Kiracı olanlar yardım lütfen.

Kodla Büyü

ceyhun51

Aktif Üye
Arkadaslar küçük bir ilçede oturuyorum. Seminer bittikten sonra memlekete gittiğimiz gün ev sahibi mesaj atmış agustos sonuna kadar evi boşaltın ben oturacam diye. Memleketten döndükten sonra ilçede ev bulmaya çalışıyoruz ama yok. Birkac tane ev var ama ya içinde yaşanacak gibi değil ya da kira olarak neredeyse piyasanın 2 katı istiyorlar.
Fazla uzatmayayim. Kira kontratı yapmadık. 2 yıldır oturuyoruz bu evde. Ev sahibi ile 4 yıl kalacağız diye konuşmuştuk ama yazılı bişey yok. 1 sene daha kalmak istiyorum bu evde. Seneye ancak tayin dönemlerinden önce yeni bir ev ayrlayabilirim. Ev sahibi bana Eylüle kadar çık diye mesaj atmış ama ben çıkmak istemiyorum. Ev sahibi beni çıkarabilir mi ? Çıkarmak isterse en erken ne zaman çıkarabilir?

hocam ev sahibi seni çıkaramasa bile evde huzurunuz olmaz ... Kafanız yorulacagına paranız yorulsun...

Sözleşmen yoksa hocam hiç bişey olmaz. Serin kanlı davran. Kendi evinde oturacak adam öyle telefonla mesaj atıp da evimden çık demez.
Şimdi olay muhtemelen vermiş olduğun kira az geldiği için, ev sahibi çakallık yapıp başka ev sahiplerinden daha ucuza evini sana kiraladığı için seni çıkartmak ister.
İlçede ev yok diyorsun, onun için öncelikle ev sahibine kiraları banka yoluyla gönderiyorsan tüm dekontlarını hazırla. Ola ki seni hukuki yoldan çıkartmak isterse ödemelerinin tam yapıldığı belli olsun. Normal şartlarda zaten sözleşmen olsa bu şekilde hadi çık bile diyemez de işte, neyse.

http://lawoud.tumblr.com/post/100652982 ... iye-edilir

Şurada bir yazı var okumadıysanız inceleyiniz.

Bence ev sahibiyle açın konuşun, net şekilde söyleyin. Kirayı arttırmak için çıkmanızı istiyorsa 1 yıl daha sizi evden "normal" yollardan çıkartamayacağını bilsin. Ancak huzurunuz kaçacağını hissediyorsanız, alsın evini başına çalsın. Öyle adamın evinde zaten oturulmaz. Söz ağızdan 1 kere çıkar diye de ekleyin konuşmanızın sonunda. 4 yıl için verilen söz 2 yılda neden bozuluyormuş beyfendi anlatsın.

http://emlakkulisi.com/kiraciyi-cikarma-sartlari/399108

Sözleşmesi olmayan kiracının hakları:
http://emlakkulisi.com/kira-sozlesmesi- ... ari/380842

ben bu konuda tecrübeliyim hocam, sözleşme olsun olmasın ev sahibi ben oturacam diyerek sizi evden çıkarabilir ayrıca sizi aramayıp mesaj atması adamın işini bildiğini gösteriyor ses kaydı delil olarak kabul edilmeyip mesaj delil kabul edilir.

Benimde benzer bir sorunum var Kıracımı Temmuz 15 de aradım Eylül ayında evi boşalt ben gelecem diye ama adam Eylül erken bi ara çıkarım modunda adamı nasıl cıkaracam bilemiyorum. Sözleşme falan yok. 10 yılı aşkın süredir o evde 3 yıldır da benim kiracım.

Benzer durumla karşılaşmıştık adı herif bir yılım dolmadan çıkmami istedi .Tanıdık avukata sordum yasal olarak 6 aydan evvel çıkaramaz dedi. Ancak ev sahibinin akrabaları aynı yerde oturuyorlardı onlarla herdafasinda yuzgöz olma durumu vardı. Ağustosun sıcağında 2 hafta boyunca sokak sokak nasıl ev aradığımı ne stres yaşadığımı bir ben bilirim bir Allah.
Sonra hem daha küçük hemde daha pahalı eve geçmek zorunda kaldım.
Hakkim haram olsun. Size tavsiyem. Eylülden önce polis tayinleri var. Boşalacak yerler vardır. Bakın onlara. Bundan sonrası için mutlaka sözleşme yapın. Allah kimseyi kötü ev sahibine denk getirmesin .

Hocam polis tayinleri açıklandi. Polislerin tayini çıkınca da henüz taşınmadilar ama evleri tayinleri belli olur olmaz tutuldu. Dediğim gibi küçük bir ilçede olduğumuzdan hemen herkesin haberi oluyor ve ev sahiplerinden söz alıyorlar ev için. Benim de önceden haberim olsa ben de ayarlardim.
6 aydan önce çıkaramaz demişsiniz. Benim için önemli olan bu. Bu 6 aylik süreç ne zaman başlıyor. Ev sahibinin ne yapması lazım ki 6 ay baslasin?

hastasıyız dede' Alıntı:
ben bu konuda tecrübeliyim hocam, sözleşme olsun olmasın ev sahibi ben oturacam diyerek sizi evden çıkarabilir ayrıca sizi aramayıp mesaj atması adamın işini bildiğini gösteriyor ses kaydı delil olarak kabul edilmeyip mesaj delil kabul edilir.

Hocam ev bulabilsem zaten çıkarım. Bu sene olmazsa seneye mecbur çıkacam çünkü. Fakat ev yok. Evet bana mesaj attı fakat ben de zorluk çıkartacak bi cevap vermedim. Keşke önceden haber verseydiniz tayinler belli oldu ev bulmak zor fakat arastiracagim ve bulabilirsem çıkarım dedim. Diyelim ki ev yok ne olacak peki ? Kanunlar ev sahibinin yanında mi bu konuda her zaman ?

Re: Ynt: Kiracı olanlar yardım lütfen.

Bence hiç düşünmeyin.
Aylık kira bir ev bulun.İlk fırsatta daha uygun fiyatlı bir yer bulursunuz.
Biz öyle yaptık.Acil eşyalı ev tutmuştuk.Uygun yer bulunca sözleşme yapıp taşındık.

benim ev sahibi de bozulan demirbaş ı yaptırmayıp benim yaptırmam gerektiğini söyledi artis artist ( güneş enerjisi). Beğenmiyorsan çık diye artislik yaptı bende senin evinin......... deyip ev aramaya başladım , kısmet aynı apartmandan bi alt kat boşaldı hemen oraya geçtim :oops:

hocam adam mesaj atmış seni bilgilendirmiş.Noterden işlem yapar 10 gün süre verilir sen evde olmasan bile bir polis bir çilingir evi açıp eşyalarını dışarı koyabilir.Neden biliyorum biz kapıcıya aynısını yaptık.Adamın her türlü resmi hakkını verdik çıkması için noterden gün de verildi kendisi inada bindirdi çıkmadı sonra polis zoruyla kapısı açıldı eşyalar dışarı

Sayın hocam kiracılığınız ile ilgili hiç bilgi vermeden yorum yazdırmışsınız.
Mahkemelik olsanız ev sahibi kendim oturacağım diye sizi çıkartırsa 3 yıl kiraya veremez.
Ev sahibi kira gelir beyanı vermediyse 2 şahit ile vergi dairesine şikayette bulunursunuz ceza yer aklı başına gelir.
Aylık kiranız kaç tl 500 tl üzeri bankaya yatırılmak zorunda yatmazsa suç teşkil eder.
Kirayı düzenli olarak bankaya mı yatırıyorsunuz nereye teslim ediyorsunuz.
Evin elektrik ve suyu senin üzerine mi senin üzerine ise avantajlısın.

Yukarda kiracısını nasıl çıkartaçağını soran bir arkadaşa evini gözden çıkardıysa elektrik faturası kiracı üzerine değil ise kestirsin (Çevremde bu şekilde kiracısını çıksında kurtulayım diyen ev sahibi böyle yaptı. Kiracı evin içine zarar verip çıkıp gitti)

Hocam
SABIR
Kavgalık olmayın.
Gözüm kara diyorsanız... başka.

2+1 de olsa bir ev alabiliyor musun? Alabiliyorsan al. 2-3 yıl sonra satarsın hem evin değeri artar hem paran birikir hem ev sahibiyle uğraşmazsın.

Ev kirasıni her ayın 15 inde internet bankaciligindan kira ücreti diye yolluyorum. Kimseyle problemi olmayan eve kendi evi gibi bakan bir kiraciyim.Elektrik ve su ev sahibimin evi satın aldığı kişinin üstüne. Yani ev sahibimin bile üstüne değil. Ev sahibinin kira vergisi ödeyip odemedigini bilmiyorum. Eğer odemiyorsa nasıl öğrenebilirim ?

Ayrıca oturduğumuz yer toki tarafından afetzedeler için yapılmış konutlar. Duyduğuma göre afetzede konutlari satilamiyor veya kiralanamiyormus. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?
Bazı zumrelerim huzurun bozulacagina ver parasını başka evde otur demişsiniz. Doğrudur fakat öyle bişey ki arkadaşlar adamlar 500 tl olan eve 900 istiyorlar. Düşünsenize apartmanda herkes 500 e oturuyor siz 900 veriyorsunuz. Böylesi fırsat avcılarına da fırsat veremem.

500tl yukarısı her kira kiracı tarafından
bankada kiralayan adına açılmış hesaba, " kira bedeli açıklaması" ile yatırılır.
İşlem düzenli olarak doğru yapılmış ise, maliye sitesinde kiralayan adına 1ocak-31aralık kiraları için otomatik geçici beyan oluşur.(evsahibi istesede istemese de)

《İŞTE BUNU KİRALAYAN KİŞİ ZAMANINDA ONAYLAMAZSA SANIRIM İNCELEME BAŞLAR. olay burada bitiyor.Gerisi vergi dairesinin sorumluluğu.》

ceyhun51' Alıntı:
Ayrıca oturduğumuz yer toki tarafından afetzedeler için yapılmış konutlar. Duyduğuma göre afetzede konutlari satilamiyor veya kiralanamiyormus. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?
Bazı zumrelerim huzurun bozulacagina ver parasını başka evde otur demişsiniz. Doğrudur fakat öyle bişey ki arkadaşlar adamlar 500 tl olan eve 900 istiyorlar. Düşünsenize apartmanda herkes 500 e oturuyor siz 900 veriyorsunuz. Böylesi fırsat avcılarına da fırsat veremem.
Huzur ve sağlık önemlidir hocam.Değerini anladığın zaman zaten iş işten geçmiştir.

50 lira ver bu işlere bakan avukata sor . klavyeyi eline alan yazmış :d . ev sahibinden de korma o senden korksun

bende farklı bir konu açmayım burda sorayım hocalarım;
Benim evde kombi bozuk ve ev sahibi ben yaptırmam diyor ve bu konuda cok tartıstık sonunda begenmıyorsan cık gıt dıyor. Ama kombi demirbaş yasada da demirbas ev sahibi yukumlulugundedir diyor(kullanıcı bilinçli şekilde bozmadıysa).
ben de ev sahibine msj atıp durumu anlatıp su sürede yaptırmasını isteyip yaptırmazsa kendim yaptırıp kiradan düsebilir miyim.

Geri