'Kodlama' dersi ilk olarak 4 ilde yapılacak

Kodla Büyü

ogretmen006

Süper Üye
Süper Üye
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul öğrencileri için başlatılacak olan 'Bilişim teknolojileri ve yazılım' dersinin ilk olarak uygulanacağı pilot iller belli oldu. Kodlama dersi için Gaziantep, Samsun, Mersin ve Erzurum pilot bölge olarak seçildi.

5. ve 6. sınıf öğrencileri için zorunlu; 7. ve 8.sınıf öğrencileri için ise seçmeli olarak okutulması planlanan kodlama dersi için, bu alandaki öğretmenlere yönelik çalışmalar da gündeme geliyor. Öğrencilere nitelikli şekilde ders verilebilmesi için “Bilgisayar ve Teknoloji Öğretmenleri"nin bu konuda yeterli olmadığı düşünülüyor. Çocukların kodlamayı oyun oynayarak öğrenmesi en etkili yollardan biri kabul edildiği gibi, MEB tarafından branş öğretmenlerine bu yönde eğitimler verilmesi planlanıyor.
http://www.yeniakit.com.tr/haber/kodlam ... 74661.html

arkadaşlar haberdeki usluba bakın “Bilgisayar ve Teknoloji Öğretmenleri"nin bu konuda yeterli olmadığı düşünülüyor."

edit: haberi düzenlemişler ilk haber benım verdiğim gibiydi

Dostum dikkatli okursan öğretmen sayısının yeterli olmadığını soyluyor nitelik acısından değil

xalo21' Alıntı:
Dostum dikkatli okursan öğretmen sayısının yeterli olmadığını soyluyor nitelik acısından değil
Öğrencilere nitelikli şekilde ders verilebilmesi için “Bilgisayar ve Teknoloji Öğretmenleri"nin bu konuda yeterli olmadığı düşünülüyor.

dostum yazacağına bence doğru okusan keşke :)

düzeltilmiş. ilk haberde sayıdan değil bilgi yetersizliğinden bahsediliyordu

Arkadaşlar şöyle izah edeyim.konuyu ilk görenlerden biri olarak haberin altına yorum ekleyerek düzeltilmesini istedim.Olması gereken sayı belirten cümleyi de tırnak içinde belirttim.Haberin son haline dikkat ederseniz tekrar eden kelime gruplarından, devrik cümle yapısından ve gereksiz tirnaklardan haberin aceleyle yeniden düzenlendiğini anlayabilirsiniz.Bence bu tür haberlere sessiz kalmamalıyız.Branşınızla ilgili problemli bir görüş ya da tanımlama gördüğümüzde-okuduğumuzda gereken tepkiyi anında vermeliyiz ki birşeyler değişsin.Haberin ilk hali konunun ilk mesajında, yeni ve doğru şekli ilgili bağlantıda mevcuttur.Tüm zümrelerimden aynı hassasiyetle davranmaları dileklerimle hayırlı geceler.

yeni bir ders geliyor, ama bilişim tek. yazılım dersi de gidiyor. Kısacası, BTY dersinin adı Kodlama oluyor. içeriği de scratch vs gibi programlama eğitimi olacak. İyi de biz bunları zaten BTY dersinde yapıyorduk. MADEM BİŞEY DEĞİŞMEYECEKTİ, O KADAR YAYGARA, ÇALIŞTAYA NE GEREK VARDI?

savunma bakani milli egitime gelirken hangi yeterlikleri sagladi acaba. eminim cok guzel agamsin pasamsin demistir.

Anlamadığım şey şu. Bu 4 ilde kodlama dersi 2 saat 5 ve 6 larda verilirken biz BTY dersini vermeye devam mı edeceğiz. Yoksa bizde mi bu 2 dersi artık kodlama dersi olarak mı vereceğiz

Laboratuvar yok... kitap yok... dersi işlerim işlemesine de ne kadar ciddiye alınırım bilmiyorum.

omr06' Alıntı:
yeni bir ders geliyor, ama bilişim tek. yazılım dersi de gidiyor. Kısacası, BTY dersinin adı Kodlama oluyor. içeriği de scratch vs gibi programlama eğitimi olacak. İyi de biz bunları zaten BTY dersinde yapıyorduk. MADEM BİŞEY DEĞİŞMEYECEKTİ, O KADAR YAYGARA, ÇALIŞTAYA NE GEREK VARDI?
Hocam herkes programlama dili anlatmıyor maalesef. Halen Word excelle yılı kapatan var.

bayas' Alıntı:
omr06' Alıntı:
Hocam herkes programlama dili anlatmıyor maalesef. Halen Word excelle yılı kapatan var.
Ya kazaran bir dönem yazılım göstareyim dedim önce öğrenciler sonra veliler linç edecekti beni. Seviyede önemli anlatacağın konuya. İkincisi kitap yok halihazırda kaç yıldır o sorun çözülmeden yazılım anlat deseler ben yine excel gösteririm en azından uygulsma alanı var.

bayas' Alıntı:
omr06' Alıntı:

5 ve 6. Siniflarda zaten mantikli olani o ozellikle koy okullarinda. Tabi hazirbulunusluga gorede degisir bu durum. Bilgisayar okur yazari olmayan cocuga programlama ogretmek emekleyen bebege haydi 3000 maratonda kosuya cikision demekten farki yok.

Şu mantığı hiçbir zaman anlayamadım: okula yeni tayinle geldim boş bi sınıf verdiler hadi al ders işle içinde pc yok, sonra depodan 3 tane pc getirdiler 15 yıllık, dilencilik yaparak 12 pc topladık neyse efendim her yıl bi şey değiştiriyorlar onu getirelim bunu getirelim kodlama yapalım, yapalım yapmasına da kardeşim bi gel buyur okulları gez kodlama getireceğiniz kaç okulda adam gibi bir pc lab var? (bir okula en iyi öğretmenleri getir en iyi öğrencileri getir en iyi teknolojiyle donat kaynakları sınırsız ver fakat sen hala öğretmenleri ve öğrencileri halihazırdaki sistemle dersi icra etmeye zorlarsan asla istenilen başarıya ulaşamazsın önce gerçek düzeyde uygulanabilir ve kabul edilebilir bir sistem oluşturman gerekli gerisini öğretmenlere bırak...) eminim ne yaptıklarını kendileri de bilmiyorlar.

Kodlama dersini verecek sayıda da yeterliliktede bilişimci var o kadar Pascal c html php aldık bi scratchmi anlatamicaz ortalık bilişim norm fazlasından geçilmiyor başka branslarin bu dersi vermesi olacak şey değil bizde kurs alıp matematik dersine girelim o zaman.okulda bt sinifi var ama idare dersi secmiyor norm fazlasi oluyorum bir an önce artsın şu dersin saati ogretmenlikten sogudum :(

okullarda lab var mı da kodlama dersi olsun. Eğer gelecekse ben art niyet ararım, bilişimciler zaten bu işi yapamıyor diye bir art niyet oluşturup bilişim dersin kökten kaldırıp bilişimcileri formatör olarak okullara kitlemek.

EğitimTR' Alıntı:
Şu mantığı hiçbir zaman anlayamadım: okula yeni tayinle geldim boş bi sınıf verdiler hadi al ders işle içinde pc yok, sonra depodan 3 tane pc getirdiler 15 yıllık, dilencilik yaparak 12 pc topladık neyse efendim her yıl bi şey değiştiriyorlar onu getirelim bunu getirelim kodlama yapalım, yapalım yapmasına da kardeşim bi gel buyur okulları gez kodlama getireceğiniz kaç okulda adam gibi bir pc lab var? (bir okula en iyi öğretmenleri getir en iyi öğrencileri getir en iyi teknolojiyle donat kaynakları sınırsız ver fakat sen hala öğretmenleri ve öğrencileri halihazırdaki sistemle dersi icra etmeye zorlarsan asla istenilen başarıya ulaşamazsın önce gerçek düzeyde uygulanabilir ve kabul edilebilir bir sistem oluşturman gerekli gerisini öğretmenlere bırak...) eminim ne yaptıklarını kendileri de bilmiyorlar.

:alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

Var olan BTY dersini Yeni Bir ders geliyor diye aylardır pazarladılar...Pilot il uygulaması saçma olmuş, zaten dersin belirli bir müfredatı yok herkes kafasına göre takılıyor, eğer o iller için bir çerçeve yayınlanırsa bizim uygulamamızı kim engelleyecek, saçmalık üzerine saçmalık....

Ne kadar heveslenmiştim bu Kodlama dersi haberleri iyi ama değişen hiç bir şey yok birde ne kadar değersiz görüyorlar bilgisayar öğretmenelerini kodlamayı Matematik fen öğretmenlerine versinlerde rahat etsinler.

Semer değişip duruyor altında hep aynı eşek

Kodlama diye ayrı bir ders olmayacağını,ders içeriğinin Eylül ayı itibariyle yeniden belirlenip yeni döneme hazır olacağını,öğretmenlere klavuz kaynak vs verileceğini Pardüs-Etap sunumu sırasında Yeğitek yetkilisinden bizzat duyduk...Pilot uygulamadan falan bahsetmedi.. 8)

bt sınıfı olmayacak ki kodlama dersi olsun. ben son 10 senedir yenilenen bt sınıfı görmedim

Dogru düzgün bir kitap versinler artik bizim dersimizede yeter bu saldim cayira mantigi artik.Herkes kendine gore kaynak bulmaya çalışıyor.Yeni fikirler uretmeye calisacaklari zamani biraz işe yaramaya ve bir işin ucundan tutmaya ayirsalar en azindan bi katkilari olur.

Geri