Kayseride Vali Btr onaylarını reddetti. Sonunda Onayladı.

Kodla Büyü
Ahanda bu kesin ve net yazı sayın hocam.
Yazıda "...görevlendirmelerin yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim."
Ekli dosyayı görüntüle 70643
Hmmm. İlgili yazının il milli eğitim müdürlüğüne üst makamdan yazılmış bir yazı olduğunu hatırlatıyorum. Ve ekliyorum mantığınıza göre "Herhangi bir bakanlıktaki genel müdürlük herhangi bir ilin valisine emir yazısı gönderebilir" diyor ve daha fazla açıklama yapmaya, sizin gibi harf büyütmeye, gözünüze sokmaya filan da çalışmıyorum. Hayırlı günler.

Hocam, haklısınız olması gereken bu. Lakin, şu an ülkenin her tarafında nasıl olsa her giden onaylanıyor diye ne görevlendirmeler var. Örneğin, resmi yazıya uygun olmayan şekilde yapılmış bir görevlendirme örneği vardı geçenlerde bir başlıkta. Yine BTR ile ilgili. Kaymakam Bey dediğiniz gibi nasıl olsa uygundur diye imzalamış geçmiş ama resmen dava konusu. BTR olan okula ders tamamlamaya başka okulda BTR görevlendiriliyor nasıl işse? Yine örnek vermiştim. Şikayet nedeniyle bırakın BTR yi 2 yıl önce eğitim-öğretim devam ederken hafta içinde bütün öğretmen görevlendirmeleri iptal edildi. Mezkur BTR görevlendirmesi reddinde de mutlaka arka planda bir şey vardır.
Biz de adalet mefhumu artık ben üzerine kurulu olduğu için hep kendi penceremizden bakıyoruz. Çok basit bir soruyu kendimize sormalıyız; İdaremiz yetkimiz olan bir olayda yapacağını yapmış, zaten her şey olmuş bitmiş bizden "uygundur" imzası istiyor. Ne hissederiz? Ya da imza atar mıyız? Kendimizi o riske atar mıyız?
Eger görevlendirme listesinde ilgi yazılara aykırı bir durum varsa bu ilmem e iletilir gereği denir emir verilir 2015 yılından beri bu kadar ilgi yazılar varken şahsen sayın vali kendisi 3 dönem bu görevlendirmeleri yapmışken bakanlığa tekrar görüş sormasını anlamaya çalışıyorum

Valinin BTR'ler arasında sevmediği ya da önceki ziyaretlerinde birileriyle hoşuna gitmeyen bir durum yaşandığı için mi tavır aldı acaba; yani olay gündemde olduğundan bu yana onaylamaması için mantıklı tek bir gerekçe yok.

Size sizin üslubunuzla cevap vermek lazım ama aynı seviyeye inmeyeceğim. Bunlar hep son 10 yılda atanıp devlet yazışma geleneğini, devlet dilini bilmeyenlerden kaynaklanıyor. Her ilin valiliğinin yönetimi altındaki il milli eğitim müdürlüğüne hitaben yazılmış bir yazı.
Ekli dosyayı görüntüle 70645
Tekrar ifade ediyorum. Sizin mantığınız ile il milli eğitim müdürlüğünün liste hazırlayıp valiliğe sunması yerine valiliğin il milli eğitim müdürlüğüne yazıp listeyi hazırlamalarını emretmesi gerekir. Nedense tam tersi olup il milli eğitim olura gönderip red geliyor... Bunu anlamak için önce ön yargısız okuyabilmek gerekir.
Daha da anlatamadıysak. Her zaman söylediğim gibi bilirsiniz bizim yörede bir söz vardır; "Haklısın! deyince dağ, taş, un olur." Hayırlı günler diliyorum.
zülfikar1985 hocam görüşleriniz bir yana ama şu son on yıl kelimelerinin geçtiği cümle bir genelleme ifade ettiği için hoş olmamış hocam. forumda yıllık tecrübelerle,, foruma kayıt olma zamanıyla, mesaj sayısıyla cevap verilmemesi gerektiği düşüncesindeyim. hayırlı günler diliyorum.

upload_2021-10-21_14-9-39-png.70645

Üstteki koskoca "................ VALİLİĞİNE" hitabını görmeyip, alttaki parantez içerisindeki, yazının "İl Milli Eğitim Müdürlüğü" ile ilgili olduğunu belirten bölümü bana gösteriyorsun. 33 yıllık öğretmenim ve bunun 20 yılı idarecilikte geçti.

Vali bence özel bir vali ve mulki idare ve memuriyet kurumlarında cılkı çıkan gorevlendirmeler ve yönetimlere sahip illere özellikle gönderilip belki de kurumların bu cılkı çıkmişlığını biraz düzeltmesi için çalışıyor olabilir.Eğer kayseri bu validen önce bu konuda çok vukuatlı bir il olarak sürekli konu oluyorduysa bu vali gönderilmiş olabilir.Eğer gercekten hiçbir bakan ve milletvekilini kaale almayıp işini olması gerektiği gibi yapiyor ve merkeze çekilmiyorsa benim tezimi benim nazarımda güçlendiriyor, tabi böyle bir uygulamada arada yaş olanlar da zarar görecektir.

zülfikar1985 hocam görüşleriniz bir yana ama şu son on yıl kelimelerinin geçtiği cümle bir genelleme ifade ettiği için hoş olmamış hocam. forumda yıllık tecrübelerle,, foruma kayıt olma zamanıyla, mesaj sayısıyla cevap verilmemesi gerektiği düşüncesindeyim. hayırlı günler diliyorum.
Haklısınız hocam, son 10 yılda ifadesi haddi aşmış, vurgulamak istediğim asıl noktayı gölgelemiş. Özür diliyor ve düzeltiyorum.

upload_2021-10-21_14-9-39-png.70645

Üstteki koskoca "................ VALİLİĞİNE" hitabını görmeyip, alttaki parantez içerisindeki, yazının "İl Milli Eğitim Müdürlüğü" ile ilgili olduğunu belirten bölümü bana gösteriyorsun. 33 yıllık öğretmenim ve bunun 20 yılı idarecilikte geçti.
Tecrübenize saygı duyuyor ve özür diliyorum. En başta yazmam gerekeni şimdi yazıyorum. Haklısınızdır muhtemelen. Vali Bey'e Milli Eğitim Bakanlığı'ndan resmi yazı ile verilen emri yerine getirmediği için dava açınız ya da daha önceki sayfalarda bir arkadaşımızın önerdiği gibi cimer'e şikayet ediniz, herkes faydalansın.

Hocam, bazı arkadaşlar sanki görevlendirmeleri ben istemiyormuşum gibi yine bana kızacaklar ama olsun. Hangi kesin ve net yazı hocam? O yüzden mi her yıl valiliğe giden yazıda "makamınızca uygun görülmesi" ifadesi geçiyor.
Ekli dosyayı görüntüle 70642
Bu nokta da hep şunu söyledik anlaşılmadı BTR 6 aydan 6 aya valilik oluru ile gerçekleştirilen bir görev. Valilik istemesin gerekçe sunarak onaylamayabilir ya da tekrar tekrar gelen listeyi çeşitli düzeltmeler için geri gönderebilir. Her gelen listeyi olduğu gibi onaylayacak diye bir kaide ya da zorunluluk yok.
BTR görevlendirmelerindeki asıl sıkıntı tek elden bakanlığımız tarafından yapılmamasıdır. İller arası bunca farklı uygulamanın, acayip yorumlamaların olmasının nedeni budur. Bakanlıktan görüş istenmesi inşallah bu yönde müspet bir sonuca yol açar. Ayrıca şunu bütün zümrelerim anlasın artık lütfen, BTR'nin ne kendi geleceği var ne de BTR bizim geleceğimiz. Hatta bizim branşımızmış gibi değerlendirilmesinden nefret ediyorum. Pandemiden önce Kayseri'de gerçekleştirilen son BTR toplantısında salonun yarısı BT branşına sahip değildi. Eskiden oran daha da fazlaydı.

NOT: Görsel, rastgele bir ilin geçen yıl şubat ayındaki görevlendirme yazısından alınmıştır.
6 ay değil hocam 4.5 ay 1.dönem, 4 ay 2. dönem

Devletin bu işleri yaptırmak için birine ihtiyacı varsa beni ya da bir başkasını btr olarak görevlendirsin, devlet sizi müdür-müdür yardımcısı olarak görevlendirmese gelip okulda idare işi yapar mısınız dediğimde bana hak verdiler. Sizlerde lütfen btr nin görevi olan hiç bir işlemi yapmayın, ilçe-il koordinatörlerine yönlendirin.
Tam isabet, böyle olduğunun da il koordinatörüne ve vali beye de aktarmak gerek.

• Beğen
Tepkiler: omd
O kadar dedik olur gelmeden bir şeye el sürmeyin-yapmayın diye şimdi her şey tıkırında yürür yaptıklarınız için üstüne üstlük ek dersinide alamayacaksınız birde bu dönem görevlendirmeleri gitti artık bu saatten sonra zor çıkar. ek derste bulamayacak çoğu bu dönem üstüne kara kış yakıt parası zamlarla gırla gelecek......!

Zamanında adaylık eğitiminde üzerine basa basa söyledikleri bir husus vardı: "Söz uçar, yazı kalır." Resmi yazıyı görmeden iş yapılmaz diye öğrettiler bize. Kayseri'deki arkadaşlara üzülüyorum. Vali dediğin de durduk yere liste reddetmez. İlginç işler.

Daha önce forumda çok tartışılan bir mesele bu BTR meselesi. Maalesef bakanlık bu işe net bir çözüm üretemedi. Ders sayısı az, okulların teknik imkanları zayıf, meslek liseleri ölüm döşeğinde. Bilişimciler ek ders alabilmek için teknisyenliği kabul etti. Okul idarecilerinin ne yapsamda bu BTR'yi eli boş bırakmasam gibi tavırları vs... Neresinden tutsan elinde kalacak bir mesele. Vali BTR nedir diye sorulsa cevap veremez. Sonuç olarak Kayseride BTR olmadan da yaklaşık 2 aydır okullar açık ve işler yürüyebiliyormuş.
Bilinenleri tekrar ettim kusura bakmayın. Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

Gelecek yıllar ne gösterecek merak ediyorum. Bu yıl 1 il gelecek yıllarda kaç olur? Derslerimin zorunlu olasından başka yolumuz yok. Gelecekte bilişim teknolojileri öğretmenlerini iyi günler beklemiyor hem de bu çağda

Zaten bu btr nin vali onayıyla ne işi var ki anlamış değilim. MEB kendi onayını kendi versin ve görevlendirmesini de yapsın yani. Ücretli öğretmen değil ki bu sgk girişleri vs olacakta vali den izin alınıyor. MEBİN özbeöz kadrolu ve sözleşmeli personeli. O zaman biz de klüplerde görev alacak öğretmenleri, önemli günlerde görev alacak alacak personeli, sınıf öğretmenlerini bile yazıp valiye onaya gönderelim. btr ye vali onayı olacaksa hepsine olsun. MAntıklı olan bu değil mi. BTR ye vali onaysız olmuyorsa ortaokulda sınıf rehber öğretmenliği yapmak içinde vali onayı lazım olmalı

bence olayı ilk önce anlamak gerekir.

7-8 kişilik bir grup önce il milli eğitime gider neden onaylanmadığını sorar baktılar net cevap alamadılar aynı kişiler vali beye bir çay içmeye gitsinler. vali bey çayınızı içmeye geldik müsait misiniz denilir. hal hatır vs derken sayın valim bir sorunumuz var bizim btr görevlendirmeleri neden onaylanmıyor bir kusurumuz mu var gibisinden giriş yapılarak lisanı münasible anlaşılır sonra başka yollar denenir. vali dediğin adamı yemez diye düşünüyorum bence memnunda olacaktır.

olayın dışında biri olarak acaba yanlış mı düşünüyorum?

Bu iş görevlendirilmeye bağlı kalırsa böyle olur her ilin yönetimi kendince bişey yapar. BEnce Rehberlikçiler gibi sene başında görev başlasın sonunda da bitsin yani birisi görevlendirme yapmasın ne gereği var arkadaş

Her türlü görevlendirme onayları il/ilçe idare amirinden alınır. Ama çoğu ilde vali, yetki devri hakkını kullanır. Bu işlerle uğraşmaz. Bnm bulunduğum ilde valiler hiç bir zaman bu işlerle uğraşmadı. Sıkıntının il mem veya il mem yrd. olduğu kesin.

bence olayı ilk önce anlamak gerekir.

7-8 kişilik bir grup önce il milli eğitime gider neden onaylanmadığını sorar baktılar net cevap alamadılar aynı kişiler vali beye bir çay içmeye gitsinler. vali bey çayınızı içmeye geldik müsait misiniz denilir. hal hatır vs derken sayın valim bir sorunumuz var bizim btr görevlendirmeleri neden onaylanmıyor bir kusurumuz mu var gibisinden giriş yapılarak lisanı münasible anlaşılır sonra başka yollar denenir. vali dediğin adamı yemez diye düşünüyorum bence memnunda olacaktır.

olayın dışında biri olarak acaba yanlış mı düşünüyorum?
bunun üstüne bir gelişme olmazsa da herkes dersine girer çıkar hocam. hiç ülkeyi kurtarma havalarına girmeye gerek yok.

olay devletin zarar gormesini engellemek ise ogretmenlere geleseye kadar neler var. ama casaretleri var mi?

O kadar eğitim sendikası var. Kimse de ne oluyor arkadaş demedi mi? Kayseri'de çalışan arkadaşlar hiç birinizin sendikada yöneticiliği ya da mevcut yönetici ile samimiyeti yok mu?

Hala anlamadığım şu Fatih Projesi adı altında yüzbinden fazla ET daha binlerce tanesi 2-3 bin dolarlık yazıcı ekipman okullara dağıtılmış hala da düzgün kullanacak uzman olmadığı için öyle yatıyor mesela bu sene BTR başladığım okulda 2 tane kyocera yazıcı bilgisayara bağlanamadığı için sadece fotokopi niyetine kullanılıyordu Linux-pardus tahtalarda sıkıntı vardı maalesef sayın vali işi beklettiği için bir kısım sorunlar devam ediyor şimdi bu yüzbinlerce dolarlık ekipmanın boş durması kamu zararı değil ama bunları devreye alacak uzmana ödenecek kıytırıktan ek ders zarar öyle mi

Vali gıcıklık yapacakta yazıları inceleyecekte onaylayacakta onaylamayacak
emın olun hepsi lafı güzaf her vali yazıyı incelemez oturup okumaz her kuruma bakan ayrı bir vali yardımcıları işlerini hallederler.
sorunun il mem kaynaklı olduğuna yüzde 200 bahse girerim.

Vali gıcıklık yapacakta yazıları inceleyecekte onaylayacakta onaylamayacak
emın olun hepsi lafı güzaf her vali yazıyı incelemez oturup okumaz her kuruma bakan ayrı bir vali yardımcıları işlerini hallederler.
sorunun il mem kaynaklı olduğuna yüzde 200 bahse girerim.
hocam emin olun öyle değil çünkü diğer kurumlarda sıkıntı yaşıyor

hocam emin olun öyle değil çünkü diğer kurumlarda sıkıntı yaşıyor
hocam o zaman şöyle bir tahminde bulunayım öncelikle muhtemelen yazıyı vali yardımcısı reddetmiştir.Çünki vali adına işleri kurum vali yardımcıları onaylar onaylamaz
Hocam herkes işini iyi yapsına getiriyordur olayı kanuna nizama kitaba yada yönetmeliğe prosedüre artık siz nasıl anlarsanız öyle.
bir yerde birşey bulunmuştur oda reddetmiştir gene sorunun il memden kaynaklanıyor diyebilirim.
yada il memle mem e bakan vali yardımcısının arasında kara kedi vardır
en basit tahminim bu şekilde

Geri