kızıma isim bulamadım hala :(

Kodla Büyü
suckan10' Alıntı:
hanedantr' Alıntı:
bende kızıma ecrin ismini koymak istemistim ancak arastırmalarım sonucunda uygun olmadıgına kanaat verdim ve su adını koydum bir fetva sitesinden alıntı

Soru: Kızımıza Ecrin ismini koymak istiyoruz. Anlamı nedir? Dinen bir sakıncası var mıdır?
Cevap:
Bu isim Arapça kökenlidir. Arapçası “ecr” dir. Anlamı ise “ücret”, “karşılık”, “mükâfat”tır.

Arap dili kurallarına göre bu kelime cümle içindeki görevine bağlı olarak “ecran”, “ecrun”, veya “ecrin” olarak okunabilir. Fakat kelime isim olarak sadece “ecr” şeklinde kullanılır.

Bu açıdan kızınıza anlamı dinimize uygun, örfümüzce-kültürümüzce malum ve her zaman genel geçer olacak bir isim koymanızı tavsiye ederiz.
bence siz yinede iyi bir arastırın derim

missilver' Alıntı:
arkadaşlar ben nette ki anlamlara güvenmediğim için ve de benim için isim önceliğinin dinimize uygun bir isim olması (ki bu da anlamının güzel olmasını gerektiriyor) olduğu için isme karar verdikten sonra diyanetin soru bölümüne maille sormuştum oradan gelen cevap sonrasında koymuştum. isim koyarken benim gibi düşünen arkadaşlarım deneyebilirler. yoksa gerçekten internette farklı anlamlar olabiliyor.

Sorunuz:
yakında bir kızım olacak ve adını ecrin koymak istiyorum. fakat yaptığım araştırmalarda farklı sonuçlara ulaştım. ben ecrin kerim sözcüğünde allah'ın hediyesi anlamına geldiğini görerek koymak istemiştim. gerçek anlamı nedir? çocuğuma bu ismi koymam sakıncalı mıdır?

Cevap:

“Ecr” kelimesi Arapça bir kelimedir. “karşılık, yapılan işin ücreti ve yapılan ibadet ve tatlara yüce Allah tarafından verilecek mükâfat “ anlamlarına gelir. İsim koyarken önemli olan kelimenin Arapça veya Türkçe olmasından çok taşıdığı anlamın güzel olmasıdır. Buna bağlı olarak sözünü ettiğiniz ismi koymanızda bir sakınca yoktur.

ne güzel işte Allah'ın sana bir mükafatı

bizde Allahın mükafatı anlamına karşılık ayşe ecrin kurduk. bende istanbul müftülüğüne mail attım. bi sakıncası olmadığını söylediler

dörtyol' Alıntı:
ben çocukların adları değişik olsun diye yanlış anlaşılmasın ama garip isimleri sevmiyorum. kayınvalidemin adı Hatice, 2. yi düşünsem ve kız olacağını bilsem bu adı koyarım. yok anlamı şu yok anlamı bu şeklinde bilinen bir çok isim ne yazık ki çocukların karakterlerini de etkiliyor.

en iyi isimlerden birisi belki de en iyisi, aynı zamanda kayınvalidemin ismi hanımda çok istiyor, 1ay içinde kızımız olacak adını hatice koyacaz inşaallah, ama 2. isim konusunda kötü olur diyenlerde var bu başlıkta, sonuna nur ismini eklesek mi bilemedim doğrusu?
"hatice nur" birde kızın anne ismiyle erkeğin baba ismiyle uyumlu olması iyi olur gibi geldi bana, nur u bu yüzden eklesek mi ne yapsak?

ayşe sude kızımın adı.
buarada söz konusu bebeğin ismi ne olmuş. 5 aylık felan oldu heralde :)

evlenirsem kızım olursa beyza ismini düşünürüm Allah izin verirse.3 tane istek kipi 1 tane de dilek kibi kullandım sanırım.oh my god :scared:

hocm bir isim var..onu da kızım olduğunda ben koyacağım...bugüne kadar kimsnin bir kişi hqriç duymadığı bir isim.....özel olmasa yazardım şansına küs :)

umarım güzel isim bulursun...

mebmağduru' Alıntı:
arkadaşlar yaklaşık 1 ay sonra kızım olacak inşallah ama bir türlü isim bulamadım. isim önerilerinizi alabilir miyim ?
hocam bu kadar öneriden sonra kızınızın adını öğrenebilirmiyiz acaba merak ettim :)

Geri