Kodlama Dersi 1. Sınıflarda Zorunlu Olsun!

Kodla Büyü
Yazıyı okudum çok güzel değinmiş konuya , fakat bilmediği birşey var ilkokullarda Bilgisayar Laboratuarları kaldırıldı :D

sn hocam 1. sınıfta kodlama erken dıılmı, bu cocuklara bılgı yukleme askı nıye, bırakalım cocukluklarını yasasınlar, ne kodlaması :D

Cuma günü yeni müfredat taslağı açıklanacak. Allah'ın izniyle güzel haberler alırız.

Okullarda laboratuar yokken kodlama nasıl öğretilecek ki? Kağıt kalem üzerine çok havada kalıyor. Bu iş için sağlam bir alt yapı lazım. Yoksa günümüzün en önemli teknolojiik gelişmeleri yazılımdan geçiyor. Ancak gerçekçi olmak gerekirse maalesef ben pek inanmıyorum. :(

0one' Alıntı:
sn hocam 1. sınıfta kodlama erken dıılmı, bu cocuklara bılgı yukleme askı nıye, bırakalım cocukluklarını yasasınlar, ne kodlaması :D

tamamen katılıyorum.. :alkis: :alkis:

Neden 1. Sınıflar için kodlama erken olsun? Türkçe okuma yazmanın alfabesi olarak harf öğretimi verilirken, Yazılımın alfabesi ve temeli olan algoritmada hayli hayli verilebilir.

0one' Alıntı:

Bir bilgisayar öğretmeni de böyle diyorsa artık...

Ingilizce hazırlık yerine yazılım hazırlık sınıfları oluşturulursa. Bakın ne cevherler çıkacak. Ama bunu idrak etmekten yoksun idarecilerimiz oldukça bunlar temenniden öte gidemeyecektir maalesef.

ders kesinlikle ilkokuldan itibaren zorunlu ve branş öğretmenlerince verilmeli;lakin 3 ve 4. sınıflar için olmalıdır.

linux__' Alıntı:
0one' Alıntı:

sn hocam sanırım farklı dusunuyoruz, bilgi ogretme hevesinin bizi yediğini düşünüyorum, çocuğum olsa 1. sınıfta o dersı verseler ya hocam bı gıt derım, bu cocuk dun sutten cıktı :) arabaya fazla yuk yukleyıp lastık patlatmanın bı espırısı yok ;)

0one' Alıntı:
linux__' Alıntı:
0one' Alıntı:

sn hocam sanırım farklı dusunuyoruz, bilgi ogretme hevesinin bizi yediğini düşünüyorum, çocuğum olsa 1. sınıfta o dersı verseler ya hocam bı gıt derım, bu cocuk dun sutten cıktı :) arabaya fazla yuk yukleyıp lastık patlatmanın bı espırısı yok ;)

1.sınıf öğrencisine visual basic anlatmayacağız hocam kodlama yapısını öğrenebilecekleri oyunlar oynatacağız. haftada sadece 1 saat ders olacak zaten.. çocuklar için rahatlama olur... birkaç tane de etkinlik ile canlandırabilirsek tamamdır...

saaf' Alıntı:
0one' Alıntı:
linux__' Alıntı:
0one' Alıntı:

1.sınıf öğrencisine visual basic anlatmayacağız hocam kodlama yapısını öğrenebilecekleri oyunlar oynatacağız. haftada sadece 1 saat ders olacak zaten.. çocuklar için rahatlama olur... birkaç tane de etkinlik ile canlandırabilirsek tamamdır...

katiliyorum, cok guzel gorsel egitim programlaeri var. okuma bilmese bile algoritmik dusunmeyi ogrenebilir cocuklar. zeka oyunu gibi dusunmek lazim, bir urun beklentisi zaten yok. amac temel atmak, beyni gelistirmek.

ağaç yaşken eğilir, kızım 2,5 yaşında telefondan ingilizce 10a kadar saymayı, tüm renkleri ve ingilizce şarkıları ezbere biliyor, öğrenmesi için benim bir katkım olduysa namerdim kendi kendine öğrendi, nereden bulduysa videoları izliyor ve öğreniyor, açtığı videoları bulmaya çalışıyorum zorlanıyorum, 2,5 yaşındaki bir çocuk kendi kendine bunları öğrendiyse 7 yaşındaki neleri öğrenmez, bende merak ediyorum çocuğum okula başlayınca çocuğumun cesaretini, merakını, hayallerini ve heyecanını hangi öğretmen nasıl törpüleyecek.

forzabilisim' Alıntı:
Cuma günü yeni müfredat taslağı açıklanacak. Allah'ın izniyle güzel haberler alırız.
Bende merakla bekliyorum inşallah hayal kırıklığı yaşamayız. Kodlama lafta kalmaz inşallah.

hastasıyız dede' Alıntı:
ağaç yaşken eğilir, kızım 2,5 yaşında telefondan ingilizce 10a kadar saymayı, tüm renkleri ve ingilizce şarkıları ezbere biliyor, öğrenmesi için benim bir katkım olduysa namerdim kendi kendine öğrendi, nereden bulduysa videoları izliyor ve öğreniyor, açtığı videoları bulmaya çalışıyorum zorlanıyorum, 2,5 yaşındaki bir çocuk kendi kendine bunları öğrendiyse 7 yaşındaki neleri öğrenmez, bende merak ediyorum çocuğum okula başlayınca çocuğumun cesaretini, merakını, hayallerini ve heyecanını hangi öğretmen nasıl törpüleyecek.
Belki sizin yaptığınız doğrudur, ama ben çocuğumu uzak tutmaya çalışıyorum.

erakcora' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
Belki sizin yaptığınız doğrudur, ama ben çocuğumu uzak tutmaya çalışıyorum.
hocam bitanede erkek var 10 yaşında o genelde oha diyorum kanalı, youtuber kantır vb peşinde koşuyor onu bende uzak tutuyorum sadece cumartesi günleri bilgisayar kullanabiliyor, şu an 4. sınıf 1. sınıftan itibaren bilgisayarı nasıl kullanması gerektiğinin eğitimi verilmiş olsaydı belkide şu an program yazıyor olabilirdi bende bilgisayar yasağını kaldırırdım.

Kodlama eğitimi konuşulurken bir noktayı atlıyoruz. Temel bilgisayar kullanımı konusunda öğrenciler ne kadar yeterli? Şuanki sistemde 5. Sınıfta Bilişim dersiyle tanışan öğrenciler temel bilgisayar kullanımı konusunda yeterli mi?

malesef arkadaşlar ilkokulda öyle bi dersin çalışması yok. olansa şu; bilişimin belli kazanımları hayat bilgisine yedirildi onda da ne kodlama ne bilgisayar kullanımı var.
memnun olunacak bi durum yok ama ders saati 6. sınıflarda bir saat artabilir ! yine de son an gelmeden belli olmuyo bu işler

Suicide' Alıntı:
saaf' Alıntı:
0one' Alıntı:
linux__' Alıntı:
0one' Alıntı:

katiliyorum, cok guzel gorsel egitim programlaeri var. okuma bilmese bile algoritmik dusunmeyi ogrenebilir cocuklar. zeka oyunu gibi dusunmek lazim, bir urun beklentisi zaten yok. amac temel atmak, beyni gelistirmek.

sn hocalarım, dedikleriniz güzel ve doğru şeyler, bende sizinle aynı fıkırdeyım,sadece o yaşın bilgi verilmesi için erken olduğunu düşünüyorum, kodlama yerine çocukların yaratıcı düşünmelerini, hatta sadece dusunmelerını sağlasak kafı değilmi. bazı seyler zamanında guzeldır, trabzondayım 6 40 da başlayan ortaokul var, 7 45 de gun acıyo, bu uygulamanın amacıda bılgı vermek, ama tek bılgı verıyor "okumak eziyettir". aynı dusunceyı kodlama ıcın de dusunuyorum, bılgı verecez dıye yanlıs uygulama yapmama taraftarıyım . sizlerde tecrubelerınızle konusuyosunuz, fıkırlerınızde haklısınızda, sadece cocukluklarını yasamalarından tarafım, sizlerde bilirsiniz bilgisayar ve sanal dunyası insanı içine çeken farklı bir yer , aradığın her şeyi bulabıleceğin bir evren, 6 yasında başlasa 10 sene duzgun eğitimle (sizlerin ellerinde) 2 senede kendısını gelıstırsın hacker gıbı bıse olur, buda çağımızda guç demek, 18 yasında o gucü ahlaklı kullanmak zor değilmidir ? iyi çalışmalar :D

botemlk' Alıntı:
malesef arkadaşlar ilkokulda öyle bi dersin çalışması yok. olansa şu; bilişimin belli kazanımları hayat bilgisine yedirildi onda da ne kodlama ne bilgisayar kullanımı var.
memnun olunacak bi durum yok ama ders saati 6. sınıflarda bir saat artabilir ! yine de son an gelmeden belli olmuyo bu işler
kaynakça

ben özel bir kurumda çalışıyorum 1. sınıf çocuklarına anlatmaya başladığımda oyun diye ağladılar :') eğer böyle bir olay olursa allah hepinize kolaylık versin, ben çekiyorum da biliyorum :))

Geri