kızıma isim bulamadım hala :(

Kodla Büyü
"Ayşen"' Alıntı:
valla goruyorumda herkesin isim anlayisi cok farkli soylenen isimlerden en cok eslemi begendin bi daha kizim olursa dusunebilirim en begenmediimde neva neva color diye sac boyasi qeldi aklima bu arada benim kizimin adi DERiN BİRCE

ben de birce isminden nefret ederim hadi buyrun...

bilisim_34' Alıntı:
Ceylin : Cennete açılan kapı...
bi arkadaş ceylin ismini çok beğenmişti kızına koymak için araştırdı fakat öyle bir anlamı olmadığını zaten 7 cennet kapısınıdan birinin ismi değil diye düşünerek koymadı
kulaktan dolma bilgilere fazla inanıyoruz sanırım toplum olarak
çocuğunuza en güzel ismi koymak en hayırlı ismi koymak için iyi bir araştırma yapılması gerekir çocuk ilk önce ismi etrafında şekillenir

glimmer' Alıntı:
"Ayşen"' Alıntı:
valla goruyorumda herkesin isim anlayisi cok farkli soylenen isimlerden en cok eslemi begendin bi daha kizim olursa dusunebilirim en begenmediimde neva neva color diye sac boyasi qeldi aklima bu arada benim kizimin adi DERiN BİRCE

ben de birce isminden nefret ederim hadi buyrun...
ben hic bi isimden nefret etmemde yani niye ediyim ki zevk geregi begenmeyebilirim mesela siz nevayi cok begenmissiniz ben begenmedim mesela siz roşna demissiniz ben koymam:)bu arada ceylin ismide hos bence

gelişimci' Alıntı:
bilisim_34' Alıntı:
Ceylin : Cennete açılan kapı...
bi arkadaş ceylin ismini çok beğenmişti kızına koymak için araştırdı fakat öyle bir anlamı olmadığını zaten 7 cennet kapısınıdan birinin ismi değil diye düşünerek koymadı
kulaktan dolma bilgilere fazla inanıyoruz sanırım toplum olarak
çocuğunuza en güzel ismi koymak en hayırlı ismi koymak için iyi bir araştırma yapılması gerekir çocuk ilk önce ismi etrafında şekillenir
Hocam haklısınız... Bi arkadaşım çocuğuna koymuştu bu ismi 2 sene önce... Nerden buldun dediğimde netten araştırdım anlamı da cennete açılan kapı demişti... Kulağa da hoş geliyordu anlamı itibariyle de güzeldi... Gerçi ben ona güvenip araştırmamıştım gerçekten anlamı bu mu diye... Dediğiniz gibi nette isimlerin anlamını süsleyip, değiştirip yayınlayabiliyolar... O da fazla araştırmamış sanırım... Şimdi baktım cennetin kapılarına, böyle bir kapısı yok...:) Bilgilendirme için teşekkürler... :+1:

arkadaşlar ben nette ki anlamlara güvenmediğim için ve de benim için isim önceliğinin dinimize uygun bir isim olması (ki bu da anlamının güzel olmasını gerektiriyor) olduğu için isme karar verdikten sonra diyanetin soru bölümüne maille sormuştum oradan gelen cevap sonrasında koymuştum. isim koyarken benim gibi düşünen arkadaşlarım deneyebilirler. yoksa gerçekten internette farklı anlamlar olabiliyor.

Sorunuz:
yakında bir kızım olacak ve adını ecrin koymak istiyorum. fakat yaptığım araştırmalarda farklı sonuçlara ulaştım. ben ecrin kerim sözcüğünde allah'ın hediyesi anlamına geldiğini görerek koymak istemiştim. gerçek anlamı nedir? çocuğuma bu ismi koymam sakıncalı mıdır?

Cevap:

“Ecr” kelimesi Arapça bir kelimedir. “karşılık, yapılan işin ücreti ve yapılan ibadet ve tatlara yüce Allah tarafından verilecek mükâfat “ anlamlarına gelir. İsim koyarken önemli olan kelimenin Arapça veya Türkçe olmasından çok taşıdığı anlamın güzel olmasıdır. Buna bağlı olarak sözünü ettiğiniz ismi koymanızda bir sakınca yoktur.

"Ayşen"' Alıntı:
ben hic bi isimden nefret etmemde yani niye ediyim ki zevk geregi begenmeyebilirim mesela siz nevayi cok begenmissiniz ben begenmedim mesela siz roşna demissiniz ben koymam:)bu arada ceylin ismide hos bence

nefret ederim niye etmeyeyim ki..
mesela ben de hiçbi isimle dalga gecmem NEVA COLOR giibi..
fikir ver ama yorum yapma.
aksi halde tepki alırsınızzzz

glimmer' Alıntı:
"Ayşen"' Alıntı:

NOVA COLOR OLMASIN O

zümra: arapçada zeki bilgili kadın anlamına geliyor...
kızımın adı...özelliklerini de taşıyor hani.. :D :D

bu arada buğlem koymuştu bi tanıdık kızının ismini..eğer değişik olsun derseniz BUĞLEM: Bereket demekmiş..

Herkes gibi ben de fikrimi söyleyeyim. Hocam ne koyarsanız koyun ama çift isim koymayın. Çocuğun psikolojisini etkiliyormuş. Ben de aynı fikirdeyim.

bende kızıma ecrin ismini koymak istemistim ancak arastırmalarım sonucunda uygun olmadıgına kanaat verdim ve su adını koydum bir fetva sitesinden alıntı

Soru: Kızımıza Ecrin ismini koymak istiyoruz. Anlamı nedir? Dinen bir sakıncası var mıdır?
Cevap:
Bu isim Arapça kökenlidir. Arapçası “ecr” dir. Anlamı ise “ücret”, “karşılık”, “mükâfat”tır.

Arap dili kurallarına göre bu kelime cümle içindeki görevine bağlı olarak “ecran”, “ecrun”, veya “ecrin” olarak okunabilir. Fakat kelime isim olarak sadece “ecr” şeklinde kullanılır.

Bu açıdan kızınıza anlamı dinimize uygun, örfümüzce-kültürümüzce malum ve her zaman genel geçer olacak bir isim koymanızı tavsiye ederiz.
bence siz yinede iyi bir arastırın derim

missilver' Alıntı:
arkadaşlar ben nette ki anlamlara güvenmediğim için ve de benim için isim önceliğinin dinimize uygun bir isim olması (ki bu da anlamının güzel olmasını gerektiriyor) olduğu için isme karar verdikten sonra diyanetin soru bölümüne maille sormuştum oradan gelen cevap sonrasında koymuştum. isim koyarken benim gibi düşünen arkadaşlarım deneyebilirler. yoksa gerçekten internette farklı anlamlar olabiliyor.

Sorunuz:
yakında bir kızım olacak ve adını ecrin koymak istiyorum. fakat yaptığım araştırmalarda farklı sonuçlara ulaştım. ben ecrin kerim sözcüğünde allah'ın hediyesi anlamına geldiğini görerek koymak istemiştim. gerçek anlamı nedir? çocuğuma bu ismi koymam sakıncalı mıdır?

Cevap:

“Ecr” kelimesi Arapça bir kelimedir. “karşılık, yapılan işin ücreti ve yapılan ibadet ve tatlara yüce Allah tarafından verilecek mükâfat “ anlamlarına gelir. İsim koyarken önemli olan kelimenin Arapça veya Türkçe olmasından çok taşıdığı anlamın güzel olmasıdır. Buna bağlı olarak sözünü ettiğiniz ismi koymanızda bir sakınca yoktur.

edacomü' Alıntı:
bu arada buğlem koymuştu bi tanıdık kızının ismini..eğer değişik olsun derseniz BUĞLEM: Bereket demekmiş..
:+1: Kızım olursa ben de Buğlem koymayı düşünüyordum... Cenneti müjdeleyen melek olarak verilmiş anlamı tıpkı Ceylinde olduğu gibi ama gerçek anlamı bereket yüklü bulutmuş...:)

MÜBERRA : Temize çıkmış aklanmış, müstesna, azade, arınmış. Hz. Peygamberin isimlerinden.
benim çok hoşuma gidiyor bu isim umarım sizde beğenmişsinizdir

hanedantr' Alıntı:
bende kızıma ecrin ismini koymak istemistim ancak arastırmalarım sonucunda uygun olmadıgına kanaat verdim ve su adını koydum bir fetva sitesinden alıntı

Soru: Kızımıza Ecrin ismini koymak istiyoruz. Anlamı nedir? Dinen bir sakıncası var mıdır?
Cevap:
Bu isim Arapça kökenlidir. Arapçası “ecr” dir. Anlamı ise “ücret”, “karşılık”, “mükâfat”tır.

Arap dili kurallarına göre bu kelime cümle içindeki görevine bağlı olarak “ecran”, “ecrun”, veya “ecrin” olarak okunabilir. Fakat kelime isim olarak sadece “ecr” şeklinde kullanılır.

Bu açıdan kızınıza anlamı dinimize uygun, örfümüzce-kültürümüzce malum ve her zaman genel geçer olacak bir isim koymanızı tavsiye ederiz.
bence siz yinede iyi bir arastırın derim

missilver' Alıntı:

Sorunuz:

Cevap:

hocam walla ben direkt diyanetin soru bölümüne sordum böyle cevap aldım. hatta gelen mailden buraya kopyaladım. tabii karar sizlere ait.

Oooo hocalarım, her isme şunu aklıma getirio, falan filan dersek işin içinden çıkamayız. Türkçe zengin bir dil burda söylenen her isme mutlaka bişey bulunur. Adım okan, ilkokulda okan bilmem ne kokan die dalga geçerlerdi. Bu arada konu açan arkadaş isim koyduğunda lütfen burda açıklasın merak ederiz... İyi günler...

ben kızıma ikra fatıma ismini bıraktım... ama çok gittim geldim isimler arasında... ikinci bir kızım olursa adını isra zeynep bırakacam...

suckan10' Alıntı:
glimmer' Alıntı:
"Ayşen"' Alıntı:

NOVA COLOR OLMASIN O

:))) nova color pastel boyaydı heralde neva color saç boyası:)) hem bence nova nevadan daha güzell:)) bence ama...sonra gelelim diğer arkadaşa fikirde veririm yorumda yaparım konuyu sen mi açtın yada neva ismini yazan kişi senin kadar tepki vermedi azcık sakin relax neyse boşuna zevkler ve renkler tartışılmaz dememiş büyüklerimizz:))

ben çocukların adları değişik olsun diye yanlış anlaşılmasın ama garip isimleri sevmiyorum. kayınvalidemin adı Hatice, 2. yi düşünsem ve kız olacağını bilsem bu adı koyarım. yok anlamı şu yok anlamı bu şeklinde bilinen bir çok isim ne yazık ki çocukların karakterlerini de etkiliyor.

mehmetcicek' Alıntı:
ben kızıma ikra fatıma ismini bıraktım... ama çok gittim geldim isimler arasında... ikinci bir kızım olursa adını isra zeynep bırakacam...

Hocam bu arada bırakma, lafınız dikkatimi çekti. İsim konulmaz mı ? Bırakma diye bişey bir yerde var heralde ama bilmiorumdur bilgilendirir misiniz?

Geri