eksiği de mevcut. Ha şu olur tablette programlama anlatırım diyorsanız alt yapı sorunu kalkar ortadan.

Okulda bilişim sınıfı yok olanlarında hali ortada bu durumda ders olsa ne olur olmasa ne olur.
Derse önem verilse şimdiye kadar bir kitap yazılırdı eksikleri tamamlanırdı.
35 saat hafta da fazla deyip bu 2 saati de almadıklarına dua etmek gerek

Dersimizin içeriğini geliştirmedikten, bilişim laboratuvarlarımızı yenileyip toparlamadıktan, derse kaynak olabilecek bir kitap bile basılmasını sağlayamadıktan sonra kodlama dersinin gelmesi de geçici bir çözüm olacaktır. Bu sene ders gelir, 2 sene sonra dersi kaldırırlar. Önemli olan ders veya derslerimizin içeriğinin doldurulması, dersi işlemek için araç gereç eksiğimizin giderilmesi. ET'larda bizim dersimiz işlenemez arkadaşlar, kim ne derse desin. Laboratuvar şart! Kitapsız birlik sağlanamıyor maalesef, kitap şart! İnşallah iyiye gider herşey!

erdcannet' Alıntı:
penewitz' Alıntı:
valla yine haftada 2 saat yaparlar hiç bir faydası olmaz ve 2 saatle de hiç bir şey öğretilmez, sadece bakın o dersi de koyduk dünya standartlarına uyuyoruz olur biter bir dersi hakkıyla işlemek için en az haftada 4 saat olması lazım oda en az, ki yazılım dersine az bile, bunlar tabi benim şahsi fikrim.
Sayın hocam 4 saat olması için meslek liselerinin ortaokul bölümünün olması lazım gelir. imam hatiplerin varsa normal meslek liselerinin de olması eğitim sisteminde gerekli bir ihtiyaç. Öğrencinin ilk okulda karakter analizi, yetenekleri netleştirlirse, ortaokulda mesleki eğitime yönlendirebilirsin. Hangi kademede çalışıyorsunuz bilmiyorum ancak, ortaokullarda şu anda 4 saat olması pratikte çok zor. Ayrıca her okulda yeterince bilgisayar laboratuarı vs gibi alt yapı eksiği de mevcut. Ha şu olur tablette programlama anlatırım diyorsanız alt yapı sorunu kalkar ortadan.
Hocam 4 saat olması evet zor olabilir ama asıl demek istediğim alt yapı sıfır, müfredatı türkiyede bir kaç okul seçiyorlar pilot olarak oda tam donanımlı okullar sonra her yere uygulanıyor, benim okulda bt sınıfı var ama inanmazsınız 1 bilgisayar yok, yazı yazdık bilgisayar ihtiyacımız var diye dedikleri bt sınıfına gerek yok tahta takıldı dediler, bende tek tek holdinglere yazı yazdım sağolsun bir kaçı döndü bu hafta birkaç bilgisayar gönderecekler, şuan 3 bilsayar olacak gelenlerle, diyelim kodlama dersi geldi ben şuan işleyemiyorum ozaman nasıl işlicem, işin özeti alt yapı uygun değilken bu ders nasıl gündeme geliyor, hiç mi düşünmüyorlar bu okullarda bilgisayar varmı acaba bu ders bilgisayar olmadan işlenir mi acaba diye

Fatih projesi yavaş yavaş oluyor.
Bu projeyi okullarda işlerleştirecek BT öğretmeni lazım.
Norm olmayınca okula BT öğretmeni veremiyorlar.

Benim düşünceme göre, ilkokul 3-4 e 2 şer saat,
ortaokulda her kademeye 2 şer saat
9-10 2 saat, 11-12 seçmeli 2 saat

şeklinde ders koymaları. Böylelikle BT öğretmen normu ortaya çıkar. Öğretmen ortalama 20 saat dersini okutur. arta kalan zamanda da BT rehberliğini yapar.

Yani dersi BT öğretmenleri kodlama öğretsin diye değil, fatih projesini yürütecek BT rehberleri okullara dağılsın diye koyuyorlar.

Dolayısıyla bu ders önce liselere konacak, yeni döneme her lise BT öğretmenine kavuşacak.

Bir kaç sene sonra da ilkokula konacak. Çünkü henüz ilkokulların tamamında tahta yok.

Aksi taktirde Fatih projesinin yürüyemeyeceğini kendileri de artık görmeye başladılar.

Fatih projesinin işleyebilmesi için BTR'ye ihtiyaç var ise önce BTR şartlarını netleştirsinler. BTR ya hiç derse girmesin sadece görevlendirildiği okulun işleriyle uğraşsın. Yok efendim haftada üç okula görevlendirme, üstüne derse gir, sonra kurs alamaz, yok sınav alamaz... sonrada "maaş" alamaz duruma gelir heralde. Hocam burda sorun BTR olup olmamak değil. BTR işini devletimiz her okula teknisyen alarak çözebilir. Dışardan hizmet alarak çözebilir. (Pratikte olmayacağı açık ama ) Madem fatih projesi bu kadar önemli bi zahmet bu sürecin devamlılığını sağlamak için gerekli teknik ve personel alt yapısı da düşünülmesi gerekir. BTR o kadar önemliyse de BT öğretmenlerinin hakları gasp edilmemeli. Hep yaptığımız iş küçümsenecek hemde yaptığımız iş aksadığında "çok büyük" sorun yaratmış olacaz. Öyle bir dünya yok.
Ders içeriğinin müfredatta olmamasına rağmen scratch gibi konuları bir çok arkadaşımız zaten anlatıyor. Pratikte bunu yapıyoruz ama hangi seviyede hangi konu anlatılmalı bu eğitim öğretim programını hazırlayan kişiler tarafından belirlense daha iyi olur. Ayrıca bu konu toplumun bilgisayara bakışını değiştirecek bir çalışma olmalı ki saygınlığı olsun. Bunun için siyasilerin de sahip çıkması gerekir

Arkadaşlar siz iyi misiniz. Bu haberi de o kadar acımasızca eleştiriyorsunuz ki. Gayet güzel bir haber iken. Yok lab yokmuş. Yok pc eskiymiş. Yok 4 saat çokmuş. Bu dersi düşünenler elbet onları da düşünmesi gerek. Dersi olmayanların dersi olacak. Bırakın bukadar acımasızca eleştirmeyi. Dersi nasıl zenginleştirebiliriz onu düşün. Görüntüye takılmayın.

bu habere inanan branştaşlarım olduğuna inanmıyorum :)
meb bizim yüzümüzü ne zaman güldürdü?
bırak dersi elimizde hakları bile alıyor, bakın DYK kursları gitti elimizden.
Ders kesinlikle ayrı ders olarak gelmeyecek ortaokula , şuan ki dersimizin içine kodlama konuları konulacak.
lisede seçmeli olacak, ki şuanda zaten seçmeli seçen okul fazla yok..Yani fikri Işığın gazını alacaklar olacak bitecek

Programlayan' Alıntı:

şeklinde ders koymaları. Böylelikle BT öğretmen normu ortaya çıkar. Öğretmen ortalama 20 saat dersini okutur. arta kalan zamanda da BT rehberliğini yapar.

Yani dersi BT öğretmenleri kodlama öğretsin diye değil, fatih projesini yürütecek BT rehberleri okullara dağılsın diye koyuyorlar.

Dolayısıyla bu ders önce liselere konacak, yeni döneme her lise BT öğretmenine kavuşacak.

Bir kaç sene sonra da ilkokula konacak. Çünkü henüz ilkokulların tamamında tahta yok.

Aksi taktirde Fatih projesinin yürüyemeyeceğini kendileri de artık görmeye başladılar.

:alkis:

Medya okur-yazarlığı dersi de vardı...

Programlayan' Alıntı:

Aynen budur. Gerçekten görevlendirilecek bilişim öğretmeni bulamıyorlardı burda Fatih projesi okul sayısı bu sene arttı diye. Benim fikrim Bt dersine veya adı ne olursa olsun bizim okutacağımız hiçbir derse zerre kadar önem verilmeyeceği, ders saatlerinin arttırılmayacağı(Fatih Bt Rehber ihtiyacı giderilecek kadar norm açılacak şekilde arttıracaklar ), bizimde bu sebeple sürekli olarak Fatih Bt rehberliğine zorlanacağımız yönünde. Bunun en az bi 10 yıl ufak tefek oynamalar hariç değişeceğine inanmıyorum.

Ama ne olursa olsun ders bizim asli görevimizdir. Adı BT veya Kodlama farketmez. En güzel ve verimli şekilde işlemenin yollarına bakarız.

Şu Erzurumdaki pilot okullarda görev yapan arkadaşlarla iletişime geçmek lazım. Ne yaptılar, amaç nedir, ne isteniyor, çocuklarda ki beklentiler vs vs diye...

Programlayan' Alıntı:

Hocam tam isabet bir yorum olmuş. Kendi içinde kendi personeline düşman bir kurumdan fazla bir şey beklemek avuntu olur. Ne gelirse gelsin gönlüm kaçtı arkadaş.

"İlkokula 2 Saat, Ortaokula ve Liseye 4 Saat Kodlama Dersi"

1,2,3 ve 4. sınıflarda haftada 2 saat zorunlu kodlama dersinin olacağı söyleniyor.
Dersin Ortaokul 5,6,7,8 de 4 saat zorunlu ve Liselerde kademeli olarak 9,10,11,12 de 4 Saat zorunlu olacağı söylenmekte ve müfredat konusunda oracle gibi birkaç ünlü firma ile çalışmalar yürütüldüğünden bahsediliyor.
Ortaokul ve Liselere Robotik Kulübü

buna okurken bile insanın başı dönüyor :D :D

yok daha neler... demekten kendimi alamıyorum

hiç inanmıyorum bu habere .şayet gelirse de bty ler kalkar onun yerine seçmeli kodlama gelir o da ayrı bir tartışma konusudur.mayıs ayında bu yazdıklarımdan dolayı inş utanırım ben haksız çıkarım bunu çok isterim

eğitimde teknoloji zirvesine katılmıstım yaklasık 3 ay oldu

bakan mustesar vs. hepsi vardı normalde katılımcıların anlattıklarını dinleyen bakanın 4 saat derse karar vermesı bence normal hatta kongreden cıkarken dedıkkı seneye kesın kodlama olur

not: bence de bu kadar saat hayal keşle olsa keşke yanılsak :)

Bu ders geldikten sonra zaten BTY dersi falan kalmaz ortada.
Mali boyutunun çok büyük olacağı da sanmıyorum.
İlla BT sınıfı şart mı? Fatih projesine o kadar yatırım yapan bakanlık gerekirse 30 tabletli internet bağlantılı birer sınıf oluşturur bize, yine yapar bu işi. Yeter ki niyet olsun.
Ha yada denir akıllı tahtalara tabletlere sahip çıkın öyle işleyin dersinizi.

Büyük firmalarla gerçekten görüşülüyorsa bu iş olur. Onların açısından da nihayetinde ne kadar çok yetişmiş eleman o kadar ucuz iş gücü.

hem kodlama dersi olacak hem 4 saat olacak hem de zorunlu olacak... bu kafaya ulaşmak isterdim :mrgreen:

Bilişim tek. öğretmenlerinde büyük bir olumsuzluk görüyorum. Haklısınız da ama olayların eksikliklerine değil artılarına odaklanmakta fayda var. Zira eksik bulmak istersek eksik bitmez!

mükemmel bir sistem yoktur.İlla ki bir açık vardır.İşte o zaman müfredata girecek.(Yazılımcı gözünden) :mrgreen:

burdaki bilgisayar öğretmenleri aşırı olumsuz düşünüyor, sizi hayata küstürmüş olabilirler idarecisi, öğretmen...vs ama kendi dersine sahip çıkmak varken neden bu heves kırıcılık. bu ders türkiye şartlarında ilkokul değil de ortaokul ve lisede her kademede zorunlu olarak girmeli.

EagleX' Alıntı:
burdaki bilgisayar öğretmenleri aşırı olumsuz düşünüyor, sizi hayata küstürmüş olabilirler idarecisi, öğretmen...vs ama kendi dersine sahip çıkmak varken neden bu heves kırıcılık. bu ders türkiye şartlarında ilkokul değil de ortaokul ve lisede her kademede zorunlu olarak girmeli.

Yooo gayet de mutluyum ben hayatımdan, kimse de küstüremez açıkçası. Fakat kodlama dersinin hele hele 4 saat olarak bir de zorunlu haliyle geleceğini düşünenlerin hayal dünyasında yaşadığı kanaatindeyim. Bilgisayar öğretmenleri aşırı olumsuz düşünmüyor, bilgisayar öğretmenleri gerçekçi düşünüyor. Yaşadıklarından öğrendikleri var...

Bugun bir haber sitesinde verilmiş.
İlkokulda seçmeli. Ortaokuluda bilişim dersinin ismi degişerek kodlama konusu müfredata girecek.
Liselerde zorunlu olacak demiş.

Mayıs ayı geldiginde liselerdeki de seçmeli olur. Ortada sadece bizim dersin ismi dgişmiş olarak kodlama dersi müfredatagirmiş olur

hocalarım öyle diyorsunuz da inanamıyoruz bu olaya çünkü bizi küstürdüler karamsar yaptılar bizi kaale almadılar ve lisede zorunlu olacağına hala inanamıyorum...yıllarca dersimiz zorunlu olsun dedik en az 10 senedir mücadele ediyoruz şak diye kodlama dersini koyarlarsa mutlu son gibi bişey olur inşallah sonu küçük emrah filmleri gibi bitmez..

Ders gelir mi bilmem ama? Ders gelirse de kitap adına çok şey beklemeyin. 6 senedir yazılmayan meslek dersi modülleri var.

Geri