Kendi yaptığım ücretsiz kütüphane programı.

Kodla Büyü
Sayın hocam programı indirip inceledim. Program gayet güzel ve kullanışlı emeğine sağlık. Programda istatistik düzenle menüsünde daha fazla seçenek eklemek mümkün mü? mesela tüm istatistikleri toplu silme seçeneği eklenebilir mi? Yeni eğitim öğretim yılı başladığı zaman geçen seneki tüm istatistikleri silmek gerekiyor bunu toplu bir şekilde yapma seçeneği ekleyebilir misiniz? Teşekkürler.

Sayın hocam programı indirip inceledim. Program gayet güzel ve kullanışlı emeğine sağlık. Programda istatistik düzenle menüsünde daha fazla seçenek eklemek mümkün mü? mesela tüm istatistikleri toplu silme seçeneği eklenebilir mi? Yeni eğitim öğretim yılı başladığı zaman geçen seneki tüm istatistikleri silmek gerekiyor bunu toplu bir şekilde yapma seçeneği ekleyebilir misiniz? Teşekkürler.

Ekledim hocam 1.6 versiyonunu indirirseniz ayarlar kısmında. Unutmadan sadece exe dosyasını kullanacaksınız db dosyanız eski kullandığınız dosya olacak.

https://drive.google.com/drive/fold...CTW9WNWs?resourcekey=0-hMpTasxbS65R9leSXcqKaw

Son düzenleme:
Hocam her şeyden önce emeğiniz için teşekkürler. Keşke kitap ödünç verme / iade alma işlemlerinde kitabın durumunu belirten bir ibare de koysaydınız.
çok iyi/iyi/kötü/çok kötü, diye. Bu durumda öğrencinin kitaba nasıl davrandığını öğrenme fırsatımız da olur. Yabancı ülkelerde öyle ibareler kullanıldığını gördüm.

Bir de verilen kitap listesini görmek istediğimde ya da kitap teslim almak istediğimde şöyle bir hata veriyor. Kitap teslim alma düğmesi de pasif.

Ekli dosyalar

• asdasd.png
    asdasd.png
    93.2 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Hocam her şeyden önce emeğiniz için teşekkürler. Keşke kitap ödünç verme / iade alma işlemlerinde kitabın durumunu belirten bir ibare de koysaydınız.
çok iyi/iyi/kötü/çok kötü, diye. Bu durumda öğrencinin kitaba nasıl davrandığını öğrenme fırsatımız da olur. Yabancı ülkelerde öyle ibareler kullanıldığını gördüm.

Bir de verilen kitap listesini görmek istediğimde ya da kitap teslim almak istediğimde şöyle bir hata veriyor. Kitap teslim alma düğmesi de pasif.

Hocam denedim bende sorun olmadı db dosyasını atarsanız, fırsat bulunca kodları adım adım inceleyeyim.

kitap ödünç verme işleminde 1-2 tane kitapta böyle hata veriyor.

Bu iletişim kutusu yerine JIT hata ayıklamayı çağırma
hakkında detaylı bilgi için bu iletinin sonuna bakın.

************** Özel Durum Metni **************
System.IndexOutOfRangeException: 0 konumunda satır yok.
konum: System.Data.RBTree`1.GetNodeByIndex(Int32 userIndex)
konum: System.Data.DataRowCollection.get_Item(Int32 index)
....

Düzenleme : Hata bulundu. Kitap verdiğimiz bir öğrenciyi (okul numara) silmişiz. öğrenciyi ekleyip kitabı iade aldık. Sonra sildik.

Ekli dosyalar

• hata.png
    hata.png
    149.4 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
program güzel ama en büyük iki eksiği var.
1-nöbetçi öğrenci ile kısıtlı giriş olmalı,yönetici girişi olmalı tam yetkili.
2-en en önemli diğer eksik olan durum ise kitap sayımı yapma imkanı vermeli bu olmadığı sürece bir anlamı yok.
tokat kml programının açık kaynak kodlarını sağolsun bilal kardeş paylaşmadığı için kitap sayma eksiğini eklemeyi bile deneyemedik.bu programın kitap sayım özelliğinin olmaması dışında başka bir eksiği yok.
yukarıda saydığım iki eklemeyi yaparsanız sizin program da aliyyül ala olur.

program güzel ama en büyük iki eksiği var.
1-nöbetçi öğrenci ile kısıtlı giriş olmalı,yönetici girişi olmalı tam yetkili.
2-en en önemli diğer eksik olan durum ise kitap sayımı yapma imkanı vermeli bu olmadığı sürece bir anlamı yok.
tokat kml programının açık kaynak kodlarını sağolsun bilal kardeş paylaşmadığı için kitap sayma eksiğini eklemeyi bile deneyemedik.bu programın kitap sayım özelliğinin olmaması dışında başka bir eksiği yok.
yukarıda saydığım iki eklemeyi yaparsanız sizin program da aliyyül ala olur.

Sağolun 1 istek için daha önce cevap yazdım. Şifre unutulma durumları var. 2 isteği anlamadım. Kitap sayım nedir?

Hocam emekleriniz için teşekkür ederim. kml programındaki bilgileri nasıl aktarabiliriz
hocam çok zor ben bilgileri alana kadar canım çıktı. Yazılım bilginiz ne sevide uygulamanın db dosyasını uygun programla açıp excel export edip düzenleyip import edebilirsiniz. Ama az kitap varsa değmez. Bizim 3000 kitabımız vardı o yüzden uğraştım. Hatta kütüpanemiz güzel olduğu için bu uygulamayı yazdım. :)

hocam programı kullanmak istiyorum, son versiyonu indirdim, yanında db dosyasıda var fakat kullanamıyorum. forumdaki mesajların çoğunu okudum sadece tek kişi benim aldığım hatayı almış ama db. dosyasını indirince sorunu çözülmüş. bendeki sıkıntı ne olabilir. Programı çalıştırınca ilk resimdeki hata ile açılıyor ve herhangi bir kayıt yapamadım. excel dosyasıyla denedim kitabı kaydetti ama listele dediğimde yine hata aldım.

Ekli dosyalar

• 11.png
    11.png
    57 KB · Görüntüleme: 182
  • 12.png
    12.png
    62.3 KB · Görüntüleme: 152
Hocam bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Db driver ayarı vardı önceki postlarda 32-64 bit muhabbeti konsoldan kurulum yapmanız gerekebilir. Son olarak ayarları değiştirme ye çalışın hata verirse kesin driver sorunudur.

Hocam, win10, win7, winXP olan farklı makinalarda denedim, herhangi farklı bir ayar vs yok ama neden çalışmadı anlamadım. db dosyasına yazmayla ilgili bir sorun oldu sanırım ama 1.5 versiyonunu indirdim programın, o sorunsuz çalışıyor. Sebebini anlamadım ama bu şekilde çözdüm

Hocam, win10, win7, winXP olan farklı makinalarda denedim, herhangi farklı bir ayar vs yok ama neden çalışmadı anlamadım. db dosyasına yazmayla ilgili bir sorun oldu sanırım ama 1.5 versiyonunu indirdim programın, o sorunsuz çalışıyor. Sebebini anlamadım ama bu şekilde çözdüm
Hocam indirdiğiniz dosyaları sağ tıklayıp özelliklere bakabilir misiniz orada "engellemeyi kaldır" diye bir buton varsa tıklayıp deneyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Hocam elinize sağlık çok güzel bir program ama üyeleri excelden eklerken ne yaptıysam şu problemi çözemedim. Sizin şablonu kullanıyorum.
microsoft-ace-oledb-12-0 sağlayıcısı yerel makine kayıtlı değil”

Ekli dosyalar

• Hata.jpg
    Hata.jpg
    74.5 KB · Görüntüleme: 66
Hocam kendi bilgisayarımda excelden üye eklemeyi yaptım ama okul bilgisayarında yine sorun yaşıyoruz.

Ekli dosyalar

• hata.jpg
    hata.jpg
    90.1 KB · Görüntüleme: 50
  • işletim sistemi.jpg
    işletim sistemi.jpg
    142.9 KB · Görüntüleme: 54
  • program.jpg
    program.jpg
    144.7 KB · Görüntüleme: 50
Hocam 1800 kitabı sisteme girdim
barkod no 1-1800 numara verdim
Şimdi bu numaraları nasıl barkod olarak yazdırabilirim.
Barkod yazdır dediğimizde kafasına göre oluşturuyor numaraları

Hocam programınızı daha önce okulumuz için kullanmaya başladık. Son derece memnunuz bu konuda .Tekrar ellerinize sağlık.
Sınıfımın kitaplığı için kendim bireysel olarak kurdum şimdi.
Program fazlasıyla yeterli. Ama güncelleme yapmayı düşündüğünüzde size bir önerim var.
İstatistikler bölümüne en çok kitap okuyan öğrencinin okuduğu kitap sayfası yanında sayfa sayısı da gözükebilirse daha işlevsel olur bence.
Dediğim gibi şu haliyle bile yeterli. Ama bu dediğim de pastanın üstündeki çilek gibi olur sanırım :)

Teşekkürler hocam malesef geliştirmeyi bıraktım. Ama şu kısmı tam anlamadım.
kastetmek istediğim şuydu hocam. 30 ar sayfalık toplamda 10 kitap okuyan öğrenci istatiksel olarak 10 kitap okumuş olarak gözüküyor (ama gerçekte 300 sayfa okumuş) , 600 sayfalık tek 1 kitap okuyan öğrenci ise istatiksel olarak 1 kitap okumuş olarak gözüküyor. aslında ikinci öğrenci çok daha fazla kitap okumasına rağmen açık ara fark yemiş oluyor . bu da öğrencilerin hep kısa kısa kitaplara yönelmesine sebep oluyor. bu sebeple okunan kitap sayısı ile beraber sayfa sayısı da gözükse daha adil bir sonuç vermiş olur. (açıkçası böyle bir veri içeren bir programa rastlamadım hiç :) ama geliştirmeye devam ediyorsanız fikir vermek istemiştim sadece.

kastetmek istediğim şuydu hocam. 30 ar sayfalık toplamda 10 kitap okuyan öğrenci istatiksel olarak 10 kitap okumuş olarak gözüküyor (ama gerçekte 300 sayfa okumuş) , 600 sayfalık tek 1 kitap okuyan öğrenci ise istatiksel olarak 1 kitap okumuş olarak gözüküyor. aslında ikinci öğrenci çok daha fazla kitap okumasına rağmen açık ara fark yemiş oluyor . bu da öğrencilerin hep kısa kısa kitaplara yönelmesine sebep oluyor. bu sebeple okunan kitap sayısı ile beraber sayfa sayısı da gözükse daha adil bir sonuç vermiş olur. (açıkçası böyle bir veri içeren bir programa rastlamadım hiç :) ama geliştirmeye devam ediyorsanız fikir vermek istemiştim sadece.

Anladım hocam notumu aldım. Belki ileride güncellersem bu özelliği eklemeye çalışırım.
Geri dönüş için teşekkürler. İyi çalışmalar.

Geri