Kodlama dersi fikri ışık!

Kodla Büyü
Birşeyler olacaksa Sn bakanın açıklamalarıyla olacak keşke MEB bakanı olsaydı.

Bizim zamanımızda kitap ve kütüphaneden başka birşey yoktu.Ne tablet ne internet ne fotokopi makinesi vardı.Mesela ben ilkokul öğretmeniyim.Çocuklar neden kitap okumuyor diyoruz.Şimdiki devir digital çağ.Okuma yazma bilmeyen bile facebookdan whatsapptan yazışarak öğreniyor.Okumayan dediğimiz kişiler akıllı cihazlardan an ve an gündemi senden benden iyi takip ediyor ve çok da iyi konuşmayı beceriyor.Bir takım işleri internetten bakarak öğreniyoruz.Bilmediğimiz soruları skype kullanarak başka birine yaptırabiliriz.Bence de artık bu kodlama öğrenilmeli.Çünkü bir ülke başka bir ülkeye sessizce savaş ilan edecek belki elektrik,su,internet kesildiğinde haberimiz olacak.
Okuma yazma öğretimi gibi 1.sınıftan itibaren kodlama dersi verilmeli.

Arkadaşlar geçen seneydi bunlar ne oldu birkaç toplantı yapıldı sonuçta taslakta kaldı hepsi, TTKB verir son kararı, ders azaltacaklar daha ne kodlaması, 5. sınıflar İngilizce olacak tamamıyla 5. sınıflardaki dersimiz de gidecek. Bi de kodlama eğitimi zaten 2010 yılından önceki basamaklı Bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin içinde vardı, 7. sınıflarda web, 8. sınıflarda visual basic. Sanki yeni birşeymiş gibi haber yapılmasını anlamıyorum. Tabi dersi gereksiz diye kaldıranlar o zaman içeriğinden habersizdi.

Kodlama dersi gelebilir. Ama asıl mesele bu dersi kim okutacak :!: Meb BT öğretmenlerini gözden çıkaralı yıllar oldu. Boşuna heveslenmeyelim.

Sayın bakan bizlerden daha fazla kodlamayı savunuyor. Böylesine zorlu bir süreçte Milli Savunma bakanı iken kodlamaya verdiği değeri halen yaşatmaya devam ediyor helal olsun

ygencay' Alıntı:
Kodlama dersi gelebilir. Ama asıl mesele bu dersi kim okutacak :!: Meb BT öğretmenlerini gözden çıkaralı yıllar oldu. Boşuna heveslenmeyelim.

Kim vericek? Ppt sunusu hazırlamaktan aciz diğer branşlar mı? Karamsar düşünüp içinizi sıkmaya devam edin

Arkadaşlar, hep söylediğimiz şey. Önemli olan yeni ders gelmesi değil. Mevcut ders ne olacak, yeni ders ne getirecek, dersimizde ortak bir plan üzerinden gidebilecek miyiz, kitabımız olacak mı, o kodlama eğitimini ya da şu andaki mevcut dersimizi sağlıklı işleyebileceğimiz laboratuvarlarımız olacak mı?
Önemli olan, bu soruların cevaplarının verilebilmesidir.

ygencay' Alıntı:
Bir öğretmen kendini ancak bu kadar değersiz bulur. Nasıl öğretmensiz hayret ediyorum. Tabi ki bilişim öğretmenleri okutacak.Senin sorun matematik dersine kim girecek kadar saçma !

Gerçekten olumlu bakabilen var mı hala aramızda?

Burada m.eğitim bakanı "seneye tüm 5.sınıflar hazırlık yabancı dil okuyacak" diyor biz başka bir bakanın , bence "içeriğini ve sonuçlarını bile bilmeden , sanki ders gelince herkes oturup programlama üzerine çalışacakmış gibi" zannederek söylediği bir cümleden pozitif çıkarımlarda bulunmaya çalışıyoruz

Yabancı dil hazırlık zorunlu olursa bizim dersimiz YOK arkadaşlar
Bu yıl okulum geçti bu sisteme hem de tüm 5.sınıflarıyla
Bana sadece 6.sınıflar ve seçmeli kendi dersimiz kaldı ve BTR oldum
Bırakın kodlama müfredata giriyor ne güzel oldu iyi oldu mis oldu tamam oldu pof poflamalarını
TEOG gibi bir sınav sayesinde öğretmenler TEOG dersi öğretmenleri ve "diğerleri" şeklinde bölündüyse ve biz "diğerlerinden önemsiz biri" şeklinde kaldığımız müddetçe , bir teknoloji tasarım öğretmeninden hiç beklenmeyen sorumlulukların kaç katı bizden beklenecek. Hani kodlama diyordunuz ders koyduk hala öğrenciler program yazamıyorlar denecek.

KODLAMA denen (ki hala kimse ne olduğunu tam bilmiyor bence) derse gerçekten önem veriliyorsa (ki ben sadece göstermelik olduğunu düşünüyorum) 5.sınıflarda hangi sistem gelirse gelsin dersimizin kalkmaması lazım. Hatta 7.sınıfta tek.tas.dersinin gerekirse kaldırılıp bizim dersimizin zorunlu olması lazım
Hayır ben kodlama üzerine devrim yapacağım deniyorsa TEOG da yer alması lazım

Evet oldukça karamsar yazdım ancak son 5 yıl aynen böyle düşünüyorum arkadaşlar

Hocalarım, İnşalah sayın Banın dediği gibi ciddi bir çalışma vardır...Çünkü malum 5. sınıflar hazırlık sınıfı ve müsteşarın dediği gibi ders saatinde azalmaya gidilecek, bu durumda kodlama dersinin zorunlu olarak okutulması da bir çelişki yaratmakta??? Bekleyip göreceğiz.

Kimsenin haberi yok herhalde Ekim 2016 Tebliğler dergisine bakın arkadaşlar.
Lise Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersi bu sene son, seneye Bilgisayar Bilimi (Kur 1 ve Kur 2) olarak okutulmaya başlanacak.

Ekli dosyalar

• BilgisayarBilimi.zip
    557.3 KB · Görüntüleme: 47
memint' Alıntı:
Kimsenin haberi yok herhalde Ekim 2016 Tebliğler dergisine bakın arkadaşlar.
Lise Bilgi ve İletişim Teknolojisi dersi bu sene son, seneye Bilgisayar Bilimi (Kur 1 ve Kur 2) olarak okutulmaya başlanacak.
:+1: Aynen... Aramızdaki birçok arkadaşın daha yeni öğretim programından haberi yok. Sonrada vay efendim ders neden böyle neden şöyle... Bizim BTR aşıklarına BTR kadrosu ver keyiflerine diyecek yok. Dersi kim ne yapsın...

hakanotuken' Alıntı:
Bakan'ın FİKRİ güzel ancak bakanlığımızda IŞIK yok.

:+1:

Hala kodlama deniyor dersi deniyor ve biz kendi aramızda konuşup duruyoruz. İnşallah karamsar düşünenler (ben gibi) yanılır ama hiç sanmıyorum. Bu tür bal çalma muhabbetleri olunca aklıma hep şu karikatür geliyor.

Ekli dosyalar

• allah-kahretsin-boyle-futbolu-622x530.jpg
    allah-kahretsin-boyle-futbolu-622x530.jpg
    141.6 KB · Görüntüleme: 251
Sınav hazırlıyordum 5 ve 6 lara bir foruma bakam dedim ve yeni ekşin dolu mesajlar :D arkadaşlar bakanımız harika şeyler söylüyor ama gözümle görmeden sisteme girmeden ve kılavuz kitabi görmeden hiç ikna olamam.

cronos23' Alıntı:
Hocalarım, İnşalah sayın Banın dediği gibi ciddi bir çalışma vardır...Çünkü malum 5. sınıflar hazırlık sınıfı ve müsteşarın dediği gibi ders saatinde azalmaya gidilecek, bu durumda kodlama dersinin zorunlu olarak okutulması da bir çelişki yaratmakta??? Bekleyip göreceğiz.

Hazırlık sınıfı seneye pilot olrak okuyulacak hocam hem hadi dersleri kaşdırdılar diyelim bu kadar bilişimci ne yapacak Allah aşkına daha geçen şubatta 1200 kişi alınmadı mı ya.

Geri