Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

kızım yemek yemiyor yemiyor yemiyor.... :(

Konu, 'Bayanlar Kulübü' kısmında emines tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. emines

emines Seçkin Üye Seçkin Üye

kızıma ne yapsam yemiyor, nasıl yaşıyor merak ediyorum. birazdan eve gidecem aklımdaki en büyük soru ne yiycek nasıl yediricem. :(

2. unzile

unzile Üye

kaç yaşında kızınız

3. kelebeketkisi

kelebeketkisi Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam biliyorum zor ama kızınıza acıkmasi İcin zaman tanımalısınız. Sabırlı olun ve birkaç ogün yemek yedirmeye çalışmayın. Acıkacak ve kendisi yemek isteyecektir tabi siz o acıkana kadar sabırla bekleyebilirseniz.

4. **melike**

**melike** Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

oğlum var 15 aylık. yemek yemiyor
    yumurtanın peynirin tadını bilmiyor daha
    çok üzüldüm ama saldım artık napiym :(

5. akan

akan Seçkin Üye Seçkin Üye

al benden de o kadar büyük oğlum 7 yaşında küçüğüm 18 aylık ikisi de aynı yedirene kadar anam ağlıyo..

6. baranozden

baranozden Üye

Kızımda benzer problemleri bir ara bizde yaşamıştık. 1 lokma için kırk takla atıyorduk. iştah açıcı şuruplar var. Biz Fronney adlı bir şurubu doktor tavsiyesiyle kullanmıştık ve ger.ekten faydasını gördük. birde her gün düzenli dışarı çıkartıp temiz havada enerjisini atmasını sağladığımızda daha iyi yiyior.

7. joombal

joombal Seçkin Üye Seçkin Üye

Benim yeğen var. Oda hiç birşey yemiyor.
    Ama at gibi. Beni bile dövüyor. Nerden geliyo bu enerji anlamadım...

8. omd

omd Hiperaktif Üye Hiperaktif

Yeni nesiller bitki gibi enerjisini kendi üretiyor :D

9. technic_f

technic_f Aktif Üye

hocam endişeye kapılmayın. ben de bu konuda çok uğraşan annelerdenim. parkta kolay yiyor diye hergün elimizde çorbalarla park park dolaşıyoruz diyebilirim. ya da internetten çeşitli videolar indirdim onları izlerken tıkıştırmaya çalışıyorum. daha aklınıza gelmeycek türlü türlü yöntemler. ama şu konuda içiniz rahat olsun mesela benim oğlum hiç süt içmiyordu şimdi içiyor. ben hiç pes etmeden hergün denedim. bir yudum bile içse kar diye. sonunda içmeye başladı. meyveli olanlarıyla başladı şimdi normal de içiyor. mesela bi ara sadece yumurta yemek istedi. başka bişi yemedi. yani çocuklar zaman zaman değişiyor. deneme yanılmayla sevdiği şeyleri bulmaya çalışın.

10. emines

emines Seçkin Üye Seçkin Üye

kızım 20 aylık sütte içmiyor. acıkması için o kadar çok zamını oluyorki ama hiç açmış gibi davranmıyor.

dün:
    melemen
    sütlü çorba
    yoğurda ekmek doğrama
    makarna
    et haşlama
    ıspanak böreği
    kızarmış tavuk
    ekşili çorba

denedim bunlardan sadece 1 yada 2 lokma yedi :lol:

11. seldabal

seldabal Seçkin Üye Seçkin Üye

ahh ahhhhh yarama parmak bastınız yiyen çocuk kadar kolayı yok valla
    oğlum yemeğini yediği zaman bana hiç bir iş dokunmuyor. benimkisi hiç yemiyor değil ama seçici bende öyle olmasını istemiyorum...
    bizim meyve ve kahvaltı sorunumuz vardı önceleri
    şimdi meyve suyu içer, azda olsa elma,armut muz yer
    2,5 yaşına kadar bulamaç kahvaltı yedi kendileri 2 aydır normal kahvaltı ediyor ama zeytin yemez yumurtayı omlet yada krep (ensevdiği) şeklinde yer
    bu aralarda şuna takmış durumda sadece çorba (her türlü çorba olur), makarna,erişte yada pirinç pilavı yiyecekmiş
    bezelye,köfte, dolma sevmezmiş
    yani bi tarafı düzelttik kahvaltı ve meyveye başladık
    bu seferde akşam yemekleri işkence oldu.
    dün akşam hep birlikte yemeğe oturduk biz çorbamzı,yemeğimizi pilavımızı yedik, masayı topladım bulaşıkları hallettim, ocağı silip çayı koydum beyfendi 3-4 kaşık bezelye yemeği ve pilavını yedi 2-3 yudum da ayran içti
    hep oyunla hep kandırarak nereye kadar bakalım

12. garfield

garfield Seçkin Üye Seçkin Üye

benim oğlumda 1.5 yaşında oda yaklaşık3 aydır kahvaltı yapmıyor.3 gündür de doğru düzgün bişey yemiyor.toplasan gün içerisinde yediği 1 kase çorbayı geçmez.

13. adadeniz

adadeniz Hiperaktif Üye Hiperaktif

hocam bütün doktorlar, pedagoglar, annelerimiz, ninelerimiz tek noktada birleşiyor.

yemek konusunda çocugu sıkmayın. yemek istiyorsa yesin yemek istemiyorsa yemesin. açlığın ne demek oldugunu öğrensin.

ama gel görki biz yeni nesil ana-babalar bunu bir türlü kabullenemeyiz.

ben yırtındım eşimi ikna etmek için ama başaramadım... sonuç mu?
    her yemek sonrası eşim hırsını alacak nokta arıyordu ve ben gozune gozukmuyordum :))

şimdi kızımız 3 yasında... ve aynı sahneler devam ediyor.

komsunun kızı var aynı yastalar... nerdeyse deveyi busbutun goturur bizimki ancak bi kasık alır...

biz basaramadık bari siz yapın.. sal çayıra mevlam kayıra

14. cilekes_ogrt

cilekes_ogrt Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam aynen yeni nesil anne baba her türlü çikolata tatlı abur cuburun tadına baktırıyorsunuz çocuk yemekte yemek istemiyor gerçekten de üstüne çok düşen anne babalar gördüm çocuk uyuması için mutlak sesszi ortamlar parmak üstünde yürümeler fısıltıyla konuşmalar yemesi için burnunu kapatıp ağzına tıkmalar kendinizi çocuğun yernine koyun fazla ilgi sizleri de sıkmaz mı

15. kurtwolf

kurtwolf Site Gezgini

Gerçekten çok can sıkıcı bir durum.Aman yemezsen yeme deyip kestirip atamıyorsunuz.Evlat söz konusu olunca durum farklı oluyo.Ben birinciyi aynı şekilde büyüttüm sizin ki gibi.Sonra düzeldi. Emin olun bi yaştan sonra kendi kendine yemeye başlayacak ama sizin sabretmeniz lazım. Allah kolaylıklar versin. Anne olmak kolay değil (o yüzden çok kıymetlisiniz.)Saygılarımla...

16. şeffaf

şeffaf Seçkin Üye Seçkin Üye

aynı sıkıntıları ben de o kadar çok yaşadım ki hala da devam mediyor ama nisbeten iyiyiz. kızım 21 aylık. haftasonları hariç her sabah bulamaç şeklinde kahvaltı yapıyor. sabah erkenden bakıcıya gittiği için hızlı olsun diye haşlanmış yumurta, peynir, bebe bisküvi, süt pekmez varsa ceviz içi karıştırıp blendırda çekiyorum. 1-2 ay kadar önce ondan da sıkılmıştı ama şimdi yine yiyor. hafta sonları kahvaltıya bizimle oturuyor ama pek bişey yemiyor, bulamacı 2-3 saat sonra yine veriyorum besinden eksik kalmasın diye. :oops: diğer öğünler de 1-2 kaşık. sonra yine bilgisayarda animasyon çizgi film ne bulursak oyalayıp yediriyoruz. 20 ay emzirdim. iştahsızlığı ondan dediler sütten kes yiyecektir mutlaka dediler ama pek bişey değişmedi. sadece ağzına sürmediği sütü içmeye başladı. ilk başta biberon istemedi pipetle başladık şimd yeni yeni biberon emiyor. özellikle uzun süre su içmemiş olduğu zamanlarda veriyorum daha rahat içiyor. abur cubur hiç vermiyordum ara öğün diye bişeyimiz de yok. 1-2 haftadır çikolata veriyorum onu çok seviyor.

17. seldabal

seldabal Seçkin Üye Seçkin Üye

bizde abur cubur olmaz bakkala gideriz anne ekmek süt alalım sadece çikolata evde var sen bana verirsin der çıkarız tabi babasıyla gitmediyse bakkala :)
    evde yemekten sonra olmak şartıyla çikolata, ev yapımı kek kurabiye yer.
    canı yemek istersede herşeyi yer ama mutlaka oyunla yer, tabi bu can istene durumu sık sık olmaz :(
    hocam biraz daha büyüsün birazcık daha kolaylaşır umarım, birde okulun çok faydası oluyor. biz haftada 2 gün okula gidiyoruz çok etkisi oldu ama sizinki daha küçük

18. eferide

eferide Site Gezgini

merhabalar...
    öncelikle söylemeliyim ki insan iki seyden ötürü yemek yer. Biri açlık ikincisi damak tadı. Bence acıkmasına izin vermeli ama abur cubur vermemelisiniz.hiçbir insan yoktur ki açığa dayansın. acıkınca yiyecektir.birde zun süre yemezse endişe etmeyin o acıkınca etrafınızda dolanacaktır. ayrıca onun damak tadını bulmaya ccalışın neleri seviyor.cok faydalı diye dayatmayın bence ben 3 cocuğumu da zorlamadım.çok mu iştahılardı hayır. şunu öğrendimki zora yada oyunla yediğinden çocuk tad almıyor. damak tadı oluşmuyor ve abur cubura yeliyor.çnkü abur cubur tatları çok keskin.
    annelik zor ve yorucu b süreç hele çalışıyorsak.
    hepimize Allah kolaylıklar versin.

19. satrun_ogr

satrun_ogr Site Gezgini

merhabalar hocam...
    isterseniz bende deneyimlerimi paylaşıyım. Öncelikle çocuğu dikkatlice gözlemleyin. sorunu bulmaya çalışın. neden yemiyor. tabii hiç yemiyorsa. yoksa sanırım 20 aylıktı, yani daha bebek sayılır. annenin çocuğun az yemesinden tatmin olmuyor olması gibi bir durum yoksa. bu yaşta azda yeseler doyarlar. hele abur cubur yerse yemek yememesi çok normaldir. Bunların hiç birisi yoksa, yani hiç yemiyorsa;
    - oyunla yemeye alışmış olabilir.
    -Anne ilgisini ancak bu yolla elde ediyor olabilir. yani anneyi özlüyordur. anne çocukla yemek dışında fazla ilgilenmiyor olabilir. çocuk böylelikle anneyle olmanın tadını çıkarıyordur.
    -sonra belki bi sağlık problemi vardır. mutlaka doktora götürülmeli.
    -Herkesin bir ağız tadı vardır. Anne çocuğun ağız tadına uygun besinler vermiyordur.
    -Çocuk açlık hissini öğrenmeden besleniyordur.
    - Çocuklar 4 yaşına kadar sabit bir yerde oturmayı sevmezler. Gezmeyi severler. yani gezerek yemek yemekten zevk alırlar. Anne çocuğun gezerek dökerek yemesine izin vermeyen aşırı kuralcı olabilir. çocuğun yemeği zevke çevirmesi için gezerek yemesi engellenmemeli.

çocukların özellikle mama sandelyesi gibi bir yere bağlanarak yemek yedirmeye çalışılması çok yanlış. elinde mutlaka kendine göre bir kaşık olsun. bir kaşıkta sizde olsun. ama çabuk bitsin diye büyük kaşıklarla çok çok vermeye çalışmayın. önce zevk almayı öğrensin. istemiyorsa sakın azını zorla açıp tepiştirmeyin. tv, bilgisayar vb. birşeyi izlerken yedirmeyin. ne yediğini bilmiyor çünkü. Allah kolaylık versin.

20. esenordelarthe

esenordelarthe Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

ben de zamanında çok çekip artık işi yoluna koyanlardanım. üç hafta sadece üç kaşık yedirebilerek sanırım rekoru elimde tutuyorum ne kadar üzüldüğümü tahmin edebilirsiniz. gitmediğim doktor kalmadı fizyolojik bir bozukluk aradım. şimdi o zamanlara üzülüyorum. doktor ve büyükleri uzaklaştırınca kendi çocuğuma göre çözümler üretince sonuç aldım. onun için şimdi çok rahatlamış biri olarak yazıyorum. bazı kurallar var uyguluyorsunuz zamanla çözülüyor. belki istediğiniz kadar mükemmel olmuyor ama dert olmaktan çıkıyor.

1- anne çocuk ilişkilerinde ilk çatışma yemek kavgasıyla başladığı için çok önemli bir sorun. ergenlik vb zamanlarında nasıl bir ilişki yaşayacağınızı belirliyorsunuz. arkadaş gibi kol kola yürüyen anne çocukları gördüğünüzde "ben nerde yanlış yaptım" diye düşündüğnüzde aklınıza yemek de gelmelidir. yemek sorunundan sonra aldığınız öpücük sayısında ciddi bir artış oluyor :)

2- birçok arkadaş değinmiş çocuklar açlık hissini bilmek zorunda ama bu bir ya da gün aç bırakarak olacak iş değil. arada aç kalmalı gerçekten. ama aç kaldığı sürelerde oyalanmalı kötü yaşamamalı o zamanı parka götürün yemek saatinden bir iki saat daha çalmaya çalışın oyalayarak.

3-öyle onu yemiyor bunu deneyeyim diye çok çeşit koymak büyük hata. çocuk menüsüne yakın(pilav makrna köfte vb yiyorsa sebzeli pilav, kabaklı köfte vb) yemekler yapıp çok az olarak önüne koymaya başlayın. sadece bir kaşık kendi isteğiyle ve kendi kendine yemesi bile o öğün için yeterli.

4-bir kaç gün sadece yediği şeyler koyun önüne sadece kendi yesin kesinlikle siz bir kaşık dahi ağzına vermeyin. yaşı gelmiş ortalık biraz batacak olsa da sonrası için çok önemli.

5-bazı yemekleri ne yapsanız da yediremeye bilirsiniz ama ben hiç süt içiremiyordum bazı gıdalarda işe yaradı. bir hafta boyunca bir bardak ben bir bardak babası sofrada onun gözü önünde süt içtik. servis yaparken içerken gördü bizi. hiç ay çok güzl vb şeyler yapmadık. çocuk deyip kandırması kolay zannetmeyin sadece çocuklar aptal yerine koymamak gerekli kanmıyorlar :) son günler istemeye başladı vermedim yine de. bir kaç gün sonra da ona da boş bardak koymaya başladım. isteyince sadece bir iki yudum koymaya başladım. şimdi sorun yok içiyor.

6- abur-cubur meyve vermeye ya da yemeği reddettikten kısa bir süre sonra başka alternatif sunmaya kesinlikle son vermek gerekli. çocuk emin oluyor zaten elbet istediği bir şeyle besleneceğini.

7-kalabalık yemek yiyen çocuklarla beraber yemesi olumlu etkiliyor.

8-denemelerinizde sınır olmasın. yumurtayı portakal suyuyla içiriyorum bence iğrenç ama o seviyor ve c vitamiyile beraber alması çok da faydalı.

biraz daha vaktim olsa ekleyeceklerim olur ama bunlar uyguladığım ana kurallar

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal