KİTAP

Kodla Büyü
Bence de güzel olur. Her ünite için 3-5 arkadaş ortak hazırlanırsa daha faydalı olur diye düşünüyorum. Konuları çok ayrıntılı işlenmiş bu bizim açımızda iyi ama öğrencilere aktarımı için dez avantaj olabilir. Bunun için özetlemek gerekir.

Ortaokullar için de kitap hazırlanacaktı noldu bilgisi olan var mı?
hocam zaten ortaöğretim dediği olay ortaokullar için değil mi?
bence slayt olayı güzel olur. açıkçası meslek lisesindeyim ve iş yüküm ağır yoksa ben de yardımcı olmak isterdim.
müsait olup güzel iş çıkaracak arkadaşlar var şimdiden ellerinize sağlık

hocam zaten ortaöğretim dediği olay ortaokullar için değil mi?
bence slayt olayı güzel olur. açıkçası meslek lisesindeyim ve iş yüküm ağır yoksa ben de yardımcı olmak isterdim.
müsait olup güzel iş çıkaracak arkadaşlar var şimdiden ellerinize sağlık

Ortaöğretim lise hocam.

Sunu düşüncesi güzel ama lisemize gelen öğrencilerle konuşuyorum öğretmenleri ortaokuldan hep slayttan anlatanlar hiç bir şey öğrenememiş yani ayarı tutturmak lazım.

Biz sunuları bölüşelim hazırlayalım bence sıkıntı yok, ama kötü kullananlar dersin gidişatına, BTRye, bizlere zarar verebilir.

Bu konuda daha etkileşimli sunular yapmak mümkün hem diğer derslere de örnek olmuş oluruz.

Akıllı tahtalarda kullanılan programlar slayt tarzında ama işlevsellik kazandırılmış daha gelişmiş uygulama şeklinde yapabilirsek çok daha iyi olur düşüncesindeyim.

Ortaöğretim liselerdir Hocam.

Sunu düşüncesi güzel. Öğrenciler için mutlaka faydalı olacaktır.
Ben ortaokullar içindir diye tahmin etmiştim. hazırlık sınıfı olan liseler için gelen yeni müfredat konularını mı kapsıyor acaba?
Yalnızca sunu çok uygun olmaz tabi ki ama güzel bir sunu ile desteklenirse çok faydalı olabilir

hocam bu konuda istekli olan arkadaşlarımız varsa lütfen boteci81@gmail.com mail adresim mesaj atın sayıya ulaşırsak eğer whatsapp grubu kurup 1 hafta içinde güzel çalışma çıkarabiliriz tavsiye vereceklerde olabilir lütfen duyarlı olalım arkadaşlar ortak çalışma yürütürsek sene içinde karşılaştığımız zorluklarlada beraber mücadele ederiz.

Değerli hocalarım, kitabı incelemeye başladınız mı bilmiyorum? Ben 2. bölüme(python) kadar geldim. Bazı yerlerde kavramlar yanlışlıkla birbirine mi geçmiş bana mı öyle geliyor?
Örneğin; tek koşullu karar yapısının anlatıldığı şu cümleye bir bakınız.
7.1.1. Tek Koşullu Yapılar
Tek bir koşulun sorgulandığı döngü yapısı için akış şeması aşağıdaki gibidir:
Halbuki bahsi geçen deyim if-else...
Ayrıca; kavramların ısrarla türkçe olarak kullanılmaya çalışılmasını beğeniyorum. Ancak parantez içerisinde kavramların ingilizce karşılıkları ile birlikte verilmesi daha iyiolmaz mıydı?

Değerli hocalarım, kitabı incelemeye başladınız mı bilmiyorum? Ben 2. bölüme(python) kadar geldim. Bazı yerlerde kavramlar yanlışlıkla birbirine mi geçmiş bana mı öyle geliyor?
Örneğin; tek koşullu karar yapısının anlatıldığı şu cümleye bir bakınız.
7.1.1. Tek Koşullu Yapılar
Tek bir koşulun sorgulandığı döngü yapısı için akış şeması aşağıdaki gibidir:
Halbuki bahsi geçen deyim if-else...
Ayrıca; kavramların ısrarla türkçe olarak kullanılmaya çalışılmasını beğeniyorum. Ancak parantez içerisinde kavramların ingilizce karşılıkları ile birlikte verilmesi daha iyiolmaz mıydı?

tabi ki iyi olur hocam. hatta biraz ilerlendiğinde özellikle bilişim alanında bir proje ya da bir sorun olduğunda çözümü için temel seviyede bile olsa ingilizce bilmeden işler çok zor. hatta bence tamamen ingilizce terimlerin asılları kullanılıp Türkçe manaları da verilip açıklanması çok daha doğru olacaktır

tabi ki iyi olur hocam. hatta biraz ilerlendiğinde özellikle bilişim alanında bir proje ya da bir sorun olduğunda çözümü için temel seviyede bile olsa ingilizce bilmeden işler çok zor. hatta bence tamamen ingilizce terimlerin asılları kullanılıp Türkçe manaları da verilip açıklanması çok daha doğru olacaktır
Türkçe olması bence iyi değil.Neticede program yazarken İngilizce terimler kullanılacak.Kafa karışıklığına sebep olur diye düşünüyorum.Kitabı incelerken benim kafam karıştı :)

Arkadaşlar, bence bu kitap programlama öğretimi için olmamış. Özellikle 1. bölüm çok karışık ve uzun, 2.bölümde örnek uygulama sayısı çok az ve konular tamamlanmadan kitap bitiyor. Bu kitabı eline alan bir öğrenci işine yarayacak ufak bir programı yazamaz. Ben bu yüzden kitapta kullanacağım bölümleri altta yazıyorum. Bu bölümlerle ilgili slayt yapıp anlatmayı düşünüyorum. 1 Ay bence algoritmalar konusunu vermek için yeterli ben 1 ayda verip programlamaya başlayacağım. Sonrasında ders içinde örneklerde öğrencilere önce programın algoritmasını kurdurtup programı yazdırmayı hedefliyorum.
1. Hafta;
1.1 Ders kitabı 1.Bölüm Etik Değer tanımı Sayfa 17
» Ders kitabı 1.2.4 Doğruluk maddeleri tartışılacak Sayfa 20
1.2 Sosyal medya paylaşımlarına dikkat edilmesi gerektiği söylenecek.
» Yapılan paylaşımların silinmediği söylenecek.
» Parola yönetimi ile ilgili Keepass programı anlatılacak.
» Ders kitabı 1.3.2.'de anlatılan parola üretmenin çözülebilir
olduğu belirtilecek Sayfa 25-26
2.1 Ders kitabı 2.1.2 Program tanımı Sayfa 30
2.2 Ders kitabı 2.1.1 Programlama tanımı Sayfa 29
2.3 Ders kitabı 2.1.5.1 Tilki, kaz ve mısır çuvalı örneği
tahtada öğrenciler ile birlikte çözülecek Sayfa 32-37

2.Hafta;
3.1 Ders kitabı 3.1.1-3.1.8 sayfa 44-46
3.2 Ders kitabı 3.2 Sayfa 46-47
3.3 Ders kitabı 3.3 Prob. Tür. Algoritma Tanımı Sayfa 48
» Notlar Pasta tarifi algoritma örneği
3.4 Ders kitabı 3.6 Sayfa 49-51